Author Topic: Problem astme za rad na brodu?  (Read 9611 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Jole

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
Problem astme za rad na brodu?
« on: 20/September/2013 »
Nakon proslotjednog telefonskog razgovora sa Tomislavom (kada sam izrazio zelju da idem na brod) danas sam dosao u Zagreb na razgovor (provjera engleskog i drugog jezika, ponio sam papire koje su trazili da donesem: potvrda o nekaznjavanju, kopija domovnice) te dvije slike.
Nakon pocetne provjere engleskog i i njihovog "hvaljenja" da imam jako dobro iskustvo i da bih sigurno dobio zeljeno mjesto na brodu dosli smo do zdravstvenog pitanja.
Nakon sto sam rekao da osim astme (i jednog puta) nikad nisam imao nikakvih problema u razgovor nam se ubacila jedna djevojka (koja je slusala sto sam ja govorio) i odmah rekla kako me kompanija sigurno ne bi primila te da zdravstveni pregled ne bih prosao jer je to "preteska bolest"...  
Saznao sam da imam astmu prije dvije godine i taj jedan jedini put sam imao problema s disanjem i to je posljedica ambrozije na koju sam izrazito alergican.
Upitala me je dal koristim pumpice za disanje (na sto sam ja rekao da da i da imam jednu koju koristim svaki dan i jednu koju moram nosit uz sebe stalno i koju koristim sam kada imam za potrebu za njom.
Takvu potrebu jos nisam imao...) Jos je dodala da pumpicu ne bih ni smio nosit na radnom mjestu. Lijecnici su potvrdili da posljedica jedinog napada astme sto sam imao je zbog ambrozije.
Ambrozije kolko znam ne bi trebalo biti na brodu).
Sad mene zanima da li je to zavrsena prica za mene i karijeru na brodovima ili ima nade (imam jaku zelju)da konacno se otisnem i na taj put?
Mozda druge agencije ili kompanije drugacije gledaju na ovakav problem?

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Problem astme za rad na brodu?
« Reply #1 on: 20/September/2013 »
Ambrozije kolko znam ne bi trebalo biti na brodu

Ne bi trebalo i nema.

Ja recimo isto imam alergiju na ambroziju, ali to nikome nisam spominjao i radio sam po brodovima godinama. Prolazio liječničke preglede desetak puta, u raznim gradovima, kod raznih doktora i doktorica.

Ima tu više stvari. Nesretan splet okolnosti.
Prvo, umjesto da šutiš, progovorio si.
Drugo, cura je osjetila potrebu provjeriti je li u njenoj moći zaustaviti nekoga da ode na brod.
Možda je završila srednju školu za nurse, pa je osjetila potrebu zadiviti treću osobu u prostoriji sa svojim :airquotes: raskošnim znanjem medicine.
Jer tebi njena intervencija sigurno nije pomogla.
Treće, biće da si aplicirao za poziciju koja im baš ne igra ulogu, jer budi siguran, da im netko hitno treba, otišao bi na brod i sa štakama i u invalidskim kolicima.

Mijenjaj agenciju, i drugi puta, glumi supermena umjesto da neizazvan pričaš o svojim nedostacima.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: Problem astme za rad na brodu?
« Reply #2 on: 20/September/2013 »
Nakon sto sam rekao da osim astme (i jednog puta) nikad nisam imao nikakvih problema u razgovor nam se ubacila jedna djevojka (koja je slusala sto sam ja govorio) i odmah rekla kako me kompanija sigurno ne bi primila te da zdravstveni pregled ne bih prosao jer je to "preteska bolest"...

Ala bi ta dobila samar da je meni to napravila... strasno. Lupa gluposti kao Maksim po diviziji. Ja imam astmu (isto kao i ti, nemam problema sa njom sada, al mi stoji u istoriji bolesti). Ovo je registrovano u mom kartonu na brodu i ja i dalje radim bez problema i jos sam vatrogasac.

Upitala me je dal koristim pumpice za disanje (na sto sam ja rekao da da i da imam jednu koju koristim svaki dan i jednu koju moram nosit uz sebe stalno i koju koristim sam kada imam za potrebu za njom.
Takvu potrebu jos nisam imao...) Jos je dodala da pumpicu ne bih ni smio nosit na radnom mjestu.

a gde je to procitala?? Ventolin se cak i moze dobiti u medical centru ili naruciti preko njih ako nema na stoku. Mozes nositi pumpicu sa sobom ili imati u kabini, kancelariji ili vec negde (zavisi od radnog mesta). Tesko da ces biti jedini. U svakom slucaju, niko te ne tera da bas oglasavas astmu, al niko te ne bi trebao diskriminirati zbog toga posto ne utice na tvoju sposobnost da obavljas posao. Meni je primera radi receno da ako imam problema sa astmom, ne bih mogao biti fire-fighter, al ako je to samo iz proslosti, onda ne smeta. Verujem da nije isto na svakoj kompaniji, al definitivno ima...


