Author Topic: ko od vas zna za united states sommelier association?  (Read 5277 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline miri

  • Registered
  • *
  • Posts: 29
    • View Profile
E cao narode...

da li neko od vas zna za united states sommelier association? kod njih kurs traje 7 dana i kosta 200e...sto je znatno manje u poredjenju sa Sersom...da je njihov kurs priznaju na brodu?

Hvala unapred!

Offline Que Pasa

  • Forum Supporter
  • Registered
  • *
  • Posts: 85
    • View Profile
Mesas babe i zabe...

SERSA je srpsko nacionalno udruzenje koje je aktivni clan ASI (Association de la Sommellerie Internationale), sto znaci da je njihov sertifikat u potpunosti verodostojan tj. pokazuje da nosilac sertifikata poseduje adekvatno znanje da bi se bavio ovim poslom. Sa tim sertifikatom mozes da radis u restoranima, vinskim barovima, vinotekama, vinarijama i sl - pa i na brodu - zasto da ne.

Ne znam gde si to videla da je kurs 200 EUR (posto je, pre svega, cena verovatno u dolarima).

Jedno je sigurno - ne mozes postati sommelier kroz 7 dana.

Offline miri

  • Registered
  • *
  • Posts: 29
    • View Profile
https://www.ussommelier.com/index.php?option=com_content&view=article&id=12&Itemid=16
kurs drzi Darko Ninkovic, traje 7 dana i kosta 200e...preporuku sam dobila od poznanika. ne mesam ja babe i zabe i znam vrlo dobro sta je Sersa,ali za Sersu mi treba i 3 puta vise para,a posto je kriza  :) samo sam htela da vidim da li je neko otisao sa ovim kursom na brod,da prodjem sto jeftinije...eto ako zelis da znas  :yeah:

Offline Que Pasa

  • Forum Supporter
  • Registered
  • *
  • Posts: 85
    • View Profile
Zamolio bih te da ne lupas gluposti i da ne siris dezinformacije...Sersin kurs nije tri puta skuplji, vec kosta 350 EUR i traje vise nedelja i u poredjenju sa tim tvojim (ne znam ni gde si ga iskopala) je trista puta bolji. Svi biste da budete sommelieri...e pa jbg ne postaje se sommelier za 7 dana ..

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Ma za somelijera treba par godina i morate volit vina. Ni to sam tak.:)

Kaki kursevi od tjedan dana.

Pa za barmena je mjesec dana i samo zagrebes povrsinu a di je somelijer.

Offline miri

  • Registered
  • *
  • Posts: 29
    • View Profile
Zamolio bih te da ne lupas gluposti i da ne siris dezinformacije...Sersin kurs nije tri puta skuplji, vec kosta 350 EUR i traje vise nedelja i u poredjenju sa tim tvojim (ne znam ni gde si ga iskopala) je trista puta bolji. Svi biste da budete sommelieri...e pa jbg ne postaje se sommelier za 7 dana ..

Ja ne znam u kom si ti fazonu?! I ja bih tebe zamolila da mi ne govoris da lupam gluposti! Ja ni u jednom trenutku nisam rekla da je Sersin kurs tri puta skuplji i vrlo dobro znam da je bolji! Da si obratio paznju dok si citao moj post shvatio bi sta sam htela reci,ali ajde da ti uprostim, za sersin kurs mi treba tri puta vise para tj oko 600-700e ( nisam iz Beograda, znaci cena kursa 350e+stan 250e+hrana za 5 nedelja+put)

Ne znam da li si ikada radio na brodu,ali ako jesi verujem da si video i upoznao ljude koji su dobili razne pozicije ,a da su pri tom imali minimalno iskustvo,npr fotografi(neki su ljudi prvi put videli profi fotoaparat na brodu tj foto collage-u),maseri,konobari,recepcionisti...upoznala sam puno ljudi koji su posle raznih kurseva dosli na brod i tamo poceli tek da uce,mislim da je najbitnija tvoja priprema za sam intervju.
Ne apliciram ja za poziciju sommelier u Four Seasons hotelu,nego na brodu,a ako malo bolje pogledas opis posla bitnije im je, kao i bilo kom revenue department-u, da li mozes i koliko flasa vina da prodas za jedan seating kad je vecera, nego da znas sve vinske regije Juzne Afrike...
Ja radim za Park West Gallery,kao fine art dealer,takodje na brodovima,mislis da me to cini svetskim strucnjakom za finu umetnost?! e pa daleko od toga...

