Author Topic: Moonlight, Restaurant Stewardess/Asst. Waiter/Asst Financial Accountant, NCL  (Read 3095 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: Moonlight
Država: Bosna i Hercegovina
Spol: Female
Kompanija: NCL
Pozicija: Restaurant Stewardess/Assistant Waiter/Assistant Financial Accountant


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Prije mozda 3 godine, jedna poznanica je otisla, tad mi nije na pamet palo, upisala fax, 20 godina, pojma nisam imala da je izvedivo i moguce

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Da se iscupam iz ove drzave na bilo kakav nacin a da to ne bude ilegalno, da zaradim nesto, da mi moze ostati u nekom steku a ne samo od prvog do prvog pa gledati odakle je vedro, a kada sam joj slike vidjela, kod nas bio decembar mislim, a ona tamo plaza, more, sunce

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Preko Employment Powera-zasto preko njih, pa nekako je presudilo to sto sam njima prvim poslala mail, a bila je subota vece u nedjelju ujutro sam dobila odgovor, bila sam pozitivno iznenadjenja i odlucila da nastavim sa njima, odgovarali su na svaki mail rekordnom brzinom

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Prvobitno je bilo za Carnival i NCL, onda je NCL imao finalni prije Carnivala, tu sam dobila posao, i tako i ostala pri NCL-u

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Trajao je mozda 15-ak minuta, to je bio cetvrtak, u ponedjeljak navece su mi javili da sam prosla

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Oko 500 eura (uracunato i 100 eura “troskova EP agencije”)

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Spremala sam se psihicki na forumu, jer smo mjesecima ja, Adri i Charlie bili inventar ovdje, tako da smo otprilike znali SVE sto ce nam tamo trebati.
Ponesite ono osnovno sto vam treba za zivot, ja iako sam znala kako ce to izgledati opet pola kofera odjece nisam ni probala, kao zensko sta ces…

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Ne sjecam se prvih nekoliko dana na brodu, salim se, dok se okrenete vec ste mjesec dana tu, ali stvarno, izgubljeno, uzbudjeno, umorno, zabrinuto i onda se razbolite i idete na medical off par dana, tu se sve nekako slegne malo dodjete sebi, razmislite, infuzije vam vrate snagu ...
Stisnete zube i cvrsto odlucite nastaviti i zavrsiti ugovor

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Pa nije sad da je to neko slavlje vas pa da vam zele dobrodoslicu, daju vam sve sto treba da imate, prirucnike, informacije, u biti oni ljudi sa kojima radite su vam izvor svega, od njih sve naucite

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Kao sto sam rekla, vase radne kolege, ja sam u crew mesu imala jednu iz Perua, onda momak iz Indije, nezaobilazni Filipini i svi smo svima pomagali i bilo nam je ok

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Nisam to osjetila, dok sam zapamtila sve rute: do kabine, za drill, do crew bara, do landrija proslo je 2 mjeseca, onda pocnete da se navkavate na taj tempo zivota pa izlazite van, onda trcite na posao, pa spavate, nemate vremena da se osjetite ograniceno prostorom (moooozda u kabini 2x2 a vas 5)

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Upocetku i ne bas, kasnije kada sam presla u officer mess je bilo ok sa nesto malo tipsa, onda u main dining room je bilo ok, i na AFA poziciji je sasvim ok

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Da naravno, ljudi ako dajete sve od sebe, svi ce to vidjeti, znam da postoji mafija na svakom cosku, ali oni traze RED, RAD I DISCIPLINU i na kraju bit cete promovisani vi, a ne taj lijeni zabustant iako su oni iz iste drzave.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
A ne znam bas sta reci o ovom, dovoljno je samo bilo je OK. Znaci da je bilo nekih dobrih situacija, ali i onih losih, no to je Star idemo dalje na drugi brod i u nova poznanstva

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Svakakvi, ima ih podmuklih, ali i onih jako dobrih, uglavnom sam imala iskustva sa pozitivnim ljudima, valjda se dobro dobrim vraca.
Najvise sam radila sa filipincima, i 95 % njih je bilo stvarno ok, vi njima ucinite nesto dobro danas, on ce vama sutra i tako to ide u krug.

