Author Topic: Mirem, Steakhouse Server, Carnival Cruise Line  (Read 4118 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: Mirem
Država: Hrvatska
Spol: Ž
Kompanija: Carnival Cruise Line
Pozicija: Steakhouse Server


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Za posao na kruzerima sam cula jos 2008 godine kada je nekoliko ljudi iz mog grada otislo raditi.
Tad sam bila na faxu I nije me to bas nesto previse zainteresiralo, al sam ostala u kontaktu s jednim od tih koji su otisli na kruzer pa sam se cesto vracala na temu kruzera.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Kako to ide, nakon faxa nema posla, odnosno ima ga, ali trebate dobro zaleđe.
Radila sam godinu dana kao pripravnik I to mi je tada bilo strasno dosadno I nije mi imalo smisla. Rad u uredu, svaki dan isti, s istim ljudima, iste teme bla bla.
A generalno svi nezadovoljni…….da ne davim s tim sad, Znate kako je jer nakon par dana sto sam doma vidim da je sve po tom pitanju ostalo isto haha.
Tada sam pocela sa frendicom: ma ajmo radit na kruzer! U roku mjesec dana ona je imala razgovor I otisla.
Kod mene je sve to ipak puno duze trajalo jer nisam htjela ici tek tako, dok se jako dobro ne informiram, dok ne nadem poziciju za koju zelim aplicirati.
Sve zajedno nakon godinu dana zelja nije slabila. Nakraju kao da sam fakat sama bila u svemu tome.. ali naravno da nisam radi ovog foruma.
Upoznala hrpu ljudi, koji su mi pomogli, bodrili jedni druge, ispracivali jedni druge, s puno njih se jos uvijek redovno cujem, neke I upoznala I radila s njima na Pridu.
Iskreno mogu reci da nema foruma, ne vjerujem da bih otisla na kruzer. A sad mislim da bi mogla otici bilo kamo nakon ovog iskustva.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Prvo sam se javila EP, ali sam se kasnije javila Suzani iz A priorija.
S ovim prvima nisam ni nesto puno komunicirala, znala sam sve price o njima. Imala viska vremena pa im se javila haha. Znala sam da ce sve ici ljepše preko Suzane, ljudskije da se tako izrazim.
Suzana je super. U mejlovima sve lijepo objasni, ako vam ipak nesto nije jasno pisete, nazovete, pitate, lijepo strpljivo objasni. Duhovita je I topla osoba.
Ja sam znala u startu sve, sto zelim, kud idem pa mi je mozda sad lakse pisati o svemu. Ali stvarno jos uvijek ima puno njih koji nemaju pojma kud idu.
Nista ne prosurfaju po internetu. Sto je meni nevjerojatno u danasnje vrijeme. Pa dodu na brod, pa su u soku, idu u HR.
Naravno da bi ti agencija trebala sve fino objasniti. Najvise o poziciji za koju aplicirate, ali nemojte biti naivni, naravno da je sve uvijek uljepšano.
Jos jednom, moje iskustvo sa Suzanom je super, zeni svaka cast na zivcima!

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Odmah sam se htjela prijaviti za Carnival.
Najvise ljudi sam znala koji su radili za njih (ne ljudi sa foruma, nego iz mog kraja), nisu nista negativno pricali o kompaniji kao kompaniji.
Cim se netko godinama vraca na istu kompaniju, ne moze im biti lose. Dugo nisam znala za koju poziciju se prijaviti. Svi mi rekli nikako ne za assistant waitress.
Ok, probat cu to izbjeci, hvala Bogu jesam. Pripremala se ja za bar I steakhouse.. Nisam radila ni jedno ni drugo.
Forumova škola. Napisi dobar cv, uci o svemu tome, ide ide, nejde nejde. Taj dan dosao Eric na razgovor, rekao ne prima vise za bar, samo assistant waitere I mozda nekog za steakhouse.
Ljudi nisu pojma imali sto je to pa sam ja bila jedina koja se za to prijavila. Ha ha ha, a hebi ga. ;)