Ni na kraj pameti mi nije bilo da ocrnjujem,niti prozivam Sersu i ne znam zasto taj negativan ton sa tvoje strane...samo sam htela da vidim da li ima ljudi koji su pohadjali ili culi za kurs gore naveden, ako te agencija dodatno sprema i priznaje ovaj kurs, sto da ne ustedim 400e...
I jugo i mercedes rade istu radnju, ne interesuje me sredstvo ako dodjem do istog cilja :yeah:...peace out :wave:

Offline Que Pasa

  • Forum Supporter
  • Registered
  • *
  • Posts: 85
    • View Profile
za sersin kurs mi treba tri puta vise para tj oko 600-700e ( nisam iz Beograda, znaci cena kursa 350e+stan 250e+hrana za 5 nedelja+put)

Pa vidis da lupetas, kakve veze ima odakle ti putujes na kurs...sam kurs kosta koliko kosta...racunaj koliko ce te izaci put do Amerike kad bi isla preko USSA :rofl:

Ne znam da li si ikada radio na brodu,ali ako jesi verujem da si video i upoznao ljude koji su dobili razne pozicije ,a da su pri tom imali minimalno iskustvo,npr fotografi(neki su ljudi prvi put videli profi fotoaparat na brodu tj foto collage-u),maseri,konobari,recepcionisti...

Ne znam ni sto pokusavam da ti objasnim kad je tebi isto biti fotograf i biti sommelier

Ne apliciram ja za poziciju sommelier u Four Seasons hotelu,nego na brodu

Pa ne apliciras za Four Seasons, ali ne apliciras ni za Motel Nais, neki standardi se ipak moraju postovati.


a ako malo bolje pogledas opis posla bitnije im je, kao i bilo kom revenue department-u, da li mozes i koliko flasa vina da prodas za jedan seating kad je vecera, nego da znas sve vinske regije Juzne Afrike...


Vino treba znati prodati, ne prodajes kacket ili privezak za kljuceve..i ako vec hoces da budes sommelier, poradi na regionima Juzne Afrike, mozda ti se zadesi neki gost odatle, pa ce biti zgodno da malo porazgovarate .. jer ne znam kako planiras da prodas vino ako ne znas da ga predstavis i ako ne znas sta gost trazi.

Ni na kraj pameti mi nije bilo da ocrnjujem,niti prozivam Sersu i ne znam zasto taj negativan ton sa tvoje strane...samo sam htela da vidim da li ima ljudi koji su pohadjali ili culi za kurs gore naveden, ako te agencija dodatno sprema i priznaje ovaj kurs, sto da ne ustedim 400e...
I jugo i mercedes rade istu radnju, ne interesuje me sredstvo ako dodjem do istog cilja :yeah:...peace out :wave:


Svakako ti zelim sve najbolje u buducnosti, i savetujem ti da se spremas sistematski a ne ovako zbrda - zdola...jer ko ne plati na mostu, platice na cupriji :-)

Pozdrav

Offline blaza

  • Registered
  • *
  • Posts: 3
    • View Profile
Da, USSA kurs za somelijera je priznat i sa njim se moze raditi kao somelijer na brodu. Kursevi koje drzi Darko Ninkovic se odrzavaju u BG.
Na stranu koji kurs zavrsite za posao sommelijera cete morati da ucite i trudite se i tokom karijere, ali nije nemoguce  :D.

Offline Lex

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Da Vam napisem koju recenicu.

