Author Topic: Sa Carnivala na IMAGE 8 meseci- Celebrity Century  (Read 2557 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline D.B.

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 205
    • View Profile
Celebrity Century




Bicu sto moguce kraci i pokusacu da sadrzim samo osnovne informacije koje mogu pomoci nekom ko idem prvi put na ovaj brod kao fotograf a mozda nesto korisno pronadju i drugi departmenti.

Informacije o brodu:
Broj gostiju 1800-2000
Posada  850-900
Tezina broda priblizno 71500 tona kada je pun i pod punim teretom.

Destinacije:
Alaska kruz 7 dana
Hawaii kruz  14 dana
Panama kruz 14 dana

--------
Brod sadrzi ZA CREW
Crew bar (smoking area)  
Staff bar (non smoking)
Open deck (smoking area) dozvoljeno je prisustvo samo po danu. Postoji i bazen koji nikada nije u funkciji.
Crew mess
Staff mess
Pusenje u kabinama je pre bilo dozvoljeno , do nedavno su zabranili.
Teretana locirana na deku 2 koja dosta velika i ima dosta sprava.
--------
Od zabave i rekreacije za crew
Kosarkaski teren koji je lociran na deku 13-14 i dostupan je za crew samo u kasne sate nocu od 23h pa sve do 5h.
Stoni tenis koji je lociran u samom ulazu na brod, koji se rastavlja i sastavlja po potrebi kada neko zeli da igra.
Postoji i "game room" lociran iza crew mess-a koji sadrzi malu biblioteku, sonyPS3 xbox i jos neke gluposti koje nikada nisu radile. Unutra je veoma prljvao i tu uglavnom "bleje" filipinosi i krckaju njihove nudle.
-------


Hrana
Crew mess i staff mess sluze sasvim istu hranu. Ponekad se u crew messu moze naci malo bolja hrana kada je donesu iz dining room-a (ostatke sto gosti ne pojedu)
Hrana je uglavnom ista i nije se menjala za 8 meseci mog ugovora.
Na meniju su
-pljeskavice
-virsle (hot dogs)
-bela riza, braon kao i zuta riza sa karijem
-piletina u kariju
-supe i corbe
-krompir sa ljuskom
-pasulj sa karijem
-krompir pire sa nekim zacinima
-bifteci
-pilece, svinjsko kao i govedje meso na razne nacine
-kuvana jaja kao i kajgane
-nesto malo kolaca preostalih sto gosti nisu pojeli od prethodnog dana
-Voce (jabuke, ananas, kruske, banane a ponekad i grozdje)

Od sokova i ostalih napitaka imate
-Kafa
-Sok sa ukusom narandze i sa ukusom mix fruits
-Cajevi
-Mleko
-Voda
Sve ovo je dostupno samo kada je crew ili staff mess otvoren.
Ako ste recimo zedni a gore pomenute prostorije su zatvorene, besplatnu vodu mozete naci u teretani na deku 2 iz fontante. To je ujedno i jedina fontana locirana na brodu za crew.

Cigare i alkohol
Cigare se mogu kupiti u staff baru kada je otvoren (od 22h do 1h) Takodje ih mozete kupiti u gift shopu za nesto malo vise para. Moj savet je kupujte ih na veliko, jeftinije cete proci.
5 bokseva crvenog bore bese oko 120-130$ ne secam se tacno. Dok je jedna kutija 3$
Alkohol se sluzi samo i samo u Crew i Staff baru. Od alkoholih napitaka ima podosta, mada je izbor piva nekad veoma ogranicen na koronu i becks.
Cene su se mozda promenile, pisem ono sto se secam, neka me neko slobodno ispravi ako gresim.
Corona extra 1.30$
Becks 1.30$
Ginis Tamno 2$
Dzek Coke 2.50$
To je sto sam pio i cega se secam.

Ko voli dunuti tu i tamo, moze se i to naci lako, samo stupite u kontakt sa nasim ljudima kako treba.
Drug test se radi svakih 40 dana, random je. Izabere se oko 10 do 20 clanova posade iz razlicitih departmenta. Ja za 8 meseci nikada nisam isao.

