Author Topic: D.B., Fotograf, Carnival, IMAGE  (Read 5147 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
D.B., Fotograf, Carnival, IMAGE
« on: 20/March/2014 »
Korisničko ime: D.B.   
Država: Srbija
Spol: M
Kompanija: Carnival,  IMAGE
Pozicija: Fotograf



Pre nego sto pocnem. Prvi ugovor sam radio na Carnivalu 4 meseca. Zatim sam posle otkaza presao u IMAGE.
Sve detalje opisacu sto bolje mogu u dole navedenim pitanjima.

Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Preko prijatelja koji je radio kao konobar na Princess-u.
U kratkim crtama objasnio mi je kako sve funkcionise, dok sam detalje i sve ostale informacije nasao na ovom forumu.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Tada sam imao 21 godinu, naravno primarni cilj bile su pare a kao sekundarni, iskustvo i putovanje. Cifra od 1200$ mesecno je zvucala skroz primamljivo.
Ideja o radu na brodu kao fotograf zvucala je skroz ok, i u glavi sam imao jednu sliku savrsenog posla koji bih mogao raditi ceo zivot.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Employment Power iz Zagreba. Tada sam znao za svega 2 agencije, a posto mi nije bilo najjasnije kako sve to funkcionise a cuo sam da postoje i prevare, odlucio sam se za Employment zbog preporuke drugara koji je vec otisao kao konobar. Kontaktirao sam ih mail-om i sve je proteklo ok.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Prijavio sam se kao fotograf, jer je to ono sto inace radim i to mi je profesija.
Prvi put sam isao za Carnival, nisam imao bas nekih opcija jer je Tomislav iz E.P. rekao da je to to i da nema sta tu sad da se bira, ko hoce posao hoce ko nece ne mora.
Ubrzo posle otkaza prijavio sam se za Image preko direktnog rekrutera iz kompanije, tu nije bilo agenacija, vec direktno razgovor sa office-om iz Majamija.
Razlog za taj potez je bio veoma veliki pritisak u Carnivalu.

  • Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Intervju za Carnival se odrzao na samom brodu u Italiji. Transport je bio organizovan od strane agencije, a troskove puta smo snosili mi.
Intervju je trajao svega 20 minuta, svako se predstavio i rekao nesto o sebi, zatim je usledio deo jedan na jedan.
Pitanja su bila tipicna. Zasto zelim ovaj posao? Da li imam iskustva u fotografiji? Gde vidim sebe za 3 godine?
Zatim neka tehnicka pitanja tipa sta je to blenda i brzina eksponiranja, kada se koristi blic a kada ne itd.
Ko je prosao a ko ne, saznali smo odmah po zavrsetku intervju-a.
Prozivani smo jedan po jedan opet unutra da nam se saopste rezultati. Od nas 20 proslo je 10 koliko se secam.
Intervju za IMAGE sam radio preko skype-a sa regruterom iz office-a. Trajalo je svega 15 minuta i odmah mi je receno da sam dobio posao.  

Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Ja se ne secam najbolje svih troskova, tako da oprostite ako omasim negde neki. Napisacu grubo koliko se secam.

Carnival
Agencija je uzela
-25 eura test engleskog
-80 eura kurs fotografije
-850 eura za avionsku kartu i kako oni kazu agency fees

Medical za Carnival
-grubo oko 18 do 20 000 dinara ili 180-200 eura

Troskovi puta
Sve kada saberem grubo oko 200 eura.

Znaci, Employment Power, 2011 godina, Carnival kompanija, oko 1500 eura GRUBO

Troskovi za IMAGE  
-Medical 100 eura
-Uniforma i cipele sve ukupno 80 eura
-Ostali troskovi 50 eura.
-Avans za avionsku kartu koji je posle bio vracen 300 eura

Znaci IMAGE 2013, direktan kontakt, da zaokruzim na 550-600 eura

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Detaljno sam opisao ovde LINK
Od svega sto sam poneo, malo toga mi je trebalo.
Drugi ugovor (image) sam nosio duplo manje stvari, jedan kofer sa par kosulja, brdo carapa i to je bilo to.
Moj savet drugima je da pakuju sto vise donjeg vesa, carapa i to da bude to. Pribor za licnu higijenu je najbolje uzeti tamo, kao i ostale stvari tipa duksevi pantalone itd.
Sto manje ponesete , vise mesta cete imati kada se budete vracali nazad, sto je kljucno videcete i sami kada budete isli.

Moram da napomenem da mi je ovaj forum dosta pomogao oko toga sta ce me docekati tamo, tako da sam se prilicno dobro "naostrio" i spremio sve sto je trebalo i kako je trebalo.
Nisam imao nikakvih problema kada sam stigao, nit mi je ista falilo.

