Author Topic: Vo?arstvo kao posao posle broda  (Read 3664 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Polke

  • Registered
  • *
  • Posts: 34
  • Mickey Mouse
    • View Profile
Vo?arstvo kao posao posle broda
« on: 21/February/2014 »
Da li ste razmišljali da posle broda, sa dovoljno novca da ne morate da brinete o tome kako spojiti dva meseca, kupite si komad zemlje i zasnujete voćnjak? Još uvek je zemlja kod nas relativno jeftina i plodna, tako da mislim da može i da se prihoduje normalno.

Ja sam krenuo u tom pravcu, počeo sam pre 2 godine sa leskom i jagodama. Leska je naravno primarna kultura, dok su jagode tu u međuredu da se zemljište iskoristi i ostvari neki prihod.

Evo nekih slika.

Kod jagoda ima dosta posla tokom sezone, potrebno ih je stalno paziti i davati im prehranu i zaštitu... I pleviti, pleviti i pleviti... Dešavalo mi se za vikend da krenem u subotu ujutru u 7 da radim do mraka i da tek u nedelju posle podne završim potpuno posao. No, kako ja volim da kažem: If there's a will, there's a way!  Sezona im traje od marta do oktobra, naravno različiti su poslovi, najintenzivnije se radi od marta do jula, posle je lakše održavanje i zaštita po potrebi.
Leska je što se toga tiče u prednosti bar za sada. Najbitnije joj je zalivanje, prehrana 3 puta u godini i zaštita preventivno i po potrebi.
Prihodi od jagode su u redu ako imate tržište, ja sam dosta slao u Bijeljinu jer mi je blizu i u Vojvodinu, mada možete ako imate i neku veću količinu dogovoriti direktno sa hladnjačom otkup. No u poslednje vreme svi sade jagodu, a to može biti opasno zog velike ponude i smanjenja cena.
Za lesku još nemam prihoda, ona tek treba da rodi nešto malo ove godine, a prve komercijalne prihode očekujem 2017. godine. Do tada samo održavanje.

Voleo bih da čujem vaše mišljenje na ovu temu kao neki "povratnički" biznis i da li ste se možda već i upustili u takvo što.
'Posao na brodu nije samo posao. It's a Lifestyle.'

Offline borut

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 79
    • View Profile
Re: Vo?arsto kao posao posle broda
« Reply #1 on: 21/February/2014 »
Odlicna tema. Ja sam isto razmišljao o takvom poslu kad se vratim sa broda.
Bilo bi mi drago čuti jos iskustava kako si sa svime počeo, kako si tražio zemlju itd. Ali najvažnije sto me zanima je kako se zaštitila od kradje?
Rekao si da vikendom ideš na polje i radis. Kako se zaštitila tokom tjedna kad nisi tamo da ti netko ne udje u voćnjak i pobere sve?

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Vo?arsto kao posao posle broda
« Reply #2 on: 21/February/2014 »
Znam jednoga koji je uložio zaradu sa broda u uzgoj ovaca, velike pare, i sve mu propalo, jer je povjerio posao ženinom ocu, koji je bio jak na riječima ali i neodgovoran sa parama.
Navodno ovce pobolile, pokrepale ...

Ova tvoja ideja je puno bolja. Ne može zemlja propasti, a i jeftina je.
Mislim da je važno da imaš nekoga da ti pomogne, ali da je najbliža rodbina, i da pogura posao još dok si na brodu.
Ja sam kupio par parcela još dok sam radio na brodu, i sada mi dobro dođe.
Ako kupiš zemlju bliže naselju, biće ti bliže, a sa vremenom će ta oranica preći i u građevinsku zonu, kao kod mene, pa će htjeti ljudi kupiti.
Ja već godinama imam nekoliko ponuđača koji ne pitaju za cijenu, ali nije mi sila prodavati.  :bathtime:
Ako nađeš zemlju blizu rijeke/vode, riješit ćeš i narastajući problem navodnjavanja. Zalijevanjem se više nitko ne bavi. Imaš različite sisteme navodnjavanja "kap po kap", kupiš par cisterni koje povremeno puniš vodom iz rijeke i to je to.

