Author Topic: Moje iskustvo fotografa na brodu (detaljan opis)  (Read 5448 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline D.B.

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 205
    • View Profile
Pozrav rajo. Nije me bilo jedno 3 meseca sigurno. Ako ne i duze. Malo sam cekao da mi se razbistri glava, slegnu utisci, da mogu racionalno da napisem post o svemu, a da na to ne uticu moje emocije koje bi mogle mozda stvoriti krivu sliku o svemu. Ovo ce biti jedan ogroman post sa nadam se vama korisnim informacijama. Tako da koga mrzi da cita neka odmah zatvori stranicu :)

Pa da pocnem. Potrudicu se da napisem sto detaljnije sve sto treba da znate od trenutka kada krocite u majami pa sve dok ne dobijete svoj brod.

Dolazak u Majami.

Kada sam izasao iz aviona i aerodroma, ispred sam nasao shuttle (neki kombi) koji me je odveo do motela "comfort inn" gde sam bio narednih 3 dana. Tamo sam upoznao ostale fotografe koji idu na "Imagination" brod na kojem se odrzava dvonedeljni trening. U motelu na poslednjem spratu u desnom krilu imate carnival prostoriju u kojoj se nalazi pano na kojem pise ko kada ide na koji brod. Ta lista se update-uje svaki dan uvece u 19h.  Takodje gore mozete pronaci prostoriju sa desne strane, u kojoj postoji TV , stoni tenis, par stolova i stolica, i ta prostorija je pusacka zona. Tamo sam proveo svako vece sa nekim indonezanima, pili smo rakije i piva, i zezali se. Na vratima stoji brava sa sifrom, pa ako je nisu promenili da znate kada odete sifra je sledeca: 1234*  i onda pritisnete zeleno dugme. :) U majamiju postoji brdo lokala i kafica u kojima mozete naci sjajne zurke, tamo sam potrosio dosta para. Plaza je daleko od hotela, na drugom kraju grada, taxijem bi vas kostalo nekih 20$ da odete do tamo. Hrana u comfortu je ocaj blagi, dobijete bonove za rucak i veceru, a dorucak je besplatan za sve koji tamo odsedaju. Motel je pokriven internetom tako da ako imate laptop mozete se konektovati za dzabe. Ko nema laptop, dole na prizemlju u desnom krilu postoji mala sobica na kojoj pise "Business room"  ili tako nesto. Tamo se nalazi stampac i kompjuter koji je povezan sa internetom, koji sam ja koristio redovno, naravno sve to je besplatno. Soba pored je teretana opremljena nekim spravama, na to nisam obracao nesto mnogo paznje. U comfortu imate "gift shop" u levom krilu na prizemlju, gde mozete kupiti sve sto vam treba. Moj savet je kupiti sto vise pamucnih belih i crnih carapa. STO VISE , jer na brodu nekada necete stici da operete ves.  I tako posle 3 dana dosao je po nas autobus koji nas je odveo do broda "imagination" gde je poceo fotografski trening. 


Dolazak na brod "imagination"

Kada smo stigli u port "terminal" ili kako vec ga zovu, svi smo svoje prtljage predali obezbedjenju da ih nabacaju na onu traku i utovare na brod. E sad, ko nosi rakije ili tako nesto (sto je bio moj slucaj) nekad hoce da izvade kada vide na xray da nosite tecnosti. Ja sam svoj prtljag zadrzao u ruci. Posle predavanja torbi otisli smo na glavnu kapiju (ulaz u luku) gde nas je neki officer ispretresao i preturao nam po torbama. Video je da nosim rakiju ali nista nije rekao, tako da nemate frke sto se toga tice. Posle toga smo usli na brod. Na brodu nas je docekala Amanda photo trener. Sprovela nas je to crew trening centra (u daljem tekstu CTC) gde smo popunili brdo papira i predali svu dokumentaciju koju imamo. Posle toga smo svi otisli do MSA da nam daju kljuceve od kabina. Nesto vise o samoj kabini cu napisati kasnije.