Sad mene zanima da li je to zavrsena prica za mene i karijeru na brodovima ili ima nade (imam jaku zelju)da konacno se otisnem i na taj put?
Mozda druge agencije ili kompanije drugacije gledaju na ovakav problem?

Ma sta bre zavrseno... samo ti nastavi. Ako je sretnes negde, lupi joj koju roditeljsku za mene ...
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Jole

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
Re: Problem astme za rad na brodu?
« Reply #3 on: 21/September/2013 »
Jbg i meni je krivo i samo prenosim sto je meni receno na razgovoru...

Ne bi trebalo i nema.

Ja recimo isto imam alergiju na ambroziju, ali to nikome nisam spominjao i radio sam po brodovima godinama. Prolazio liječničke preglede desetak puta, u raznim gradovima, kod raznih doktora i doktorica.

Ima tu više stvari. Nesretan splet okolnosti.
Prvo, umjesto da šutiš, progovorio si.
Drugo, cura je osjetila potrebu provjeriti je li u njenoj moći zaustaviti nekoga da ode na brod.
Možda je završila srednju školu za nurse, pa je osjetila potrebu zadiviti treću osobu u prostoriji sa svojim :airquotes: raskošnim znanjem medicine.
Jer tebi njena intervencija sigurno nije pomogla.
Treće, biće da si aplicirao za poziciju koja im baš ne igra ulogu, jer budi siguran, da im netko hitno treba, otišao bi na brod i sa štakama i u invalidskim kolicima.

Mijenjaj agenciju, i drugi puta, glumi supermena umjesto da neizazvan pričaš o svojim nedostacima.

Nisam mislio da je to "ogroman" nedostatak nego jednostavno intuicija da tako nesto ne bih trebao presutiti.
Jednostavno stekao sam dojam da oni (iako sam naglasio vise puta da nemam problema sa time - jedino kad sam u blizini ambrozije) ne dozvoljavaju da budu posrednici izmedju mene i kompanije.

Aplicirao sam za rad u baru.

Sad da li bih mozda trebao upitati na email kompanije nesto  u vezi mog problema il da probam jos preko agencija (stim da presutim moj problem)?

Offline stefan_n

  • Registered
  • *
  • Posts: 184
    • View Profile
Re: Problem astme za rad na brodu?
« Reply #4 on: 21/September/2013 »
moj savjet ti je da drzis jezik za zubima, u nemalo slučajeva smo vidili da istina baš i nije od neke koristi prije intervjua sa HR deptom od kompanije. pricas samo sta oni zele cuti od tebe, a pumpicu odnosno aerosol nemoj vise spominjati jer koristio ga jednom mjesecno ili jednom godisnje njima je isto jer ne boluju od iste pa ne razumiju tu bolest koliko vidim.
a i doticna (majci joj ga spalim) je mnoogo radoznala tako da si joj komotno mogao reci sta joj ide i to sta je "ona cula" moze komotno metnut si u...ladicu doma XD sad trebas vidjeti dali ce to dalje i kako ce ici, i ako vidis da te "štopaju" ili imas osjecaj da smatraju da nisi klijentela za njih - > ODMAH u NOVU agenciju i opet jezik za zubićima :D

Offline Jole

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
Re: Problem astme za rad na brodu?
« Reply #5 on: 21/September/2013 »
sad trebas vidjeti dali ce to dalje i kako ce ici, i ako vidis da te "štopaju" ili imas osjecaj da smatraju da nisi klijentela za njih - > ODMAH u NOVU agenciju i opet jezik za zubićima :D

Kratko i jasno su rekli da nisam i necu biti njihov klijent.
Poslao sam zivotopis jos nekim agencijama pa budemo vidili dalje...
Hvala na sugestijama.

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: Problem astme za rad na brodu?
« Reply #6 on: 21/September/2013 »
Kratko i jasno su rekli da nisam i necu biti njihov klijent.
Poslao sam zivotopis jos nekim agencijama pa budemo vidili dalje...
Hvala na sugestijama.

prosta matematika. Ti si jedan od nekoliko stotina koji apliciraju preko njih. Jedan manje ili vise, ne znaci im nista i nece da se za*****avaju sa bilo kakvim nedostatkom..
Nadji drugu agenciju i drzi jezik za zubima. A sto se kompanije tice, ne bi trebalo da ti prave problem za pumpicu. Pod uslovom da nemas naravno napade svaki dan ili tako nesto. A ako je nosis cisto radi preventive a ono sto moras da koristis koristis lepo u kabini, bice sve OK.
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Mezzomarinero

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 373
  • Smile is the best drug
    • View Profile
Re: Problem astme za rad na brodu?
« Reply #7 on: 21/September/2013 »
Nazovi Safe Cruise iz Beograda jos danas,sledece sedmice su preliminarni a pocetkom oktobtra i glavni intervjui.  :uzdravlje:
A more se ljuljaljo,ljuljalo ......

