Author Topic: HrGa, Photographer, Image  (Read 2443 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
HrGa, Photographer, Image
« on: 28/October/2013 »
Korisničko ime: HrGa
Država: Hrvatska
Spol: Muško
Kompanija: Image (bivša) / Celebrity (buduća)
Pozicija: Photographer / *****


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Opcenito sam znao da postoji sto pricom ljudi i prijatelja sto sa interneta.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Prvenstveno sam trazio posao na platformi radi dobrog novca i onda istrazivanjem po internetu naletio na ovaj forum koji mi je promjenio odluku.
Uglavnom komentari i price veterana su bili presudni da odlucim raditi na kruzeru.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Preko EP/uspinjaca – Zato jer sam bio budala, a najvise zato jer su mi bili blizu i imao sam manje putnih troskova sto je presudilo.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Prijavio sam se za Image – photo koncesionara.
Razlog je taj sto sam se vec prije bavio fotografijom a to mi je po svim istrazivanjima tada bio najbrzi nacin za dobiti posao i poceti raditi.
A kako mi je novac hitno trebao prihvatio sam ponudu.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Razvlacili su sa cijelim postupkom (EP/uspinjaca) od prvog dana pa sve do zadnjeg intervjua pred odluku jesam li primljen.
Znaci od prvog kontakta sa agencijom do intervjua sa kompanijom mi je proslo oko dva ipo mjeseca (odbijao sam im platiti naknadu za budale pa su me odugovlacili).
Za prolaz sam saznao isti dan intervjua.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Uff, nezelim ni razmisljati o tome. Bilo je to pred godinu dana i mislim da sam vecinu toga zaboravio.
Znam da mi je racunica bila oko 2 ticuce eura. Tu sam ukljucio sve troskove, od vize, lijecnickog, putnih troskova na intervjue i nesicam se i sam sto vise..

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Mentalno je bilo tesko jer sam osoba kojoj je razlog odlaska bio samo novac a ne putovanja i uzivanje.
Radje bih bio ostao kuci sa familijom nego otici na brod. Ali ekonomska situacija i stalno razmisljanje kako to moram uciniti zbog sebe i bliznjih mi je pomoglo da odem.
Po iskustvu veterana na ovom forumu nastojao sam nositi sto je manje moguce, i kad sam stavio sa strane sve sto sam mislio ponjeti bilo je previse, zatim sam teskom mukom se rjesio pola stvari i vec je izgledalo bolje. Kad sam to poceo pakirati u kofer morao sam se odreci jos barem trecine preostalih stvari :D.. a kad sam dosao na brod i nakon nekog vremena uvidio sam da mi barem pola toga sto sam ponio ne treba.. hahahaha…
Sljedeci ugovor nosim: toaletne potrepstine (sve sto treba), 15 komada donjeg rublja, 30 pari carapa crne boje, 8 komada podkosulja, 2 majice kratkih rukava, jedne kratke hlace, jednu trenerku, jedne traperice, tenisice, crne cipele, jednu majicu dugih rukava, jednu finu kosulju. Nisam naveo jos neke stvari poput tablet, vunene kape i sl..
Uglavnom stalno si u uniformi i jedino sto ti treba je hrpa donjeg rublja i carapa.. ostalo civilne robe ces obuci jako rijetko i to kad izadjes van broad se prosetat po gradu.. a tada ti definitivno svejedno sto svaki put imas istu majicu i traperice… ;)

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Evo vec deset minuta pokusavam smisliti odgovor na ovo pitanje. Kroz glavu su mi prosla sjecanja na sve moguce osjecaje… bio sam i zbunjen i izgubljem i nostalgican i sretan i tuzan.. sve moguce.
Bilo je lipo vidit sve te nove stvari i uzbudjenje od pustolovine i slicno, ali isto tako ocekujes da lagano pocnes i naucis par dana kako i sto treba, a u biti odma uletis u vatru i vec par sati nakon dolaska na brod sam u uniformi i na radnom mjestu, komuniciram sa gostima… pa isto tako razmisljas kako neces vidit obitelj 8 mjeseci i necu jest cevape 8 mjeseci.. i sl … :D

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Kompanija Image niti malo, jos su mi ucinili suprotno, skoro sam u nekoliko navrata ih sve poslao u spolne organe blize i daljnje rodbine.
Dok celebrity cruises na cijem brodu sam radio je stvarno na razini i puno su mi pomogli, pogotovo HR,T&D i crew welfare… svaka im cast sto se toga tice, stvarno se brinu za svakoga i idu i preko ocekivanja po tom pitanju…

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Da, moj cimer i kolega je bio jako jako jako dobra i pozitivna osoba koji me je uputio u sve sto je trebalo i pomoga mi u svemu.. imao sam puno srece. Dok menadjere nije broga, samo te bace u vatru pa se snadji.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Jako sam tolerantna osoba i nije mi bilo tesko se naviknuti na te stvari.
Djeljenje kabine velicine kutije za cipele sa drugom osobom je tesko ali se naviknes. Ostatak prostorija za posadu isto tako.. ali kako kazem, naviknes se… prednost je ta sto sam bio staff pa sam imao puno privilegija koje su mi psihicki prve dane dosta pomogle.. poput koristenja restorana i buffea za goste i sl… prve tjedne sam znao dosta slobodnog vremena provoditi u ocean wiev caffe pijuckajuci sok i jeduci sladoled i gledajuci more i kopno kako prolazi pored broda…

