Author Topic: Devizni racun u Bosni, u kojoj banci bi to bilo najbolje?  (Read 8109 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Ova mi je tema zanimljiva i ako moze Boki83 da mi odgovori jer je spominjao J.P.Morgan karticu.A i radi na Carnivalu kao i ja.Naravno i od svih ostalih ako mogu da pomognu.

Zanima me dali bi bilo dobro da otvorim devizni racun u Bosni i u kojoj banci bi to bilo najbolje?Obilazio sam poslovnice raznih banaka i rekli su mi da im je provizija na transakciju 0,50%.Osim u Rajfajzen banci u kojoj je provizija 0,60%.U svim tim bankama koje sam obisao rekli su mi da bi se prenos novca obavio za nekih dvadesetak minuta.A da bi novac na racun legao za 2,3 dana.

Najvise me zanima koja je banka nasigurnija i dali bi mi porezna inspekcija pravila probleme pa da traze da platim porez?Odnosno dali bi bi ih banka obavjestila da imam devizni racun?

Boki83 je napisao da je koristio J.P.Morgan karticu u Bosni.Ja sam svoju pokusao da koristim kad sam dosao kuci.Cisto da vidim dali ce ovdje biti prihvacena.Radi se o tome da sam pokusao da podignem novac preko bankomata.I uvijek bi mi bankomat izbacio karticu sa odgovorom da ne moze da se koristi.Probao sam na bankomatima nekoliko banaka.Ali uvijek isto.Naravno nema govora o pogresno unesenoj sifri.Poslije toga nisam isao u banku da preko salterske sluzbe pokusam podici novac.A i ponio sam dovoljno novca u gotovini.Tako da sam vise zelio provjeriti dali bi ovdje J.P.Morgan kartica radila.Uostalom kad bih preko nje i podizao novac,dobio bih marke a ne dolare.A kurs nije uvijek povoljan i plus provizija banke.

Zato sam razmisljao da otvorim devizni racun.Ali nisam siguran dali bi to bilo dobro iz gore navedenih razloga.A i procitao sam ovdje vezano za BOA-u.Vidim svi je hvalite.Pa ispada da bi to bilo najbolje.

Vidjevsi iz procitanog u vasim postovima da imate iskustva sa tim,dobro bi mi dosli vase misljenje i savjeti.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Overload. Polako ...

Ti zapravo želiš znati kako najbezbolnije slati novac u Bosnu, sa blagim osvrtom na poreznu službu iste.
Dok sam ja radio u Iraku, raja iz Bosne, Makedonije, Hrvatske ... je ponekad, uz kafu i u trenucima dokolice, spominjala mogućnost da im država počne naplaćivati neki porez na plaće koje su im stizale na devizne račune u matičnim zemljama.
Najmanja plaća je bila oko $6.000. Nikad se nije dogodilo. Ja sam uputio računovodstvo da mi podjednako uplaćuje na Hr. devizni račun i na BOA. Nikad nikakvih problema, a ako sam i imao nekakvog straha, u međuvremenu je nastupila "zastara".  :wave:
Čini se da od 1.1.2013. možda neće biti tako lako, a treba uzeti u obzir i da je evo Hr naprimjer, počela regulirati naplatu poreza pomorcima. Što se još uvijek može lako izbjeći, mada bih se ja osobno radije prijavio, prvenstveno zbog mirovinskog staža, odnosno narodski rečeno "pemzije".

Back on topic, zašto uopće otvaranje računa? Imaš moneybookers, oni su uvijek bili najjeftiniji, mada vidim da sad radi redirekciju na Skrill?, ali to bi trebalo biti to.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline strazar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Hvala ti Sefe na odogovoru.

Sto se penzije tice,nemam nista protiv da se i u Bosni zakonski uredi uplacivanje poreza i za nas pomorce.Jer treba sad razmisljati o penziji,da ne bude poslije po onoj narodnoj:"pita starost gdje je bila mladost?"

Ali kod nas ljudi misle da kad neko radi na brodu da lopatom grabi pare i uziva putujuci po svijetu.A porezna sluzba samo gleda kako bi sto vise zagrabila od postenih radnika novac,za izdrzavanje ogromne administracije.Koja je preko svake mjere prekobrojna.Pa valja od naroda uzimati za parazite na izmisljenim radnim mjestima u drzavnim sluzbama.Jer penzije su male i kod vecine penzionera koji su citav zivot radli i vecinu staza zaradili u bivsoj drzavi,kad su imali vece place i samim tim veci prosjek za penziju.A imaju ponizavajuce male penzije sa kojima ne mogu dostojanstveno da zive.Naravno bolja je ikakva penzija nego nikakva.Ali isto tako ne zelim da mi jednog dana porezna sluzba sjedne za vrat trazeci i uzimajuci puno novca za,u starosti,neku malu penziju.Tako da ne bi bilo lose uplacivati novac zaradjen na brodu u privatno osiguranje.

