Author Topic: HRC International B.V ??  (Read 36200 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Sux

  • Registered
  • *
  • Posts: 27
    • View Profile
HRC International B.V ??
« on: 20/January/2014 »
We’re in the global business of connecting the best possible employers with the best possible employees in the hospitality industry. We achieve this by establishing long-lasting relationships and never putting profits before people. In doing so, we rank among the world’s leaders in international hospitality training and career development.

http://www.hrc-international.com/

Naisao sam slucajno na ovu agenciju,i zanima me dali je netko imao iskustava s njima,navodno zaposljavaju i daju J1 vize,e sad nigdje ne pise koliko naplacuju svoje usluge,ne cini mi se kao prevara,posto je stranica konstantno aktivna,pod tim mislim da uploadaju stalno nove poslove,ali nije mi bas jasno dali je potrebno iskustvo za te pozicije ili se ide iskljucivo kao trainee...ako netko zna nesto bilo bi lijepo da podijeli... :)

Offline borut

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 79
    • View Profile
Re: HRC International B.V ??
« Reply #1 on: 23/January/2014 »
Ja nisam išao preko njih, ali vijerujem da su legit jer sam se čuo i s njima. Evo ti jos nešto. www.h-g-r.com

Jedino sto većina tih agencija traži polog. No posao ti je skoro pa zagarantiran. Racunaj na to da ce ti plaća biti oko 8-10 dolara po satu.

Offline uranus1802

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 45
    • View Profile
Re: HRC International B.V ??
« Reply #2 on: 03/February/2014 »
Moj prijatelj je otisao preko njih za US na J1 vizu

Offline Sux

  • Registered
  • *
  • Posts: 27
    • View Profile
Re: HRC International B.V ??
« Reply #3 on: 03/February/2014 »
a jel znas mozda koliko se placaju njihove usluge??

Offline uranus1802

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 45
    • View Profile
Re: HRC International B.V ??
« Reply #4 on: 04/February/2014 »
pa klasika za J1 program od 150 do 400$ naplacuju agencije svoje usliuge, program kosta oko 3000$ sa sve osiguranjem, plus karta, plus za prvi mesec tamo = oko 5000$ sve ukupno

Offline borut

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 79
    • View Profile
Re: HRC International B.V ??
« Reply #5 on: 20/February/2014 »
$5000 mi se cini malo previse.
Ja kad sam izracunao koliko bi me sve izaslo je bilo oko $1500-$1800 max.
Problem je sto vecina tih poslova placa minimalac pa je tesko vratiti ulozeno. U biti se placa radno iskustvo.
No, jedna stvar koju treba imati na umu je to da placa koja se reklamira je bez poreza. Tako da se od te place treba jos oduzeti i porez (zavisno od drzave jer svaka ima drugaciji state tax, neke ni nemaju) i onda je to placa koja ostane u djepu.

Offline Sux

  • Registered
  • *
  • Posts: 27
    • View Profile
Re: HRC International B.V ??
« Reply #6 on: 20/February/2014 »
HRC international does not charge any upfront administration fees and no payments need to be made until you have been accepted in a career program by the employer!

Once you have been accepted into a program you have to pay:

Career USA
- €900 for the J-1 Visa. This amount needs to be paid upfront and in full and includes the Sevis fee.
- Program fee of €150 per month for the duration of your career program*. This program fee can be paid in monthly installments and includes full medical, liability and baggage insurance, hrc buddy program and full support by our local office
- Approximately $500 for airfare, depending on season and location

Career China
- €725 for the z-visa. This amount needs to be paid upfront and in full and includes the ‘aliens employment license fee’, the residence permit and post fee.
- Program fee of €100 per month for the duration of your stay in China. This fee can be paid in monthly installments and includes full medical, liability and baggage insurance, tailor made hospitality language course throughout your stay in China, hrc buddy program and full support by our local office
- Approximately €500 for airfare, depending on season and location

*our exclusive programs at ultra luxurious properties in highly popular destinations may have different rates

evo naso na njihovoj stranici,a i zvao sam ih jucer pa su mi to rekli...a neznam,jos nisam siguran sta mi je potrebnije,pare ili da imam tu neku diplomu...

Offline borut

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 79
    • View Profile
Re: HRC International B.V ??
« Reply #7 on: 20/February/2014 »
Diploma ti je uvijek vazna.

Offline Blaugrane

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 336
    • View Profile
Re: HRC International B.V ??
« Reply #8 on: 18/January/2016 »
Evo da nadodam da takodjer zaposljavaju i na kruzere i rijecne, ja se njim a javio jucer vec danas su me zvali da obavimo preliminarni intervju i nakon pola sata su me opet zvali sa ponudjenom pozicijom, tako da su dosta brzi i ljubazni

Offline Blaugrane

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 336
    • View Profile
Re: HRC International B.V ??
« Reply #9 on: 21/January/2016 »
UPDATE: Nakon kratkog intervjua i ponudjene pozicije dogovorili su intervju za mene vec sutra na Aerodromu Zagrebu gdje ce predstavnik Scylle iz Svicarske doci na razgovor sa mnom za poziciju Managera, tako da za sada bih preporucio svima da probaju preko njih

Offline Blaugrane

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 336
    • View Profile
Re: HRC International B.V ??
« Reply #10 on: 24/January/2016 »
Evo da dodam da u roku od 5 dana od mog maila ja sam obavio mali intervju s njima, dobio ponudu za intervju, odradio njega i isti dan od intervjua saznao da sam primljen i datum kada i gdje je ukrcaj, tako da svima preporucam navedenu agenciju, jer osim sto su brzi efikasni k tome su i besplatni i vrlo ljubazni, znaci 25.2. bi trebao ici u Duselldorf  na prvi sastanak u Scyllu na taj brekaout meeting kako bar manager

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: HRC International B.V ??
« Reply #11 on: 24/February/2016 »
 :clapping:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)