Author Topic: Pozicija Lighting tehnician - da li se pocinje kao asistent ili si odmah glavni?  (Read 1815 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dzon Fante

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
  • Country: montenegro
  • Company: Viking Cruises
  • Recruitment Agency: Kouzon
  • Job Title: Lighting Tehnician
Zakazan mi je intervju u skoplju, sada u maju, za poziciju lighting tehnician-a. Kako je moje znanje skromno, iskustvo takodje, kada je ova vrsta rasvjete u pitanju barem, da li je prvo angazovanje vezano odmah za prvog lighting tehniciana, ili startujes kao asistent? da li se to isplati pitati na intervjuu izmedju ostalog?

Online triki

  • Registered
  • *
  • Posts: 143
    • View Profile
Ako je za viking intervju, jedan je lightning tech. pazi, ti radish u teatru i sve pretstave su ti isprogramirane, i samo upalish svetla, mikser, cekirash dal sve radi, i samo pratish CUEs. Verovatno je neka digitalna konzola sa touch screen-om, ili cak i qlab na kompjuteru https://figure53.com/qlab/ treba valjda da znash da menjash lampe i te stvari... imash i stage menagera koji je glavni tehnici pa i on isto mora znati neke stvari... isto dosta je verovatno da ti je light konzola sinhronizovana sa audio konzolom ili kompjuterom, pa kad se menja scena, pesma... menja ti se i light cue...tako da procitaj malo oko timecode-a, sinhronizacije, show control softvera i QLAB. Procitaj nesto oko Apple kompjutera, koji su zadnji operativni sistemi izashli i kojim redom i te stvari... znam da nekad i to pitaju na intervju... spremi se da ces imati bar 20 tehnickih pitanja koje pita HR regruter koji nema pojma od njih ali ima odogovore pa te nekad i malo navodi ako niso sve nabrojao... to su najcesce osnovne stvari i situacije, kako bih ti nesto reshio u nekoj situacii i sve to... imash pitanja po forumu pa prolistaj... ako nisi siguran u tehniku svetla, mogu da ti ponude da budesh general tech... pocetna pozicija pa da odatle ciljash na light tech... tako da samo lagano.

Offline aleksandar011

  • Registered
  • *
  • Posts: 35
    • View Profile
Meni je Amer na glavnom intervjuu rekao da svi pocinju od nule bez obzira na poziciju i da se posle tri nedelje radi evaluacija i raspored na pozicije. E sad dosta razlika ima od kompanije do kompanije, ja konkretno pricam o Carnivalu. U svakom slucaju ako imas samo osnovno znanje o rasveti i dmx protokolu tesko da ces biti lajtmen. Verovatno te ceka postavljanje uredjaja za dnevne sou programe a uvece u teatru ili diskoteci. Sto se intervjua tice pitace te gde si radio, sa kojom opremom, sta znas da uradis po pitanju servisa i odrzavanja, dmx protokol , kablove i konektore.

Offline Dzon Fante

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
  • Country: montenegro
  • Company: Viking Cruises
  • Recruitment Agency: Kouzon
  • Job Title: Lighting Tehnician
Drugari, prvo da vam se zahvalim, bili ste od velike pomoci. Sada cu, radi nekih koje mozda ocekuje slicno, ispricati iskustvo sa voog intervjua.

Ovo je bio face-to-face intervju. Vodia ga je jako prijatna zena, otprilike 40-ak godina. Pocela je sa nekim common pitanjima tipa: Zasto bas Viking, obzirom da postoje mnogo vece kompanije, Kako bih podnio odvojenost od porodice, Kako bi se slagao sa osobljem koje dolazi iz cijelog svijeta, bilo je jos nekih manjih digresija na pitanja, ali sve u okviru nekakvog opsteg razgovora o razlozima prijavljivanjima, sto mi se svidjelo jer nisu iziskivala neke genericke odgovore, pa je razgovor bio neposredniji. Onda mi je dala mini test od par pitanja tipa: Sta je DMX, Sta je artnet, Sta IP adresa, RGBW, oprema sa kojom si radio, Terminator i jos par nekih. Cini mi se da sam vecinu odradio. Onda me je pitala Da li imam nekih pitanja sto sam iskoristio i pitao za opremu koju koriste na brodu, a kako ona nije tehnicko lice, nije mogla dati odgovor, pa sam ja nastavio dijalog time da je oprema sa kojom sam ja imao posla sigurno manje napredna od one koju imaju na brodu, pa bih volio da startujem sa neke nize, opstije pozicije (sto mi je i bio plan da izvucem) sto je ona sa poprilicnim odobravanjem prihvatila i napisala na tom papiru da me sugerise za general staff. Onda je rekla da cu ako budem prosao dalje, imati finalni intervju sa nekim ko je iz te branse. Odgovor evo jos cekam. Uglavnom to je to.

Posto ne mogu naci materijal na forumu, koji je neko ovdje pomenuo, da li mi neko moze proslijediti link ka tim pitanjima i odgovorima. Ja sam jednom naletio na tu stranu, ali sada nema sanse da je pronadjem opet.

Ljudi, hvala jos jednom. Nadam se da ce ovo moje iskustvo biti nekome od koristi.