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Ma interview je trajao niti 5 minuta, tek toliko da provjeri engleski, I stekne dojam.
Samo sto sve cekanje dugo traje. Dosli smo prije 8 tako da jos sve papire provjerimo sa Suzanom, kao do 9 sati. Eric je dosao tek u 11.
To vrijeme sjedili u kaficu, kavica I nesto za zagrijavanje jer je kisa padala ko iz kabla. Lijepa ekipica bila na interviewu. Cujemo se jos uvijek. 
Pitao me bezveze neke stvari o meni, ne sjecam se vise tocno, mislim da sam napisala post o tome. Prvi dojam je najvazniji. Osmijeh. Tipicno carnivalski :D
Bila sam ful uzbudena, ludakinja.
Tek kad sam izasla van iz prostorije sam odvrtila film u glavi da je krizao nesto po ugovoru I pisao..
Nema ugovora za sh servera pa mora prepraviti to, ali tek sam sto posto bila sigurna da je potpisao za to kad je Suzi pregladavala papire nakon 10 minuta.
Rekla mi je mora da si ga odusevila jer si danas jedina za steakhouse.
Ah, indijci, njih oduseviti. Nazalost, tako je. Bilo je 50/50. Informiranost I sreca.
Jako malo ih primaju za steakhouse, I to moras biti nasmijan, vedar, zgodnicki itd. Nazalost opet, tako je.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Ajoj, puno. Dobro, osnovni troskovi su bili oko 1250 eura.
Posudila sam puno vise love, I sve vratila.
I da, nisam u toku s tim, ali bas negdje kada sam ja odlazila je bilo da Carnival vraca lovu za avionsku kartu I kad se ide na prvi ugovor.
Mene nije to išlo taj puta.

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Imala sam pun veliki kovceg I ruksak.
Nakraju dosta stvari, ali sve mi je to tad trebalo jer sam prvi pravi soping obavila mozda nakon 3 mjeseca.
Nije bas da mozes sve kupiti bilo gdje I bilo kada. 3 tjedna sam bila na collegu I mogla sam ici van mozda svega 3 puta, vise se ni ne sjecam u koje portove.
Jos ako ti je jedan od tih portova samo plaza.. da bas ces tamo naci nesto od odjece ili higijene.
Na brodu sve skupo od higijene, a ti ne poneses sa sobom ne znam kolko para. Moj savjet, puno majica, donjeg vesa, crnih carapa, higijene bar za mjesec dana.
Da se ne smarate s time di kupiti te stvari. Jer nakraju, I izadete van I zelite se samo malo opustiti.
A shopping prijeko potrebnih stvari po meni je samo smaranje, pogotovo ako ne poznajete port.
I da, sjetila se sad, ja sam puno love trošila na vodu, jedna bottle je 90 centi, nakraju se nakupi. Racunajte I na to. Pogotovo kad razmisljate koliko love ponijeti za start.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Uzbudeno. Mislim da ni sama nisam znala koliko sam bila uzbudena, I prestrasena radi puta jer sam sama putovala. Sve drzim u sebi.
Na tom prvom brodu, Freedomu, sve mi je bilo zbrda zdola, tesko sam kabinu nalazila, cimerica I ja stalo smo se gubile.
Njoj je sve to jako tesko padalo. Ona je bila jedna od onih koja nije pojma imala kud ide. Pa sam vise puta nju tjesila I bavila se s njezinim problemima nego svojima.
Sve ovo nije samo posao na brodu, to je zivot na brodu.
Ja sam imala to tako zacrtano u glavi, I nisam imala problema s privikavanjem. Brzo sam se naviknula na kabinu, na ljude, na sto I jedno pravilo.
Jedino sam imala problema s hranom, na Freedomu mi nije odgovarala nikako. Slabo sam jela. Smrsavila.
Al cim sam stupila na Pride druga prica. Hrana je bila puno bolja. Ili je sve bilo u mojoj glavi ;)