Vec 3 (slovima - tri) pune godine se spremam za odlazak na brod. Iskljucivo kao somelijer, zato se i spremam toliko.
Pare za sersin kurs (35000), sam stedeo godinu dana jer sam bio u teskoj materijalnoj situaciji i nije lako prikupiti taj novac kad jedva sklapas kraj s krajem, od prvog do prvog.
Anyway, nakon kursa, nije mi padalo na pamet da mislim da sam sav posao zavrsio...
Znao sam koliko ne znam, i u to sam se uverio kad sam dobio posao somelijera (u Beogradu, ne na brodu, da se razumemo.
Za brod jos nisam nikad aplicirao). Pa sam na tom poslu dobrano ucio dalje. Sersa daje odlicno osnovno znanje, ali podvlacim osnovno.
Oni to i sami isticu i ne znam koliko puta kazu - "Nemojte da vam padne na pamet da se posle ovog kursa izdajete za somelijere.
Ovde ste naucili azbuku koja vam je potrebna da mozete da citate sa razumevanjem na te teme, a iskustvo cete sticati godinama - ukoliko budete zeleli da se bavite ovom profesijom".
Znaci citiram reci Djurdje Katic (potprecednica sersa), Miroslava Radojcina (tadasnjeg predsednika) i Dejana Zivkovskog (sadasnjeg predsednika serse).

Shvatio sam to izuzetno bukvalno. Upoznao sam dosta somelijera koji su radili ili i sad rade na brodovima, znam koliko znaju.
Sa nekima od njih pricam ravnopravno - neki isti level smo. Neki od njih su daleko ispred mene (da ne pisem imena, ipak ljudi iz vinskog sveta regiona itekako znaju za njih, nije umesno).
E - na njih se ugledam. Jer meni nije cilj otici i uzeti par hiljada ili desetina hiljada dolara i stati. Sta sam onda uradio?
Hocu da mi brod bude odskocna daska, a kasnije da se prodam (izrazito dobro prodam) negde u belom svetu. Ali to bi bila mastarija, da nije potkovana visegodisnjim radom i odricanjima.
Znate li koliko sam puta mrtav umoran i bezvoljan isao na degustacije, samo zato sto znam da moram?
Pa sve sitne radionice, sve te obilaske vinarija i vinograda, gacanje po blatu, przenje po suncu - isto posle posla, razmontiran skroz.
Koliko puta se otvorila boca od po par hiljada... Koliko sam samo hiljada evra ulozio u to sve vec do sada.
O konstantnom ucenju i obnavljanju znanja da ne pricam - cesto ucim i u gradskom prevozu, obavezno pre spavanja, kad se probudim ponovim, tokom dana kad god imam vremena ili bar malo citam, resavam neke testove, ili se satima udubim u to kad bas imam vremena. To se studira covece. I sad ces ti (neko), zavrsiti 7 dana kurs, konkurisati isto kad i ja, proci i otici tamo pre mene (ili isto kad i ja) i uspeti da zadrzis tu poziciju?
Neces batko (ili sekice), neces garantujem ti no;;;

Nemojte se zanositi ljudi...
Iskreno, nije nuzno ici ovoliko daleko koliko sam ja, i potrositi toliko novca. Nije. Moze se otici komotno i sa manjim znanjem, i kroz manje vremena.
Ali 7 dana osnova, uz 2-3 meseca samostalnog ucenja? Samo kao wine waiter u najboljem slucaju.
Znam sta pricam, jer znam ljude koji su zavrsavali taj kurs. Aj sto sam pricao sa njima, pa vidim da ni osnove ne znaju, nego sto su svi komplet najdalje otisli kao assistant waiter.
Pojedini su probali u vinotekama ovde u zemlji - ali ni tu nisu imali prodju. Najredji su otisli  kao pomenuti wine waiter.

E sad, Vi mislite i postupajte kako god zelite. Ali da sam na vasem mestu ja bi ove smernice odstampao i drzao pred sobom svaki dan.
Jer i ja kad sam ulazio u ovu pricu kopao sam forum do besvesti, nalazio ovakve postove, proveravao ih koliko god sam mogao, i kad se ispostave da su tacni, uzimao ih kao osnovu svog usmerenja.
I u tom smislu forum mi je enormno pomogao. Bez njega, sumnjam da bi ista od ove moje price bilo.
Savetujem vam da uradite isto, ali - od volje vam.
Hey, ho, let's go!

