Author Topic: IT department (Systems Managers, Hardware Technicians, Internet Managers ...)  (Read 131785 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
ja sam trenutno na celebrity infinity kao Assistant data systems manager na samom pocetku pa ne mogu puno da kazem

Bravo Miroslave  :-))))'

Drzi se i sretno!  :pop:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline elektrotehnichar

  • Registered
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
ja sam trenutno na celebrity infinity kao Assistant data systems manager na samom pocetku pa ne mogu puno da kazem
MOzhesh li mi opisati shta ti je opis posla kao Assistant data systems manager?

Offline mailbox unavailable

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 148
    • View Profile
Ovako... :)

Prvo znam da se nisam dugo javljao ali evo sada da vam opisem ovaj posao.

Naime prvo svakoga zanimaju pozicije: osnovna je online technician sto znaci da ste skoro cijeli dan u internet cafeu i pomazete gostima a ponekad radite na servisiranju printera, PC-a, i sl stvari oko pomoci svim korisnicima
sledeci nivo je assistant data system manager e tu radite sve od reinstaliranja PC-a do problema sa printerima, problemi sa serverima (na ovom brodu preko 30servera), mjenjanje sifri pa i do toga da te neko sove jer mu je nestala ikonica sa desktopa i sl. takodje sav sistem POS za naplatu svega sto se kupuje na brodu znaci hardware i software i server, pa do komplikovanih aplikacija kojese vrte na serveru i sve dnevene i mjesecne procedure testiranja inspekcije, internet preko satelita, svi telefonski pozivi vani kao i satelitski telefoni. znaci dosta stvari ........
nakon toga je manger koji je zaduzen za sve i cesto ima tezak posao jer se mora naci izmedju raznih zahtjeva a prije smo imali blackout sto znaci u toku kruza na sred mora se ugasio brod nestalo struje pa su a preko 11 servera palo tj. nisu radili kako treba... sto je on zaduzen i dry dock gdje smo imali problem sa ventilacijom i strujom pa se sve gasi i sl asmo gasenje sistema traje preko 45minuta i to ako si brz.....

Ovako ovisi koji stepen znanja imate i onda je moguce da odmah postanete assistant da ne idete na online tech sto e i bolje....

naime ovo je za celebrity ali na royalu je drugacije oni samo imaju assistante i drugacije pozicije a sistemi su slicni...

Aplikacija:

Najbolje je uraditi na bordu preko managera jer ja imam kolegu koji je prije radio kao galley cistac ili ti u kuhinji pa onda je presao na F&B admistrative pa u IT, sa sma iz photo, takodje jedan je presao iz Bar-a a drugi iz Restorana, tako da bitno je da se pokazete da imate iskustvo i nemojte da pricate previse tj sve znate jer dobro je da mozete4 da dokazete.. Incae intervju je sa testom gdje su pitanja tipa sta je DNS, DHCP, USB ali pitanja o dodavanju usera, win sifre, i sl itd neke komande kako promjeniti HDD, excel itd. ako neko aplicaira javite mi se ja vam pomognem oko testa ali ne mogu ga javnno postaviti...

Ima se vremena za izaci, gledati show piti, spavati, ici u restoran i sl...
550 Requested action not taken: mailbox unavailable

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Miroslave,

koliko je posao bolji od foto, koliko je plaća bolja? Koliko je dug ugovor? Jesi li zadovoljniji nego u foto diviziji?

Imas li internet u office-u?

 :uzdravlje:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline misel

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Zdravo svima!
Da li moze neko da mi kaze kakve kvalifikacije treba da ima da bi dobio posao u IT???
Pozdrav

