Author Topic: IT department (Systems Managers, Hardware Technicians, Internet Managers ...)  (Read 138404 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline levykk

  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Pozdrav pomorci!

Malo da se predstavim i ja...
U maju sam zavrsio studije, diplomirao i sad trazim posao na brodu kao IT technician ili Assistant IT manager. Dok sam studirao i radio diplomski bio sam u civilnoj vojsci gde sam radio kao IT strucnjak. Imam dosta iskustva sa racunarskim mrezama (sve vaznije protokoli: IP, TCP, UDP, HTTP, FTP, SNMP, SMTP, NTP, DNS, DHCP etc.), znam za unix i win servere, programiranje (c#) i tako dalje...
Prijavio sam se u EP, ne znam ima li koga ko doso do te IT pozicije preko agencije?
Pitao sam agenciju da li mogu raditi nesto drugo ako ne upadnem za IT, ali oni su rekli da ako nemam iskustva ne mogu dobit drugi posao.  :rtfm:
Citao sam tu na forumu da vise ljudi su poceli u sasvim drugom department-u i prebacili se za IT.
Pa ako ne mogu da radim druga posla zbog faleceg iskustva kako da dodjem uopste na brod? (Catch 22  -()-)
Ako imate savete napisite, malo sam zbunjen, i jako bi hteo na brod, treba mi promena u zivotu.  :plovim:
:run: :plovim: :run:

Offline Dejan011

  • Registered
  • *
  • Posts: 72
    • View Profile
Pa ako ne mogu da radim druga posla zbog faleceg iskustva kako da dodjem uopste na brod?
Lepo,izmisli iskustvo. ;)
Napišeš u CV-iju da si radio u nekom restoranu,baru,hotelu ili gde već.Kad odeš na intervju složiš priču kako je to bio neki ekskluzivni objekat sa pet zvezdica,vrhunska usluga,najbolji i najpoznatiji restoran u gradu,kule i gradovi,avioni,kamioni.... :D
Nemam ni ja iskustva,pa se uopšte ne opterećujem tim.Nisam ni prvi ni poslednji koji ide na brod,a da nema iskustva.Izmuvaću i srediću nešto kad budem bio u prilici,što i tebi savetujem.
A ako si stvarno IT stručnjak kao što kažeš,kad jednom dodješ na brod verujem da nećeš imati problema da se prebaciš u IT deparment.
 

Offline levykk

  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Hvala na savete Dejane!  =""
Probacu nesto da iskombinujem, da se snadjem nekako. I naravno  :moli:  da uspem na neki brod. Kako sam citao tu na forumu prvi ugovor se dobije najteze. Da li je to istina?
Pozdrav!  :uzdravlje:
:run: :plovim: :run:

Offline Walther

  • Registered
  • *
  • Posts: 80
    • View Profile
To je istina kada nemas iskustva niti znas na koju poziciju hoces (pored I.T sektora)... Videces da je dosta ljudi iz photo-departmenta preslo u i.t, tako da ako skorije ne nadjes priliku za odlazak na brod nadji neku foto radnju u beogradu, skoro uvek im trebaju pripravnici, tu sakupi par meseci iskustva, u biografiji napisi da si proveo  godinu-dve pa u photo department. Jbg to je tezi nacin ali realan i izvodljiv, ipak ne bih ti preporucio da lazes da si proveo 2-3 godine u hotelu sa 5 zvezdica bez problema ce te provaliti prilikom interview-a a i ako prodjes interview za tu poziciju provalice te sutra na poslu jer znanje steceno iskustvom ne moze da se lazira (plus cisto sumnjam da znas da baratas sa Fidelio/opera sistemima koji su zajedniki i za lux hotele i za krstarice)...

A po mom licnom iskustvu bih rekao da se u i.t teze upada iz dva prosta razloga sto: ljudi koji apliciraju imaju minimum 2 godine iskustva (neke kompanije traze minimum iskustva izmedju 3 i 5), ljudi koji su vec na tim pozicijama ih dobro drze tako da se redje otvaraju mesta tj otvaraju se kada nekoga unaprede a to se obicno desi posle 2-3 ugovora.

