Author Topic: Kome je na brodu potrebna Pomorska knjizica a kome NE, od koga i cega zavisi?  (Read 19554 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline hemperor

  • Registered
  • *
  • Posts: 61
  • One Love
    • View Profile
Onda po svemu ovom napisanom necu raditi matrikulu u HR, nego cu ju napraviti tamo vec gdje mi bude brod.

Ali šta onda s novcima? Kako da ja te novce šaljem doma? Ne mislim držati novce kod sebe nego ih odmah na plaći slati doma radi sigurnosti, a sebi ostavljati tek toliko da imam sebi kupiti nesto i te fore.

To već spada u temu van ove, ali dali ja mogu na kraju ugovora, kad dođem doma, to prijaviti poreznoj pa da ti novci budu "čisti" i dali to ima veze sa godišnjom prijavom?
"...until the color of a man's skin is of no more significance than the color of his eyes...me say WAR..."
https://www.youtube.com/watch?v=4XHEPoMNP0I

Offline GOAT

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Anchors aweigh!!
    • View Profile
  • Company: Oceania/Regent
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Destination Staff
u banci možeš pitati koju su cifru oni dužni prijaviti poreznoj, odnosno koje porezna provjerava, ne znam točan iznos, ali znam da sam bio iz nekih fondova stranih prebacivao novac na tekući račun, nikad nije prelazilo 3.000kn mjesečno i nikad problema nisam imao.

"It always seems impossible until it's done"

Offline Electrician

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 381
    • View Profile
Znam za par primjera di je porezna u zadnje vrijeme pitala ljude za porijeklo novca kod kupovine kuca, stanova, auta. E sad neznam od kojeg iznosa oni traze porijkelo.
Tako da pazljivo sa prijavom ili ne prijavom.
 

Offline stjohnny

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 204
    • View Profile
Nista ne prijavljujes poreznoj, jesi lud?  Mislim da banka prijavljuje dohodak po ziru racunu vecem od 47000 godisnje, kako sam saznao neke stvari tako da ako prebacujes mjesecno manji iznos ne bi trebalo bit problema..

Cim dodjes na brod odi u 2nd pursera odnosno racunovodje sa podacima od deviznog racuna ( IBAN, beneficiary...) posto se ceka 2 mjeseca da head office to sredi... :pad:

Offline GOAT

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Anchors aweigh!!
    • View Profile
  • Company: Oceania/Regent
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Destination Staff
što se tiče kupovine auta, možete kao nezaposlen kupiti vozilo/la do 25.000kn vrijednosti po njihovoj procijeni (znači ne prolazi BMW sa fakturom na 25.000kn), a preko toga traže porijeklo novca, možete imati i više vozila ali ukupna vrijednost ne smije prelaziti 25.000kn.

ako želiš da ti novci budu "čisti" moraš plaćati mjesečno cca 1200kn za doprinose, ako štediš za auto, stan ili sl. i želiš imati pokriće, za takve stvari se moraš prijaviti na lučku kapetaniju inače je dosta dvojbena isplativost plaćanja doprinosa. 

Možeš također otvoriti tekući račun u američkoj banci, većina ima besplatan netbanking i održavanje i stavljati novac na njega da ga ne držiš u kešu, mjesečno možeš poslati i doma par tisuća kuna a po završetku ugovora podigneš novac sa računa, sa sobom smiješ legalno imati do 10.000$ po ulasku u RH. sa računom ćeš dobiti i karticu visa ili sl s kojom možeš svuda u svijetu plaćati robu bez naknade a podizati gotovinu sa bankomata uz naknadu.

"It always seems impossible until it's done"

Offline Electrician

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 381
    • View Profile


ako želiš da ti novci budu "čisti" moraš plaćati mjesečno cca 1200kn za doprinose, ako štediš za auto, stan ili sl. i želiš imati pokriće, za takve stvari se moraš prijaviti na lučku kapetaniju inače je dosta dvojbena isplativost plaćanja doprinosa. 


 :deda:

ako imas srece pa je na brodu EU zastava, u hrvatskoj ne moras placat nikakve doprinose  :yeah:
 

Offline bartaos

  • Registered
  • *
  • Posts: 61
    • View Profile
Kratko pitanje za iskusne sa vađenjem vize u Zagrebu (HR).

Da li je Pomorska knjižica potreban dokument kod vađenja vize ( nisam ju pravio, jer idem posredstvom KOUZONiz Macedonie, i nemam se namjeru prijaviti za socijalno i zdravstveno kao pomorac u HR.

Imam LOE, uplatu vize i sve popunjene obrazce za vizu.

Hvala,

Offline stjohnny

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 204
    • View Profile
Ne treba pomorska...

Offline R.Matis

  • Registered
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
  • Country: Montenegro
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Employment Power
  • Job Title: Floor Supervisor
Molim vas,

Trebam info-pomoć oko Pomorske knjižice što se tiče CG državljana. Moram li ju vaditi ili ne?

U slučaju da moram, trebao bih izdvojiti cca 500€ za polaganje brevata.  :-))))'

Offline Fico_93

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
Re:
« Reply #24 on: 04/January/2017 »
Jedan važan update. Od 1.1.2017 PU ima uvide na sve vaše račune, bolje vam je sve po zakonu. Cisto da izbjegnete probleme.

Poslano sa mog ONEPLUS 3T koristeći Tapatalk.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
To je ok, ali nema veze sa pitanjem.
Nikakve brevete ti ne trebaju osim ako agencija zahtjeva, a i onda je upitno.
Ja imam 7 godina plovljenja i nula breveta, a nemam cak ni pomorsku knjizicu.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)