Author Topic: Zivot do broda  (Read 3961 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline genre994

  • Registered
  • *
  • Posts: 30
  • Hope is a good thing!!!
    • View Profile
Zivot do broda
« on: 11/December/2013 »
Pozz ljudi.
Ja sad idem na fax imam 19.godina i ovo pravilo da se ne moze na kruzer ispod 21 me drzi na faxu.Ono sto mene zanima da li vi samo cekati kruzer (oni koji su moje godiste) ili idete na fax (kao ja) ili ste nasli posao da skupite radnog iskustva. Cisto me interesuju vasa razmisljanja sta je "najbolje" ciniti?
Hvalaaa

Offline renee

  • Registered
  • *
  • Posts: 101
    • View Profile
Re: Zivot do broda
« Reply #1 on: 11/December/2013 »

Reci cu ti jedno. Uzivaj u svakom periodu svog zivota. Dok si na faksu uzivaj u tome koliko god ti to izgledalo strasno jer ce ti jednog dana faliti to kad budes matoriji. Stvari koje sada radis neces imati prilike ili volje da radis kasnije. Radno iskustvo sa broda ce ti malo znaciti u tvojoj zemlji. Mozda hoce ali vrlo malo verovatno. Ali trebas otici i barem probati. Tamo ces imati prilike mnogo da naucish prevashodno o sebi a i o zivotu.

Offline genre994

  • Registered
  • *
  • Posts: 30
  • Hope is a good thing!!!
    • View Profile
Re: Zivot do broda
« Reply #2 on: 11/December/2013 »


Svi to kazu i vjerujem da je istina, eto jos se drzim na fax, pa cemo vidjet kako ce ici dalje.  
Hvala druze :D

Ima li jos neko da slicno razmislja??

Offline Blade91

  • Registered
  • *
  • Posts: 232
    • View Profile
Re: Zivot do broda
« Reply #3 on: 11/December/2013 »
kad sam ostavio faks zbog broda vjeruj mi da 4 mjeseca nisam spavao normalno, a jos mi se i sad vrati slika faks i upitnik iznad glave 'sto cu bez faksa?'... Zavrsi faks, barem do bakalar diplome, a onda moze dalje, kruzera i posla na njima ce uvijek biti, odustani za sad od te ideje i posveti se faksu maksimalno da ga rijesis u roku pa ces onda odlucit sto i kako dalje...

Offline infidel

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: Zivot do broda
« Reply #4 on: 11/December/2013 »
posveti se faksu maksimalno da ga rijesis u roku pa ces onda odlucit sto i kako dalje...

Tako je, zavrsi faks u roku da budes prvi na birou..   :facepalm:
Ne znam kakva je situacija u Hrvatskoj, Srbiji, Makedoniji, ali u Bosni vlada stanje opste katastrofe.

Ja sad idem na fax imam 19.godina i ovo pravilo da se ne moze na kruzer ispod 21 me drzi na faxu.Ono sto mene zanima da li vi samo cekati kruzer (oni koji su moje godiste) ili idete na fax (kao ja) ili ste nasli posao da skupite radnog iskustva. Cisto me interesuju vasa razmisljanja sta je "najbolje" ciniti?

Sve ovisi o tebi kao i o situaciji u kojoj se trenutno nalazis. S obzirom da si se odlucio za rad na kruzeru, mogu vec pretpostaviti da je nedostatak novca u pitanju ili zelja za uspjehom van BiH.
Moja preporuka, prijavi se na sve strane, od kompanija koje prihvataju uposlenike mladje od 21 (primjer NCL, kao i rijecni brodovi "Viking" kompanije, itd) do kompanija koje zahtjevaju 21.
Taman dok ustedis novac koji ce ti bit potreban za sve troskove odlaska na brod, vec ce ti biti 21  :D
j**** faks i prosperitet u Bosni, nijedno nema ni sigurnosti kao ni potencijala, osim ako si plave krvi.
Sretno  :wave:

Offline StK

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 114
    • View Profile
  • Recruitment Agency: Kouzon
Re: Zivot do broda
« Reply #5 on: 11/December/2013 »
Eto ja sam se na primer odlucio za ovaj drugi put, nisam isao dalje posle sredje sto zbog finansijske situacije sto zbog nekih drugih stvari, u medjuvremenu sam se zaposlio, prikupljam pare i u isto vreme vezbam engleski i listam ovaj forum i izvlacim pitanja sa intervjua ljudi koji su vec bili i trazim odgovore.
Ja sam jos pocetkom ove godine poslao CV ali su me odbili jer imam 20 god, tako da sam se odma bacio na trazenje posla da skupim sto vise para da odvadim malo od svih tih silnih troskova koji ce mi biti potrebni za brod, a i sticem tu neku radnu naviku koju ja nisam imao do sad i verujem da ce mi to pomoci koliko toliko za rad na brodu.
Ne mogu da ti kazem sta je "najbolje" posto i mene ceka to putovanje uskoro, razmisli, vidi sa tvojima sta mislis da ti je najbolje.
Meni sad pocetkom godine 21 rodj, pa odma saljem CV  :plovim:
Aj druze srecno i dobro razmisli, pa se nadam da cemo jednog dana negde popiti pivu u mnogo boljem okruzenju  :uzdravlje:

Offline genre994

  • Registered
  • *
  • Posts: 30
  • Hope is a good thing!!!
    • View Profile
Re: Zivot do broda
« Reply #6 on: 12/December/2013 »
Blade91 to je ono sto me brine, hvala na odgovoru

Tako je, zavrsi faks u roku da budes prvi na birou..   :facepalm:

Sve ovisi o tebi kao i o situaciji u kojoj se trenutno nalazis. S obzirom da si se odlucio za rad na kruzeru, mogu vec pretpostaviti da je nedostatak novca u pitanju ili zelja za uspjehom van BiH.
Moja preporuka, prijavi se na sve strane, od kompanija koje prihvataju uposlenike mladje od 21 (primjer NCL, kao i rijecni brodovi "Viking" kompanije, itd) do kompanija koje zahtjevaju 21.
Taman dok ustedis novac koji ce ti bit potreban za sve troskove odlaska na brod, vec ce ti biti 21  :D
j**** faks i prosperitet u Bosni, nijedno nema ni sigurnosti kao ni potencijala, osim ako si plave krvi.
Sretno  :wave:

Eh ti si iz Bosne i u potpunosti razumijes situaciju i sve si objasnio u par recenica. Najvjerovatnije je da ce tako biti da cu ostavit fax.
hvala druzee

Eto ja sam se na primer odlucio za ovaj drugi put, nisam isao dalje posle sredje sto zbog finansijske situacije sto zbog nekih drugih stvari, u medjuvremenu sam se zaposlio, prikupljam pare i u isto vreme vezbam engleski i listam ovaj forum i izvlacim pitanja sa intervjua ljudi koji su vec bili i trazim odgovore.
Ja sam jos pocetkom ove godine poslao CV ali su me odbili jer imam 20 god, tako da sam se odma bacio na trazenje posla da skupim sto vise para da odvadim malo od svih tih silnih troskova koji ce mi biti potrebni za brod, a i sticem tu neku radnu naviku koju ja nisam imao do sad i verujem da ce mi to pomoci koliko toliko za rad na brodu.
Ne mogu da ti kazem sta je "najbolje" posto i mene ceka to putovanje uskoro, razmisli, vidi sa tvojima sta mislis da ti je najbolje.
Meni sad pocetkom godine 21 rodj, pa odma saljem CV  :plovim:
Aj druze srecno i dobro razmisli, pa se nadam da cemo jednog dana negde popiti pivu u mnogo boljem okruzenju  :uzdravlje:

U istoj smo situaciji samo sto sam ja godinu mladji, znaci da ne vrijedi pokusavit do 21. a dobru cu razmislit, mada mi se cini da sam vec odlucio.
Hvala druze sretno i tebi, bice i to za koju godinu:)))

Offline renee

  • Registered
  • *
  • Posts: 101
    • View Profile
Re: Zivot do broda
« Reply #7 on: 12/December/2013 »
Ako si odlucio sa srecom. Ali bi bilo lepo da razmislis i sta ces posle broda. Bez fakulteta naravno. Citaj malo forum na temu sta posle broda.

