Author Topic: Tanjuska, Accommodation Attendant, Princess Cruises  (Read 13853 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: Tanjuska
Država: Srbija   
Spol: Zenski
Kompanija: Princess Cruises
Pozicija: Accommodation Attendant


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
O poslu na kruzerima cula sam od poznanika i uglavnom preko interneta.

Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Nemogucnost zaposlenja u svojoj zemlji po zavrsetku studija i putovanje (sto savetuju u agencijama da ne priznajete)

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Kouzon. Status: Nedovoljno informisana.

Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Kompanija Princess Cruises, pozicija Accommodation Attendant.
Zasto? hmmm i dalje to pitam sebe! Jer su u agenciji procenili da je moj nivo engleskog dovoljno dobar za tu poziciju, a u suprotno sam se uverila vec pri prvom kontaktu sa supervizorom. No, dobro.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Nema tu puno muke, kakva pozicija, takav  intervju! Trajao citavih 10 minuta, a mozda i manje. Odmah sam saznala da sam dobila posao (tada jos uvek neznavsi, baba sere).

Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Hmm da racunam i potrepstine za put: kozmetika, kofer, hiljade dinara potrosene na crne i boja koze carape (koje mi nisu ni trebale), cipele i ostale stvari (samo devojkama znane) ili samo novac za vizu, lekrski i fee "aplication fee je fee koji se placa za sve programe i ne odnosi se samo na brod vec i na sve programe za kojemozes da apliciras. taj fee vazi 2 godine t.e u tom periodu dobijas pravo da se pojavis na sve intervjuje koje bi Kouzon imao. Sto se tice drigog troska , to je privilegija za sve aplikante jer se na trenngu uci sve sto treba da se zna i da se nauci za uspesan start nove karijere.
Kao podatak koji mora da zna svako ko aplicira. Bez treninga prolaznost na intervju je manja od 50% ,dok sa treningom prolazanost na glavnom intervju je veca od 90%.
Apliciranje i zelja za rad nisu nista ako se ne prodje intervju t.j ako niste spremni da odgovorite na ocekivanja regrutera.Taj trosak kojeg spominjes od 150 evra , meni nije poznat.
O cemu se radi i ko ti je rekao da se nesto naplacuje ?"  "Tanja , u vezi buduceg procesa , odmah potvrdjujem da ti je nas servis besplatan .
Lekarski ti ne vazi kad menjas kompaniju,psiho test je validan samo za Princess jer ga druge kompanije ne traze,viza - kad je vec imas je tvoja i nemas trosak, Marlins se trazi samo za Princess i NCL .
Kad si bila na brodu znas sve sto treba da znas i nemas potrebe od nikakvih dopunjskih treninga....
Zelim ti sve najdolje i dobrodosla si da apliciras BESPLATNO prema nama . " Napisah sve ovo za slucaj da nekome zatreba :D I da, trosak je bio overall oko 1000 jevreja, od toga agenciji oko 600.

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Kako? Lagano. Imala sam punih 7 meseci da se spremim! Od odece nista mnogo, cipele za rad, papuce, kupaci.
Kozmetike dovoljno za 1-2 meseca, zao mi sto nisam i vise, jer je u Meksiku i Hondurasu sve bilo mnooogo skuplje!
Nosite po 20 pari donjeg vesa i pozamasan broj carapa, sto zbog pranja, sto zbog cepanja. Carape da budu neke jake.


Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Bolje da ne znate! Nisam sebe mogla pogledati u ogledalo, a jos u toj odvratnoj uniformi, uzas!
Do treceg meseca sam plakala svaki dan, a onda je dosla Evropa i skoro polovinu sam vec pregurala, pa je postalo lakse.
A, nekako se i naviknes. Ne kazu dzabe, ziv se covek na sve navikne.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Ne bas mnogo, pogotovo ne moj supervizor i ljudi iz mog sektora.

Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Odmah su me poslali da radim i u trku objasnjavajuci i to na turnaround ( najgori moguci dan u kruzu posebno za accommodation department).
Nisam znala ni na kom sam deck-u, a tek gde je prednji, zadnji deo broda, leva, desna strana pih o kabini necu ni da pricam, ali i to se savlada za 5 dana

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Sto se kabine tice ne bas, jer nas je bilo 4 u kabini, ali tu se samo okupas i prespavas. Sve ostalo, nisam imala utisak da sam u zatvorenom prostoru.

Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Ne, jedan od razloga zasto menjam posao.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Za devojke i nekako, navodno posle tri ugovora. A, muskarci, mozda za 5 ugovora, a mozda i nikada.

Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Poprilicno dosadno, iako je brod bio Grand klase. Ali u svakom slucaju upoznas dosta ljudi i imas gde da se koliko toliko opustis.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Kao i svuda kako ko. Po meni Indijci, najgora moguca vrsta ljudi, Filipinci i Indonezani uglavnom ljubazni. U principu, svi su bili ok, osim gore navedenih.

Kako biste opisali putnike?
Amerikanci, dolaze jer im je jeftinije da cetvoroclana porodica jede 7 dana na brodu, nego kod kuce. Uglavnom aljkavi, nekulturni....
Englezi dosta kulturniji, ali te gledaju sa visine, jer ti si rob (cast izuzecima).

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Cak nepuna tri sata!

Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Lisabon, Ponta Delgada, Madeira (generalno Portugal), Kanarska ostrva, Roatan (Honduras), Venecija, Dubrovnik...

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Spoznas sebe, svoje mogucnosti, koliko si uporan, jak, hrabar, lud ili sta vec. Putovanje i mogucnost zarade.

Opišite loše strane posla na kruzerima.
Odvojenost od porodice, los nacin zivota i puno radih sati.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Sakako da treba ko je zainteresovan i smatra da moze da izdrzi taj tempo i nacin zivota, ako nista bar 6 meseci. Sve na kraju prodje.

Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Ne odlazite ako nemate dobar posao. Nije najbitnije samo otici na brod, a posle ces lako promeniti department. Nije lako, i tamo ti treba dobra veza kao i ovde.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Da mi je neko rekao u prva dva meseca da cu pozeleti opet da se vratim, rekla bih: noooo way! Al eto i to se desilo :)
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Que Pasa

  • Forum Supporter
  • Registered
  • *
  • Posts: 85
    • View Profile
Re: Tanjuska, Accommodation Attendant, Princess Cruises
« Reply #1 on: 09/November/2013 »
Uh vidi se da si baš nezadovoljna ...

Offline Tanjuska

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Re: Tanjuska, Accommodation Attendant, Princess Cruises
« Reply #2 on: 10/November/2013 »
Nisam bila zadovoljna poslom i sumnjam da bi neko i bio. Ali ipak zelim da se vratim, sto cu verovatno i uraditi

Offline Que Pasa

  • Forum Supporter
  • Registered
  • *
  • Posts: 85
    • View Profile
Re: Tanjuska, Accommodation Attendant, Princess Cruises
« Reply #3 on: 10/November/2013 »
Naravno, ni ja ne verujem da bih bio zadovoljan na toj poziciji  :rofl:

Offline Argonaut

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 371
  • Sa svakim djeli sve,tugu ?uvaj za sebe.
    • View Profile
Re: Tanjuska, Accommodation Attendant, Princess Cruises
« Reply #4 on: 10/November/2013 »
Uh vidi se da si baš nezadovoljna ...
Nije ona nezadovoljna,samo je realna.
Situacija je takva kakva jeste i vraća se svesno jer zna šta je čeka.Prvi put nije znala gde ide i šta će da radi,znala je da ide na brod samo.
Novac je uvek glavni motiv,jer ako dobije promociju kao što pričaju da sleduje posle trećeg ugovora,za jedan mesec može zaraditi koliko sad ne može za ceo ugovor.Šta da kažem sem sretno.
Dobiće te razglednicu iz Afričke zemlje Safari,zbogom žohari . . .

