Author Topic: Jellenna, Shop Attendant, MSC  (Read 3651 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Jellenna, Shop Attendant, MSC
« on: 24/December/2013 »
Korisničko ime: Jellenna
Država: Srbija
Spol: Ž
Kompanija: MSC
Pozicija: Shop Attendant


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Iskreno, pojma nemam! Znam za postojanje kruzeva nekih 15-ak godina.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Obzirom da imam zavrsem fakultet, 9 godina iskustva u finansijama i drzavu u 3….., pala sam u ruke nemilosrdnom, polupismenom privatniku (koji je 90-ih muljao benzin ne bi li dosao do neke love i tako otvorio neku “postenu” firmu) koji je zbog abnormalnih dugova trazio da podignem licni kredit za njega (naravno da sam odbila ali i dobila…otkaz!!!!), rekoh sebi > Srbijo, volim te, ali sto je mnogo-mnogo je!
Odo’ ja u beli svet jer ako treba da trpim polupismene daj da ih trpim bar za mnogo vece pare i to u 35-oj godini zivota.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Kouzon, najbliza.
Ispostavilo se da su Milan i devojke fenomenalni. Profesionalni, tacni, odgovorni. Ama svaka im cast!

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
MSC jer su imali otvoren konkurs a shop jer sam citajuci forum uvidela da je to jedino gde mogu da nadjem sebe a i u toj oblasti sam vec imala iskustva.
Zapravo zelela sam finansije ali tu, koliko ja znam, ne mogu doci preko agenata.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Intervju je trajao nekih 20-ak minuta i saznala sam sledeceg dana, mada sam u toku intervjua videla da je on (intervjuer) stalno mrmljao > excellent, excellent…a vazio je za najgoreg tako da sam 99 % bila sigurna da sam primljena.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Oko 700 Eur.

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Budući da sam imala informacije sa foruma nije bilo tesko skupiti dovoljnu kolicinu vesa i carapa, patike, trenerku, 2-3 majce, crno odelo (sako + 2 para pantalona), udobne cipele, kozmetiku i lekove.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Dobro sam bila pripremljena, citajuci (izucavajuci 2 godine) forum, takodje sam proucila plan broda tako da se nisam osecala izgubljeno.
Zapravo bilo je vrlo zabavno jer mi je trebalo 2-3 nedelje da naucim sta je levo a sta desno.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Kompanija? Menadzer? Ostali zaposleni? Hm, i ne bas…
Mada ih sada razumem, frka, zurba , jurba, sve se radi u hodu, svi obecavaju pomoc ali je retko ko davao, cude se kako nesto ne znate a vi prvi put u zivotu vidite i cujete za to…ma laz i mimikrija, sve sama prazna obecanja i gubljenje vremena. Zato gledaj, uci, prilagodjavaj se i sve ce biti u redu.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Menadzer ! Zaduzio je lika koji ce da me uvede u posao.
Ostali su odgovarali na moja pitanja ukoliko su bili raspolozeni mada se sve to svodilo na neko pametovanje koje mi sluzilo da uvidim ko je koliki seronja.
Shop deluje poput savrsenog svajcarskog mehanizma medjutim istina je daleko gora nego sto mozete da zamislite.
Svi su “skladni, nasmejani i puni ljubavi” a iza toga se krije strasna ogocenost, borba za dominacijom, neadekvatni komentari, ogovaranja, namestanja, prenemaganja, besmislena ljubomora.
Posao je veoma lak, barem meni, i zaista ne mogu da razumem vecinu koja stalno nesto kuka, izmislja i prenemaze se.
Toliko malo posla a vecina ”hvata krivinu”.
Po timu imate nekih 10 % ljudi koji odgovorno zavrsava obaveze a ostali…katastrofa!
Elem, nisu bas svi timovi takvi, to sam ja imala nesrecu da zapadnem u takve. No, vise srece u sledecem izvlacenju! 