  • Kako biste opisali putnike?
Jojj od totalno nenormalnih do krajnje pozitivnih ljudi koji razumiju koliko je ponekad tesko da se radi na brodu. Amerikanci daju vise tipsa ali su skloni drami, sta god da je sa njima je drama, europljani ne dramatiziraju toliko (OSIM ITALIJANA) ali nisu bas nesto darezljivi na tipsu

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Da, uvijek se moze naci vremena, pod uslovom da se prethodnu noc kada ste zavrsili duznost niste olesili u baru ili kabini, pa ste sutradan kao zombie i nemate snage za ici van

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
U Europi je to bila Njemacka i Estonija, i preko bare Mexicooo-Huatulco & Cozumel ii naravno welcome to Miami beach

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Money, money, money, putujete ljudi moji, nikad vi u zivotu necete otici na ta mjesta, te gradove te plaze, uzivajte dok mozete

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Prva losa i ona po meni najgora je to sto vam nakon mozda 4,5 mjeseci ozbiljno pocinju faliti prijatelji i porodica.
Ima tamo i prijatelja i svega ali nije to to, ja sam nakon 7 mjeseci bila skroz klonula duhom a samo zato sto sam pozeljela svoje bliznje bila, nije dobro nimalo, a druga lost stvar je radi se dosta, na pocetku cete plakati od bolova u nogama i nocu se buditi u suzama i vristanju od grceva u tim istim nogama

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
O da,da, da svi na brodoveee, ne kazem vjecno ali par ugovora dok ne prodjete malo svijeta, ustedite sta para pa se opet mozete vratiti u ove “drzave” i na taj posao gdje niste bili ni prijavljeni, ni osigurani nit sta.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Hmm, savjet, samo pozitivaaa, i dobro se dobrim vraca, i pamet u glavu, ne palacati puno jezikom gdje ne treba, zna se to o glavu obiti, ophodite se prema drugima onako kako zelite da se sa vama ophode, i sve ce biti ok

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Treba slusati savjete uvijek, ali ne uzimajte to zdravo za gotovo, SVE je mogucce, samo ako to stvarno zelite i ako ste sprmni na odricanje i rizik da to dobijete.
Nek vam je svima sa srecom

Sefe zivio !!!
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline cobivr

  • Registered
  • *
  • Posts: 158
    • View Profile
"Ako hoćeš da budeš mudar, nauči pametno da pitaš, pažljivo da slušaš, mirno da odgovaraš i da prestaneš kad nemaš više šta da kažeš."

Offline Adri

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 218
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Crystal Ocean and River Cruises/currently The World
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: Executive Housekeeper
Dobro se dobrim vraca!
Welcome back, Moonlight, izdrzali smo prve ugovore, i kako kazes - odmor pa idemo dalje.  :-*
If you want something - go and get it.

Offline laki8

  • Registered
  • *
  • Posts: 49
    • View Profile
 Svaka cast Moonlight  :clapping: :wave:

Offline Moonlight

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 96
    • View Profile
Dobro se dobrim vraca!
Welcome back, Moonlight, izdrzali smo prve ugovore, i kako kazes - odmor pa idemo dalje.  :-*
Odmor- 20 dana, ima da me nema na sljedecem ugovoru :D
Opet se ne srecemo nikako, vidim ti u Cozumelu, ali za 10-ak dana dok ja dodjem, nema vas, nista kafa  :(
"Ime nije ništa; ono što nazivamo ružom, slatko bi mirisalo i s drugim imenom ... "

Offline Adri

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 218
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Crystal Ocean and River Cruises/currently The World
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: Executive Housekeeper
Ma danas Miami, a onda krece ruta prema Juznoj Americi...
If you want something - go and get it.