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
E sad, dal je to kompanija ili ljudi.. tko kako protumaci. Ljudi iz ctc-a su bili super, pozitiva velika. Msa ekipa super.
Prve dane ti to mnogo znaci. Sad nakon jednog ugovora si mislim, ajde ajde cim dalje od mene haha.
Mentorica je meni bila jako super, pristupacna ali na distanci, striktna I duhovita. Onako taman da se osjecas dobro, a ne preopusteno.
Osjecala sam se dobrodoslo, svi su se fakat ok ponasali prema nama. I kad sam dosla na drugi brod, ista stvar.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Bila sam 3 tjedna na collegu, sve je bilo odlicno organizirano.
Tko ide na bilo kakav college neka ne brine. A na transfer sam isla sa jos jednom curom, I cijeli ugovor smo bili zajedno tako da ti to vec puno znaci.
Najvise su nam pomogli kolege iz steakhousea. Jedan od njih mi je I bio najbolji prijatelj na brodu, s kojim se moram uskoro naci u Zagrebu wooohooo.
Tko ce ti najvise pomoci I uputiti te u posao? Nadređeni ce ti nabrzinu sve objasniti tako tako, ovdje ovdje.
Pomoci ce ti kolege koji su to radili prije tebe I koji rade s tobom. Da olaksaju posao tebi, ali prije svega sebi.
Ali ljudi pomazu.. vidjela na svoje oci desetke njih koji su se mijenjali u crew, staff messu. Ne brinite puno.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Nisam imala problema uopce s tim.
Zivjela sam u studentskom domu, I sve me to podsjecalo na isto. Je da je kabina manja I tus, al vise od toga ti ni ne treba.
Spavas, spremis se, odes, spavas, odmaras I to je to sto radis u kabini. Ja cak nisam ni jedan cijeli film pogledala u kabini :D
A kretanje po brodu.. nisam se osjecala ogranicenom, nisam razmisljala uopce tako o tome.
Mi crew imamo svoj prostor I to je to. Nakon 8 mjeseci ti je fakat dosta svega toga, al to je druga prica. Jedino sto mi je falilo strasno je bila priroda.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Pa jesam. S obzirom da sam bila na brodu koji nije bio toliko busy I gdje je 10 servera (jer mi sve dijelimo) zarada je bila ok.
Npr. Na Spiritu je jako busy, australci ful puno jedu I piju, svaki dan imaju barem 100 covera, I sad su poceli I rucak raditi… imaju istu placu kao I mi.
A kod nas prosjecno 60 covera. I tu bi se nadovezala kako je Carnival pametan za sebe naravno.
Na Spiritu je fiksna placa. Jer da nije, svi bi htjeli ici radit na Spirit. Sigurno bi imali barem 400 dolara visu placu, ako ne I vise.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Steakhouse server moze jedino dobiti promociju u steakhouse managera, a to je ustvari hostesa. Nema tih para da bi radila to.
Hebu te u zdrav mozak svi. I jos da mi je indijac nadredeni koji se ne mice iz steakhousea. Ne hvala.
Htjela me je menaderka staviti kao zamjenu za sebe, ali rekla joj da nisam bas tak ambiciozna haha.
Prije je mnogo servera htjelo promociju za sommeliera. Jedini sommelier na Carnivalu je bio u steakhouseu. BIO.
Sve sto valja Carnival uklanja. Nema vise pozicije sommeliera. Tko je na toj poziciji, odradit ce ugovor do kraja I to je to.
Sve sa picima I racunima ce raditi serveri. Kao imat cemo vise para, ali ne znam koliko cemo stici gurati pica uz serviranje I plesanje oko gostiju.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Dobar je drustveni zivot. Sve ovisi o vama kakva ste osoba, koliko se zelite druziti s ljudima.
Da li cete se drzati postrani ili ne. Najbolja mi je bila druga polovica ugovora, svi te znaju dobro, ti znas sve. I sad prvih dana kad sam kod kuce mislim na ljude na brodu, fale mi.
Najbolja sam bila sa ekipicom iz steakhousea. Bili smo ko mala obitelj. I prije posla svi zajedno vecerali za istim separejima, isli na partije zajedno, u bar.
I malo se rastuzim jer znam kako to ide.. kad netko ima sign off. Nakon par dana kao da zaboravis na te ljude koji odu s broda.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Moja je: sto ljudi, sto ćudi.
Ima stvarno svakakvih ljudi, ali kroz cijeli ugovor mogu reci da sam imala srece I tim mi je uvijek bio dobar. Dobri ljudi.
Naravno da nekad ima nekih malih trzavica, ali nije bilo zlocestih ljudi. Ja osobno nisam imala sa nikim nikakvih problema.
Sa svima sam bila dobra, a sa onima koji su mi odgovarali skroz sam bila I prijateljica. I vjerujem da cemo ostati u stalnom kontaktu.
Ne vjerujete lako ljudima na brodu. Ne povjeravajte se samo tako. Ima jako puno traceva.
Ako samo nesto iskomentirate drugi ce to prenijeti dalje, rekla kazala. I od toga nastaje cijela prica. Hahahahaha al fakat.
Ljudi se nemaju cime drugim bavit. Brod je jedno veliko selo.
Jedino lose razdoblje za mene je bilo kada je kod nas bila menaderka koja je tek trebala dobiti promociju. S njom sam imala jedan problemcic.
Sad da mi neko tako sere bez razloga kao ona isla bi direct f&b manageru. Tad mi to nije palo napamet, bila sam beba jos. :D
Sami sebi ste najveci prijatelj I oslonac, budite jaki, I uvijek se sjetite da pravi bitni ljudi su oni kod kuce.