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
@Lex, na brodu imaš jako puno vremena, možeš tamo učiti koliko hoćeš, a u isto vrijeme si i plaćen. Zato je dobro otići kao Wine Waiter.
Ne odgađaj odlazak predugo, ako ti je teško tu gdje jesi.
Zašto bi se mučio kada ne trebaš. Mogao si i sam na YT-u vidjeti neke video isječke sommeliera na brodovima, i postavlja se pitanje koliko su se oni pripremali za posao.
Mislim da je dobar dio njih promoviran na posao sa pozicije wine waiter. Ja znam barem jednog.
Zatim, Celebrity šalje svoje sommeliere na tečajeve po Austriji, nema potrebe da trošiš svoj novac i sam plaćaš.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline iggypop

  • Registered
  • *
  • Posts: 115
    • View Profile
ja mislim da iz ove poruke Lexa možemo zaključiti da je on vrlo temeljan  i predan svojoj odabranoj profesiji, i to su svakako dobre osobine, ali ipak treba biti i malo praktičan i neke stvari savladavati u hodu, jer kontam da ako se hoćeš idealno pripremiti i sve naučiti pre nego što kreneš u bilo koji posao, onda nikad nećeš ni startovati. Praktičan rad plus samoinicijativno učenje je najbolja kombinacija...ja bih odmah uskočio na poziciju sommeliera kad bi mi se ukazala prilika, a svakako da bih paralelno i učio sve što stignem...just my two cents....
"...jutro na obali
kao ti i ja
napusteni brodovi
plivaju lijeno
rastocene olupine
kao ti i ja..." - Branimir Johnny Štulić

Offline Lex

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Hvala na savetima Sefe, cenim ih. Gledao sam te isecke, i ti si mi poslao jedan kad sam se predstavljao na forumu. Dragoceni su za procenu gde se nalazis trenutno od svega toga. Jedino ne znam za taj visak vremena na brodu... Iako somelijer radi samo rucak i veceru, nisam stekao utisak da se otkidaju od slobodnog vremena iz razgovora sa njima (pogotovo na Celebrity, gde rade fakticki i kao konobari - tipa sluze coca colu i sl.). To sam cuo od dve osobe, jedna je radila kao somelijer (do 2013), jedna i dalje radi na toj poziciji.
Odlaske sam odlagao iz najrazlicitijih razloga - prvo nedostatak znanja, iskustva, kasnije novca, pa porodicna situacija, pa dugogodisnja veza... Sad je sve kako treba. Nema vise odlaganja. Apliciracu krajem leta.
To sam uostalom obecao i porodici, jer previse dugo pricam o tome i odlazem, a odlazak se jos ni ne nazire. Tako da sam sad prinudjen da tu odluku i sprovedem. Spreman sam u potpunosti u svakom pogledu i smislu.
Pisacu naravno o celom tom iskustvu (apliciranje, intervju, odlazak, pa na brodu itd.).
Do tad cu se vrzmati po forumu povremeno, ipak je od njega sve i pocelo ;D


@ Iggypop

Da, dobbro si procenio moj pristup. Nije savrsen, ali dobro, ja nisam mogao drugacije...
Rekoh vec da nije nuzno ici toliko daleko, i toliko se pripremati. Cak ne bi ni savetovao.
Sve se to moze odraditi za nekih 6 meseci do plafon 9, ako se radi planski i intenzivno. Vise nego dovoljno za osnove i prolaz, a dalje se uci u hodu kao sto si i sam rekao.
Medjutim, hteo sam da skrenem paznju onima koji se zaludjuju da ce upasti bez iskustva (ili sa vrlo malo) uz neki jednonedeljni kurs i malo ucenja. Nema sanse.
Realno.
Hey, ho, let's go!

