Author Topic: joker, Assistant Buffet Steward/ Bar Waiter; Princess/Carnival/Celebrity  (Read 3805 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: joker
Država: BiH
Spol: Muski
Kompanija: Princess Cruises, Carnival Cruise Line, Celebrity Cruises
Pozicija: Assistant Buffet Steward, Bar Waiter


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Od prijatelja, mnogi su u to vrijeme pričali o odlasku na brod kao jako dobrom poslu, pa sam slučajno naletio i na inozemstvo-posao.com koji mi je jako puno pomogao da se informišem šta i kako, ali sve moguće i na tome veliko hvala!

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Novac, kao i sve… naravno, postoji i benefit da će te vidjeti i mnoge destinacije uživo koje ste do sada gledali samo na TV-u, ali da se ne lažemo bezveze, kome bi još palo na pamet da radi na brodu da ima ovde stabilan i normalan život (Balkan kompletan)?
Prvi susret sa Ass. Meitre’D-em na Princessu, prvi dan upoznavanje, bla bla, i pitanje: a što ste vi došli na brod da radite?
Pa sad ona klasična priča, svi redom: da upoznam ljude drugih nacija, unapredim engleski, vidim svijeta… mene kada je pitao odgovor je bio kao iz topa: Money!
Naravno, svidjeo mu se odgovor, ali to je u stvari glavni razlog, da se ne zavaravate… :D

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Prvi put sam se javio Safe Cruise-u i kasnije Employment Power-u
 
  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Bar waiter, u Empolyment-u su rekli da nema intervjua za bar trenutno, pa sam pokusao preko Safe Cruise-a…
Regrutor na preliminarnom mi je srusio poziciju odmah, rekao je da mogu da idem kao bar boy ili da idem u restoran kao buffet steward, a ja sam odlucio da sačekam… da se još malo usavršim…
Nakon godinu dana, usljed nezaposlenosti sam se opet prijavio, a oni su mi opet oborili poziciju, i eto mene na Princess-u kao assistant Buffet Steward, samo iz razloga jer mi je hitno trebao posao.
Nakon završenog ugovora kao Abfs sam odlucio da mijenjam poziciju jer je slabo plaćena, vrhunski teška ako imate nekog super supervizora kao ja što sam ja imao…
Prijavio se za Bar Waiter-a što je i bila prvobitna ideja i prošao!

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Preko Safe Cruise-a je to bila citava procedura, prvo preliminarni, pa nakon 15 dana trening u trajanju od 4 dana, pa opet nakon 15 dana glavni intervju u Budimpešti u trajanju od max 15 min I onda odlazak poslije 6 mjeseci od dobijanja vize… ne shvatite me pogrešno, rijetko kada je tako, a inače se sve riješi za 5-6 dana, ali ne kada sam ja u priči… Preko Employment-a isto intervju 15 minuta, samo nismo realno ništa pričali vezano za posao, priča je bila kako mi je bilo na princess-u, zašto mijenjam kompaniju I tako… za Carnival je sve bilo mnogo brže, tako da je od intervju-a do odlaska na prošlo 17 dana tačno!

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Pa navodno je trebalo manje da košta preko Safe-a, ali svakih 15 dana u Beograd, pa finalni Budimpešta… oko 1200 evra total, ne računam čekanje 6 mjeseci na ukrcaj… Employment 1200-1300 viza 140 evra, ljekarski 120 evra, avionska karta 900 evra I put… to je to! Samo jednu stvar da kažem kada već pričamo o novcu: ljudi se zavaravaju tražeći koja agencija uzima proviziju, koliko će sve da košta pa ispituju neprovjerene opcije… sa moje strane gledano, imate par agencija koje rade svoj posao kako treba, da ne reklamiram nikoga, I koje salju na brod… bolje da vidite koje agencije brže šalju, kod kojih je manja drama oko odlaska, koje će vas poslati na baš tu poziciju koju vi želite. Inače, gubite vrijeme I ne pravite pare nabrodu…A šta bi ste vi željeli najbolje je da pročitate na forumu, jer ako se dovoljno informišete, manje će vam biti razočarenje na brodu… vjerujte mi!

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Pa kao I svi, putnu torbu sa puno civilne garderobe koju nisam ni nosio na brodu, jer isprva nije bilo dovoljno vremena, a poslije sam kupio stvari još u Americi… ne pretrpavajte se, Lična higijena, gaće, čarape (Crne I Bijele) par majica, šorceva I to je to… da, cipele obavezno, naravno non slippery, black, inače su safety shoes jako, jako teške…

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Sve novo, sve drugačije, nikoga ne znam, ali sve mi nekako zanimljivo… naravno, bio je problem da nadjem kabinu I pogodim gdje je forward (Prednja strana broda) I Aft (zadnja strana) ali nakon par dana sve se nauči… uvijek ima naših ljudi, pomognu većinom, a nekad I zakomplikuju, ko naš narod…
Nakon 15 dana sve znate, I što treba I što ne treba…

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Pa bilo je, docekali su nas šefovi, objasnili šta nam je posao, proveli nas po brodu da vidimo gdje da pokupimo uniformu, gdje radimo, gdje je raspored, krojač, na obe kompanije…

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Meni je na brodu super, nije to kao što neki misle… imate vremena I za izaći, I za crew bar, ma za sve samo ako se dobro izorganizujete… samo je san ono što uvijek fali, ali šta da se radi…

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Na prvom ugovoru ne, radio sam najnižu poziciju u Restaurant Department-u I zarada je zavisila od broda, dana kruza, mnogo stvari… na kraju kada se podvuče crta, 900 dolara prosjek… ali zato kada sam promjenio kompaniju I poziciju, plata je otišla na duplo…