Offline levykk

  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Slazem se da nije bas najbolje lagati, a najgore da se predstavim kao konobar sa nekoliko godina iskustva, a ni tacnu ne znam da drzim kako treba... no;;;
Photo department bi bio "malo" blize struci, cak imam jednog druga koji radi u foto radnji, pa on bi mogo da napise neki Recommendation letter... Znam da nije bas lak taj posao, ali ako to je jedina sansa da idem na brod...

A po mom licnom iskustvu bih rekao da se u i.t teze upada iz dva prosta razloga sto: ljudi koji apliciraju imaju minimum 2 godine iskustva (neke kompanije traze minimum iskustva izmedju 3 i 5), ljudi koji su vec na tim pozicijama ih dobro drze tako da se redje otvaraju mesta tj otvaraju se kada nekoga unaprede a to se obicno desi posle 2-3 ugovora.

Opet slazem se, jer kad neko upadne posle nekoliko ugovora, ne bi bas napustio to toliko lako. Jedino sto dolaze novi brodovi, pa sa starog idu na novi, pa na starom otvori se radno mesto, ali onda dolaze oni "upadnici" sa photo i sl. department-a.  :pop1:
:run: :plovim: :run:

Offline Walther

  • Registered
  • *
  • Posts: 80
    • View Profile
Nijedan posao na krstarici nije ''bas lak''. Veruj mi da je photo department jedan od lepsih i boljih poslova, po meni mnogo bolji od konobara ili npr. gift shopa.

A ti zamoli prijatelja da ako moze obuci malo za upotrebu dslr fotoaparata (fotografisanje, objektivi, upotreba vestackog osvetljenja...), mislim da se uglavnom Nikon oprema koristi, i isto ako je moguce da te nauci izradi tj stampanju fotografija tj radu na tim foto printerima. Sa tim znanjem trebalo bi bez problema da upadnes u foto odsek. A dalje kako zelis, mozes ostati tu a mozes i da menjas.

Cisto kao informacija, jedan nas zemljak (mislim da se zove Dusan), radi vec 4-5 godina kao fotograf, to bi trebalo da ti kaze da i foto odsek uopste nije los...

Offline levykk

  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Hvala ti na savete Walther-u!

I ja sam razmisljao o tome u foto department-u, a posle svakako u IT, jer zelim ostati u struci.  :)

Pozdrav!  :uzdravlje:
:run: :plovim: :run:

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Ja sam znao sresti ponude za IT poslove od Royala (RCI) na njihovim internet stranicama.

Jesi li probao aplicirati online?

Posteno izguglaj sabdzekt, jer je IT prilicno rijetka pozicija, i nase "agencije" nisu navikle zaposljavati kandidate iz IT-a, jer trebaju sasvim nove kontakte unutar Cruise industrije za taj poduhvat.
Najlakse se drzati konobara, fotografa i kuhara.  -()-

Ako se na koncu odlucis otici na bilo koju poziciju, da bi poslije vrebao IT, to sam vidio da sljaka, i catch 22 ne postoji nego ga izmisljaju zbog njima znanih razloga, koji se svode na lijenost i strah od toga da neces biti dovoljno motiviran za jednostavan posao konobarenja pored tolikih IT kvalifikacija.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Walther

  • Registered
  • *
  • Posts: 80
    • View Profile
Mozes pokusati da direktno apliciras online, ali veruj mi nista od tog posla, pogotovo za I.T pozicije, Sef je od reci do reci bio u pravu... Ponavljam slobodno pokusaj da apliciras online, ali od 99% neces dobiti ni potvrdu o prijemu c.v-a, tako da je po meni direktno apliciranje naucna fantastika (ne samo za i.t vec i za sve pozicije)...

