Author Topic: Naknada za nezaposlene u Svicarskoj  (Read 3413 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Shark

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 210
  • Life is "trying things to see if they work."
    • View Profile
Naknada za nezaposlene u Svicarskoj
« on: 07/May/2014 »
Obzirom da od ove sezone radimo za Uniworld zanima me, ako netko ima vise informacija, jedna stavka vezana uz naknadu za nezaposlene, posto vidim u ugovoru da kompanija uplacuje Unemployment benefits (ALV), a u Benefit sheetu navode sljedece:

"Swiss Unemployment Insurance
Covers allowances in case of unemployment. Due to bilateral agreements, benefits from the ALV can also be claimed in other European Countries."

Po mojem razumjevanju to je ista stvar kao i naknada za nezaposlene kod nas i uspio sam iskopati da za ostvarivanje 70% place za vrijeme nezaposlenosti trebas prijaviti se na njihovu "burzu", imati 12mjeseci rada u zadnje dvije godine, aktivno traziti posao, slicno kao kod nas u Hr....

E sad, moje pitanje je sto mislite mozemo li mi to ostvariti za period izmedu dvije sezone, tj. mislite li da je moguce tih 3-4 mjeseca ostvarivati tu naknadu za nezaposlene, obzirom da nam firma od place uplacuje u taj fond za slucaj nezaposlenosti, to mi se cini kao realna varijanta?

Offline ledeni6

  • River Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 471
    • View Profile
Re: Naknada za nezaposlene u Svicarskoj
« Reply #1 on: 07/May/2014 »
kratko i jasno posto vidim da si iz hrvatske ova recenica "Due to bilateral agreements" te je*e isto kao i mene..hrvatska nema bilatelarni dogovor sa svicarskom..jer smo nesposobni cak i to dogovoriti pa ti to apsoluttno nista ne znaci..bolje bi ti bilo da si iz Gabona recimo koji imaju takav ugovor  :clapping:
Potrudi se da dobiješ što želiš ili češ morati zavoljeti to što dobiješ/b]

Offline Shark

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 210
  • Life is "trying things to see if they work."
    • View Profile
Re: Naknada za nezaposlene u Svicarskoj
« Reply #2 on: 07/May/2014 »
A bilateralni ugovori sa EU obzirom da smo sada clanica, jer kaze "the ALV can also be claimed in other European Countries" sto podrzumjeva i Hr odnedavno, trebalo bi to malo bolje prouciti i raspitati se, jer se neka lova ipak uplacuje u tu svrhu i od strane firme i iz nase place.....  -()-

Govorim ovo jer sudeci prema njivoj stranici https://www.ch.ch/en/foreign-nationals-unemployed-switzerland/
kaze da " Your nationality does not affect your entitlement to unemployment benefits."

Offline ledeni6

  • River Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 471
    • View Profile
Re: Naknada za nezaposlene u Svicarskoj
« Reply #3 on: 28/October/2014 »
Problem je u tome sto u svicarskoj placas porez 6 posto a u hr porez u tvom rangu place je 23 posto ak se ne varam,razliku od 17 posto mjescno bi trebao plaćati Hrvatskoj (uostalom to bi trebao svakako raditi po zakonu ali nisi valjda lud) da bi dobio naknadu za nezaposlene tih par mjeseci koje ne radis,i moras minimalno skupiti 9 mj.u 2 godine da bi imao pravo na to,sad ja sam si to sve stavio na papir ,i s obzirom na moju plaću,i da ne radim samo 2 mj.godisnje,ja bih morao platiti oko 900€ vise poreza nego sto bih dobio naknade ta dva mejseca..pa si odlucih kupiti kartu za indiju,za tih 900€ umjesto da ih poklonim linicu ili vec tko  je sad na vlasti :)
isplatilo bi ti se samo u slucaju da si 5mj.doma ali je problem sto tad nebi nakupio potrebnih 9 mj.pa onda bi imao pravo na naknadu svakih 2 godine sto bi opet na kraju rezultiralo gubitkom...tako da...sorry but je*i ga :)
Potrudi se da dobiješ što želiš ili češ morati zavoljeti to što dobiješ/b]