Kabine
Kabina za fotografa je za 2 osobe sa jednim kupatilom.
Unutar kabine nalazi se dvokrilni ormar, sto sa fiJokama na obe strane, za svakog po jedna.
Kabine vam niko ne cisti i vasa je obaveza da ih odrzavate. Ukoliko zalite da vam neko iz housekeeping-a cisti istu, placate ga od 10 do 20 dolara nedeljno. Za mene je to bio luksuz pa sam se odlucio da sam spremam kabinu kako sam znao i umeo.
Ako uporedim Carnival Imagination i Royal Enchantment sa Century brodom, mogu reci da Century ima najmanje i najneurednije kabine. Brod je jednostavno veoma star (oko 20 godina) i prilicno je dotrajao.
Cesto smo imali problema da wc ne radi kako treba, vode nema. Pa smo dobili dozvolu od hotel direktora da koristimo guest toilets.
Sto se tice uniforme pranja i peglanja.
Uniformu vam peru i peglaju oni za dzabe. Morate je odneti dole na dek 1 gde je neka vesaona. Cistu i ispeglanu uniformu ocekujte za 2 dana. Tako da morate dobro da planirate i napravite raspored kada se od uniforme sta pere, da ne bi dosli u situaciju da nemate cisto za formal night. Celebrity Century je jedan od strozijih brodova sto se tice uniformi i izgleda posade, hotel direktor je u stanju da vas smara sto vam je kravata previse "utegnuta".
Svoju privatnu odecu i ves nosite u crew vesaonu lociranu na deku 4 gde su inace i vase kabine (fotografske) Pre toga morate u crew office da kupite bonove za pranje odece. Jedan bon je 1$
Uniformu i bon predajete osobi koja radi u vesaoni i potrebno je oko 24h da vam sve opere i zbulja nazad u kesu. Ukoliko zelite da vam sve ispegla i slozi, morate ga castiti dodatno par dolara. Savet fotografima je da osobi koja tamo radi izradite par slika njegove porodice i dogovorite se sa njim da vam pere to za dzabe i lepo pegla svaki put. To vas ne kosta nista a mnogo znaci.

Posada
Bio sam do sada na 3 broda, ali je na century-u ubedljivo moral najnizi. Sva posada deluje veoma umorno i izrabljeno, pogotovu konobari iz dining room-a. Hotel menadzment je veoma strog, pa su u stanju da daju otkaze ljudima zbog jednog loseg komenta. Sve mora da bude STAR service.  Posada je inace na tom brodu veoma neuredna i prljava. To je za sada jedini brod na kojem sam osetio svaki put u liftu kako ljudi smrde, do te mere da sam hteo da bacim peglu. Nisam neki cistunac nit zahtevam da sve bude cisto, ali ono je preterano. Ne krivim posadu za to, vec menadzment koji tako funkcionise da posada jednostavno nema vremena da obavlja sve svoje potrebe. Znaci dok ste na tom brodu, obavezno pranje ruku non stop. Inace brod je za 8 meseci isao 2 puta i red alert zbog GI. USPH smo umalo pali 2 puta, pa nam jednom umalo bilo zabranjeno da isplovimo dalje.
Sto se tice nasih ljudi mozete ih naci dosta na tom brodu. Drzimo se zajedno i ima nas u raznim departmentima, tako da je lako proziveti sve sto treba. Vecinu posade inace cine indijci i filipinci. Nasih bese oko 20-30 komada.  

Celebrity Century Balkan posada ispred restorana Drina u Astoriji BC (neki ljudi fale jer su morali da rade hebiga)



Posao Fotografa
Ljudi moje na ovom brodu ma koliko strog i prljav on bio, radilo se veoma malo. Formal night radilo se do 9 sati max. Dok je minimalno radno vreme bilo 2 sata na dan, a nekad i ceo dan slobodan (za sve fotografe)
Gosti su uglavnom matori i veoma spori. Kruziraju po ko zna koji put i veoma ih je tesko naterati da se slikaju. Pritom hotel direktor i OMM ne dozvoljavaju da se gosti maltretiraju, tako da prakticno smadzovanje skoro da i ne postoji. Vec se gosti moraju lepo pitati da li zele da se fotografisu. Targeti su smesni i veoma lagani. Desavalo mi se za formal night da na crnoj pozadini imam svega 50 slika, dok je na stepenicama (inace najpopularnijim za slikanje bilo svega 150 )
Gosti su malo nesto normalniji nego na carnivalu i royalu. To su ipak matori ljudi i sa njima je lakse razgovarati i manje se zale (nije da se ne zale)
Ovo su neki od targeta kojih se secam
1st formal night
Stairs 250
Ship pozadina 300
Garden 200
Black 200
Sunset 200
---
Dining room
Fotografi su dolazili sa po 100 slika svaki, medjutim moguce je napucati i po 250 ako si brz i lud.
-----
Gangway
Hawaii kruz pucali smo po 300 do 350 fotki po karakteru
Alaska kruz nije dozvoljeno da radimo gangway napolju pa smo fotkali unutra sa karakterima kako smo znali i umeli. Tu smo pucali po 300 do 400 fotki, sve zavisi koja ekipa je bna gangway-u i koliko smo pripiti bili jos od sinoc. Sto pijaniji to vise slika imas i brze zavrsis.
Panama kruz veoma slicno, sa jako malim targetima koji su se kretali i po 50 slika po karakteru, a maksimala je bila 250

Niko nas nije pusirao za targete jer nije bilo dozvoljeno da smadzujemo kako treba. Tako da je tih 8 meseci protklo prilicno lagano i bez stresa.