  • Kako biste opisali putnike?
Ma sve u svemu dobri su bili. To su skroz obicni ljudi.
Svi kazu da su ljudi iz Baltimora koji nam je bio homeport dobri gosti. Ne mogu ih usporediti s drugima.
Nisam nikad imala problema s njima. Ne mogu vrijedati njihovu inteligenciju kao drugi na forumu. Mozda nakon drugog ugovora.
Mogu reci da su najzahtjevniji bili pajsanosi iliti crnci, ali nista extra zahtjevni. Ili sto se napojnica tice.. za neki stol koji mislis da ce ostavit dobar tip, dobis 0. I suprotno.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Da. Puno puta. Dobila sam najdosadnije portove.
Homeport Baltimore, pa Port Canaveral, Nassau, Freeport. Zadnja dva mjeseca smo radili samo taj kruz radi zime.
Prije smo imali jos jedan, Port Canaveral, Half moon Cay I Grand Turk. Uskoro bi opet trebali poceti raditi taj kruz, izmjenjuju se.
Meni nakraju nisu uopce bili vazni portovi, nego kakav mi je brod, ljudi oko mene.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Pa nije bas da su mi bili omiljeni nego smo bili naviknuti ici tamo na internet I klopu.
Jer idu svi pa ides I ti. European corner u Port Canaveralu I Olives restoran u Nassau.
Najljepši mi je bio homeport, Baltimore. Ono, normalan grad I ljudi. Civilizacija.

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Na brodu ili ocvrsnes ili vidis koliko si u biti jaka osoba.
Kroz cijeli ugovor mozda je samo jedna osoba bas odustala nakon par dana. Ljudi ostaju, napocetku im je tesko naravno, ali ne odustanu, priviknes se.
Kako mogu svi, tako I ti. Zaradis lovu, kad usporedis s lovom doma, lova je dobra, ali za broj sati I svi uvjeti pod kojima radis na brodu, nije toliko dobra.
Ako se kontroliras, mozes ustedjet.
Ako ti se svidi zivot I posao na brodu s vremenom mozes napredovati, doci do pozicije di je veca placa, promjeniti department.
Ma sve je moguce, ali ne preko noci.
Vidjet ces dijelove svijeta koje inace nebi vidio. Upoznas hrpu novih ljudi. Ako imas srece, steci ces I nove prijatelje.
Sva ova avantura ti otvori apetit za necim drugim, novim.. imas osjecaj, ako mogu ovo, mogu sve, uputiti se bilo kamo I snaci.
Osamostalis se. Upoznas bolje sam sebe.