Leska je lješnjak? Pored oraha, sjajan izbor.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline mali remorker

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Nemoj da me pratis i ja sam zalutao!
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Grand Circle Cruise Line
  • Job Title: Hotel Manager
Re: Vo?arsto kao posao posle broda
« Reply #3 on: 21/February/2014 »
Da da to je ljesnjak. Leska, lijeska, lesnik...

Momak sa kim sam radio sad na ovom ugovoru ce posle skidanja sa broda da pocne proizvodnju brusnica i ribizle. Vec je od ranije u kontaktu sa nekim Rusima tako da ce probati da tamo izvozi proizvod. Inace zemlju ima u okolini Paracina i lik otvoreno prica o svojim planovima i iskren da budem, ako sve to uspe, za koju godinu ce mlatiti finu lovu. Naravno, oko zemlje ima uvek posla ali Boze moj, ako je lova fina onda nista nije tesko.

Ja sam tek poceo da gulim po brodovima tako da za sada ne mogu da mastam o nekim velikim ulaganjima ali svakako je ovo jedna fina ideja i predlog.

U svakom slucaju, srecno!
Da bi bio mudar i star, moras biti mlad i glup.

Offline Polke

  • Registered
  • *
  • Posts: 34
  • Mickey Mouse
    • View Profile
Re: Vo?arsto kao posao posle broda
« Reply #4 on: 21/February/2014 »
Drago mi je sto ima interesovanja za ovu temu :)

Ovu parcelu gde je sada vocnjak nisam kupio, to mi je u selu. Tamo ima rodbine koja se bavi zemljom, pa kad treba nesto da se uradi mehanizacijom, oni mi tu najvise pomazu. Voda je tamo na 9-10 metara, tako da je navodnjavanje vrlo lako, pumpa na kap po kap sistem i ceo dan gruva sa 5 litara dizela. Od kradje ne mozes da se zastitis ako nisi na licu mesta ili nema nekoga kome je to na vidiku. Inace bi moglo svasta da se desi. Jagodu beres svaki drugi dan, tako da tad i nije neka verovatnoca da ce neko uzeti, a lesnik ce tesko da pokupe sav, to je naporan posao jer ga treba posle i cistiti. Inace, leska ili lijeska se zove biljka, a lesnik(ljesnjak) je plod. Slazem se da je i orah odlicna stvar, samo njega treba jos duze cekati, preko 15 godina.
U stocarstvo se ja ne bih upustao tek tako jer tu vrlo lako moze pomor da se desi, a u obavezi si 365 dana u godini, ujutru i uvece da ih hranis. To je vec velika razlika u odnosu na voce.
E sad, sto se tice tih novih "revolucinarnih" vocaka kao sto su brusnica, aronija, americka ribizla, sibirski godzi(pa cak i leska sa micelijumom tartufa) to bih rekao da je mamac za lakoverne. Samo se setite kakih je bilo prica sa puzevima, nojevima, jagodama u saksijama na 7-8-9 nivoa... Iskreno, bez potpisanog ugovora za otkup sa proverenim otkupljivacem koji ima dugogodisnje iskustvo ne bih smeo da rizikujem. Ipak su to biljke koje nisu native na ovim prostorima i specificnog ukusa te se ne mogu prodavati na pijaci u velikim kolicinama.
'Posao na brodu nije samo posao. It's a Lifestyle.'