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Niti malo, svjesno sam poceo raditi kao fotograf na brodu za malu placu jer mi je cilj dugorocniji… ali kad sam saznao da sam a takozvanom trening brodu koji je jedan od najlosiji sto se tice provizije za fotografe, ajme.. bilo je jos gore… prvih 2-3 mjeseca uz odbitke za opremu, uniformu i deposit ostalo bi mi mjesecno 100-150 dolara place… ali kako sam rekao, cilj mi je bio dugorocan i svjesno sam isao na to da cu se vratiti kuci bez zarade.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Naravno da postoji, ali samo na papiru.
U mome slucaju kod kompanije Image, napredovanje iz photo1 u photo2 je bilo lako, photo2 u photo3 obicno ide pred kraj drugog ugovora a nekima ni tada… menadment ide tek nakon treceg ugovora .. ali…. Bolje ne pricat o tome jer Image je posebna kompanije sto se promocija tice… papir je jedno, a realnost drugo…

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Ima ga i previse, sto god zelis… ako volis mir i samocu to je jedino sto nema.. mozes imati svoj mir.. ali ne toliko koliko zelis…
Drustveni zivot definitivno bez zamjerke..

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.


  • Kako biste opisali putnike?


Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?


  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?


Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Mislim da to svi znaju… putujes svijetom i vidis sto nace nebi drugacije.. ili bi te kostalo puno da odes kao turist.
Upoznas razlicite kulture i ljudi iz raznih krajeva svjeta… izgradis se kao bolja osoba zbog raznih restrikcija koje ima -. tolerantnost, uljudnost i ostale slicne gluposti… naucis jako puno o poslu koji radis sto ti moze i nemora pomoci kasnije u zivotu….
I na kraju ako si pametan mozes i dosta ustedjeti za povratak kuci

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Ako si obiteljski tip osobe onda odvojenost od kuce, obitelji i prijatelja moze jako negativno utjecati na psihu, ubijes se od posla za nekad jako male pare.. a onda da bi se nakon toga opustija potrosis svu ustedjevinu u crew baru..
Ako nisi pametan i oprezan mozes puno uloziti novaca na dolazak na brod i onda zbog gluposti dobijes otkaz i vratis se kuci sa dugovima..
I naravno nedaj boze da ti se dogodi koji potomak ;) – sto s obzirom na stil zivota tamo je veoma lako…

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Svima bih preporucio da probaju barem jedan ili dva ugovora radi zivotnog iskustva i putovanja.. naravno ako se kako sam prije naveo obiteljski tip osobe onda zaboravite na kruzer ako vam nije kriticna situacija za novcem (a tada se u slobodno vrime drzi svoje kabine i ne koristi wifi!!)

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Proces od aplikacije do samog zaposlenja traje mjesecima i nekad duze, uzmite to u obzir prije same aplikacije.. nista vas ne kosta preispitati odluku nekoliko dana i detaljno provjeriti internet o svemu potrebnom… drugo i trece i … misljenje je jako bitno.. nemojte se zaletit pa onda na brodu saznati da nije bas tako kako vam je jedna osoba rekla ili je pisalo na nekom forumu…
Istrazujte detaljno prije svega i potrosite vremena na to… ionako ce te barem +2 mjeseca cekati na zaposlenje!!!

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Drzite jezik za zubima kada dodjete na brod, i najbolji prijatelj na brodu ce vas izdati u svoju korist!.. na brodu su svi braca i sestre dok ne dodje pitanje vlastite egzistencije..
Vlastite planove i misljenja o drugima i poslu zadrzite za sebe…
Na poslu pricajte samo o poslu.. a privatno ne pricajte o sebi i vlastitim misljenjima!! (u protivnom ce vas kostati i promaknuca i novaca i slobodnog vremena i stresa i… svega) ---govorim iz vlastitog iskustva.. a Vjerujem da bi i 100% veterana ovo potvrdilo!!!
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: HrGa, Photographer, Image
« Reply #1 on: 28/October/2013 »
Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Drzite jezik za zubima kada dodjete na brod, i najbolji prijatelj na brodu ce vas izdati u svoju korist!.. na brodu su svi braca i sestre dok ne dodje pitanje vlastite egzistencije..
Vlastite planove i misljenja o drugima i poslu zadrzite za sebe…
Na poslu pricajte samo o poslu.. a privatno ne pricajte o sebi i vlastitim misljenjima!! (u protivnom ce vas kostati i promaknuca i novaca i slobodnog vremena i stresa i… svega) ---govorim iz vlastitog iskustva.. a Vjerujem da bi i 100% veterana ovo potvrdilo!!!

Potvrđujem.  ::yes::
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline AlanRi

  • Registered
  • *
  • Posts: 26
    • View Profile
Re: HrGa, Photographer, Image
« Reply #2 on: 28/October/2013 »
Super! Evo za mjesec dana letim u Miami, pa mi je puno pomoglo ovo što si pisao za spremanje stvari. Znači pogled u pod i radi... To puno veterana kaže
Hvala i sretno!

Offline Lejena

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 59
    • View Profile
Re: HrGa, Photographer, Image
« Reply #3 on: 28/October/2013 »

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Drzite jezik za zubima kada dodjete na brod, i najbolji prijatelj na brodu ce vas izdati u svoju korist!.. na brodu su svi braca i sestre dok ne dodje pitanje vlastite egzistencije..
Vlastite planove i misljenja o drugima i poslu zadrzite za sebe…
Na poslu pricajte samo o poslu.. a privatno ne pricajte o sebi i vlastitim misljenjima!! (u protivnom ce vas kostati i promaknuca i novaca i slobodnog vremena i stresa i… svega) ---govorim iz vlastitog iskustva.. a Vjerujem da bi i 100% veterana ovo potvrdilo!!!


 :deda:  istina!
"The sea, once it casts its spell, holds one in its net of wonder forever."
- Jacques Cousteau