Savet za sve buduce moreplovce je, ponesite litru rakije da obradujete nase balkance kada stignete, te da vas dolazak proslavite valjano.
Samo je spakujte u veliki kofer, niko vam nece praviti problema zbog toga. Do sada sam isao 3 puta, svaki put sam nosio po litru domace rakije, koju obicno kupim dan pred polazak.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Veoma cudno. Prvih nedelju dana sam se gubio non stop. Upamtio sam gde je crew bar i moja kabina i to je bilo to.
Posle sam se vremenom navikavao na lavirinte i stvarao sebi nove prolaze i puteve da brze stignem do radnog mesta i puš pauzu.
Dovede to do savrsenstva pa vam treba 5 minuta svega da stignete na cigaru i da se vratite na radno mesto.
Osim toga, prvih dana na brodu je vladao osecaj bunila i ludila. Sve se krece brzo. Brzo se radi, brzo se zivi a dani teku sporo.  
Prvi put na carnivalu za oko mi je zapela jedna ruskinja, tako da su ostali dani skroz ok.
Jos prvog dana sam upoznao neke nase ljude Balkance, tako da sam sa njima visio svako vece u crew baru. Svako je imao svoju pricu i svoj still zivota, sto je bilo veoma zanimljivo.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Poprilicno dosta. Potrudili su se da me docekaju kako treba, tako da mi je vec prvog dana objasnjeno sve sto treba da znam.
Pokazano mi je gde je sta, gde da se obratim ukoliko imam nekih problema. To sve je bilo ok sa njihove strane, tu nemam zamerki.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Jeste.. To su uglavnom bili nasi ljudi iz istog departmenta. Pokazali su mi sheme i cake. Kako brze zavrsiti neki posao, kako lakse odraditi odredjene stvari.
Menadzer je bio ok prvih nekoliko nedelja, dok te ne uputi u sve sto trebas da znas. Posle je islo lako. Ali sa tim je dolazila i odgovornost, pa ako nesto zahebes na tebi je posle da budes odgovoran za isto. Sve u svemu, prvih mesec dana imate dosta mesta za greske, gde ce vas ostali vec ispraviti i uputiti kako treba da radite, jer u ostalom od vaseg rada zavise i njihove zarade.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Problema bez. Citao sam da su kabine male, gledao sam slike, ali nisam imao nikakvih problema kada sam stigao na brod.
Bio sam srecan sto imam svoj wc i tus kabinu, sto ne moram da delim sa celim hodnikom. Kabina jest mala, ali tu stane sve sto treba pa i vise od toga.
Bitno je samo drzati sve uredno i slozeno, kako bi se lako snalazili u situacijama gde trebate brzo da reagujete i brzo da se spremite za posao.
Tipa, imacete duzu pauzu ako znate da vas u kabini cekaju slozene uniforme i spremne za obuci istog momenta, nego da zurite ranije da sve nadjete pa peglate itd.
Veliki kofer nagurao sam ispod kreveta, uniforme na ofinger pa u ormar, a carape i donji ves po fiokama.
Kupatilo kao kupatilo je veoma malo, ali nista strasno, sve se da odratiti normalno. Iznad umivaonika je ladica sa olgedalom, koju delite vi i cimer.
Unutra stane sve sto treba od kozmetike bez problema. Postolje za peskire, wc papir, unutar tus kabine imate police za sampone i ostalo.
Tople vode ima uvek, iako nekad pritisak ume da varira pa ponekad nestane vode, sto se veoma brzo otkloni.