Radno vreme kao radno vreme je bilo veoma dojajno. Na primer hawaii kruz. Radimo embarkaciju i tu napucamo oko 800 do 1000 slika. Sledecih 5 dana plovimo i tu nema gangway-a. Samo galerija i portreti. Onda pristajemo u honolulu. Radimo gangway od 8 do 10-11  i kada zavrsimo slobodni smo do sutra popodne. Sutra popodne raidmo jos jedan gangway i onda smo slobodni sve do sutra dok ne isplovimo. Bilo je veoma lagano i zabavno. U timu sam imao 2 hrvata jednog srbina i slovenca. Tako da je foto department bio ex yu. Svi smo bili ok i picli smo svuda zajedno po plazama. Pili smo svaki dan. Radno vreme je bilo takvo da sam isao cak i u teretanu , i jos nisam znao sta cu od sebe i dosade (verovali ili ne)

Dok je Alaska kruz malo brzi tempo, opet nista strasno. Radi se po 7 sati dnevno. I to kad kazem "radi" podrazumevam labavo. Znaci od 7 sati u galeriji provedem mozda 4. Ostalo su kafe u pus pauze, jer nema nikoga u galeriji. Ako ste dobri sa ams-om mozete na pus pauzu kad god hocete, kafica ili brzo picence, nije problem. Samo radite vas posao kako treba i sve cete moci da prisustite od za*****ancija.

Sto se tice prodaje u galeriji.
Galerija mi nije jaca strana. Ali se tamo ubedljivo prodaju DVD-ovi kruza, koje snima videograf iz image-a. Bio sam u stanju da prodam po 30 dvd-ova za jedan kruz od 7 dana. Paketi takodje lete kao ludi, pa smo se takmicli ko ce prodati vise , uglavnom po od 15 do 20 paketa po kruzu. za*****ancija u galeriji je bila super, jer sam imao nase ljude oko sebe, pa smo se sprdali non stop.

ZARADA

Ovo cu veoma kratko jer tu nema sta mnogo da palamudim
Photo 1 od 750 do 800 po mesecu
Photo 2 od 900 do 1000 po mesecu
Photo 3 nismo imali na tom brodu.
AMS 2000 po mesecu
AMP od 1800 do 2500 po mesecu
Menadzer je tukao do 2500 nekad i do 3 mada mu nista ja ne verujem.

Glavni izvor zarade su vam paketi i dvd. Tu leba nema od foto komisije, zato cepajte prodaju sto vise mozete.

Menadzment
Menadzeri su bili ok. Sapna indijka i Dzo indijac. Nisu nas maltretirali i bili smo ok sa njima. Redovno smo se napijali zajedno. Bilo je tu i tamo nekih svadjica koje smo rasevali salom i sprdnjom, pa je posle sve bilo ok.
Ukoliko neko od vas naleti na Sapnu ili Dzoa, pozdravite ih puno i kazite da i dalje ne znam sta znaci attitude  :D  Iz office-a smo redovno dobijali info kako smo jako losi, ali na to niko nije obracao paznju jer je to veoma poznata prica koja dolazi iz image-a od glavonja na kopnu. Vremena imate na pretek kao i vasi menadzeri, tako da ce biti dosta mesta za tracaranja i zalazenja u privatni zivot, tako da pazite sta kome pricate.

Photo Lab
Photo lab je lociran na deku 1 bogu iza kicme, na drugom kraju broda suprotno od galerije. Prilicno je velik za tu kolicinu putnika  i ima dosta prostora. Oprema je prilicno dotrajala tako da morate biti snalazljivi sto se tice toga.
Unutra od opreme imate 2 printera Noritsu stariji modeli, koji su podosta spori. Sistem ne podrzava HALSE tako da ne morate da se bakcete sa tim, naime veoma je prosto i printa se direktno iz noritsu softvera na svakom printeru. Mana toga je sto morate kolor korekciju da radite na svakoj slici ponaseb, svaki put kada je printate. U proseku printali smo oko 10 do 15 000 slika za 7 dana kruz. Oba printera su u ok stanju, retko kada se zaglavi papir ili bude neka greska. Iako je amp koji je sa mnom bio balvan uspeo je da odrzi svu opremu kako valja.

Galerija

Najmanja galerija na svetu. Jedan hodnih - prolaz koji na obe strane zida ima po 4 panela sa slikama (ukupno 8) Posto je toliko malo prostora, redovno cete kondenzovati slike i praviti nova mesta za sveze. Eventulano cete sve stare slike pobacati u kutije i postaviti ih na sto, tako da ce gosti da "ceprkaju" po tim kutijama trazeci svoje slike. Galerija ima 2 kase (cash register) i kada je guzva ume poprilicno da bude napeto. Mada je kesa ako se poredi sa royalom.

Napredovati na tom brodu i nije bas toliko lako. Iz razloga sto su kruzevi dugacki. Ja sam otisao sa foto1 na foto2 za 2-3 meseca. Trebao sam da postanem foto3 kada sam napustao brod.

Ugovor sam zavrsio uspesno. 8 meseci. Sledeci brod mi je bio Enchantment of the Seas Royal Car. O tome u sledecoj temi.

U koliko sam nesto izostavio (a jesam sigurno) slobodno me podsetite i pitajte, rado su podeliti sve informacije koje imam sa vama ovde.

D.B. over and out

 :pilot:

P.S.

Sva pitanja, komentare i kritike koje imate slobodno postavljajte ovde http://www.inozemstvo-posao.com/smf_1-1-2_install/index.php?topic=4950.0


Specijalne Fotografske Jedinice Srbije