Offline Carnival

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
Pozz svima.. Novi na forumu. Zelim pozdraviti sve  i pohvaliti forum jer stvarno sam nassao vrlo korisnih stvari (nema spamanja, sto me odusevljava).
Ovako, radio sam za Carnival 1 godinu i imam jednu malu pricicu za ispricati.. Nadam se da ce vas interesirati i bit ce mi drago da mogu nekome pomoci.
Uglavnom pokusacu biti kratak, mada za ove koji tek razmisljaju o poslovima na brodu nebi bilo lose da se to malo opsirnije prica, ali
ovi koji su vec radili da brodu znaju kolike storije se o tome mogu pisati.. Prvenstveno da kazem da sam otisao tamo radi zabave..
Dugo sam cekao na intervju, na koji sam u Zagreb otisao sa namjerom da idem u neki departmen koji se tice IT-a. Medjutim, ja kao pocetnik i oni kao iskusni poslodavci
bacili su me u Restoran kao asst waiter-a. Pristao sam naravno jer nisam imao pojma o svemu tome... odradio sam prvi ugovor kao asst waiter sa 1000 $ placom mjesecno
To za posao na brodu jesu male pare ali s obzirom da sam otisao tek onako (da prodjem svijeta) to mi je bilo sasvim OK. Bio sam na (za mene najljepsem brodu u kompaniji)
Carnival Pride od 18.8.2007-14.4.2008 Ekipa je bila luda, pristanista su bila luda i nezaboravna... Sve u svemu poslije 8 mjeseci sam bio zadovoljan. Mada za mene najveci problem predstavlja to sto se sjecam samo tih lijepih trenutaka, mada je tu bilo i razocarenja i uspona i padova, sto je i normalno, samo sto to malo vise utjece na ljude
kad znas da si negdje 10 000 milja daleko od doma.
Naravno kao i svakom drugom ponudili su mi koledz, unapredjenje za Rest. Service za poziciju Team Waiter-a. na sto sam i pristao,naravno jer tu je placa isla
od 200 do 2500 dolara sto je pristojno... Eh zasto pricam sve ovo o restoranu ovdje...
Pocetkom drugog ugovora, pocetkom Juna 2008 moja zdravstvena situacija se pogorsala, zbog silnog tereta koji se nosi u Dining Room-u, odlucio sam da promijenim department.
Raaspitivao sam se za I/S menadzment i rekli su mi da je tu vrlo tesko upasti ali da je preddnost zato sto sam vec tu, na brodu, to sto me odmah mogu provjeriti i intervjuisati... I sta mislim da je vazno za ostale koji planiraju ici za IT pozicije, sto je i Miroslav rekao, moras od necega poceti, naravno, ne mozes odmah biti Hotel Director...
I podnio sam taj zahtjev konacno i par dana poslijje toga I/S menadzer na brodu (Carnival Imagination) me pozvao na pre-intervju. Pitao me je neke smijesne stvari, mislim meni su smijesne jer sam stvrno vec radio u jednoj Wireless Internet kompaniju u Bosni a i zavrsio sam elektrotehnicku skolu za rac.teh. i automatiku. Sta me pitao..
Pitao me da mo pokazem LAN kabal, koje vrste imaju, pitao me da mu pokazem opticki kabal, da li znam pingati racunar na mrezi, sta je hard disk, ootvorio mi je racunar i rekao da mu pricam sve sto vidim i znam (pricao sam mu 30 min da bi on rekao da je ok ;)), koji je najcesci proizvodjac servera, neke osnovne unix komande, na kom principu rade printeri, da li znam izvrsiti potpunu instalaciju windowsa ili office-a, da li znam promijeniti katridz u printeru, sta je IP adresa, ko je dodjeljuje, da li znam sherovati foldere, racunare... itd itd itd... stvarno raznovrsna pitanja i smijesne stvari za vecinu onih koji se imalo razumiju u IT.
Poslije intervjua mi je rekao da je prezadovoljan (pih) i da ce me srdacno preporuciti... U medjuvremenu dok je trajalo odobrenje zdravstveno stanje se pogorsalo sto se deslo pocetkom septembra i morali su me pustiti kuci. Imao sam srece i nesrece jer sreca je bila sto sam prosao sav proces do glavnog interrvjua pa su me onda poslali kuci a nesreca je bila sto sam za samo par dana propustio glavni intervjuu na koji dolaze shore I/S menadzeri odnosno strucnjacu iz Miamija, iz ureda komapnije.
Rekli su mi da im se javim kad budem spreman da se vratim. Mislio sam da tu prezimim pa da se vratim ali sad imam jos nekih obaveza do Maja pa cu tu ostati..
Uglavnom, sta reci ovom pricom. Najvaznije je da odete na brod. Sve zavisi samo od vas samih, koliko cete se potruditi i dokazati!!! Dokazati da vam je stalo do necega, to zele da vide, da vas je briga, da vide da ti zelis tu ostati i da si pouzdan. Nisu mi trazili nikakve certifikate niti diplome, naravno vazno mi je da sam im rekao da sam zavrsio  Elektrotehnicku skolu i da sam radio za Internet kompaniju. Znaci ljudi, samo je vazno da se ode. Kao sto sam vec rekao, samo je vazno da odete na brod, onda vam se otvaraju sve mogucnosti. Od mog avanturistickog odlaska ukazala mi se prilika za dobar posao... Nije vazno u koji department da odete, kad ste vec tamo lakse se puno prebaciti bilo gdje nego kad tek odlazite...
Izvinjavam se na malo duzem postu ali nadam se da sam uspio pomoci. Ako neko ima nekih pitanja, rado cu pomoci, slobodno pitajte..
Pozdrav i sretno...