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
E to u ogromnoj mjeri zavisi od vaših šefova, nema veze koliko se vi trudite, vrijedni ste, pravite para, na vrijeme na poslu… ne, to više zavisi od šefova koji, ruku na srce, nisus vi isti, ali u ogromnoj mjeri je paisano politika, uvlačenje, I sad ti juče došao pa odmah promocija? Ima mogućnost, ali zahtjeva vrijeme I strpljenje…

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Na princess-u je bilo extra, ogroman crew bar, jeftina cuga, žurke, žene, cabin party… jednom riječju fantazija! Carnival, mali crew bar, rijetko kada žurka… vječito je bilo opijanje na open deck-u, inače smoking area za crew, laptop, zvučnici I ljudi podjeljeni u grupe…

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Pa većinom su to ljudi sa Filipina, indonesije, indije, sa par evropljana… oba ugovora, sa razlikom da u bar department’u postoje takozvani pušeri, ljudi koji guraju da prodaju što više pića, prave pare… meni lično to nije smetalo, avaj, davalo mi je dodatnu energiju da se trudim da prodajem više… jednom je jedan pokupio narudžbu meni ispred nosa, ali bukvalno, pa sam mu morao objasniti pravila ponašanja, verbalno, da ne dodje do fizičkog objašnjavanja na obali… sporazumjeli smo se iz prve!

  • Kako biste opisali putnike?
Prvi ugovor I nisam nešto radio sa putnicima, ali drugi naravno jesam, kao da objasnim…
Inače Carnival je kompanija koja prodaje Cruise-ve jako jeftino, tako da je to neka baš jeftina klijentela bila… sve ih zanima, jako su nezainteresovani za bilo šta, jednom tip stoji ispred kazina I pitam me gdje je kazino! Kao mala djeca sve im moraš objasniti, ali jako prijatni, barem ja nisam dolazio u sukob sa bilo kim od gostiju… naravno, jako puno pozitivnih komentara I extra tips jako cijenim!

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Prvi ugovor sam set mjeseci bio na relaciji Los Angeles – Hawaii tako da sam obišao sve portove, LA je bio malo komplikovan jer je ogroman grad, a I nismo imali nešto puno vremena embarkation day, takođe Ensanada, samo 4 sata smo bili u port-u… Drugi ugovor, druga kompanija, 2 broda, različiti portovi, samo na jamajci nisam bio, kratak break, a I kiša je padala… prvi ugovor raspored je bio 12-13 sati na dan, sa pauzama između, znači ne radi se u komadu, dobra organizacija I to je to… drugi ugovor, jako ljepši rasporedi, više slobodnog vremena, ma milina!

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Prvi ugovor Honolulu I navilivili, drugi ugovor naravno Cozumel u Meksiku, Grand Turk, Grand Cayman, Miami, Nassau overnight (Bambu I giros poslije) :D

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Pa zarada kao prvo, različite destinacije, gomila ljudi koje ne poznajete a kasnije kada ih upoznate kao mala porodica... iako broji 1000 članova...

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Neispavanost, nostalgija za domaćom hranom, dvolični ljudi, klanovi (paisano business)…

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Naravno, meni je to jedno od najljepših iskustava u životu, nešto što svakako morate da probate da bi ste stvarno znali šta to znači, jer smo različiti ljudi, nekome smeta skučenost na brodu, male kabine, loša hrana ljudi kažu… ja to vidim kao plaćen stan+hrana, plata, 6 mjeseci Ili malo više pa dok ne dosadi…

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Ako ste osoba koja misli da je bogom dana, da bez vas ne mogu, svadljiva, ćudljiva, namrgođena, brod definitivno nije za vas, za sve ostale koji znaju šta hoće I imaju veliku želju da dobro zarade I usput nauče nešto I vide exotične destinacije, samo napred!

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Prvenstveno se jako dobro informišite za poziciju, ne idite samo da odete što prije kao ja što sam napravio grešku… odaberite poziciju, naučite sve što treba da znate o tom poslu, preporuke I cv napamet, uspijeh zagarantovan!

P.S. opširan sam ovoliko jer mislim da nisam bio dovoljno aktivan, pa reko da pokušam da dočaram kao je to sve nakon dva ugovora, neki mali znak zahvalnosti Šefu I svima ostalima koji su mi puno pomogli sa svojim detaljisanjem o životu na brodu, raznim Informacijama I mišljenjima!
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Quote
"Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Prvenstveno se jako dobro informišite za poziciju, ne idite samo da odete što prije kao ja što sam napravio grešku… odaberite poziciju, naučite sve što treba da znate o tom poslu, preporuke I cv napamet, uspijeh zagarantovan!"

Svaka cast na opisu, i posebno na ovom savjetu, i ja sam to isto rekao...  :clapping:

Offline joker

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 128
    • View Profile
Svaka cast na opisu, i posebno na ovom savjetu, i ja sam to isto rekao...  :clapping:

Samo da kazem da sam odlucio ovo konacno da ispunim nakon sto sam procitao tvoj "Dnevnik jednog Bartendera" i toliko stvari me podsjetilo na situacije sa broda da sam odlucio malo da podijelim sa forumasima... Svaka cast, ja sam imao intervju za bartendera takodje, ali sam omanuo... malo se zbunio i na kraju idem kao bar waiter na Equinox u oktobru, sto i nije toliko lose... ljudi generalno zure, samo da je sto prije, samo da je raditi na brodu a ne znaju koliko to u stvari slojeva ima... ako procitaju i posusaju, bicu srecan, ako ne, sam si svako bira put... Legendo, Srecno ti bilo i mozda se vidimo na kompaniji... pozdrav