Author Topic: dare_ns, Photographer, The Image Group  (Read 2031 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
dare_ns, Photographer, The Image Group
« on: 04/February/2014 »
Korisničko ime: dare_ns
Država: Srbija   
Spol: Muški   
Kompanija: The Image Group
Pozicija: Photographer


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Davno (sigurno pre 10 godina) sam tražio po internetu opcije za posao u inostranstvu, tako sam i saznao za mogućnost rada na brodu, ali sam još bio u školi... i naravno zaboravio na sve to.
Posle povratka iz US 2011. sam setio poslova na brodu, našao ovaj forum koji je mnogo pomogao u odluci i pripremi za sam život na brodu.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Destinacije, od kojih 90% sigurno ne bih nikad posetio sam.
A usput da radim i da budem plaćen, usavršavam jezike... Neprocenjivo iskustvo.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Direktno preko Skype

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
The Image Group, photographer.
To mi je bilo najlakše i najbliže, već sam se dosta bavio pre toga amaterski fotografijom, tako da nisam morao da falsifikujem i lažiram CV i portfolio.
Sa samog foruma sam znao šta otprilike da očekujem i kakav je posao.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Intervju je održan 2 puta. Gde su oba bila „finalna”.
Na prvom su malo više prošli kroz CV, iskustvo, koje jezike govorim. Na drugom su detaljnije proverili jezike. Kako god, na oba su bili poprilično zadovoljni, a i ja.
Uspešno sam se prodao :D
Saznao sam pola sata nakon intervjua da sam dobio posao. Sledi trening, čekanje na brod... što je bilo celih 5 sati posle treninga.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Ne sećam se sada tačno, ali neka bude oko 1500 eur.
Lekarski sam jako teglio, dodatno radio razne analize... Jedina sreća nisam pozajmljivao pare, tako da mi cena odlaska nije predstavljala prepreku.

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Pomogli su mi Forum i prijatelji! Oni koji su bili na brodu su savetovali, a forum je obilovao informacijama.
Inače sam avanturističkog duha, nije mi ništa cenzurisano niti sam previše fin.
Pošto sam originalno trebao ići na brod koji radi samo Mediteran i Karibe, nisam stavio kapu i šal. Poneo sam 2 duksa, 1 jaknu, 2 šorca + za kupanje.
Kompanija kaže 10 crnih, 5 belih čarapa – ja poneo 15 + 10... manje ću da trošim vreme na pranje.
Gaća – što više, ne zauzimaju puno mesta, a znači kada ne moraš da ideš svake nedelje u perionicu. Laptop, mobilni.
Oba su služila svrsi maksimalno. Istrošim bateriju na laptopu, i dalje imam WiFi na mobilnom, tako da sam bio obezbeđen.
Od odeće još naravno dvoje crnih pantalona, 2 kravate (ne sviđa mi se Image kravata koju dobijemo, tako da je dobro što sam imao svoje ...
Pošto sam bio svestan da tek treba da dobijem karticu i da neću imati novaca na istoj, a neupoznat sa sistemom naplate na brodu – poneo sam i sapun i četkicu za zube i pastu... Što se pokazalo pametno u mom slučaju

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Osećao sam se, normalno? Nisam imao nikakav preteran osećaj nepoznatog... jako brzo sam naučio gde je šta i kako da dođem najbrže ili najlakše do destinacije.
Krevet je mali, solidne udobnosti, popnem se i spavam. Radi, jedi, spavaj, jedi, radi, kafana, spavaj.
Tuš je isto mali, ali hajd, nije da ne možeš da se otiširaš, ali definitivno je bio mali za mene

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Kompanija... ah, jedan lep e-mail i to je to.
Menadžer – to je ljudina od svojih 1.5m koji mi je pomogao najviše tamo. Samo kako me je dočekao, pa zajedničkih 6 meseci...
Mislim da ne mogu biti zahvalniji kakve sam menadžere imao (u proseku). Naravno, kolege iz tima koji su tu pre mene a i naši koje upoznaš tako mahinalno, gledajući jedni drugima u name tagove

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Menadžer i kolege. Neke stvari sam morao sam otkriti, ali ništa strašno... Ili si spreman na to ili ideš kući.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Nisam se osećao ograničenim u tom smislu. Nije mi smetao ni mali krevet ni malo kupatilo, pa ni što se sve to deli na 2.
Više mi je nedostajalo što nema slobode kao kod kuće kad mi se jede nešto da skuvam sam ili kupim omiljeni sladoled...
Zato veze koje skrojiš sa određenim ljudima ti obezbede novi omiljeni sladoled

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Zarada.... u proseku $1100 mesečno. Za nekoga kome trebaju pare, to je ništa!
Meni je ok, jer kao što rekoh, nisam pozajmio pare za celu tu avanturu.
Onda plati uniformu, kupi D90 -_-. I potrošio sam u proseku $100 mesečno. Veći deo u kafani.
Ajd da kažem da sam zadovoljan jer sam doneo kući nešto novaca i biće to pristojna finansijska pomoć dok sam na odmoru