Sto se tice pusenja, na Carnivalu nije smelo nigde osim open decka (crew bar) dok je na celebrity century moglo da se pusi u kabinama.  
Jedini problem da kazem koji sam imao u kabini je filipinac, koji non stop spava i smeta mu svaki šum, to se lako rešilo namernim lupanjem vratima od kupatila i ormara kao i ulaznih vrata.
Mnogo je bitno da se sa cimerom odnosite fer, to jest da mu ne popustate na neke sitnice tipa "spavam, bucan si mnogo, ugasi svetlo" itd.
Ukoliko uvidi da ima kontrolu nad vama, vas zivot ce ubrzo postati nesnosljiv, jer ce se njegova pravila gomilati i gomilati, na kraju radnog vremena umesto u svoju kabinu, ulazicete u nov prostor sa pravilima, sto postaje veoma iritirajuce. Tako da od prvog dana uspostavite svoja pravila, i dogovorite se oko nekih stvari , kako bi izbegli neprijatne situiacije i stvorili stabilnu atmosferu u kabini.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Mislio sam da cu biti. Medjutim zivot na brodu ima svoje troskove koji polako crpe vas budzet.
Uvidevsi zarade ostalih departmenta, shvatio sam da je fotograf jedan od ne bas toliko placenih poslova ako uzmemo u obzir sta sve i kako radimo.
Troskovi na brodu su se kretali od 200 do 500 dolara mesecno, sve zavisi koliko lagodan zivot hocete da vodite.  
Sve u svemu kada sumiram, mislim da fotografi treba definitivno da budu vise placeni.
Plata na carnivalu je 1200$ dok je na image-u 750 + komisije, sto se kretalo od 1000 do 1300 kako-kad.
Ukoliko zelite da donesete pare kuci, morate se odreci crew bara , tamo najvise para ode.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Na Carnivalu tesko, mada sam vidjao ljude da napreduju do menadzera. Na carnivalu ste fotograf kada dodjete i tu mozete ostati narednih 10 godina.
Ako posteno radite svoj posao, nije dovoljno za promociju, morate biti dobri sa sefovima.
Image kompanija je malo drugacija prica sa istim zavrsetkom. Tamo kada pocnete ste photo1 pa polako napredujete na photo2 , zatim sledeci ugovor photo3 pa onda mozete da birate hocete u lab ili cete u galeriju da prodajete. Posle toga sledi menadzerska pozicija a zatim office.
U image-u je bitno samo koliko radite i koliko prodajete da bi vas guralo napred. Mozete biti smrad kao ja, i opet dogurati do pozicije u laboratoriji i photo 3.
Sve u svemu, za Image, samo gurajte prodaju, kolicinu slika, i pokazite se vođom, preuzimajte odgovornosti i puširajte vaš tim do novih targeta, i ubrzo cete se naci na pozciji menadzera.
Ukoliko imate neko znanje o fotografiji i samom procesu razvijanja slika, sanse da napredujete su 10 puta vece , tako da za 2 ugovora mozete biti na listi za AMP (assistant manager of production)

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Nasi ljudi Balkanci cista desetka. Nije bilo nista draze nego kad zavrsim posao da dodjem u crew bar i sednem sa njima na pivo dva, gde svako procaska kako mu je protekao dan, ispljujemo po kojeg gosta i po nekog indijca ili filipinca. Devojke prilicno variraju od 1 do 10 , ima svakakvih, za jedno vece, za duze veze, pa cak i za brak.
Ukoliko vas neka pozove na pice u crew bar, znaci da ce se vece srecno zavrsiti. To je neki ship life nacin komunikacije.
E sad, ima i smradova, indijci i filipinci prednjace. Oni se drze u grupicama, bucni su i prljavi (ima izuzetaka). Njih se pazite, jer tesko da ce vam neko od njih biti "dobar drug" oni su jednostavno drugaciji mentalitet, njih nije sramota da te tuzakaju sefu sto si nesto uradio, a sutra sednu sa tobom na pivo.
Da sumiram, drustveni zivot je onakav kakav vi zelite da bude. Mozete se zatvoriti u kabinu posle radnog vremena i ne komunicirati ni sa kim. A mozete i u crew bar na zurke i ozderavanja.
Dok isto tako mozete kombinovati ta dva, pa otici u crew bar sesti sam i piti sam ako vam nije do drustva, niko vas nece uznemiravati.
Jedna velika razlika izmedju zivota na brodu i kopnu je to sto sta god uradili na brodu, znace ceo brod vec sutra.
Ukoliko zavrsite sa nekom devojkom u kabini, sutradan ce to znati ceo brod, hteli vi ili ne. Hebem li ga mali prostor a mnogo ljudi valjda zato.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Svakak'i. a. Ima raznih, depresivnih, srecnih, tuznih, besnih, glasnih, cutljivi.
 Od najgoreg neprijatelja do najboljeg prijatelja ikada. Upoznao sam razne ljude raznih profesija. Kriminalce i doktore nauka, kao i dosta obicnih ljudi koje mozes videti svakodnevno.
Svi su tu na brodu iz jednog razloga, a to su pare. Nasi ljudi se drze nasih. Hrvati i Srbi se ne kolju, toga nema. Naprotiv drzimo se kao braca sve zajedno sa Makedoncima.
Slovenci su tu uz nas ali oni eto vole malo vise da se druze sa Amerikancima i ostalim nacijama. U timu sam imao filipince, indijce i nase ljude.
Filipinci su bili priglupi i pratili su pravila kao bogom dana, logika im nije jaca strana. Indijci su bili alavi i pohlepni na pare i gurali se da sto vise prodaju, pritom su umeli onako posteno da te zahebu zarad njihove dobiti.