Photo trening

Na treningu ce vas nauciti ono sto znate i ono sto ne znate. Ono sto znate ce oblikovati da znate tako kako njima to odgovara. Ono sto ne znate bicete detaljno nauceni. Od same osnove fotografije i rukovanja opremom do prilazu gostima, kao i o tehnici prodavanja slika u galerijji.
Amanda ima neki frust u sebi, pazite kako pricate sa njom, ako vas uzme na zub nahebali ste. Ali ce odraditi svoj posao kako treba, naucice vas sve sto moze, pokazace vam sve kako da radite ako treba i 30 puta. Samo pitajte sta vam nije jasno. Jednom prilikom nam je objasnjaval u kakvim pozama ne smemo da slikamo goste (tipa sexualne i uvredljive poze) pa je ustala i stala ispred mene i naguzila se i kaze " dusan common stand behind me"  xD i ja reko sta cu naguzio amandu... i kaze ona eto u takvim pozama ne smete slikati ljude. Veliki deo treninga posvecen je tome da vas nauce kako da vicete i privlacite paznju. Ako znate kako izgleda pijaca-buvljak ili kako vec, kada prodavci urlaju "fresh fish , buy fresh fish"  e pa tako nekako i vi morate da vicete na goste. Znaci kako da pridjete gostu, sta da mu kazete,  kojim tonom da vicete "hey guys take a picture!"  kada vidite cirknju da kazete "hey divaaa take a picture"  jer se one loze na to da ih neko zove diva. Ako vidite stariji bracni par kazete "honeymooners" , ako vidite debele ljude kazete im da danas izgledju super i da bi trebalo da iskoriste tu priliku da se slikaju. Sve to spada pod "tehnika dozivanja gostiju"
Dalje postoje tehnike prodavanja fotki, kako da naterate kupca da kupi album ili okvir uz fotku. Itd itd.. sve u svemu dobra skola koja ce vam posle znaciti mnogo ako hocete da zapocnete neki svoj posao.

Trening je trajao 2 nedelje. Posle 2 nedelje svi osim mene su dobili brod na koji idu, ja sam cekao da se oslobodi mesto na nekim od brodova, te sam ostao nedelju dana duze. Za to vreme sam radio sa ostalim fotografima na brodu. Gde mi je amanda dodelila jedan negativ performance zbog "i don't like your serbian attitude"  ^^  U pocetku mi nije bilo jasno sta je htela da kaze, ali posle nekog vremena sam cuo da je poslala jednog makedonca kuci zato sto mu nije bilo dobro, kao i da je dala warning jednom liku iz srbije jer se nije smejao kako treba. Tako da sam sve to ignorisao i smestio pod " desilo se" i nisam pravio mnogo buke nit sam se bunio. Konacno stigao je i na mene red da odem na drugi brod. Brod je  Carnival Fantasy (najstariji brod u floti)

Zivot na Carnival Fantasy

Detaljan posao fotografa mozete pronaci ovde  http://www.inozemstvo-posao.com/smf_1-1-2_install/index.php?topic=4924.0

-Kabina
Kabina za fotografe je staff kabina. U kojoj se nalazi jedan krevet na sprat, dupli orman, sto sa 4 fiJoke, mali televizor sa dvd plejerom, jednom policom iznad. U kabini na plafonu se nalazi klima uredjaj, zvucnik (koji ne moze da se iskljuci, niti postoji kontrola jacine zvuka) i detektor za dim. Ja sam kupio za 35 dolara frizider od nekog lika, i to onaj kucni ogromni... videcete dole na slici. Kabina je opremljena kupatilom, tus, toalet, lavabo, ormaric sa ogledalom. Mnogi su se zalili da nemaju prostora, medjutim ja sam se super snasao, sve sam uspeo da smestim taman onoliko koliko mi treba. Sve je uvek na dohvat ruke. U kabini sam provodio 15 minuta dnevno, samo da se presvucem. I moj cimer je bio presrecan, jer sam svaku noc spavao kod devojke u crew kabini (ona nije imala cimera ^^ )  U kabinu mozete ubaciti neki osvezivac vazduha, lepiti slike po zidu (ali samo sa magnetima) mozete cak i kuvati kafu, kuvalo je zabranjeno, ali kada dodje room inspection samo bacite kuvalo u ormar i oni to ne otvaraju. Za frizider mi nisu nista rekli, cak i ako sam im pokazao da je pun , ali bukvalno pun crnog piva.