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Naravno da postoji mogućnost napredovanja.
Sa Image-om te menadžeri uglavnom guraju da ideš ka višim pozicijama. Mada znao sam da se neću vraćati, tako da sam mom menadžeru lepo objasnio – neću da gubim vreme od spavanja na one bangave testove za Photog3. On je to shvatio i nije me više gnjavio, mada je spominjao i dalje da sam jako dobar materijal za AMP-a... Hvala, al meni je ok i ovako.
Appraisal mi je bio 94% a nisam bio orijentisan ka targetima – više sam bio orijentisan na kvalitet. Nisam bio pupčanom vrpcom spojen za kasu ... i tako.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Na Queen Mary 2, poprilično je montono. Žurke su jadne, ali možda se to nekom i sviđa.
Ja ne mogu da idem u kafanu u koju dolazi previše ljudi različitih ukusa. Ali sam opet išao, povremeno.
Rađe sam kupovao cugu i hladio je u frižideru u kabini :)
Povremeno organizuju neke nacionalne večeri, brze hrane i tako to. Za božić (katolički) je bilo baš fino.
Jako su tolerantni na alkohol, jer je to jedina zabava na tom brodu. Koliko god da si cuga i praviš s****, neće te terati da duvaš, samo te odvedu u kabinu i to je to.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Foto tim... u početku je bio poprilično klimav. Onda su otišli klimavi, došlo još 2 jako dobrih ljudi.
Tako da sam veći deo mog ugovora imao jaaako dobar tim u kom sam imao 4 najbolja druga na brodu. Uzajamno smo se pomagali, svi smo dobro znali svoj posao i postavke, fer igra!
 Onda se pred kraj mog ugovora opet menja tim, ostajemo samo ja i jedna devojka kao stari fotosi, sve ostalo novi.
Dva photog3 koji su ne znam kako postali p3, ali jedan od njih je mislio da je pamet popio i staaaalno je pravio greške zbog kojih sam ja pred svima bio Hitler kada uvatim da mu kenjam.
Ali, njegova greška je i moja greška – neki matorac će da slomi nogu, svi ćemo biti krivi što je to pogrešno postavljeno... itd.
Tako da sam kraj ugovora dočekao oberučke.
Žao mi je što neke ljude verovatno neću nikad više videti. Ima par koji su blizu (Hrvatska), pa za njih ću da se potrudim da se nađemo bar na pola puta

  • Kako biste opisali putnike?
Cunard, QM2 – matori. Prosek godina po kruzu je od 68 do 72. Za novogodišnji karipski kruz je prosek bio 50 godina.
Najbolji opis je – otišli su na odmor, ostavili mozak kod kuće i za svaki slučaj ga vezali debelim lancima za radijator, da ih slučajno ne bi pratio...
Bilo je jako dobrih ljudi, zbog kojih se osećaš daleko vrednije i korisnije, makar im samo rekao gde je WC...
Dok je bilo nezahvalnih goveda, kojima koliko god da učiniš. nije dovoljno i hoće nešto za džaba. Jako su alavi uglavnom, ne svi, većina.
Žure u restoran pre otvaranja, posle restorana idu na prijem da piju za džaba, onda idu na švedski sto, sede u šampanj baru i piju sok (kupili su paket za sokove, pa su im sokovi „džaba”) i kritikuju konobare... onda posle ponoći kad odem na švedski sto da jedem, opet su tamo -_-... kažem, nisu svi takvi, ali dobra većina.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Naravno. Uglavnom. Na ovom brodu smo imali IPM kartice... ne možeš da napustiš brod ako si IPM. Ali, menadžer je obišao sve to, tako da je uglavnom on uzimao IPM od nekoga kome je prvi put ta luka. Nek je to bilo i sat, dva, ja sam bio srećan. Lepo je udahnuti svež vazduh i prošetati kopnom ili plažom, zavisi gde je brod bio.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Boston, dobro pivo, dobra hrana, dobra kafana.
Southampton, Starbucks kafa i internet, ništa mi više nije trebalo u tom mestu.

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Iskustvo! Samostalnost, prijateljstva, putovanje, različite kulture. Nekome i zarada.

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Odvojenost od porodice.
Ako ste kratkih nerava, ima gostiju koji samo pikiraju koga će da muče taj dan...
Dugi radni sati, što i nije problem, ali da su iz jednog ili dva komada, bilo bi lakše. Kvalitet loše hrane varira.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Definitivno. Svako ko može, treba da proba.
Dok smo mladi, možemo podneti i taj tempo i videti nešto sveta. Kada dođe porodica i godine, teško ćeš ići da umočiš d*** u Karipsko more ;)

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Dobro smislite šta želite da radite.
Prodajete sami sebe na tom intervjuu, a oni vam prodaju maglu. Tako da se prodajte najbolje za najbolju poziciju u startu.
Ugovor od 6 do 9 meseci, ne bi valjalo da izaberete nešto samo da bi upali... Samo napred i samo realno!
Niko tamo ne ide da putuje stalno i da bude slobodan stalno, idete da radite! Kad se stvari tako shvate, daleko je lakshe ;)

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Pročitajte forum detaljno! Toliko korisnih informacija o radu i životu na brodu koje će vam olakšati ugovor. Srećno!
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)