Offline blaza

  • Registered
  • *
  • Posts: 3
    • View Profile
Lex
Ako si ti planirao da ides na brod pali i ne smisljaj vise izgovora. Tako pripremljenog cete docekati oberucke  :yahoo:.
Na kompaniji na kojoj ja radim u vecini slucajeva kada neko dodje prvi put na brod, na poziciju somelijera izgubljen je kao alisa u zemllji cuda :pad:.
Ali, zato su tu tvoje drage kolege da ti pomognu i pokazu sta i kako treba da radis, jer je dio njihovog posla da pomognu novom crew memberu da
se adaptira. Isto tako ce biti i tebi kad posle tebe dodje neko novi. Citajuci tvoje postove imam utisak da ce ti biti najteze prihvatiti da i  na brodu nije sve savrseno
i da ce ti smetati greske tvojih kolega i pretpostavljenih. Spremi ti osmjeh i samo naprijed. Ako ti je do ucenja vise ces imati vremena a bogami i razlicitih vina
da probas na brodu nego kuci.

 :uzdravlje:

Offline Srbislav

  • Registered
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile

Nemojte se zanositi ljudi...
Iskreno, nije nuzno ici ovoliko daleko koliko sam ja, i potrositi toliko novca. Nije. Moze se otici komotno i sa manjim znanjem, i kroz manje vremena.
Ali 7 dana osnova, uz 2-3 meseca samostalnog ucenja? Samo kao wine waiter u najboljem slucaju.
Znam sta pricam, jer znam ljude koji su zavrsavali taj kurs. Aj sto sam pricao sa njima, pa vidim da ni osnove ne znaju, nego sto su svi komplet najdalje otisli kao assistant waiter.
Pojedini su probali u vinotekama ovde u zemlji - ali ni tu nisu imali prodju. Najredji su otisli  kao pomenuti wine waiter.

E sad, Vi mislite i postupajte kako god zelite. Ali da sam na vasem mestu ja bi ove smernice odstampao i drzao pred sobom svaki dan.
Jer i ja kad sam ulazio u ovu pricu kopao sam forum do besvesti, nalazio ovakve postove, proveravao ih koliko god sam mogao, i kad se ispostave da su tacni, uzimao ih kao osnovu svog usmerenja.
I u tom smislu forum mi je enormno pomogao. Bez njega, sumnjam da bi ista od ove moje price bilo.
Savetujem vam da uradite isto, ali - od volje vam.


Dragi Lex, prica ti je veoma potresna i sada shvatam sta znaci biti Sommelier  :pad:
Sasvim je tacno da niko nije postao Sommelier preko noci, potrebne su godine i godine ucenja, degustacija, uparivanja vina sa hranom i putovanja da bi neko mogao za sebe da kaze da je Sommelier, a neki ne mogu to da kazu cak ni tada. Svakako da postoje Sommelier-i koji su specijalizovani za odredjena podrucja i njima sveopste znanje o vinskim regionima i vina tipicnim za njih nije vazno dok oni koji rade sa internacionalnim vinskim kartama treba da poseduju sveopste znanje. Ali za sve postoji pocetak. Kada se govori o kursevima SERSA i USSA mora se uzeti u obzir da je program potpuno isti.
Zapravo koliko se ja secam Darko Ninkovic je predavao u SERSA-i,a skripta po kojoj je kurs radjen je skripta USSA. Sa druge strane neke od vodecih licnosti u SERSA-i su upravo zavrsili kurs USSA, kao Igor Lukovic na primer ili vlasnik restorana La Mer ili Marija Jovanovic koja sada radi u Kaliforniji kao edukator za vina... Neke moje kolege koje su zavrsile  taj kurs sada su Cellar Masteri ili Head Sommelier-i na velikim kompanijama kao Cunard, itd. Kurs od 10 dana (koliko inace traje) vam nece dati znanje potrebno da se nazovete Sommelier-om, ali ce vam dati izvanrednu osnovu da to postanete (pogotovo sto je entuzijazam Darka Ninkovica neverovatan i veoma zarazan) zbog toga sto vam sve sledece sto ucite zvuci poznato i veoma lako prihvatljivo. Usput, mislim da je Darko Ninkovic jedini Sommelier u Srbiji koji za to ima zavrsenu skolu, a ne kurs.

