Author Topic: Tara, Carnival Cruise Lines, Assistant Housekeeping Manager (AHM)  (Read 2833 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: Tara
Država: Hrvatska
Spol: Žensko
Kompanija: Carnival Cruise Lines
Pozicija: Assistant Housekeeping Manager (AHM)


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Slucajno, citajuci ovaj forum. Googlala sam “posao” i izlistao mi se inozemstvo-posao.com…. Ostalo je  povijest  :D

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Citala sam postove da se zabavim u nekom periodu kada sam bila doslovno prikovana za komp i nesto prevodila….
Zapravo se nisam prijavila sa namjerom da dobijem posao, vise da istestiram kolike su mi sanse za posao u ovoj industriji s obzirom na godine i profesiju.
Tada sam imala vise od 37 godina i arhitektica sam po struci. Nisam ocekivala da ce mi se itko uopce javiti i moj mail za upit je bio vrlo rudimentaran.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Prijavila sam se preko EP jer je u Zagrebu gdje zivim.
Bilo je najjednostavnije a kako nisam bila ambiciozna, nije bilo potrebe previse razmisljati o tome.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
EP mi je zapravo predlozio poziciju i posao jer sam im bila zanimljiva zbog profesije.
U pitanju je Brand Standard Inspector na Carnivalu.
Pocetna pozicija je zapravo Assistant Housekeeping Manger 1.5 bar (sa pripadajucom placom) ali je opis posla drasticno drugaciji od AHM koji radi na jednom brodu.
Nakon 2. ugovora sam promijenila poziciju za normalnog AHM jer sam se umorila od tolikih putovanja a nije mi se cinilo da ce mi se zivot bitno obogatiti sa nekoliko posjeta Cozumelu vise nego na HSKP poslu.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Interview je bio kratak, valjda nekih 20 minuta i vodio ga je Ian Smith, vicepresident kompanije.
Nitko nam nista nije rekao na samom interview u vezi prolaska, vec Sinisa na kraju da smo svi (obje) prosli.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Agenciji sam platila 850Eura za kartu i proviziju.
Osim toga troskovi Lijecnickog pregleda u Rijeci (1200-1500kn), troskovi C1/D vise (cca 500kn) te tecaj potreban da se napravi Pomorska knjizica (1250 kn).
Tocnih iznosa se ne sjecam, ali osim gore navedenog nista vise nije bilo potrebno.

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Dobila sam iz Agencije zapravo krive naputke ali nije cudno s obzirom da pozicija nije dugo afirmirana niti česta.
Barem tada je to bio mozda 2. krug zaposljavanja iz nasih krajeva. BSI ne radi u uniformi vec u osobnoj odjeci i ima samo nametag za prepoznavanje.
Trebalo je uzeti bussines casual odjecu za rad dok sam ja uzela zapravo vrlo malo takve odjece jer sam ocekivala da cu raditi u uniformi.
Imala sam srecom jednu dvije presvlake a ostalo sam kupila u USA prilikom stajanja u portovima.
Sada BSI dobija polo majice sa logom kompanije koju je duzan nositi dok radi pa zapravo treba uzeti dosta bussines hlaca (hlace na crtu npr koje nece biti prefine da se lakes odrzavaju).
Uzela sam naravno nepotrebno i rucnik za plazu te joga prostirku za vjezbanje.  :D

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Otprilike bih cim zadjem za ugao zaboravila na kojem sam decku a kamoli gdje je port a gdje starboard side.
Prvi brod (prva 3 tjedna) je bio dosta zbunjujuci jer sam se paralelno snalazila na brodu i ucila posao. Za ovu poziciju nema koledja.
Drugi brod, iako razlicita klasa je bio vec potpuno jednostavan za snaci se a onda kasnije vise ni ne razmisljas o tome.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Nemam neku percepciju da je kompanija tu pokazala ikakav trud.
Mozda je krivo radno mjesto gdje zapravo dolazis u ulozi inspektora i ljudi nemaju pojma da si nov a kamoli da bi ti trebali pokazati ikakvu dobrodoslicu.
Sva interakcija je iz obrambene (jer ti si inspector koji izvjestava u office) i ulizivacke pozicije.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Samnom na brodu je bila kolegica kojoj je to bio drugi ugovor na poziciji i zapravo sam ucila usput, uz rad i nju.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
BSI zapravo ne sputava puno s obzirom da je u prirodi posla da sve vidi i svugdje na brodu dodje.
Radno vrijeme je klizno pa su i mogucnosti da se ide vani puno vece nego kod normalnog brodskog posla.
Ogranicenje je naravno mala kabina koju dijelis i nedostak ikakve intime ali s obzirom da se to ne moze promijeniti, moras prihvatiti.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Zarada je bila neusporedivo veca nego naknada za nezaposlene.  :D
Prvi ugovor je negdje izmedju 1500-1600. Drugi naraste na 1800.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Napredovanje unutar BSI je minimalno jer nemas kud napredovati. Mozes napredovati u smislu cina i malo vece place sa nekoliko godina iskustva.
Eventualno da se bude manager na nekom drugom projektu ili slicno.
Napredovanje u HSKP je zapravo nemoguce jer BSI ne posjeduje znanje ni iskustvo za rad na jednom brodu