Offline Que Pasa

  • Forum Supporter
  • Registered
  • *
  • Posts: 85
    • View Profile
Re: Tanjuska, Accommodation Attendant, Princess Cruises
« Reply #5 on: 11/November/2013 »
Quote
Nije ona nezadovoljna,samo je realna.

Pa jeste nezadovoljna...realnim stanjem stvari.

Sta je tu je, sledeci put pre svega pametniji izbor pozicije, posao ACAT je kao sto svi znamo vrlo naporan i prosto mi krivo kad vidim kako se zene i devojke pate obavljajuci ga.

U svakom slucaju joj zelim vise srece sledeci ugovor :)

Offline Argonaut

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 371
  • Sa svakim djeli sve,tugu ?uvaj za sebe.
    • View Profile
Re: Tanjuska, Accommodation Attendant, Princess Cruises
« Reply #6 on: 11/November/2013 »
Pa jeste nezadovoljna...realnim stanjem stvari.

Sta je tu je, sledeci put pre svega pametniji izbor pozicije,
Pametniji izbor ili ne?Ne mogu svi biti direktori,supervizori,itd.Realnost je takva,ona je to prihvatila i vraća se.Nema tu puno polemike.
Dobiće te razglednicu iz Afričke zemlje Safari,zbogom žohari . . .

Offline hastalavistaa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 208
    • View Profile
Re: Tanjuska, Accommodation Attendant, Princess Cruises
« Reply #7 on: 11/November/2013 »
Ja mislim da ona samo nije bas cenila svoj posao. Naziva sebe baba serom.
Znala je da ce da cisti, a unifome je mogla da vidi na youtube-u.
Meni su simpaticne.
Svaki posao treba ceniti.

Ja licno vise volim bolje placene poslove nego "cenjene" u drustvu.

Evo ja bih licno pre bila cistacica u Austriji za 1000e nego da sedim u opstini i lakiram nokte za 400  -()-

Pojam uspeha kod nas je "naci posao u struci" pa makar ja bila jadna profesorica koja radi za 300e
(kazem jadna jer pricam o 300 e, a kad kazem 300e jos treba da budem srecna ako ih dobijem ovde

Ja vise volim vise para  :-))))'

Offline Argonaut

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 371
  • Sa svakim djeli sve,tugu ?uvaj za sebe.
    • View Profile
Re: Tanjuska, Accommodation Attendant, Princess Cruises
« Reply #8 on: 11/November/2013 »


Pojam uspeha kod nas je "naci posao u struci" pa makar ja bila jadna profesorica koja radi za 300e
(kazem jadna jer pricam o 300 e, a kad kazem 300e jos treba da budem srecna ako ih dobijem ovde

Ja vise volim vise para  :-))))'

Odkad je 300e?Moja rođena sestra je profesor i znam da ima više od 300e.I kako jedan takav posao može biti jadan?5 dana nedeljno radi,sa fondom časova od 100% nikad ne prelazi više od 4 sata efektivnog rada dnevno.Subota i nedelja slobodna,letnji i zimski raspust,praznici državni i ovi drugi . . .  Odlične pogodnosti naspram rada od 12 sati dnevno,bez dana odmora na brodu.Hmm a možda sam i Ja lud kad poredim ta dva posla.
Svako voli više para,dotična se i tome nadala ali je uvidela da ima par stepenika do te odlične zarade i verovatno je spremna pokušati da ih pređe.
Opet moja logika se svodi na staru izreku koja kaže ``Bolje dinar u ladu,nego 100 u radu``.
Dobiće te razglednicu iz Afričke zemlje Safari,zbogom žohari . . .