 Da li je kurs od mesec dana bolji od kursa od 10 dana? Nije, sta vise. Na intenzivnom kursu polaznici su sve vreme u "akciji" i mogu da primene steceno znanje u kracem vremenskom periodu sto daje vise elana u njihovom interesovanju za vina. Cak i oni koji su dosli da bi imali laksi zivot na brodovima pri primeni stecenog znanja pocinju ozbiljno da se interesuju za vino. Takodje je i vazan faktor onog ko predaje.
Ne znam jeste li ikada imali prilike da pratite neko od predavanja Darka Ninkovic, ali ako jeste mogli ste da primetite da ne postoji detalj koji nije objasnjen niti pitanje na koje nije dat razumljiv i tacan odgovor.
 Sada, cela ova prica nema veze posto, koliko znam, Darko Ninkovic vise ne organizuje te kurseve, mislim da covek vise i nije u Srbiji pa je jedina opcija SERSA ali ono sto je vazno jeste da svako ko zeli da se profesionalno bavi vinom sam kreira svoju srecu dok su kursevi tu da im daju osnovu za nadgadjivanje. Usput mislim da u Hrvatskoj upravo Employment Power drzi kurseve USSA.
Da li neko moze da radi i opstane na poziciji Sommelier-a na brodovima bez velikog znanja. Svakako da moze, a to su i pokazali nasi "Sommelier-i" radeci po raznim kompanijama.
Svakodnevni  treninzi i preporuke koje dobijaju od njihovih sefova im u tome pomazu, a ako ste radili na brodovima to znte i sami, tako da ovaj hvalospev koji si napisao o sebi uopste nije fer prema nekome ko bi hteo da pocne nov zivot u necemu sto ga privlaci. Stoji da su se oni koji imaju diplomu USSA pokazali u mnogo boljem svetlu od ostalih ali jos jednom ponavljam to je individualna stvar.
Ukoliko si tako dobar Sommelier zasto se ne prijavis za takmicenje koje SERSA organizujes i zasenis sve tamo, posto da budem iskren tamo i nema bas puno znanja, osim kod ovog decka iz Kanade koji je zaista izvanredan?

Offline miri

  • Registered
  • *
  • Posts: 29
    • View Profile
Srbislav bravo za post, bez ucenja nema ni napredovanja, ja to vrlo dobro znam i preimenjujem, meni je trebao samo neki papir za ulazak, i tada mi je jako znacilo sto me je cela prica izasla duplo jeftinije od serse, nisam se pokajala ni dana.
Darko je odlican lik, jer koliko smo vina probali i gde nas je sve vodio, ne da nije zaradio nego je on nama "platio" sto smo tu, kurs sam preporucila svima pa i rodjenoj sestri, ja vec radim na brodu a ona se sad sprema da ide.

A ovi sto se spremaju po 3+ godine za brod, meni je vas zao, za te tri godine bolje da ste zavrsili fax, pa i vi bili u kaliforniji i predavali o vinima.
50% pozicija na brodu ljudi su dobili promocijom, pa je sad mozda neki (bez predrasuda) indonezanin koji je bio bar boy, somelijer negde...
Ja ne kazem da bi usluga trebala biti na niskom nivou, ali ni ne razumem sta vi mislite gde idete da radite kad aplicirate za kruzere, ne znam za neke elitne jahte ili recne brodove, ali za carnival, ncl, princess, royal....gosti tamo kako izgledaju, tako se i ponasaju, tako se i oblace, dodju u restoran jedu samo hamburgere i hot dog, narucuju po 5 apetajzera, kad je jastog po 3 jastoga, cigan su za njih fini ljudi, jer bar kazu hvala gospodzo!

Kurs kod Darka i iscitavanje knjiga je sasvim dovoljno da dobijete posao, i to da budete spremni za mesec dana, da li vas to cini somelijerom, pa naravno da ne, ali ako idete na brod naucicete puno stvari usput, tu su ljudi dosli da zarade neke pare i kraj, kakva karijera somelijera, ko hoce ozbiljno da se bavi sa tim brod nije mesto za vas.

Pokazete li preporuku nekom elitnom restoranu da ste bili somelijer na brodu ismejace vas, znaju bre ljudi, to je kao da peces hamburgere u meku i posle hoces da budes sef kuhinje u nekom restoranu, somelijer na brodu je sablon...zelja da se proda sto skuplje vino i stavi tih 15% u dzep, uparivanje hrane i vina,kome?! sablonski bre!