I ne pricam to tek onako, nego iz licnog iskustva. Npr. apliciras kod 7 kompanija, od toga dve ti posalju potvrdu o prijemu, a jedna te kao uzme u dalji proces, naravno izgubis par meseci cekajuci odgovor i na kraju uvek negativan odgovor (imao sam i vise od neophodnog iskustva i obrazovanja plus dobre reference). Prosto ljudi iz njihove kadrovske sluzbe i onboard manageri nece da se zamaraju sa tim kada imaju agencije i preletace sa poziciju na poziciju. U prevodu koliko toliko sigurna sema ti je da odes kao fotograf preko agencije pa kada probijes led bice lakse. Do tada srecno

Offline levykk

  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Pozdrav Sefe!

Moram reci da je super ovaj forum za one koje hoce da ili vec rade na brodu! Lepo uredan, bez spama, znaci ima kvalitet!  =""
U vezi online aplikacije, javio sam se nekoliko kompaniji (RCCL, NCL i nekoliko agenciji u inostranstvu koje su besplatne i nisu is Gane  oT)
Ja sumnjam da kako je i Walther rekao, nece se javiti niti jedan od njih  :( i zato sam i pitao za iskustva veterana.  :plovim:
Radio bi ja i u kuhinji kad bi znao da imam sansu za napred za IT, jer ne mislim da na jedan ugovor da odem kao IT manager pa posle da zavrsim "cruise" karijeru.  no;;; Kako sam i citao tu na forumu, ima napredovanja ali ne u vremenu prvog ugovora, sa tim se slazem.
Za sad cekam interview za EP-om, i "kugliram" po netu za neki posao. Nisam spominuo da znam i za elektroniku dosta, pa sam razmisljao i za slot technician u Casio ili nesto u Entertainment-u (lounge technician ili slicno) jer to bi i znao da radim. Ima tu puno stvari samo opet ne mogu da appliciram na sve i svasta, jer kako ce to izgledati.  oT
Sefe i Walther-u hvala vam na savete,
veliki Pozdrav!  :uzdravlje:
:run: :plovim: :run:

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Samo naprijed.

Moguce je da je online prijavljivanje nepopularno jer bez obzira na kvalifikacije, jedan od najvaznijih faktora pri zaposljavanju je i pitanje kako ce se kandidat osjecati na valovima 24 sata na dan.

Sve pada u vodu kada se nepripremljena osoba navikla na auto, supermarkete i horizonte suoci sa ogranicenoscu svoje kabine i zivotnog prostora na brodu.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Walther

  • Registered
  • *
  • Posts: 80
    • View Profile
Javi ako ti odgovore skorije, cisto da me demantujes ako nisam bio u pravu...

Offline levykk

  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Pa javicu se ako ima nesto novo, a do tada mirno more!  :plovim:
:run: :plovim: :run:

Offline linkina

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
evo citam forum i hvala svima na pino korisnih informacija. ono sto bi mene zanimalo a sto nisam sasvim dobro shvatila je piranje vezano za rad u IT-u.

decko i ja bi zajedno na brod i kako on radi sada kao programer nadam se da bi mozda mogao dobiti tamo neki posao. e sada kakvo je radno vijeme, jel se ima slobodnog vremena za izaci sa broda ili stalno mora imati pager sa sobom?

Offline Walther

  • Registered
  • *
  • Posts: 80
    • View Profile
Zavisi od pozicije do pozicije i od kompanije do kompanije, ako radi na odrzavanju servera ili telefonskih centrala to je 24h posao tj. ima standardno radno vreme kao i svi ostali ali mora imati mobilni telefon pored sebe tako da mogu ga zvati usred noci ako se desi nesto nepredvidjeno. Takve situacije se ipak retke. A sada bas njegove programerske vestine ne poklapaju ni jednu poziciju direktno, mozda moze nesto sa bazama podataka mada nisam siguran da to postoji onboard tj to je shoreside pozicija u Majamiju a za to mu treba zelena karta.

I jos nesto, ove pozicije su veoma retko otvorene. Uglavnom je sacinjavaju zapadnjaci posto kod nas niti jedna agencija ne unajmljuje za i.t pozicije, aplikacija direktno je uzaludan posao... U prevodu ekstremno je mala sansa da odete na isti brod u isto vreme ako on iskljucivo zeli da radi u I.T-u, posto cekanje posla u ovom sektoru ume da traje veoma ali veoma dugo i plus konkurencija je jaka...