Offline hastalavistaa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 208
    • View Profile
Re: Tanjuska, Accommodation Attendant, Princess Cruises
« Reply #9 on: 12/November/2013 »
Odkad je 300e?Moja rođena sestra je profesor i znam da ima više od 300e.I kako jedan takav posao može biti jadan?5 dana nedeljno radi,sa fondom časova od 100% nikad ne prelazi više od 4 sata efektivnog rada dnevno.Subota i nedelja slobodna,letnji i zimski raspust,praznici državni i ovi drugi . . .  Odlične pogodnosti naspram rada od 12 sati dnevno,bez dana odmora na brodu.Hmm a možda sam i Ja lud kad poredim ta dva posla.
Svako voli više para,dotična se i tome nadala ali je uvidela da ima par stepenika do te odlične zarade i verovatno je spremna pokušati da ih pređe.
Opet moja logika se svodi na staru izreku koja kaže ``Bolje dinar u ladu,nego 100 u radu``.

mi k'o da ne zivimo u istoj zemlji -()-

http://www.novimagazin.rs/vesti/nastavnici-postaju-socijalni-slucajevi

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:446335-Prosvetni-radnici--visokoobrazovani-a-najmanje-placeni

nisam rekla da je posao jadan nego zivot ako radis kao profesor u Srbiji.

Ne verujem da tvoja sestra ima bog zna koliko vecu platu od 300e a nije ni svim profesorima isto. Kao ni svim radnicima na brodu.
Ovo podebljano - tu se razlikujemo
To je sad i pitanje licnosti
BTW radila sam kao profesor. I cak mislim da sam bila dobra. Samo nema tu para. A ja bez para gubim motivaciju -()-

Offline Argonaut

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 371
  • Sa svakim djeli sve,tugu ?uvaj za sebe.
    • View Profile
Re: Tanjuska, Accommodation Attendant, Princess Cruises
« Reply #10 on: 12/November/2013 »
Ja mislim da bi 70% ljudi sa ovog foruma,prihvatilo posao u državnim institucijama.Jednostavno tu je sigurnost i bezbedna budućnost.Svi mi koji radimo po brodovima znamo da to nije večno,i da kad tad moramo prestati sa nomadskim načinom života.U to sam siguran milion %,znam slučaj jednog Head Waitera što sigurno ima oko 5 000$ mesečno,jedno jutro rekao dosta je i otišao kući.
Dobiće te razglednicu iz Afričke zemlje Safari,zbogom žohari . . .

Offline hastalavistaa

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 208
    • View Profile
Re: Tanjuska, Accommodation Attendant, Princess Cruises
« Reply #11 on: 12/November/2013 »
Ja mislim da bi 70% ljudi sa ovog foruma,prihvatilo posao u državnim institucijama.Jednostavno tu je sigurnost i bezbedna budućnost.Svi mi koji radimo po brodovima znamo da to nije večno,i da kad tad moramo prestati sa nomadskim načinom života.U to sam siguran milion %,znam slučaj jednog Head Waitera što sigurno ima oko 5 000$ mesečno,jedno jutro rekao dosta je i otišao kući.

Ja ne znam da li iko u Srbiji sme u ovo da se zakune?? Ovde nema bas nikakve sigurnosti, jos manje bezbedne buducnosti.

Ja ne radim po brodovima ali radim sezonski proteklih nekoliko godina na moru. Nije mi to trajno resenje ali u ovom momentu mogu da se zakunem  da ne bih prihvatila posao u skoli (inace mi ga nude, iz male sam sredine ovde nema dovoljno profesora).

Ovde vecina ljudi koje znam ne zivi nego prezivljava. Kad kazem strancima kolika je plata u Srbiji, zgrazavaju se, cude se, ne mogu da veruju kako mi zivimo a nije nam nista preterano jeftinije.
Naravno uvek ce se naci neko da se tesi pa ce da nas poredi s Makedonijom, Albanijom,.....ili jos gore sa Pakistancima i  Filipincima :D


I ide mi na zivce kad neko dira nomadski nacin zivota. Neko to voli, neko to ima u krvi......dzipsi.... :party:
Pa se smiri pre ili kasnije.....



