Author Topic: Seabourn iskustvo, restoran, konobar  (Read 6648 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline princeza

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 83
    • View Profile
Seabourn iskustvo, restoran, konobar
« on: 03/March/2014 »
moj prijatelj koji je se ukrcao na Seabourn Spirit...zelela bih da podelim njegovo iskustvo i vidjenje restorana...njegovi prvi utisci...

Smestaj, ne znam odakle da pocnem. Prvo dobio sam kabinu sa 3 osobe ili ti bolje reci štalu. Brod je star godina 25 godina I izgleda prilicno staro.
Kao sto sam napisao, soba je jako mala sto je za mene poprilično iznenadjujuce s obzirom da tu zive 3 osobe. Raspored je uzas, nasu su ljudi iz Srbije cimeri pa nekako smo I nasli zajednički jezik.
Naredne nedelje oni odlaze u 2 krevetnu sobu, posle mesec dana provedenih u toj sobi. Moj krevet je možda da ne preterujem pola metra udaljen od plafona, što bi u prevodu izgledalo plavo je na 5-10 cm od mog lica…
Svaki put kada se pomerim udarim glavu o plafon…
NEmam reči kakav nehuman pristup. Ja razumem da sam ja nov I da je brod star ali ovo je krajnje k****nski da mi plafon bude sve vreme na glavi. A pritom sam I zaboravio da sam toliko visoko da sam u nivou ventilacije koja ce me ubiti koliko duva. Svi kada sam dosao su mi iskreno a I sarkasticno poželeli dobrodolicu. Sakrastično jer 99% ljudi se užasno razočarala u Premium Comaniju sa šest I sedam zvezdica SEabourn.

Kompanija jeste vrhunska ali ne za radnike nego samo za goste sto sam se I vec drugi dan sasvim uverio jer se sve priprema –alla cart- I hrana je svi kažu za goste izvrsna. Tipa steak house u celom restoranu, samo što to važi I za svaki drugi deo restorana. Plata Znači ne mogu ni opisati koliko me je duša zabolela što sam došao u kompaniju koja nije gora od Carnivala ali nije ni bolja kada je posada u pitanju.
Ima previse posla, znas kada pocinješ nemas raspored kada zavšavas ali ti je prekovremeno placeno 3,90e ali s obzirom da mnogi po mesec dana ne vide kopno osim preko prozora svi su mi rekli da bi se vise odrekli tih para za samo malo vise slobodnog vremena. Sto I ja smatram takodje da 80e a ne vidis kopno mesec I po dana je sasvim suvisno komentarisati.
Mada, svaka smena ti je minimalno 3h (mislim na doručak I rucak). VEcera pocinje standarno od 5.30 pm I traje dok se ne zavrsi…
Plata je svima ISTA! ŠOK…svi imaju 1907 e mesecno odnosno 2050 e (koji ostvarujes drugi ugovor).
Jedina razlika izmedju 1. Pozicije- Rannera/ asst.waiter (Ja sam na toj poziciji ), 2. Second mena/Team waitera, 3. Front men/Head waitera je u obavezama (objasnicu dole) i u tome sto se tips ne deli…Tako je, tips se ne deli.
Tako da ja koji sam stalno u kuhinji ne mogu ni da upoznam goste niti biti tu da bi uopste imao sansu da oni meni nesto daju. Ali to je I motivacija da napredujes.
Znaci sta dobijes od keša to je tvoje I nisakim ne delis.
1. Ranner Svi Ranneri imaju obavezu da urade niz side jobs pre nego sto se otvori dinning room. Da pripreme hleb tj. naprave specijalne nepkine u koje se ubacuje hleb koji je vec napravljen ali se on recimo 60 bread basket drzi u wormer-u/ grejacu I kada gost sedne iz njega se vec uzima pripremlji hleb I stavlja se na sto stime sto se dodaje I dva parceta francuskog hleba koje ti sam seces u kuhinji. Priprema se coffi/café masina sa kafom I sa dispanzerom kao I soserima, soljicama za ekspreso I kapucino.
Pripremamo vodu na stanice tacnije Water pitcher/ Bokali sa vodom kao I dva metalna u kojima se pritom voda iz plastičnih bokala sipa u metalnu I sluzi se gostima. Imamo na stanici pre nego sto se servis otvori I case za vodu izduženog oblika u kojima se ubacuje bread stick/ hleb stapici (nešto u obliku velikih I debelih grizina). To se stavlja na hleb pre nego sto se dinning room otvori nekih pola sata. Pripremamo krekere koje se stavljaju u salvetama negoliko drugih razlicitih vrsta I ubacuju se u savijenu pamucni salvetu ali se oni služe samo ako gost naruči selekciju sira. Tacnije uzmes sir I moras uzeti krekere jer su oni kao condiment /dodatak za tu narudžbinu.