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Nemas veze sa stvarnim svijetom, ne znas sto se dogada vani, ne upotrebljavas mozak dovoljno.
Ni ne okrenes se a kao da si izgubio godinu dana zivot. To je druga strana medalje.
Cesto mi se javio taj osjecaj, ali nakon toga uvijek razmisljam o onim gore pozitivnim stranama I sve bude opet super.
Odvojenost od obitelji, prijatelja, ljubimaca, prirodeeeee, nema setnjica kad ti se zazeli kavica u omiljenim bircevima.
Tvoje zdravlje isto trpi. U klimatiziranom si prostoru si stalno, tusiras se onom vodom punom blica.
Jedva cekas da dođes doma I posjetis zubara I nadas se da zubi nisu u groznom stanju. Hrana.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Uvijek. Samo naprijed. Nemate što izgubiti, samo dobiti. Ja nisam ni jednom požalila.
Svjesna sam da imam dobru poziciju i da je 90% radi toga.
Ali i ljudi koji su na poziciji assistant waitera se vraćaju, i trude se, žele promociju. I ljudi iz ousekeeping-a, ista stvar. I to naši ljudi.
Nije toliko loše kao što sam mislila prije nego sam otišla.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Dobro se informirajte o svemu.
O poziciji na koju idete, zivotu na brodu.
A ako ste dobili posao I spremate se na put – ne brinite, sve ce ici svojim tokom, cuvajte zivce, ovo je samo Carnival ili neka druga kompanija.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Sve je ovo jako jednostavno.
Odete raditi na kruzer. Radite, zarađujete, družite se na brodu, izlazite malo vanka. Ne brinete o hrani, režijama, ostalim troškovima.
Jako jednostavno. Lako se navući na sve ovo. Nemojte si to dopustiti. Ja se nadam da neću.
Doma sam par dana i umjesto da mi je mozak isključen, radi sto na sat. Što ću nakon ovog svega, nakon kruzera.
Kopno mi je puno draže, normalan zivot. Trebam neki drugi plan… nadam se da ce mi polako sinuti već nešto..
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Mirem, Steakhouse Server, Carnival Cruise Line
« Reply #1 on: 31/January/2014 »
:clapping:

Offline MilanLO

  • Registered
  • *
  • Posts: 48
    • View Profile
Re: Mirem, Steakhouse Server, Carnival Cruise Line
« Reply #2 on: 31/January/2014 »
Hvala sto si podelila svoje iskustvo Mirem. Veoma pozitivno.    :clapping:

Offline Inkognito

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 147
    • View Profile
Re: Mirem, Steakhouse Server, Carnival Cruise Line
« Reply #3 on: 31/January/2014 »
 :-))))'
Karma is a bitch,don't be an ass !

Offline cobivr

  • Registered
  • *
  • Posts: 158
    • View Profile
Re: Mirem, Steakhouse Server, Carnival Cruise Line
« Reply #4 on: 01/February/2014 »
Jako lepo opisano,puno korisnih informacija i saveta. A sto je veoma bitno i optimistican i pozitivan post, za razliku od nekih inetligentnijih  :airquotes: .
Svaka cast  :clapping:
"Ako hoćeš da budeš mudar, nauči pametno da pitaš, pažljivo da slušaš, mirno da odgovaraš i da prestaneš kad nemaš više šta da kažeš."

Offline AlanRi

  • Registered
  • *
  • Posts: 26
    • View Profile
Re: Mirem, Steakhouse Server, Carnival Cruise Line
« Reply #5 on: 17/July/2014 »
ooo de si maco?! :) ma daj kakav steakhouse, crew mess je zakon! hehe