Offline Argonaut

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 371
  • Sa svakim djeli sve,tugu ?uvaj za sebe.
    • View Profile
Re: Tanjuska, Accommodation Attendant, Princess Cruises
« Reply #12 on: 12/November/2013 »
Ja ne znam da li iko u Srbiji sme u ovo da se zakune?? Ovde nema bas nikakve sigurnosti, jos manje bezbedne buducnosti.
Možda bi svi trebali na brod onda?
Ja ne radim po brodovima ali radim sezonski proteklih nekoliko godina na moru.

Iskusno,nema šta.
Nije mi to trajno resenje ali u ovom momentu mogu da se zakunem  da ne bih prihvatila posao u skoli (inace mi ga nude, iz male sam sredine ovde nema dovoljno profesora).
  Malo mi je to kontradiktorno pošto preko 2000 profesora je na birou,i kad se otvori konkurs u lupam Valjevu,prijavljuju se ljudi iz cele Srbije(Ns,Bg,itd).
Kad kazem strancima kolika je plata u Srbiji, zgrazavaju se, cude se, ne mogu da veruju kako mi zivimo a nije nam nista preterano jeftinije.
Tamo gde sam ja bio Marlboro je 12$ a pivo je 4$,ja ga ovde kupujem za 3$ a pivo plaćam 1$.Tamo negde je plata 3 000,ali su režije 1500 i hrana nek je kao u Srbiji,i na kraju meseca neka uštedi 500$.Ja ovde za vikend pozovem 4 prijatelja i okrenemo jagnje,sumnjam da to rade tamo.
 
Naravno uvek ce se naci neko da se tesi pa ce da nas poredi s Makedonijom
Njima ništa ne fali,tamo večno Sunce sja.
I kad smo već otišli u ovoliki off,samo da kažem da ne možeš biti tvrdoglavija od mene.
Dobiće te razglednicu iz Afričke zemlje Safari,zbogom žohari . . .

Offline Que Pasa

  • Forum Supporter
  • Registered
  • *
  • Posts: 85
    • View Profile
Re: Tanjuska, Accommodation Attendant, Princess Cruises
« Reply #13 on: 12/November/2013 »
Da potvrdim podatak sto se tice nastavnika/profesora ... 300 - 500 evra ... ko dobije 500 neka peva ujutro cim se probudi ... osim ako nisi profesor Pravnog u BG ili NS i slicno, oni su mafija, veliki fakulteti, ogroman broj studenata, sopstveni prihodi...na stranu to sto se (govorim za Srbiju) prosvetni radnici uopste ne cene ili ne cene dovoljno.

Ali otisli ste u off, a i ja s vama   :smack:

Offline cobivr

  • Registered
  • *
  • Posts: 158
    • View Profile
Re: Tanjuska, Accommodation Attendant, Princess Cruises
« Reply #14 on: 12/November/2013 »
"Ja ne radim po brodovima ali radim sezonski proteklih nekoliko godina na moru. Nije mi to trajno resenje ali u ovom momentu mogu da se zakunem  da ne bih prihvatila posao u skoli (inace mi ga nude, iz male sam sredine ovde nema dovoljno profesora)."


A koji to posao radis sezonski na moru? Tebi je znaci bolje da radis tri meseca kao konobar ili na recepciji nego da radis jedan drustveno -odgovoran posao u svojoj struci cele godine i imas sigurnu platu i socijalno i zdravstveno osiguranje :???:
"Ako hoćeš da budeš mudar, nauči pametno da pitaš, pažljivo da slušaš, mirno da odgovaraš i da prestaneš kad nemaš više šta da kažeš."