Servis je potpuni haos, potpuno je drugačiji od servisa Carnivala. Ne znam ni da li izgleda kao sličan servis u steak Haosu ali ovo je kompletni haos ali za divno čudo uopšte ne deluje da je tako teško…
O cemu govorim, govorim o tome da se sve radi peške ali sve…uopšte nema automatizovanog sistema. Orderi se uzimaju tako sto postoji milijardu order padova/ liste za narudžbinu koje se nalazi na stanici konobari ali sa razlogom. Za svaki sto se uzima posebna narudžbina tj. uzima se poseban tiket…Poseban tiket za svaki sto. Order pad/ narudžbeni list izgleda I potpuno drugačiji od CArnivala, po mom misljenju jako cudan system I potpuno nezgodan jer se konobar u jednom momentu nalazi na stanici sa vise od 20 narudžba na stolu I to posebno za svaki sto Apetajzer/ Starter, posebno za isti sto Main Course/ Glavno jelo, a I posebno za dessert/ desert.
Ti kao ranner kada ti da order za main course I za apetaizer/starter. Prvo ulazis u malecnu kuhinjicu koja se nalazi odmah blizu dinning rooma koja ide u krug.
Tacnije sa jedne strane ulazim a sa druge strane izlazim. U mom dinning roomu sa leve strane kuhinje se uzima starter ali pre nego što uzmes starter ostavljas listic u kutijicu predvidjeno za to i taj listic tj taj ticket sa main cursom donosi pomocnik kuhinje. On ne spade u konobare on je pomocnik kuhinje nesto kao galey assiste. Ali naravno nosi uniform istu kao mi I ulazi u kunjinju I donosi main course na stanicu.
On tacno zna koja je stanica jer na tiketu pise kao I broj stola. Mi ranneri samo donosimo apetajzere I deserte kada nam daju tiket za to.
Ali ako nam daju I ticket za main course prvo ubacimo u kutijicu predvidjenu za to I chef kunjinje pritom daje instrikcije ljudima sta da rade. Kada je main course spreman pomocnik kunjinje uzima ih I donosi na stanici.
Kada se vecera zavrsi mi ranneri bi trebali u 9,30 trebali da udjemo u kunjinju I da radimo niz poslova koje spadaju pod nasom odgovornosu. Medju kojima je I poliranje silvera. Sta radi Secon man I Frontman posle ne znam jer ja sam u tom momentu u kuhinji. Ali svakako setapiraju stanicu sa jer ja sa time ja nemam tj. ranneri nemaju nista.

Ne znam vise sta da napisem, jako sam razocaran cinjenicom da je ova kompanija nije gora ali nije ni bolja od Carnivala.
Ja sam hteo sam magarca da predjem na konja, a ne sa magarca na magarca, a pritom sam nov u kompaniji i sve je novo, menu, usluga.
Moram nauciti 60 imena za dva dana kako umem i znam jer nam zbog toga daju penale. Ne znam kako to izgleda ali ne treba mi to.
Jako sam razocaran i jako mi je ovo sve tesko palo! Mnogo sam ocekivao od svega ovoga i svasta nesto stavio na kocku.
Recni brod je u poredjenju sa Seabournom mnogo bolji po misljenju svih. Vece su i plate oko 2500e i mnogo manje se radi.
Sve u svemu, kompanija je nije gora od Carnivala ali nije ni bolja.
Molim te postavii ovo na zidu za Inozemstvo Forum. Ja koristim brodski internet
Neka svi znaju za ovo i nema potrebe da ti bude krivo sto nisi dobila datum. Jako mi je krivo sto ovo sve nisam znao ranije, da sam znao vise bi se iscimao.