Offline marna

  • Registered
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Carnival, HVALA !!!!
Svi mi početnici smo oduševljeni kada netko od Veterana žrtvuje slobodno vrijeme na "prave" postove. Svaki zlata vrijedi bez obzira gdje ste i što radili.
Svi navijamo da te zaobiđu zdravstvene poteškoće i da nam se što češće javljaš!
Pozdrav-pusa i svim ostalim Veterankama i Veteranima!!

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
@Carnival, hvala na detaljnom opisu jedne od ne tako rijetkih situacija.  =""
Sve je moguce postici, samo ako je covjek zdrav i voljan.  :-))))'
Zelim ti zdravlje i uspjeh, ostani na forumu savjetovati nove ...  :pop:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Carnival

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
Hvala vam na lijepim zeljama.. Ima tu da se prica jos puno stvari koje su zasigurno vazne ali se ne mogu sjetiti. Najvaznije je biti uporan... Pa bilo sto da vas interesira pisite ovdje na forumu ili na pm..
pozdrav

Offline keke

  • Registered
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Pozdrav svima!

Ima li tko informaciju da li koja naša agencija (ili agencija u okruženju) pruža uslugu zapošljavanja u IT sektru?

LP!

Offline Carnival

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
Pozdrav svima!

Ima li tko informaciju da li koja naša agencija (ili agencija u okruženju) pruža uslugu zapošljavanja u IT sektru?

LP!
pozz.. ptocitaj par prvih postova u ovoj sekciji. sve pise tamo.. ukratko: nema agencija koje zaposljavaju na te poslove... tamo idu ljudi po preporuci iili vec oni koji rade na odredjenoj kompaniji. Odi na kompaniju na neki slican posao, neki technician, napravi request ako mislis da imass iskustva i znas raditi posao... tako sam i ja uradio...

Offline Klo

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
Pitanje za Miroslava ili neke naravno koji su bili u slicnim situacijama. Načuo sam da postoji Koledž koji moras pohađati posli drođenog intervjua..e sad yanima me sta se radi na tom koledžu  no;;;

Offline ZunA

  • Registered
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Miroslave, da ti se javim ako se odlucim da napustim pravosudje i predjem na brod za IT-a?? Hocu li dobiti tvoju preporuku?? :)

Salim se, nego, covjece, jesi li ti ziv? Odkud tamo?

Pozdrav,

ZunA

Offline Filip

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 46
    • View Profile
Ovo sam uzeo sa Carnivala od IS i Internet menadzera, pa mozda nekom posluzi  :D

IS Manager Policy & Procedure

TITLE:
Request for Interview Process
ISSUE DATE:
04-15-2004   LAST UPDATE:
01-05-07   TOTAL PAGES:
3   TEXT NAME:
   ISM-PP-ISMINTER VIEW
POLICY SOURCE:
                 Manager of IS Shipboard Technology   REEVALUATION MONTH:
                      January
DISTRIBUTION:
Shipboard IS Manager; IS SBT;   SPECIAL INSTRUCTIONS:
             Rescinds ISM-PP-2004-04-001

OVERVIEW
This Policy describes the process for crewmembers applying for Shipboard IS Manager position. This is the company policy with the specific steps for the IS Shipboard Technology group.