Offline renee

  • Registered
  • *
  • Posts: 101
    • View Profile
Re: Vo?arsto kao posao posle broda
« Reply #5 on: 21/February/2014 »
Pre ovakvih egzibicija porazgovaraj malo sa seljacima. Mnogo muke i pucanja ledja za male pare.
Kako ja posmatram uvek najbolji kes uzmu otkupljivaci. Kupis od seljaka jevtino i prodas Rusima. Rusko trziste je toliko veliko da ga nemoze namiriti 10 Srbija da svi gajimo hranu. Poznajem ljude koji su se obogatili otkupom i izvozom pa ti govorim iz iskustva. Ulaganja su koliko ja znam u hladnjace i magacinski prostor. Koliko uzgajivaci zaradjuju para dobro govori sledeci clanak:

http://www.blic.rs/Vesti/Vojvodina/422708/Futozanin-poklanja-30-tona-kupusa

Po meni je nabolje hranu proizvoditi samo za sopstvene potrebe jer barem znas sta jedes. Mani se corava posla.

Offline renee

  • Registered
  • *
  • Posts: 101
    • View Profile
Re: Vo?arsto kao posao posle broda
« Reply #6 on: 21/February/2014 »
Moram da dodam. Ako malo razmislis, novac se na Balkanu zaradjuje samo ako imas "kombinaciju". Svako ulaganje u maticnoj drzavi je ravno samoubistvu. Potrosices to malo para koje si mukom stekao jer ces morati da imas registrovano poljoprivredno gazdinstvo, placaces porez, knjigovodju i sl. A cilj drzave je samo da ti uzme pare a ne i da te zastiti kao proizvodjaca ili da subvencije. Da ne duzim.

Offline Polke

  • Registered
  • *
  • Posts: 34
  • Mickey Mouse
    • View Profile
Re: Vo?arsto kao posao posle broda
« Reply #7 on: 26/March/2014 »
Nema velikog interesovanja za ovu temu, nazalost. Pretpostavljam da ljudi vise ulazu pare u ono sto znaju, a to je u ovom slucaju ugostiteljstvo.
Za renee-eto ti odlicne ideje, kako da uzmes kes, pogotovo sto govoris iz iskustva koje imas (ili nemas, jer razumeo sam da prenosis tudje iskustvo?), zasto ti ne krenes sa otkupom kad je vec tako lako i jednostavno? Moje iskustvo koje je licno moje a ne tudje je da sa malinama mozes da uzmes oko 10000 evra cisto po hektaru, sa jagodama isto tako, +/-10%. Nazalost problem je u tome sto je mnogo lakse kukati i glumiti Kalimera nego nesto konkretno i uraditi. Naravno pucanje ledja i muka je zagarantovana  :money:
Jagode su u cvatu i za 2-3 nedelje ce vec biti prvo branje. Videcemo kakvi ce biti rezultati.
'Posao na brodu nije samo posao. It's a Lifestyle.'

Offline Pezo$

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 157
    • View Profile
Re: Vo?arsto kao posao posle broda
« Reply #8 on: 26/March/2014 »
Barem u mom kraju je normalna pojava da ljudi jedni drugima cupaju sadnice, kradu plodove i tako dalje....na primer imas plastenik, i ako ti nije negde pred kucom mozes da se oprostis od njega, jer malo malo neko dodje pa pocepa foliju, cisto eto da nacini neku stetu nekom... :pop1:

Tako da ja iz tih razloga bi izbegavao to...mada sam dugo razmisljao o orasima

Ja znam da se uz ljesku sade i kajsije, navodno najbolje funkcionisu zajedno...
uglavnom, kod nas....ako oces da mlatis dobre pare od toga, potrebno je jako puno zemlje i da se poklope mnoge kockice....a cim postanes malo jaci drzava se potrudi da ti pokaze gde ti je mesto (poznat slucaj sa covekom iz subotice koji je gajio jagode, i poceo sa izvozom...u roku od sutra su ga unistili, jbg. nekome je smetao)

Ali kao neki dodatni prihod je svakako dobra stvar...ako vec imas pare, i zemlju blizu kuce onda digni plastenik ili jos bolje staklenik i miran si...za gajenje cveca ne treba uopste veliki prostor, a zarade su lepe, mnogi koji imaju staklenike sa cvecem otvaraju i cvecare po gradu pa direktno prodaju svoj proizvod, ne natezu se sa otkupljivacima, sto je veliki plus