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: seabourn iskustvo restoran konobar
« Reply #1 on: 03/March/2014 »
Ma sve je to rock and roll. Nista strasno. Brod ko brod. Treba malo vremena da se navikne na sistem.

Niko ne voli "name test" a jos pogotovo sada kad su to postrozili jako.

Ja sam recimo imo zadni name test 16 tocnih za sto se dobiva warning i jos je bio corporate onboard. :). Progledali mi kroz prste i imao sam retest di sam imo preko 100 tocnih i cao. Al jbg dva porta nisam isa van. U slobodno vrime osta u kabini i listaj. :).

Po meni Seabourn je puno bolja firma od CCL. Sa managerima se da normalno pricat za razliku od onih majmuna na CCL.
Ima i Team Work, ne u punom smislu te rijeci al ima ga dok na CCL je to bilo 99% "one sided team work"

Ima prednosti i mane. Na CCL se moglo vise kak bi se reklo "mamagajo" dok toga na Seabourn nema. Red radi disciplina. :)

Kad se naviknete bude okej.

Meni prva tri miseca bilo pakao a zadnji misec raj. :D

Ja najvise nisam volio testove opcenito. Nonstop neki testovi...svaki tjedan dva moramo nest ucit i onda nemozes nikak van a ak padnes onda lipo imas retest i ako zaj**** opet onda warning.

Offline Sux

  • Registered
  • *
  • Posts: 27
    • View Profile
Re: Seabourn iskustvo, restoran, konobar
« Reply #2 on: 03/March/2014 »
neznam kako je na seabournu,nadam se da cu uskoro saznat,posto cekam taj ukrcaj vec neko vrijeme...ali bi se htio nadovezat na to da sam 4 godine radio na rijecnim brodovima...i taj ko ti je rekao da se manje radi te slago...prvo i prvo,na rijecnim brodovima prva stavka u ugovoru ti je da su sve duznosti navedene u job descriptionu a po potrebi druge se mogu dodat...znaci nemas pravo rec to nije moj posao..drugo,svi rade ko ekipa ili team,tako da ces za embarkation ic usisavat kabine ili za coffee time doc kod mene u bar i radit sta ti ja kao barkeeper kazem...primjer da ne mislis kako je na rijecnima sve med i mlijeko,ja za disembarkation i embarkation ustanem u 6 ujutro,radim kofer loading,general cleaning imam 2 sata pauze i onda mi dolaze novi gosti do 11 ili 12 navece...mislim,probaj stajat 14,15 sati iza sanka i tako svaki put...da ne pricam o tome da nema apsolutno nikakvog plana,znaci eto danas nam gosti dolaze u 2,sljedeci put u pola 4,iza toga neki expedienti dolaze pogledat brod pa prvo s njima coffee time,pa onda za 80 gostiju coffee time...ako si u restoranu,apsolutno sve sto radi bar moras pomagat itd....a price o 2500 eura...moze se,al ovisi o brodu,gostima itd...a sto se tice akomodacije,cuj moze bit jako lijepo,ja sam imao francuski balkon u kabini...a opet moze bit i jako ruzno,posto imas brodove koji su iz 75' ,30 godina stari i raspadaju se,koje nemozes vise ocistit i pravljeni su u doba u kojima su bili neki drugi zakoni...tako da nemoj mislit da su rijecni bajka...

Offline kole88

  • Registered
  • *
  • Posts: 47
    • View Profile
Re: Seabourn iskustvo, restoran, konobar
« Reply #3 on: 03/March/2014 »
Sve zavisi ko sta ocekuje od svega...na primer evo ja sam odradio 3 ugovora za princess i nikada se zalio nisam dok su ljudi oko mene odustajali kao ludi i nisu odradili ni jedan ugovor...kazem na primer...hrana mi tamo bila losa,imao sam jedan ugovor cimera koji je Indijac,inace okoreli musliman i cita Kuran,molio se 10x na dan,smrdeo kao puma,supervizori odvratni Filipinci...i na to sam sve gledao kao na veliko iskustvo u zivotu i nikada se nisam nervirao zbog tako nekih stvari...cutao sam i radio....svaki ugovor sam napredovao poziciju vise...krenuo od asst buffeta i zavrsio kao junior waiter u diningu...to je za mene ogroman uspeh...sad evo cekam ukrcaj Seabourn i kontam da sam spreman na sve...

