Author Topic: Malo tehnickih detalja naseg zanata- on board tips and tricks  (Read 5559 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Baron Tiosav

  • Forum Supporter
  • Registered
  • *
  • Posts: 86
  • ~tu fui, ego eris ~
    • View Profile
Pa drustvo , vidim da se koriste nikoni uglavnom. Mogli bi ste u ovoj temi da sa nama podelite iskustva o podesavanjima aparata za gangway,formal,stage itd,itd . Da uporedimo malo tehnicke detalje sa terena-iso,blenda,shuter.Neke interesantne cake i know-how sa posla fotografa na brodu!Mozda neke anegdote ili neprijatnosti koje su se desile tokom rada sa putnicima. Sta bi mogli a sta nikako ne bi smeli da menjamo u setapu aparata. Znaci TIPS AND TRICKS ili cruise photography for dummies VOL 1. :)

Sent from my PAP3540DUO using Tapatalk

Offline strangelove

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 57
    • View Profile
u slucaju da te interesira image, da tamo se koristi iskljucivo nikon. sto se tice setupa kamere za event sve ovisi o tome sta kako i gdje slikas pa cak i tko ti je lab manager. klasicni studiiji sa backdropom su u pravilu 1/125 f8 iso 200. gangway je prica za sebe jer sve ovisi o uvjetima napolju tako da je najbitnije da slika nije under/over exposed mada te to ne bi trebalo da brine posebno jer je lab manager zaduzen da prekontrolira postavke. mada konkretno u slucaju imagea postoje tzv 'guidelines' na kraju sve ovisi o lab manageru. tako ce ti jedan dopustiti da slikas 'bouncing flash' dok ce se drugi striktno drzati 'dinning room' postavki 1/60 f5.6 iso200.

ukoliko se tek spremans na prvi ugovor mogu samo savjetovati da slusas lab managera sta i kako govori cisto iz razloga da izbjegnes 'borbe sa vjetrenjacama'. na kraju krajeva fotograf uvijek izvuce deblji kraj.

goodluck and godspeed  :pilot:

Offline YoungOutlaW

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 415
  • I am what I am..
    • View Profile
  • Company: MSC
Xix.. Evo nesto i od mene.. Ja sta od fotografa trazim u restoranu je : shuter  - 1/60 , f-6.3 - 7.1 , iso-800, a svi korsite Nikon D7000 sa fleshom Sb-900, tako da su konkretno moje instrukcije da svi imaju isti seting i da se strogo drze ovoga, i sto se tice podesavanja samo mogu sa fleshom da se igraju! I na kraju svega, slike su odlicne, idu "ko po loju", bonus je tu svaki kruz :money: :money:

Jako interesantna tema.. :clapping:

Offline Baron Tiosav

  • Forum Supporter
  • Registered
  • *
  • Posts: 86
  • ~tu fui, ego eris ~
    • View Profile
hvala punno momci   :run:

 :yahoo:

Offline mornarac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 113
    • View Profile
Nema sta brate, ti samo poslusas sta ti se kaze, i nema frks....moj savet ti je da koliko god mozes provedes vremena u labu gde se printaju slike,
kako bi video kako izgledaju slike koje ti slikas na velikom ekranu, tako ces najbolje znati koliko ti je slika over/under.
Cesto sam imao slucaj da kritikujem fotografe jer su im slike under/over, prvo sto mi oduzima vremena da korektujem boje i cropping, jer printam preko 70 000 slika po kruzu od 7 dana,
(moras da racunas na to da mi u labu radimo dosta vise radnih sati nego fotografi)
drugo sto i kad ispravim boje nije to to, under slike ce izgledati isprano kad se brightness pojaca, a na over slikama ljudi ko zuticu da imaju....
I uvek dobijem odgovor "pa lepo izgleda slika na displeju kamere"  :tuctuc:. na taj odgovor mi se dize kosa na glavi....

Znaci brate settings ti lab momci kazu i to ostaje tako, gangway ne racunam jer je specificna situacija napolju, oblaci i to, to je do tebe i ta se rutina menjanja podesavanja
stice vrlo brzo...

Jedino sta je na tebi u pocetku jeste da obratis paznju na flash, posebno u restoranu gde prilazis gostima vrlo blizu dok sede pa jak flash moze da ih "sprzi" samo tako.
Mi konkretno u Image-u kosristimo Quantum flash-eve koji su vrlo kvalitetni ali i jaki, pa zahtevaju difuzer (ja preferiram dva difuzera).  
Obavezno moras imati ukljucenu opciju highlights na kameri jer ti ona pokazuje jasno koliko je i gde je slika sprzena, cesto novi fotografi zaborave da je ukljuce pa sprze ljude....

Sto se studia tice, tu nema sta, ima vise settingsa zavisno od lokacije i oni su uvek isti, konkretno na Oasisu imamo 16 studia....
Ovde je jedino bitno da ne diras nista oko svetla ako nemas iskustva, jer kad jednom izmerimo svetlo lightmeterom i odradimo expodisc ono ostaje tako, ukoliko primetis da su slike mracnije
ili svetlije, obavezno kontaktiras lab da se to ispravi. Sta god da se desi u studiu, a tehnicke je prirode odmah zoves lab, nista sam u pocetku.
znaci to su neki moji saveti, jer radim u labu ako ti treba jos nesto slobodno salji poruku dok sam na odmoru :D

Pozdrav :uzdravlje:
Yesterday is history, tomorrow is a mystery...
But today, today is a God's gift, that's why we call it
the present :))

Offline YoungOutlaW

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 415
  • I am what I am..
    • View Profile
  • Company: MSC
Jooooj kad vidim sprzene slike  :facepalm: Ja sam sa jednim fotografom sa filipina isao 4x u restoran da mu pokazem, ali decko ne konta pa na kraju nista drugo nego kuci  -()- Koliko se Ameri slikaju u restoranu ? Da li zele da budu slikani ?