  • Kako biste opisali putnike?
Blagi uzas. Ukratko, grbavi debeli, istetovirani, veoma glupi gegajuci zombiji. Radeci na brodu sam zamrzeo Amerikance, a veoma moguce da sam postao i rasista.
Vecina gostiju je tu na kruzu po ko zna koji put, znaju pravila i jasno im je da smo svi mi tu iz drugih drzava i da smo tu da sluzimo njih.
Njima to imponuje i ponasaju se veoma bahato i bezobrazno. Naravno uvek ima iuzuzetaka, na 3000 ljudi recimo da je 50 (pedeset) ok.
Upoznao sam nekolicinu amerikanaca koji su ok ljudi, ostavili su mi kontakt informacije, da im se slobodno javim kada dodjem u njihov kraj, uvek sam dobrodosao.
Ostatak bagre je bio veoma tezak i komplikovan. Umeju da te zahebavaju za neku sitnicu jer su navikli da ce kompanija da im da nesto za dzabe.
Pa prave problem oko toga zasto se nisi nasmejao, ili ti donesu foto album koji su kupili pre 3 godine na kruzu, koji je poceo da se ljusti, pa bi novi, pa ako ne moze "what is your name and who is your suspervisor" spike krecu iz odmah. Sve u svemu, drzite se podalje gostiju kako znate i umete, ako vidite da su namcori bezite gde vas noge nose, oni su u stanju da idu toliko daleko da mozete dobiti otkaz, pa cak zavrsiti i u zatvoru. (ozbiljno mislim kada to kazem zatvoru). Jako pozaljivo sa njima.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Carnival jako slabo. Imao sam vremena da izadjem u Nassau malo na 2 sata i to je to bilo to.
Dok sam na Celebrity Century havaji kruz (image) radio nekad i po 2 sata dnevno, tako da sam imao po ceo dan da budem napolju u Honolulu recimo, ili Lahaina.
Obisao sam sve moguce plaze i video zaista fascinantna mesta, tamo na havajima devojke su fantasticne, prelepe, da covek pozeli da ostane tamo.
Dok sam bio na Celebrity imao sam vremena i over night tu i tamo, to su bili kruzevi od 14 i od 7 dana. Laganica.
Kada sam otisao drugi ugovor za Image, isao sam na Royal Enchantment of the Seas. Kuzevi su bili od 3 i 4 dana.
Imao sam vremena da izadjem po sat dva maksimalno i to je bilo to.
Radio sam po 14 sati nekad. Sve u svemu sto vam je duzi kruz to cete vise vremena imati za napolje.
Sto je kraci, radite vise i brze, manje vremena imate za posete lokacijama.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Nassau Olives restoran
Mexico Maxi Maxi restoran
Hawaii SVEEEEE
Ej shefe bio sam svuda, sve mi bilo omiljeno, ali nisam imao neki obicaj da zabadam na jednom istom mestu svaki put, mada sam vidjao ljude da imaju obicaj da vise u jednom istom lokalu svaki port.

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Dobra zarada ako ustedite.
Putovanje svetom
Upoznavanje drugih nacija i kultura
Upoznavanje i shvatanje razmisljanja drugih ljudi sirom sveta
Poslednje i najbitnije
shvatanje koliko je nama na balkanu u stvari lepo, koliko smo mi ustvari normalan i zdrav narod, spoznaja da Srbija ima jedno od najlepsih shuma i netaknutih delova prirode, mir i tisinu.
Kao i da Hrvatska ima predivne plaze, koje se ne mogu porediti sa onim preko, pa cak i na havajima.

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Izrabljivanje ljudi do krajnjih granica
Pohlepnost kompanije
Predugo radno vreme (do 14 sati nekad i vise)
Nemogucnost dobijanja slobodnih dana (konstantan rad 7 dana u nedelji 6-8 meseci)
Puširanje ljudi da se slikaju, smaranje istih da kupe sliku
Stres
Velika prednost i posvecenost gostima u odnosu na posadu. (tipa posada mora da se pretresa na ulazu u brod na odredjenim portovima, dok gosti ne moraju)