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Bez ikakvih problema. Kako mogu da zivim u 300 kvadrata tako mogu i u 15.
Kako mogu da zivim sa 100 Eur tako mogu i sa 2000 Eur. Stvar prilagodjavanja. Prihvati ili odustani!
Sta tu ima da smeta? Imam krevet i imam kupatilo! A imam i crew bar! Sve je to privremeno.…mada su mi faille jos 2 police u garderoberu al’ ‘aj sad.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
I te kako na prvom ugovoru ali na drugom apsolutno ne.
Na II ugovoru mi je zarada bila duplo manja. Upravo je tu problem, negde mozete odlicno da zaradite a negde ne.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Da, ukoliko ste dobri sa menadzerom.
Ukoliko ste samo posveceni, odgovorni i dobri u poslu – jok! Mora da poltronisete!

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Društveni zivot na MSC-u je katastrofa.
Zurke se organizuju u proseku jednom mesecno, postoji i bingo ali sve se svodi na crew bar i licnu organizaciju.
Meni je bilo dobro jer sam uvek nalazila nekolicinu vedrih i dobrih ljudi da provodim slobodno vreme. Kao sto vec rekoh: sve je to privremeno.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Ljudi kao ljudi!
Neki su dobri, neki losi a neki nit’ tamo nit’ ovamo. Definitivno ne treba generalizovati jer su greske neminovne.
Strogi oprez preporucijem sa Rumunima i Bugarima!

  • Kako biste opisali putnike?
Vecina je izgubljena, bezobrazna i nekulturna ali naravno da ima i ljudi koji su i te kako vredni hvale.
Putnici su u sustini srednja niza klasa pa je na tom nivou i sam njihov kvalitet.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Naravno, shop u luci ne radi pa je izlazak svakodnevna pojava.
Kada se vrsi smena menadzera onda se radi celokupan inventar tako da 10-ak dana nema izlaska jer se radi ceo dan.
Sad MSC sve vise uvodi rad i u lukama> inventari, postavka stolova, preuredjenje radnji i magacina, pomeranje robe s leva na desno danas i s desna na levo sutra, rasterivanje magle, izbacivanje mraka i slicno…kao u vojsci SFRJ-a.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Ne, svako mesto je prica za sebe. Sva su lepa na svoj nacin. Uzivala sam u svim lukama, u svakoj ima sta da se vidi ili kupi.
Ukoliko ste mrgud i vecito nezadovoljna osoba ni luke vam nece biti zanimljive.
Bitno je izaci napolje i napuniti baterije, probati nacionalnu hranu, slikati se u nekom zbunu, kupati se u moru…sta god samo izaci na svez vazduh.

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
  • Promeniti sredinu i videti sta druge zemlje imaju a sta mi nemamo. Naravno i obrnuto: sta mi imamo a oni nemaju!
  • Mugucnost mnogo vece zarade nego kod kuce. Kolika god da vam je zarada neku ustedjevinu cete doneti kuci! Da ste ostali da radite kuci sa mesecnom platom kakvu imamo ne biste mogli da prezivite mesec vec bi roditelji uskakali u pomoc. Svaka cast izuzecima.
  • Obici svet
  • Rad sa sirokom paletom ljudi
  • Nauciti jezike
  • Izgraditi sebe

Opišite loše strane posla na kruzerima.
  • Apsolutna poslusnost. Mnogo cete bolje proci ako ste pokorni i poslusni i uvek orni da kazete: da,da nema nikakvog problema, bas se radujem tome, bas o tome razmisljam, izvrsna ideja i slicno.
  • Privatnost. Nema je nigde, nestala je. Ne odajte tajne, misli cak i ukoliko u nekom trenutku pomislite da vam je neko prijatelj. Ljudi su zatvoreni i upuceni na sebe tako da i nemaju drugu zabavu od one najprizemnije – da ogovaraju.
  • Odvojenost od porodice i prijatelja.
  • Losa hrana.
  • Losa voda. Naravno da pijemo flasiranu vodu ali se i tusiramo industrijskom vodom barem jednom dnevno koju koza upija …
  • Pijanim gostima morate da potvrdite njihovu izjavu da se brod ljulja iako je more mirno, da izigravate budalu i uzivate u smehu sa njima dok oni lupotaju kojekakve komentare na racun ljuljanja broda i vi se kao super provodite sa njima…pa ne znam ima li neceg glupljeg!