Offline aleksabl

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 70
    • View Profile
slikaju se bome, zavisi dosta od toga kakvi su gosti, koliko imaju para itd... ja dok sam slikao rijetko kad sam dobijao NO.
uostalom, moj nastup je bio takav, nisam ni pitao, samo pridjem stolu, provalim ko je s kim i rukama pokazem da pridju malo blize i to je to.
za nove fotografe, to vam je moja preporuka, manite se price s gostima.. samo se pojavis, poslikas i to je to.
prvo, manje smaras njih i prije ces zavrsiti, drugo uvijek ces imati dobar count i menadzeri ce te gotiviti.

bouncing sam koristio uglavnom kad radim group shot u reziju.
gangway, vec rekose... zavisi od vremena.. karipsko jako sunce, 125/f14, iso 100, i 1/2 na fleshu.. :D malo ekstremno but thats my way :D

@mornarac, ne je*i da mi u labu radimo vise od fotografa :D istina je da vecinom zavrsimo kasnije, pogotovo poslije formalke ali iskreno, ja sam uzivao kao photo lab assitant :)
Banja Luka u srcu, Vrbas u venama!

Offline mornarac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 113
    • View Profile

@mornarac, ne je*i da mi u labu radimo vise od fotografa :D istina je da vecinom zavrsimo kasnije, pogotovo poslije formalke ali iskreno, ja sam uzivao kao photo lab assitant :)


Hahah stari ja i dalje uzivam, pa meni je toliko "lose" bilo da sam pisao officu da mi produzi ugovor na 10 meseci hahahah ljudi se zgranuli  oT.
Lab je zakon, nema gostiju, svoj svet svoja muzikica.....Ali kad pogledas na schedule uvek imas vise radnih sati nego recimo ovi sto slikaju,
mada mi ni formalke nisu problem bile nikad,
upravo jer u labu prodju tako brzo dok trepnes, tako da sam cesto ostajao matori sa AMP-em do 4-5 izjutra hahahaha  :uzdravlje:
Yesterday is history, tomorrow is a mystery...
But today, today is a God's gift, that's why we call it
the present :))

Offline YoungOutlaW

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 415
  • I am what I am..
    • View Profile
  • Company: MSC
I ja sam medju vama.. Samo meni je prije Lab-a vise odgovaralo kada sam radio kao videograf,iako ne jako dugo,bio sam samo 2 mjeseca ali bilo je odlicno, posebno jer su nam exkurzije bili u Pisu,Rim,Milano itd.. Cijeli dan na exkurziji o trosak kompanije jedes i pijes, pa onda lagano editujem, nisam morao da se smaram sa slikanjem bas mnogo. A printanje je posebna prica  :pop1: :rofl:

Offline mornarac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 113
    • View Profile
I ja sam medju vama.. Samo meni je prije Lab-a vise odgovaralo kada sam radio kao videograf,iako ne jako dugo,bio sam samo 2 mjeseca ali bilo je odlicno, posebno jer su nam exkurzije bili u Pisu,Rim,Milano itd.. Cijeli dan na exkurziji o trosak kompanije jedes i pijes, pa onda lagano editujem, nisam morao da se smaram sa slikanjem bas mnogo. A printanje je posebna prica  :pop1: :rofl:
uh videographer je vrh posao, nekad je Image imao i svoje videographere ali to su ukinuli, sabani  oT
Yesterday is history, tomorrow is a mystery...
But today, today is a God's gift, that's why we call it
the present :))

Offline YoungOutlaW

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 415
  • I am what I am..
    • View Profile
  • Company: MSC
Jbg, znas koliko ja uzivam u snimanju, kad evo i sad ponekad idem na exkurzije da snimam,pogotovo kad smo u Norveskim fjordovima, to mi je posebno, ili Island, Grenland,uuuuu.. A to mi je pomalo cudno, da npr. Image nema video!? Da li uopste postoji "Cruise DVD", na brodovima Royal-a ili Celebrity-a? Costa npr.ima video ali snimaju samo dogadjanja sa broda bez exkurzija  :facepalm:


Offline mornarac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 113
    • View Profile
Jbg, znas koliko ja uzivam u snimanju, kad evo i sad ponekad idem na exkurzije da snimam,pogotovo kad smo u Norveskim fjordovima, to mi je posebno, ili Island, Grenland,uuuuu.. A to mi je pomalo cudno, da npr. Image nema video!? Da li uopste postoji "Cruise DVD", na brodovima Royal-a ili Celebrity-a? Costa npr.ima video ali snimaju samo dogadjanja sa broda bez exkurzija  :facepalm:


Verujem ti  :D. Postoji, zapravo Cruise DVD ali ne snimaju momci iz Image-a vec Royalovi ljudi direktno, Image doduse prodaje pomenuti DVD u galeriji. Ekskurzije nisu ukljucene u DVD.
Jedino postoji razlika na Oasisu, jer DvD koji se prodaje ne sadrzi snimke sa kruza koji je u toku, vec se prodaje "Generic DVD"  sa highlights-ovima od 30 min i kapetanov govor. Poenta je sto je sve na Oasisu copyright,
znaci sta se snimi na brodu ostaje na brodu, nema preprodaje....i to je gostima cudno, jer se vec na Alluru prodaje DVD koji sadrzi snimke sa kruza koji je u toku i prodaje se poslednji dan kruza.
Yesterday is history, tomorrow is a mystery...
But today, today is a God's gift, that's why we call it
the present :))