Prvo stavi na papir koliko para mozes da zaradis na brodu. Onda koliko je realno da ustedis. Sta je realno pitaj ovde na forumu za poziciju koja te interesuje, jer realno ces gledati tek posle 2 ugovora. Gledao sam ljude koji pola plate trose u crew baru, potovima a dodaj tu i ono sto potrosis kuci kada si na odmoru, plus obavezno kupujes najjaci mobilni plus laptop ili kameru ili sat ili vise tih stvari. Postavi sebi cilj inace ces pare sp****ti a vratices se u goru situaciju iz koje si otisao a stanje u bosni nece biti bolje nego samo gore. Ljudi idu na brod iz nekoliko razloga:

- da se zezaju
- da uzivaju u tome sto su gay i sto im niko nece zameriti (i da se zezaju naravno)
- za usparaju pare za par godina za neki biznis od koga ce ziveti kada dodju kuci (mada to obicno propadne jer je jako tesko/neizvesno investirati u bilo sta na balkanu)
- da usparaju pare za stan
- da odrzavaju porodicu kuci jer kuci nema posla (a sta ce kad se vrate neznaju ni oni), znas ono on guli po 15 sati na brodu a ona sedi kuci i cuva decu i boli je uvo.

Da sam ja ti ja bih zavrsio fakultet. Onda usparao neki kes za stan + da potplatim nekog da me zaposli na u nekom drustvenom preduzecu jer imam dobar fakultet ali nemam vezu. U zavisnosti gde zivis to ti dodje:
- 30 000-50 000e za stan
- 20 000 e za korupciju

Realno to mozes da sakupis pre 33-neke pod uslovom da zavrsis fax do 25, ako stedis kao Baja Patak. Onda dodjes kuci, lepo se zavalis i ne zivis vise kod keve i caleta, imas posao, dobru platu i krivis stojka.
Uzivaj :)

Offline genre994

  • Registered
  • *
  • Posts: 30
  • Hope is a good thing!!!
    • View Profile
Re: Zivot do broda
« Reply #8 on: 12/December/2013 »
Tu zadnju opciju sto si napisao bi svima odgovaral,manje vise. Problem je u tom faxu sto ga treba finansirati 4 godine dok se ne zavrsi, a trenutno nije bas jednostavno. I pretpostavljam da se vecina odluci za kruzer radi toga. Meni recimo kruzer se svidja radi putovanja pa tek onda radi para, ne pijem, ne pusim, ne trosim previse. Tako da ako bi i kada budem aBd isao na kruzer to nece biti da uzivam u tim svim stvarima koje si naveo, nego ono da ustedim, a vec sam stavljao to sve na papir, izgleda rizicno, tesko je predvidjeti koliko ces ustedjet i hoces li uopce otici prije svega.

To sa pronalazenjem posla kada imas kesa to moze i poslije kruzera, makar to kod nas nije problem, pare svugdje prolaze. Tako da je to jedna od opcija.

Hvala puno na odgovoru, mnogo mi je drago kada procitam misljenja drugih. Hvala za savjete

Interesuje me u kakvoj si situaciji ti sada, jesi zaspolen na brodu? Jel stedis? Imas fax? itd..

Offline infidel

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: Zivot do broda
« Reply #9 on: 12/December/2013 »
Eh ti si iz Bosne i u potpunosti razumijes situaciju i sve si objasnio u par recenica. Najvjerovatnije je da ce tako biti da cu ostavit fax.
hvala druzee
Drago mi je da ti moje misljenje pomaze pri odluci. Ne brini se, tek ti je 19 godina, imas primjera na forumu gdje se ljudi tek sa 30+ godina odluce za odlazak na brod, i onda zale sto to nisu uradili 10 godina prije..

Brod je savrsena prilika za uspjeh, narocito za ljude iz treceg svijeta (Balkan). Kad zaradis lovu, ako ti je toliko stalo do fakulteta i diplome (da drustvo prizna tvoju sposobnost preko papira), mozes ga zavrsiti van BiH, i to neki faks koji je 100 x kvalitetniji i priznatiji u svijetu nego ovi 'kvazi' univerziteti u BiH.