Hrana
Mnogi se zale i na hranu. Licno meni se izbor svideo. Mozes sam praviti sendvice kako hoces, ja sam gurman, volim da brljam i eksperimentisem, pa sam svako jutro meni i devojci pravio drugaciji sendvic. ^^ Pored toga mozete naci sve vrste salama, pljeskavice gotovo uvek (iste kao iz meka) razne sosove, zacine. Riza je gotovo uvek prisutna, pa sam naucio kako da pravim i neka indonezanska jela :) Takodje se moze naci i odrezak (steak) krvavo pecen, meni se svideo, pogotovo u kombinaciji sa steak sos (neki njihov preliv za to) Razne salate, do duse malo bezukusne, mi smo navikli na jak ukus ovde, dok je tamo jak ukus pojam. Ima dosta jela sa karijem za indijce, a oni se sa istim dave koliko ga jedu. Od slatkog ima svega (najvece zlo) dosta ukusnih kolaca od cokolade, pudinga i jos mnogo cega. Sladoled masina sa dostupnim ukusima vanila i cokolada. E sad, uzmes tanjir stavis neki suvi kolac od cokolade i prelijes ga sladoledom od vanile.. pa milina bre. E da, virsle.. virsle kobasice na milion nacina, jako su ukusne. Belo meso, batkovi karabatkovi. U staff messu mozete poruciti jaja, kajgane, hamburger, cheesburger da vam donesu konobari. Mada sam ja vise preferirao crew mess nekako sam mogao vise da kombinujem sa hranom. I da vam kazem , jako je lepo sedeti jesti ukusnu hranu, piti kolu a pored tebe prozor koji zapljuskuju talasi od 4 metra.

Drustveni zivot
Natavice se...
Specijalne Fotografske Jedinice Srbije

Offline D.B.

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 205
    • View Profile
Re: Moje iskustvo fotografa na brodu (detaljan opis)
« Reply #1 on: 18/November/2012 »
Posle jedne vece pauze za mozak i sredjivanja sledece avanture, da nastavim..

Dakle

Drustveni zivot

Na brodu kao i na kopnu mozete sresti razne ljude, ima odlicnih ljudi stvarno.  Po meni najlepse od svega je sto se balkanci drze zajedno.
Na Fantasy prvi put kada sam usao u crew mess, paznju mi je privukla neka buka i poznate nam psovke kad ono par likova koji sede jedu i nesto mlataraju rukama, odma je bilo "evo ovaj nas" i posle toga crew bar na koje pivo (jer bese vec kraj dana/radnog vremena)
Eh taj crew bar, svako vece posle posla sam provodio u njemu, tamo se uvece formiraju male grupice, filipinci, italijani, balkanci itd itd, svi piju, svako slusa svoju muziku, .

Sto se tice nacionalnosti, ima stvarno svega. Filipinaca ponajvise, zatim Indonezana i Indijaca. Sve su to ljudi, neki dobri a neki su *ovna (pogotovu indijci).
Sto se tice devojaka na brodu... jako su  opustene, mozes im prici pricati sa njima,  castiti picem (to se onda podrazumeva da 'osh nesto s' njom :D ) dobre su sve stvarno... a ima i onih lakih sto ih je kako kazu nasi "pregazio ceo brod"  Vec posle prve nedelje upamtio sam meni bitne ljude za koje sam mislio da su ok i nisam pogresio.
Imao sam par drugara sa kojima sam bio jako dobar, jedan makedonac kralj od coveka (house keeping) jedan lik iz srbije kao ass waiter, hrvat metardi (ili kako se vec kaze) uglavnom smo svi zajedno visili na pauzi uz kaficu, planirali gde cemo kada izadjemo da idemo,  jadali se jedni drugima, psovali filipince i kako to vec ide na brodu. Bese jedan lik iz madjarske iz room servica koji mi je dok sam radio na promenadi krisom donosio  nesto da pojedem, ja sam to sakrivao iza pozadine studijske... a za uzvrat ja sam njemu printao fotke za dzabe sto je naravno zabranjeno, ako te uhvate letis kuci  :D .
Tako da eto, upoznate razne ljude, naucite dosta novih stvari, sto se mene tice da sumiram, drustveni zivot na brodu je fantastican. Posle svega toga evo.. prodje pola godine kako sam kod kuce, hvata me nostalgija neka .. i znam da cu za par meseci proklinjati sebe sto sam ovo rekao ali "jedva cekam da se vratim na brod" sto ce biti evo 10 decembra.  oT

Sto se tice veza i vezica, na brodu ima svega i moze sve .
Drugar iz hrvatske (photo dep.) mi se pre neki dan pohvalio kako je odradio jednu amerikanku goscu inace..sto je strogo zabranjeno .. Hehe u to ime  :uzdravlje:
  
Ukoliko nekog nesto interesuje detaljnije.. slobodno pitajte. Pozdrav od mene i sve najbolje.

Over and out
Specijalne Fotografske Jedinice Srbije