Offline princeza

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 83
    • View Profile
Re: Seabourn iskustvo, restoran, konobar
« Reply #4 on: 07/March/2014 »
interesovale su me prednosti na Seabornu...
evo odgovora koji mi je prijatelj poslao...
zelim da ga podelim sa Vama...
i da cujem vase misljenje na pitanje...koje su prednosti Seaborna u odnosu na druge kompanije?
konkretno moj prijatelj i ja sam radili na Carnivalu...pa je on meni napravio poredjenje sa Carnivalom...
Carnival Vs Seabourn Zdravo, ima I pozitivnih stvari ne mogu reci da nema. Pre svega pozicija rannera nije laka jer sve vreme trcis ali je opet mnogo lakse nego na CArnivalu pozicija asst. waitera a I naravno ima 1.900e sto se ne moze porediti sa 1.200 $ na Carnivalu za ubistveno tesko nosenje trejeva I svo s**** koje dobijas uz to. Bitno je napomenuti da ovde apsolutno ne moras dolaziti dva sata ili sat I po vremena ranije jer si u strahu da ce ti neko pokrasti material. To nije potrebno I naravno to niko ni ne radi. TAkve stvari su ovde totalno strane. Ja nisam zaduzen za kontrolu materijala na stranici pa ne mogu reci da li ima svega dovoljnog ali ako nema onda se snadju na neki nacin. Naravno definitivno nema “Rambo” stila jer je ovo servis sa 6 * za ove stekare (mislim na ljude) koje se ovde sluze. Smesno I pozitivno mi je to sto je sve tako blizu na ovom brodu. 1-2 min ti treba da stignes gde god hoces na brodu. S obzirom da radim u room servisu smesno mi je sto od 1-7 sprata (u kojima se nalaze kabine za goste) sve ti je jako blizu pa I te sobu za cas posla si tu. Kada se setim Carnivala I dostavljanja ordera iz room servisa treba ti prilicno vremena da dodjes sa jednog kraja do drugog kraja broda a pritom crknes noseci trejeve a ruka ti otpadne pa cak I da imas samo dve stvari. Ovde ti je sve na dohvat ruke tipa kao da se nalazis u jednoj velikoj kuci. KAda se adaptiras posle par dana sve je Ok. Lido (Odnosno Veranda na Seabournu) Niko mi nista nije rekao za oziljak sto je za divno cudo I za ne poverovati. Tacnije saznao sam danas da sam mogao cak I imati tetovazu (koja je satro strikno zabranjena u kompaniji) bitno je bilo samo da je prekrijem. HAHAHAH crtan film. Lido (Veranda) je jako mali (jedan od razloga je to sto je ovo Seabourn Spirit star 20 I vise godina). Ne znam ni kako bih ga opisao u poredjenju sa Carnivalom. Recimo kao Klub O2 ili neki Disko na Carnivalu toliko je to malo. Medjutim uopste nije za potcenjivanje jer je to zapravo od jutra do mraka tj. dorucak –rucak –vecera restoran u kome se takodje hrana narucuje alla cart. I sef kunjinje koji je zaduzenjem tu kuva po narudzbini+ gosti imaju izbora sa buffea. Gostima su inace sva alkoholna I bezahoholna pica besplatna ALL FOR FREE! Voda, Pivo, Kokteli. Vina, sampanjci, konjaci, viski…izuzev nekih koji su izuzetno skupi. Sta to znaci za goste koji su prakticno I teoretski svi milioneri ne znam sta je za njih skupo. Tanjiri u kojima se sluzi hrana u svim restoranima pa I na Verandi su duplo tezi od “show plate-a” na Carnivalu. A Carnival tanjir je inace meni prilicno tezak. Cak sam primetio kod sebe kako se polako tricepsi izoblicavaju od nosenja tih kanti od tanjira. Room servis Ja sam mislio da su Carnival gosti vodoistalateri I djubretari koji nece ostaviti ni dva dolara vrlo cesto. Za vasu informaciju evo vec 6 dana radim u room servisu dorucak I nisam dobio ni jedan jedini dolar od nasih “milionera”. A pritom kakav je servis u room service, hmmmm ludnica. Ja moram da im prostrem I stolnjak koji ulazi u order ako jedu bilo sta npr. Voce, omlete…Dakle udjete unutra, prostrete stolnjak I setapirate sto kao da ste u restoranu I stavljate na njega sve sto su narucili. Naravno pretnodno ih pitate da li zele da sede jedno pored drugog ili preko puta…Crtani film. I svasta nesto ne mogu ni sam da se setim. NAravno jedino sto dobijete jeste: Thank you, Cheers, I bla, bla, bla… Winner: Carnival , tamo se bar dobije dva , tri dolara pa I vise ako imate srece Menu: Meni je za mene kao visa matematika za sada. U odnosu na Carnival ovo je mnogo vise kompleksniji meni od koji se posebno izdvajaju VEgetarijanska jela (apetajzera vruca hladna, main course). Posebno hrana koja ima manje sodijuma I ugljenih hidrata. POsebno hrana od Chefa kuhinje (nekoliko toplih I vrucih apetajzera, main kurse), Kao I Seabourn Classic – sto je dostupno svakog dana…puno toga bogami. Svaki dan pre vecere sef kuhinje donosi hranu ispred nas I objasnjava nam sta je sta. Mi takodje probamo hranu I postavljamo pitanja koja nas zanima. Ovde vam je sef kuhinje donekle podjednako sef kao I maitred’I . Ne bas sto posto ali je definitivno bitan factor. Ovde si sve vreme na oku svima hotel direktora, cruise direktora, sefova itd. Mali brod, mala posada I ako si problematican naj*** si . Gleda se svaki korak I prati… Realno ima toliko da se uci, ako to nisu imena gostiju, onda je to meni ako to nije menu, onda je trening ako nije trening onda je to boat drill, ako nije to onda je rostilj na plaza na kopnu gde treba svasta nesto da se pripremi I da se setapira na plaza, Sve to to malo smanjuje tvoje slobodno vreme. MAda bitno je da napomenem da zaista nema toliko stresa kao sto je na Carnivalu to je sigurno.
Nisam pitao devojke za cipele, ali sam video da nose cipele kao sto su baletanke ali su naravno gumene