Offline Jole

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
Re: Problem astme za rad na brodu?
« Reply #8 on: 04/October/2013 »
Da dodam nesto :D kontaktirao sam jednu agenciju, poslao zivotopis, ali desilo se nesto bolje jer iduci mjesec zapocinjem tecaj za koktel majstora (koji organizira zavod za zaposljavanje u mom mjestu).
Tek nakon toga cu pokusati uciniti nesto vise povodom odlaska na brod.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Problem astme za rad na brodu?
« Reply #9 on: 04/October/2013 »
još bolje ..
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Jole

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
Re: Problem astme za rad na brodu?
« Reply #10 on: 11/January/2014 »
Da nadodam neke stvari:
Prije nekih mjesec-dva dana upitao sam direktno u CCL u vezi astme (dodao sam da su me iz agencije odmah maknuli iz liste klijenata i da su naglasili da astmaticari ne mogu na brod) i ovo su mi odgovorili :

Prvo mi posalju:


 "Referring you to our agency in Croatia. Please liase with them further to assess suitability.
 
 
Thank you,"

Nakon toga im ponovim da su me već odbili i da se zato javljam direktno njima i oni odgovore:

"Dear Mr ***********
 
Asthma is preexisting medical condition listed on Carnival Cruise Lines medical preemloyment requirements, and as such is not a subject of a comment by agency.
You could apply, and you could be interviewed, but it could happened that you are going to be rejected by Carnival Medical Team preapproval for joining the ship
With your medical status. This could expose you to the expenses ( medical costs arround 200 E) that you are paying to the company liceneced physician and is in relation pateient doctor company medical team, so neither Carnival Cruise Lines or manning agents could influence decision as explained.
I hope this give you more light on possibilities of your future appliaction.
 
Kind regards"


I sad ono najbitnije i zašto se javljam ovdje:
Dobio sam jučer na email iz iste kompanije CCL


"New Hire Physicals (CCL)
To MeMadrid, Steven (CCL)

Good Afternoon:
 
Mr. Josip please send me any medical report indicating the status of your medical condition
 
Thank you.
 
Jorge A Rodriguez Pena.
Crew Medical Coordinator.
Phone:305-406-6935.
Fax:305 406-5300/5632.
Email: JRodriguez-Pena@carnival.com"

Moje pitanje je što točno oni rade?
Da li postoji mogućnost da su pogriješili i da mi se javljaju u vezi zaposlenja iako imam "neku vrstu astme"?
Da li možda ne znaju da imam taj isti problem ? (tko zna možda nisu informirani).
Koji točno dokument oni traže i da li se taj isti mora prevesti na engleski?
Što biste mi savjetovali da učinim i kako da im odgovorim?

Hvala na budućim odgovorima.




Offline Jole

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
Re: Problem astme za rad na brodu?
« Reply #11 on: 12/January/2014 »
Bump...

Bilo tko?

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Problem astme za rad na brodu?
« Reply #12 on: 12/January/2014 »
Zašto nas pitaš šta tačno oni rade, da li su možda pogrešili, da li možda ne znaju... Kakav odgovor da ti damo? "Možda"?

Ipak, jasno je šta traže:
any medical report indicating the status of your medical condition

I naravno da treba da bude na engleskom.

Objasnili su ti da agencija nije ta koja treba da zaključuje da li jesi ili nisi sposoban za rad na brodu, ali da će Carnival Medical Team da te proceni i "it could happened that you are going to be rejected". Možda da, možda ne.

S obzirom da ti ne traže full zvanični medical, već any medical report, možeš i sa svojim doktorom da se dogovoriš oko izveštaja na engleskom.

Offline Jole

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
Re: Problem astme za rad na brodu?
« Reply #13 on: 12/January/2014 »
Zašto nas pitaš šta tačno oni rade, da li su možda pogrešili, da li možda ne znaju... Kakav odgovor da ti damo? "Možda"?

Ipak, jasno je šta traže:
any medical report indicating the status of your medical condition

I naravno da treba da bude na engleskom.

Objasnili su ti da agencija nije ta koja treba da zaključuje da li jesi ili nisi sposoban za rad na brodu, ali da će Carnival Medical Team da te proceni i "it could happened that you are going to be rejected". Možda da, možda ne.

S obzirom da ti ne traže full zvanični medical, već any medical report, možeš i sa svojim doktorom da se dogovoriš oko izveštaja na engleskom.

Ok, onda ja trebam na pregled kod mog doktora,  da ispuni zdravstveno stanje (ali nisu naveli sto treba sadrzavati izvjestaj?), te odnijeti prevest (ne mora biti ovlasteni od strane kompanije<?) , skenirat i poslat njima pa  ce ondi odlucit da li zadovoljavam ?


Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Problem astme za rad na brodu?
« Reply #14 on: 12/January/2014 »
Najbolje je da tog Crew Medical Coordinator-a pitaš da ti razjasni sve nedoumice koje imaš.

Nemoj od nas, perača sudova i čistača palubi, da očekuješ da ti tumačimo šta neki doktor u Majamiju misli, hoće i traži. Gubiš vreme i živce. ;D