POLICY
Carnival Cruise Lines endeavors to provide all employees with an opportunity for advancement within the company. All employees may apply for an open position which may be advertised on the notice boards or otherwise. The management should respond in writing, no later than four weeks from the application date, with the outcome of the request.

PROCEDURE

Application
The employee shall fill in the application form and submit it to the department head for processing.
NOTE: A copy of the application is posted on the Shipboard website.

PROCESSING REQUEST FOR INTERVIEW FORMS
The department head shall review the personnel file and arrange an interview for the applicant with the head of the department to which the transfer is requested. Note that this a preliminary interview to ascertain the suitability of the applicant.
NOTE: The preliminary interview is to ascertain the suitability of the applicant.

The Senior IS Manager onboard will compare the applicant’s resume/CV with the requirements for the IS Manager position posted on the Carnival.com website. Ensure that the applicant understands the responsibilities of the position by ensuring they have reviewed the testimonials on Carnival.com.
If the applicant meets the minimum requirements posted, request the applicant to provide a cover letter and resume/CV. Attach these documents to the Request for Interview Form.
He application form will then be returned by the Senior IS Manager to the applicant’s department head with his/her recommendations.
In the event the applicant is found not suitable, reasonable explanations will be documented on the application and returned to the applicant with a copy in his/her personnel file.

SUITABLE APPLICANT
In the event the applicant is found suitable, the application with reasonable explanations shall then be forwarded to the applicant’s shoreside department head with a performance evaluation.
The shoreside department head will review the application and forward it to the shore side head of the department to which the request is made. All denied requests will be returned to the applicants with the comments and a copy to the shipboard department head and personnel file.
The shoreside department head of the request position will review the request, arrange another interview if necessary and advise the outcome returning the applications back to the applicant’s department head with the effective date of transfer and other details, if applicable.
Necessary paperwork for pay position change and department transfer will then be processed and the applicant notified.

_____________________________________________________________________________________
Revision A
  Carnival®






Offline Filip

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 46
    • View Profile
Internet Technology Instructor at Sea!

Sea Mobile is seeking experienced, dynamic and motivated individuals to fill the shipboard position of Internet Technology Instructor onboard luxury cruise liners. Position requires prior teaching and/or public speaking experience, strong computer knowledge (wireless internet experience and basic networking skills a plus), internet savvy, sales-orientated management ability and excellent customer service skills. Successful candidate will thrive in a fast-paced environment, be patient and courteous, project professionalism at all times and will have exceptional communication skills. Extensive travel up to 5 months at a time required. Must have a valid passport and be able to travel internationally.

More about this position …

The Internet Technology Instructor is responsible for teaching computer classes to cruise ship guests, as well as ensuring the efficient and optimal day-to-day operation of the shipboard Internet (and affiliated) services. Class curriculum includes multiple levels of Word, Excel, PowerPoint, Windows, Movie Maker, Web Design using FrontPage, photo editing using Adobe Photoshop Elements, Internet and Email based classes, as well as basic introductory classes for absolute beginners. Responsibilities include delivering the above curriculum, preparing class schedules, facilitating sign-ups, effectively marketing the program onboard each vessel to achieve pre-determined revenue goals, and communicating between ship departments. This employee also handles all other Internet revenue-generating activities onboard, for both guests and crew, while working closely with shipboard cruise line Staff and Management.

To be considered for this position, email cover letter, resume and photo to:
jobs@seamobile.com

Only candidates who match the above criteria need apply.

Please note: SeaMobile cannot interview any applicants currently onboard any vessel.


Copyright © 2007 SeaMobile® Enterprises
__________________________________________________________________________________



Can't get connected?

Each laptop is configured differently and some settings may need to be changed to facilitate connectivity. Some suggestions:
1.   Double-click on the “Wireless Connection” icon on the bottom right corner of the screen.
a.   Select “Carnival WiFi”. Check the “Allow me to Connect” box, then click “Connect”
b.   Click on “Properties” and choose the “Wireless Networks” tab. Double click on “Carnival WiFi”
c.   Under the “Association tab, all boxes should be unchecked. Select “Disabled” under
“Data Encryption”


2.   Go to Start>Settings>Control Panel>Internet Options>”Connections” tab
a.   Make sure “never dial a connection” is selected in the top box.
b.   Click on the “Lan Setting” button at the bottom.
c.   Make sure “Automatically detect settings” is checked at the top
d.   Make sure “Use a Proxy Server” is not cheked