Offline zvonimirpapp

  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Re: Seabourn iskustvo, restoran, konobar
« Reply #5 on: 10/March/2014 »
Pa gle ovako. Meni je ok sve, hrana je gora neg na carnivalu, tj izbor hrane je manji, ja radim od 9~12, od 13~15 i od 17:30 do 23, na lidu kad pohvatas konce tj kad se naucis je ok, nije rambo stajl ko prije, lido je ko 1 stanica na carn, imas svoju sekciju, tanjur po tanjur kupis, sve je blizu, poliras nekad silver u galleyu i tak...a u diningu je bolje 20x (bar meni), ne brinem za vodu, za pitchere za nista, dodjem u 5ipo i pripremamo metalne baskete za kruh nas 5~6, nema zurbe, do 6ipo smo gotovi s tim da svaki dan imas prezentaciju menija pa to traje 15 ak min, u 6ipo odemo u crew mess nesto pojest i u 7 docekujemo goste, pratimo ih do stolova, oko 7i45 pocne trcanje po galleyu, 2~3 appetizera nosis, maincorse nose filipinci koji samo to rade, ti trcis po app i ostavljas ticket za main, ludnica traje do 9 negdje znaci cca 1sat i 15min sto prodje dok si rekao keks a ne ko na carn od 6 pa do kraja ne stajes, nisam nosio vise od 5 tanjura ovdje, do 9 ti kupis deserte sa ticketa a iza 9 samo ostavis ticket i kinezi ih donose do tvoje stanice, oko 9 i 20 zavrsavas sa svim i ostajes u galley polirat silver do cca 10i45 nekad 11 max et....ukratko. Imas 3 dana za ucit name test poslje svakog embarkationa, managment je ok, nitko te ne za*****ava, nema da ce ti visit za vratom...nekak je opustenije...lova je ok...jedino off je malo u kur**, imao sam 1 lunch off do sad...al jbg...nemos sad sve i ovce i novce, kabina mi je ok, ko staff kabine na carn s wc svojim...ovo je 2011.brod pa je nov...al oni mali se prodaju  sva 3 i pravi se novi kao ovaj....