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Da. Osim mogucnosti ne tako lose zarade, manje vise zbog putovanja i jedne VEELIKEEE zivotne skole.
Nikad ne znate sta vas tamo ceka. Nekog buduza zena/muz , nekog dobar posao i prilika za napredovanje, nekog odlicna karijera na kopnu.  
Odlaskom na brod, vas mozak ce proizvesti nove ideje koje mozete kasnije kada se vratite upotrebiti u sopstvenom poslu.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Gledajte da ne odete kao fotografi ukoliko mislite da maltretiranje gostiju nije za vas.
Ukoliko zelite stabilnu zaradu i miran posao, ciljajte tehnicke departmente koji nemaju veze sa prodajom i gostima uopste hotel departmentom.
Takodje gledajte kako da izbegnete da vam agencije uzmu provzije, njima je to zakonom zabranjeno.
Moj savet je da odmah na intervju pitate koliki ce biti vasi troskovi, i napomenite da vam je receno da morate da platite agenciji odredjenu sumu.
To vam moze ustedeti od 300 do 1000 eura.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Ukoliko imate nekih pitanja, pucajte.
Over and out
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline konsuelo

  • Registered
  • *
  • Posts: 89
    • View Profile
Re: D.B., Fotograf, Carnival, IMAGE
« Reply #1 on: 20/March/2014 »
super! volim pročitati ovako detaljno opisane dojmove  :clapping:

malo me strah tih amera, puno ljudi je pisalo da se pretjerano žale na sve i svašta.

Offline cobivr

  • Registered
  • *
  • Posts: 158
    • View Profile
Re: D.B., Fotograf, Carnival, IMAGE
« Reply #2 on: 21/March/2014 »
Svaka cast za ovako opsiran,lepo opisan i detaljan post.  :clapping:
"Ako hoćeš da budeš mudar, nauči pametno da pitaš, pažljivo da slušaš, mirno da odgovaraš i da prestaneš kad nemaš više šta da kažeš."

Offline D.B.

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 205
    • View Profile
Re: D.B., Fotograf, Carnival, IMAGE
« Reply #3 on: 21/March/2014 »
Hvala raja. Drago mi je da vam se post cini korisnim, nadam se da ce pomoci ljudima i stvoriti bar pribliznu sliku kako je na brodu.

@konsuelo

I mene je bio strah gostiju. Ja sam ih nazivao "Zombiji" jer se gegaju i idu polako u grupama i krecu se u naletima (talasima) :D 

Izbegavao sam ih kako sam znao i umeo. Gledao sam da uzurbano hodam non stop kako me niko ne bi zaustavio i pitao sto god. Ukoliko bi gosti imali neki problem, ljubazno sam ih upucivao na gest relation i govorio kako ce im oni tamo resiti sve probleme. Obavezno dodaj da se "saosecas" sa njima i kako taj problem MORA BITI RESEN , onda oni stvore neku sliku da si ti na njihovoj strani. Inace oni jedva cekaju nekog ko ce biti malo vise ostriji kako bi se zalili kompaniji i pritom pokusali da izvuku nesto za dzabe.

Primer, gosca iz dining room-a se zalila kako sam ih prebrzo uslikao dok su vecerali, a od kompanije su trazili paket fotografija za free kao i neku flasu sampanjca da ih ceka u kabini jer su prosli kroz "pakao" dok su imali veceru :D

Jednom prilikom dok sam fotografisao dining room na celebrity-u prokomentarisao sam za jednim stolom kako je to vino koje oni piju jedno od boljih (pokusao biti prijateljski nastrojen) 
Doticni ljudi sa tog stola zalili su se foto menadzeru jer sam komentarisao vino a nisam somelijer (ili kako vec) te da to nije moj posao :)   Sto i jeste isitna, ali to nisam ocekivao od njih, jer nista lose nisam mislio sa mojim komentarom njima. 

Pamet u glavu i sto manje komunikacije. Logika tamo ne postoji.

Over and out.
Specijalne Fotografske Jedinice Srbije

Offline konsuelo

  • Registered
  • *
  • Posts: 89
    • View Profile
Re: D.B., Fotograf, Carnival, IMAGE
« Reply #4 on: 21/March/2014 »
haha logika tamo ne postoji.  :rofl:
problem je u tome što ću ići kao bar waiter pa apsolutno nikako neću moći izbjeć kontakt sa gostima  :D
tako da puno znače ove informacije i savjeti kako sa gostima.

Offline Pezo$

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 157
    • View Profile
Re: D.B., Fotograf, Carnival, IMAGE
« Reply #5 on: 21/March/2014 »
au...kolko meni ovo nerealno sve zvuci... oT
ne kazem da govoris neistinu, nego mi je nepojmljivo da idu u tako debilne krajnosti....tacno ih zamisljam kako se kuci pre nego odu na kruz dogovaraju o taktici kako da izgrbave nesto za dzabe...

a gledam cene tih kruzeva, tj. gledao sam za karnival, to uopste nisu neke visoke cene kruzeva cak ni za nase uslove, a ocekuju ne znam ni ja kakvu uslugu onda...