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Super je upoznati ljude odasvud da zive zajedno. Nisam bas party tip pa je moj drustveni zivot sveden na dnevno druzenje kroz posao.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Svatko je drugaciji.
Svih goni nedostatak prilika za zaradu kod kuce i imaju zajednicku crtu da im nije tesko puno raditi i ziviti u uvjetima koji su neusporedivo drugaciji nego doma.
Zivot je malo okrutniji, napadi od strane kolega puno ucestaliji i izravniji. Kulture o ono sto one smatraju za normalno su potpuno razlicite… u svakom slucaju sve samo ne dosadno.

  • Kako biste opisali putnike?
Ajme, u principu isprane glave. Vidi se razlika od broda do broda, tj. od duljine i cijene kruza.
Kako sam obisla skoro sve brodove, sretala sam i jako siromasne goste koji su se doslovno dosli par dana do najesti na brod, do onih koji imaju visoka ocekivnja od broda i usluge.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Dva ugovora kad sam bila BSI mogla sam izici u skoro svakom portu vani.
Kad sam bila AHM, jedno tjedno ako se poklopi day off sa nekim dobrim portom….inace radije odspavati.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Roatan (plaza), Cozumel, New York, Charleston, San Juan, Grand Turk (plaza), Half Moon Cay (plaza)…

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Sigurnost da ce ti placa sjesti  na racun svaki drugi petak.
Prilika da vidis sve te strane zemlje koje su se prije vidjale samo na TV.
Super je zivjeti sa tako puno razlitih ljudi i vidjeti da ima jednako toliko “normalnih” stvari koje nitko drugi ne radi.

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Nema slobodnih dana i jako malo slobodnog vremena.
Puno vise radno opterecenje tokom dana nego sto smo navikli kod nas.
Barem kad pogledam AHM poziciju. Toliko pravila koje je zapravo nemoguce sve ispostovati i jos vise ljudi koji ce iskoristiti svaki propust.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Da, Neprocjenjivo zivotno iskustvo koje se osjeti tek kada se vrati na prvi vacation.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Aplicirajte na sto visu poziciju koju mozete. Svaki se posao da nauciti a cak ni prethodno iskustvo ne garantira automatsko snalazenje na brodu.
Napredovanje na brodu je sporo i ukoliko prihvatite nizu poziciju raditi cete to vrijeme nepotrebno za manje pare.
Naravno, bolje ikakav posao za bilo koje novce nego ne raditi nista, pa treba svatko sam odluciti za sebe.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Sve je stvar percepcije. Ovo nikada nije posebno lako ziviti a na brodu se pokaze cak i vecim izazovom.

Evo jednog istinitog primjera sa kraja mog prethodnog ugovora:
Decko iz Makedonije je dosao kao New Hire na poziciju Ass. Stewarda.
Razumijem koliko su mu posao i odnosi na poslu mogli biti cudni jer mi ljudi sa Balkana nemamo onu krasnu osobinu koju svi Azijati imaju a ta je “Sef je uvijek dobar i u pravu jer je Sef.”
Poprilicno mu je bilo tesko na pocetku i kada sam ga nakon par tjedana pitala jeli mu sada vec malo bolje, odgovrio mi je: “Hrana je bolja nego doma.”
S obzirom da je hrana na brodu tesko svodiva po “dobra”, objasnio mi je da ukoliko se vrati doma da bi mogao ici u zatvor zbog dugova.
Pa hrana na brodu je definitvno bolja nego hrana u zatvoru a brod nudi i jos kojekakvih usputnih zabava.
Svatko ima svoje cijeve, motivaciju i zivotne limite koje je spreman podnijeti.
Zivot na brodu nije lagan ali nikada nisam vidjela da je to nekome bilo iskustvo koje je pozalio.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)