Author Topic: Konektus Ltd, Canada  (Read 58802 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Konektus Ltd, Canada
« on: 15/August/2009 »
Konektus Ltd. is a staffing agency that connects the right employers to the right employees.

We are based in Canada (Edmonton, Alberta) and have a satellite office in Bosnia, with recruiters working in Croatia, Serbia, Ukraine, Czech Republic, Slovakia, Poland, Germany and Austria.
We are expanding our reach to most European countries.
With a vast knowledge of cultures and languages we can provide you with the right fit.

http://www.konektus.com/

Konektus will provide assistance to the candidate and their families in all of their moving and traveling needs.
Upon their arrival to Canada, we would help arrange for:

  • Finding a position that matches your skills and needs
  • Introduction and tour of your company and their new city.
  • Organize Job Fair - Preparing a File for Employer
            o What are employer's expectations
            o Review of Resumes and Cover Letters
            o English language testing
            o Interview - Making video
            o Notarized Translation
  • Contacts and resources in their new community.
  • Assist you through the Immigration process  
  • Airport pick up.
  • Billeting placement or living accommodations.

****************************************************************

Na stranicama www.konektus.com objavljene su price zaposlenih, jedna od njih je i ova:

Pozdrav iz Edmontona, Alberta, Kanada

Onog dana kad sam cula da postoji agencija " Konektus Europe" u mom rodnom Prijedoru, otisla sam odmah do njih I napravila svoje prve korake na putu za Kanadu. Uradila sam intervju, prikupila papire I cekala poslodavca. Ne dugo zatim, javili su mi da je jedan od poslodavaca zainteresovan da me primi I naravno da sam prihvatila posao. Bila sam presrecna.

U Kanadi sam vec mjesec dana, ne mogu da vjerujem da je to tako brzo proletjelo. Radim I jako sam zadovoljna. Do sad sam vidjela I naucila puno zanimljivih stvari I naravno planiram da tako I ostane.

Ovom prilikom zelim da se zahvalim Sanji , iz agencije "Konektus Europe" u Prijedoru koja mi je pomogla na mom putu do Kanade, kao I osoblju Agencije " Konektus Ltd" , koji su mi pruzili veliku pomoc po mom dolasku u Kanadu.

Moj san se ispunio.

Natasa Veselinovic,
Prijedor, Bosna and Hercegovina
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Seaman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1015
    • View Profile
Re: Information and Benefits for Employees
« Reply #1 on: 27/January/2010 »
Ljudi, ljudi, da li je neko pokusavao nesto preko ovoga?  :pop:
When it comes to money, nobody can be trusted !

Offline VuXs

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
Re: Information and Benefits for Employees
« Reply #2 on: 17/June/2010 »
nitko nista nezna o ovome?
evo ja se prijavio pa cemo vidjeti... -()-

Offline Dan

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 354
    • View Profile
Re: Information and Benefits for Employees
« Reply #3 on: 17/June/2010 »
nitko nista nezna o ovome?
evo ja se prijavio pa cemo vidjeti... -()-

vuks bilo bi super kad bi nakon sto kontaktiras Konektus postas malo o iskustvu, malo sam prosurfo tu stranicu bilo bi odlicno ako nije spam..
ča je  život vengo fantažija

Offline anita55

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
Re: Konektus Ltd, Canada
« Reply #4 on: 08/July/2010 »
evo i ja sam se prijavila i zvali su me da dodem u trogir na razgovor...da li se zna jos nesto o ovoj firmi?jako malo se o njoj zna

Offline smb

  • Registered
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Re: Konektus Ltd, Canada
« Reply #5 on: 13/July/2010 »
Da bi ste proverili da li je ova kompanija zakonito registrovana u Kanadi posetiti zvanicni sajt provincije Alberte za registraciju firmi:  http://www.servicealberta.gov.ab.ca/183.cfm  i njihovu associjaciju http://www.acsess.org/MEMBERSHIP/ProvinceResults.asp?ProvID=1

Employment Agencies
If you choose to use the services of an employment agency, it is important to know these facts:

• employment agencies, regardless of their business location, must be registered and licensed by the Government of Alberta.
• you have the right to request an employment agency’s licence to verify that it is a legitimate business.
• employment agencies cannot charge foreign workers job placement fees. It is illegal to do so in Alberta under the Fair Trading Act.
• an employment agency may charge an employer for their services. The employer cannot recover these costs from the employee (for example, the employer cannot deduct the costs from the employee’s paycheque).
• no employment agency or employer may demand or hold a bond, deposit or passport from an employee to ensure the completion of a work term.