U svakom slucaju hvala ti na odgovoru.Jer vazno mi je da znam da nema problema u vezi otvaranja deviznog racuna,ili barem da ne bi trebalo biti problema.I hvala ti za moneybookers.Jer to je jos i najbolje.


Offline laki8

  • Registered
  • *
  • Posts: 49
    • View Profile
Strazar pozdrav..

Moze li objasnjenje u kratkim crtama kako funkcionise moneybookers...Posto spominjete da je najbolja kombinacija..

Offline eldos

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
Pozz, ovo sam danas pokupio u Intesi, pa reko da zaljepim ovdje mozda nekog interesuje.

http://postimg.org/image/nxfov14c3/

Offline infidel

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Velike provizije, ali bas.. Ne razlikuje se Moneybookers od Western Uniona po pitanju provizije, koliko sam ja primjetio... Citavu platu Assistant Waitera ponisti ukupna provizija, kada bi se svaki mjesec slao novac..

Mora biti neka bolja solucija za slanje novca, valjda?   :pop:

Offline renee

  • Registered
  • *
  • Posts: 101
    • View Profile
Ja ne znam zasto toliko mozgate oko toga. Najjeftiniji nacin prenosa novca je wire transfer (takodje zovu i loro doznaka). Transakcija je nesto 0.02%. Problem je sto to nije instant nacin transfera vec se ceka oko 48 casoza zavisi od banke posrednicke banke i sl i takodje onaj koji prima mora pisati izjavu o poreklu novca. (Napisete slanje novca familiji jer to predpostavljam da radite). Takodje neznam zasto zelite da nekome saljete novac kuci?! Da li zelite da vasa drzava zna koliko ste novca zaradili i da li znate da na to trebate da placate porez (penziono, socijalno, zdravstveno, porez na dobit) ?! Da li znate da se svaka transakcija vezuje za vas JMBG i da poreska uprava moze da vas kazni ukoliko niste platili porez? Da li ste culi za ekstra profit koji je jako nizak u drzavama Balkana? Za sta onda radite?! Te pare za koje se cimate po brodovima mozete da zaradite i kuci kada se odbiju svi ti porezi?

Po meni su najbolje sledece solucije:
1 Donosenje kesa kuci posle ugovora
2 Kupovina tom karticom u maticnoj zemlji (bolji kurs nego kada prodajete devize pa kupujete)
3 Podizanje kesa na bakomatu u maticnoj zemlji (bolje provizija od 3% nego porezi od oko 40%)
4 Vadjenje dodatne kartice za clana familije (zenu dete kojoj trebaju pare kuci) pa onda vaze tacke 2 i 3

Vodite racuna sto vise para unosite kuci preko racuna to ce pre vasa vlada poceti da oporezuje sve buduce moreplovce kao u HR. (Obavezna pomorska knjizica + placanje svih doprinosa + placanje poreza na dobit). Ako ne platite sami vam skinu sa racuna koliko im treba.

Offline infidel

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Takodje neznam zasto zelite da nekome saljete novac kuci?!
Neki od nas idu na brod kako bi obezbjedili egzistenciju svojih ukucana.
Da li zelite da vasa drzava zna koliko ste novca zaradili i da li znate da na to trebate da placate porez (penziono, socijalno, zdravstveno, porez na dobit) ?!
Ne zelimo, nismo znali.
Da li znate da se svaka transakcija vezuje za vas JMBG i da poreska uprava moze da vas kazni ukoliko niste platili porez?
Sad znamo, hvala ti.
Za sta onda radite?!
Za pare   :nokti:

Offline renee

  • Registered
  • *
  • Posts: 101
    • View Profile
Neki od nas idu na brod kako bi obezbjedili egzistenciju svojih ukucana.Ne zelimo, nismo znali.Sad znamo, hvala ti.Za pare   :nokti:

Nisi me razumeo (nisam se najbolje izrazio), pitanje je bilo zasto zelite da ga saljete kada mozete da ga donesete, ili trosite direktno kuci preko kreditne kartice uz manju poroviziju nego porez.
Pre mislim da je bolje da kuci donesete porodici vise para, a da sacekaju kraj vaseg ugovora nego da date drzavi da hrani zaposlene na budzetu, a za vas nije obezbedila radno mesto pa morate da idete na kuluk na brod i jos da vas oporezuju.
Poznajem coveka kome je lijepa njegova ocistila devizni racun jer nije placao doprinose i porez (radi se o celokupnoj godisnjoj zaradi na brodu!)

Pozdrav