Sretno & take it easy  :wave:

Offline renee

  • Registered
  • *
  • Posts: 101
    • View Profile
Re: Zivot do broda
« Reply #10 on: 12/December/2013 »
Drago mi je da ti moje misljenje pomaze pri odluci. Ne brini se, tek ti je 19 godina, imas primjera na forumu gdje se ljudi tek sa 30+ godina odluce za odlazak na brod, i onda zale sto to nisu uradili 10 godina prije..

Brod je savrsena prilika za uspjeh, narocito za ljude iz treceg svijeta (Balkan). Kad zaradis lovu, ako ti je toliko stalo do fakulteta i diplome (da drustvo prizna tvoju sposobnost preko papira), mozes ga zavrsiti van BiH, i to neki faks koji je 100 x kvalitetniji i priznatiji u svijetu nego ovi 'kvazi' univerziteti u BiH.

Sretno & take it easy  :wave:

Meni je ova poslednja o studiranju van BiH jako zanimljiva. Recimo da covek zaradi na brodu i uspara jedno 30 000e. Sto je realna cifra ako ima cilj. Da je cilj da recimo cilj  bude da je nivo Msc, dakle 5 godina studiranja. Da li si ti svestan koliko kosta skolarina u inostranstvu? Da su sanse da dobije stiipendiju skoro nikakve jer neci biti mladi student sa potencijalom vec covek koji zapocinje studije sa rewcimo 26-28 (jer je do tada sakupljao pare na brodu). Da su troskovi rezije ogromni ma gde da studira (renta stana+hrna+prevoz), pricam ti za austriju/nemacku za koju znam je min 1000e mesecno. Dakle 1000e x 12 meseci x 5 godina (pod uslovom da sve da u roku) = 60 000e. Ovo su samo troskovi zivota + dodaj tome cenu fakulteta od recimo jos toliko = 120 000e. A mora i da se obuce i da izadje ponekad i sl. Plus mora da polozi IELTS ili TOEFL da bi mogao da studira na engleskom a baci pogled koje su cene tih kurseva.

Pored toga treba dobiti i vizu. Dakle, posle 5 godina dobijamo svrsenog studenta sa 32 godine sa diplomom nekog fakulteta koji se vraca u bosnu bez para i sa istom moze da se slika. U evropi ce tesko naci posao jer je mator i nema radnog iskustva u struci jer se zaposaljvaju mladi ljudi koji se posle fakulteta formiraju uslovima trzista. (Plava karta)

Da li ste se ikada zapitali zasto samo deca pevaca, politicara idu u inostranstvo na studije? Jednostavno jer neko ima 150-200 000e da to finansira. Sanse da to neko zaradi na brodu su male osim ukoliko nije visokog oficirskog ranga. A tada bi se definitivno bavio tim poslom do kraja radnog veka. Tako da ova prica pada u vodu.


Offline renee

  • Registered
  • *
  • Posts: 101
    • View Profile
Re: Zivot do broda
« Reply #11 on: 12/December/2013 »
Izvini moram da dodam jos nesto. Razmisli recimo o opciji da se prekvalifikujes u pomorca ukoliko te interesuje takva vrsta zivota, tako da ces putovati, a imati mesta promocijama i dobroj plati i jednostavno mozes sebe da ostvaris kroz takav posao. Onda neces biti vezan za bosnu a ako ti je do para kada ti dosadi cruz industrija prebacices se na tankere ili kontejnerase gde se mazu pare. Imas prekvalifikacije u hrvatskoj ali su po meni najjeftinije u crnoj gori. To ti dodje jeftinije i brze od faksa. A pomorci se traze svuda.

Offline genre994

  • Registered
  • *
  • Posts: 30
  • Hope is a good thing!!!
    • View Profile
Re: Zivot do broda
« Reply #12 on: 13/December/2013 »
Razmisljam i tako skolovanje poslije. Al to je dug period pa ima jos vremena za toga, jos nista nisam definitno odlucio, razmisljam, pa cemo da vidimo.
Nisam znao da postoji ta prekvalifikacija, djeluje interesantno i da se razmislit o tome.

Hvala puno na odogovorima :)))