For more information on using an employment agency,  and the Fair Trading Act, visit
http://www.albertacanada.com/immigration/employers/employmentagencies.html

Immigration Consultants and Lawyers
An immigration consultant or lawyer is the only representative who may charge a fee to represent or advise a foreign worker on immigration matters with the Government of Canada. Immigration consultants or lawyers must be:
• lawyers who are members in good standing with a Canadian provincial or territorial law society.
• immigration consultants who are members in good standing with the Canadian Society of Immigration
Consultants.
• notaries who are members in good standing with the Chambre des notaries du Québec.
A foreign worker does not need to hire an immigration representative to apply for a
work permit or permanent residence.
For additional information on using an immigration representative visit 
www.cic.gc.ca/english/information/representative/index.asp   


Offline Gama

  • Registered
  • *
  • Posts: 11
    • View Profile
Re: Konektus Ltd, Canada
« Reply #6 on: 13/July/2010 »
evo i ja sam se prijavila i zvali su me da dodem u trogir na razgovor...da li se zna jos nesto o ovoj firmi?jako malo se o njoj zna

E anita a kad je taj razgovor u trogiru ?

Offline rabbit

  • Registered
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
Re: Konektus Ltd, Canada
« Reply #7 on: 24/July/2010 »
ajd molim vas pišite ako je nekome nešto uletjelo od ovoga

Offline zack

  • Registered
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Re: Konektus Ltd, Canada
« Reply #8 on: 09/November/2010 »
evo ja san se prijavija i posla moj rezame.poslali su mi e-mail da sve izgleda uredu i da mogucnost posla mi je jako velika u kanadi.bio sam u americi 20 godina tako da iman dovoljno iskustva u građevini.traze puno slika znanje jezika,vozacku(imam americku)i sta je najvaznije pisma od kompanije di sam radija.kad san posla zahtjev za posao ,drugi dan su me zvali pa smo pricali oko 30 minuta od mome poslu u americi tako da su mi rekl da u 4 misecu iduce godine bi mogao lako da dobijem posao.iz iskustva znam do je u ovo vrijeme građevina jako losa u kanadi zbog zime.tek u 2-3--4 misecu pocimlje.čovjek m je rekao da puno ljudi se prijave ali u bti traze ljude kao ja sa iskustvom,znanjem engleskoga,vozackom.šta je smišno taman se prijavija na ovaj forum proslu sedmicu i već imam nešto.zahvaljujem šefu za ovaj post.....zlatko.ako bude ikakvih drugih vjesti stavit ću ovdje.

Offline VuXs

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
Re: Konektus Ltd, Canada
« Reply #9 on: 07/February/2011 »
Meni se javili ne..Mozba zbog (ne)iskustva

Cak sam nasao neke osobe na fejsu (dobro da jasno mi je) koje se spominju na samoj stranici i hvale, jel, tu istu agenciju...Nazalost nitko mi nije odgovorio..

Good luck zack!  :uzdravlje:

Offline dubica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 550
  • Screw You Guys I'm Going Home
    • View Profile
  • Company: CCL Costa NCL TUI Heinemann Gmbh..
Re: Konektus Ltd, Canada
« Reply #10 on: 07/February/2011 »
nazalost ova firma uglavnom posreduje gradevince ili vozace za albertu  znam tipa koji je otisao  ::yes::

Offline Mali_Lala

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 49
  • Ja sam ja, takvih nema puno...
    • View Profile
Re: Konektus Ltd, Canada
« Reply #11 on: 07/February/2011 »
Interesantna pricica. :) Mozda bih mogao za sledecu godinu da se prijavim sa mojom dragom. :)

Inace me jako podseca na ono "Kanada je najljepsa zemlja na svijetu..." :D :D
Moze da bude, a ne mora da znaci...

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Konektus Ltd, Canada
« Reply #12 on: 07/February/2011 »
Interesantna pricica. :) Mozda bih mogao za sledecu godinu da se prijavim sa mojom dragom. :)

Inace me jako podseca na ono "Kanada je najljepsa zemlja na svijetu..." :D :D

In the 15 – 64 age group, for every 100 men, Canada has 102 women.
The provinces where the imbalance is greatest are Newfoundland/Labrador, Prince Edward Island and Nova Scotia; all have more than 105 women for every 100 men.

 :pop:

http://www.canadafacts.org/
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline dubica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 550
  • Screw You Guys I'm Going Home
    • View Profile
  • Company: CCL Costa NCL TUI Heinemann Gmbh..
Re: Konektus Ltd, Canada
« Reply #13 on: 07/February/2011 »
i jos nesto kanada jos nije trula kao usa  :pop1:oni su 90 god strikno vodili politiku stednje pa sad veoma slabo osjecaju krizu
ima tu jos buducnosti  ::yes:: + jos sto drzaoci hrvatskih pasosa mogu ostai 6 mj u  kanadi to su pravi ljudi a ne kao ovi ameri treba ti viza za ovo za ono
brezobraznici  i cant  be angry  ,they now  what we are , balkan sindrom buraz misle da smo iz mexica  ::bin-laden::

Offline mario22

  • Registered
  • *
  • Posts: 17
    • View Profile
Re: Konektus Ltd, Canada
« Reply #14 on: 15/March/2011 »
Imali neko informaciju gde se nalazi ova agencija u Srbiji?  Hvala unapred