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Naravno, ukoliko ste bez porodice a imate avanturisticki duh – samo napred!
Videcete, doziveti i upoznati ali bukvalno sve i svasta.
Iskustvo koje steknete na plovecem cirkusu necete moci da steknete nigde, ali bas nigde, pa taman i radili u 5 razlicitih zemalja.
Ovako steceno iskustvo ce vam znaciti gde god da se nadjete.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Sednite i dobro razmislite kakva ste osoba.
Ukoliko ste psihicki jaka, tolerantna, poslusna i izdrzljiva osoba – odlicno! Prvi uslov je zadovoljen!
Zatim iscitajte ovaj neverovatan forum, za sta ce vam trebati malo vise vremena.
Iscitajte sve, od pozicije cistaca do IT-a jer cete samo tako steci prilicno realnu sliku zivota i rada na brodu.
Nedelju dana pustite da vam se “slegnu” informacije, krenite sa ponovnim iscitavanjem i odabirom pozicije za koju zelite da aplicirate.
Ne prihvatajte bilo sta samo da biste sto pre otisli na brod.
Mnogi su napisali, napisacu i ja> daleko je bolje sacekati odabranu, zeljenu poziciju nego tek otici sto pre na bilo koju poziciju.   
Intervju? Naucite sve sto treba za poziciju, jezik/e, naoruzajte se optimizmom i ogromnim osmehom.
Naravno da ih zanimaju osobe sa iskustvom u oblasti za koju aplicirate ali im je daleko bitnija vasa licnost.
Ukoliko ste orni da puno radite i ucite, zracite pozitivizmom i entuzijazmom, blaga ste i dobronemerna osoba, ne skidate vas neodolji Zirodent osmeh – cestitam, dobili ste posao!
Kada se konacno docepate broda pazite na svoje ponasanje.
Cak i ako vam dodje da nekog verbalno raspalite po njusci, a vecina zaista zasluzuje, uzdrzite se, sacuvajte dostojanstvo.
Bolje recite da mu/joj komentar nije na mestu nego reci sve i svasta i ostaviti los utisak na posmatrace kojih ima apsolutno uvek i svida.
Nemojte nikad da zaboravite ali nikada, da smo mi predstavnici nasih zemalja.
Ne znam vama ali meni je stvarno preko glave da nas po filmovima i stampi provlace kao vandale.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Hvala svima na izgradnji i odrzavanju ovog foruma.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Jellenna, Shop Attendant, MSC
« Reply #1 on: 24/December/2013 »
Realno i racionalno...  ;D
:uzdravlje:

Offline flyaway

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 25
  • more then 4 contracts as a shop attendant on MSC
    • View Profile
Re: Jellenna, Shop Attendant, MSC
« Reply #2 on: 24/December/2013 »
Sad MSC sve vise uvodi rad i u lukama> inventari, postavka stolova, preuredjenje radnji i magacina, pomeranje robe s leva na desno danas i s desna na levo sutra, rasterivanje magle, izbacivanje mraka i slicno…kao u vojsci SFRJ-a.

 oT, potpis.... the masters of the sea   :nono: .... 




Offline cobivr

  • Registered
  • *
  • Posts: 158
    • View Profile
Re: Jellenna, Shop Attendant, MSC
« Reply #3 on: 24/December/2013 »
 :clapping:
"Ako hoćeš da budeš mudar, nauči pametno da pitaš, pažljivo da slušaš, mirno da odgovaraš i da prestaneš kad nemaš više šta da kažeš."