3.   Look in the system tray (next to the clock on the task bar) for:
a.   Firewall Software/Inernet Security Program: Right-click on the icon. Select “Disable”
b.   Pop-up Blocker Program: Right-click on the icon: Select “Disable”


4.   Go to Start>Settings>Control Panel>Network Connections
a.   Ensure the SSID is turned off:
i.   Right-click “Wireless Network Connection”>Properties”Wireless Networks” tab
ii.   Click “Configure:. Ensure that all boxes are unchecked

b.   Ensure DHCP is enabled on the wireless card:
i.   Right-Click the “Wireless Networks Connection”>Properties
ii.   Double-clik “Internet Protocol (TCP/IP)”
iii.   Make sure “Obtain an IP address automatically” is selected twice
iv.   Make sure “Obtain DNS server address automatically” is selected. Click “OK”

5.   If you are running Norton Anti-Virus, disable script blocking:
a.   Go to Norton Anti-Virus Properties
b.   Find the “Script Blocking” box. Be sure it is not checked.


MAC users:
1.   Turn on the :Airport” in the “Internet Connection” application:
a.   Open “Finder” (two-tone happy face) from the task bar (menu dock at bottom)
b.   Click on the “Application” button (pencil, pen & ruler in the shape of an A)
c.   Scroll down the list of applications and open “Internet Connect” (yellow & black icon with globe & phone)
d.   Click on the “Turn on Airport” button: Open the network menu (using the drop-down) and select “Carnival WiFi”


2.   If “Carnival WiFi” network does not appear in the network menu list:
a.   Go to “Dock” menu > “System Preferences” >”Network” (dark blue globe) > “Preferences”
b.   The following settings should be marked:
i.   LOCATION: et to “automatic”
ii.   SHOW: set to “Airport”
iii.   TCP/IP: >> CONFIGURE >> set to “Using DHCP”
iv.   AIRPORT TAB: Select “Join a specific network” to select “Carnival WiFi”
v.   Click “Apply Now”. Restart laptop.


Wireless Internet Access

The Carnival SPIRIT offers Wireless Internet Access 24 hours a day.
To help you get started, please refer to the useful information below.
How do I log in?
Once you are in range of the Wireless signal, simply connect to the broadcasted network.
SSID (Network name: Carnival WiFi) Once connected, start your Internet Browser and you will be directed to the Login Page.
_____________________________________________________________________________________
Username: Your first initial, last name & cabin number – all lowercase with no spaces.
Example: John Davis in Cabin 2305 would be jdavis 2305
Password Your date of birth in 6-digit format: mmddyy.
Example: April 30th, 1965 would be 043065.
_____________________________________________________________________________________
Select a Billing Plan, and get connected! Once you are logged in, a pop-up window (your Logout button) will appear. This button can be minimized, but it should remain open until you are ready to end your session.
Wireless access locations
   Wireless service is available on decks 2. 3. and 9.
Don’t forget to logout!
To end your internet session and discontinue billing, simply click on the “ Log Out” button.
To enable this, remember to disable your Pop-Up Blocker. If this “Log Out” button did not appear, simply type in 1.1.1.1 in your Browser’s Address Bar to immediately end your internet session.
What is the cost?
    3 Pricing options are available for selection on-screen, 24 hours a day:

Time Plan #1: 250 Minute for $100.00 ($0.40/minute)
Time Plan #2: 100 Minutes for $ 55.00 ($0.55/minute)
Pay-As-You-Go at $0.75/minute
Time Plan minutes can be used until you disembark the ship. Time Plans are interchangeable between the Internet Café terminals and personal laptops. A $3.95 Activation Fee applies to all users upon your first login only. Printing is available at $0.50 per print job.
SMTP Server &VPN Access
Microsoft Outlook and other Mail client users may need to change the outgoing SMTP Address to 172.31.0.2. Please note that the SMTP may not work with your service provider, in that case you should access your Webmail. VPN Access is limited. PPTP and IPSec type VPNs may not connect.

Any other questions?
The Internet Café Manager is available to answer any questions you may have about wireless connectivity during the scheduled hours posted in the Internet Café,