Author Topic: firefox, Utility Cleaner, Princess Cruises  (Read 19880 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline firefox

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 43
  • Indestructible
    • View Profile
Postovanje svima.

Od kako sam cuo za kruzere i poslove na njima i ostale pogodnosti koje nude, trazio sam po internetu i raspitivao se ali jako malo toga ima za poziciju Utility Cleaner. Posto sam bio vec i nedavno sam dosao i radio na toj poziciji nadam se da ce ova prica pomoci nekome da se odluci ili ne odluci za ovu vrstu posla. Necu vas zamarati sa time kako je sve krenulo viza ovo ono ganjanje sa agencijom zaim placanje 350 eura posto to vec ima na forumu a i vecina zna.

Brod na kojem sam bio je Royal Princess. Ogroman brod, kada sam dosao i vidio gdje cu raditi izgubio sam se. Dolazite i vec vas ceka docek koji ce te pamtiti i to vrlo dobro. Pri ulasku u brod vidite ljude koji jure i prolaze kraj vas poput brzog voza. Dok vas vodi neki oficir ili supervizor to jest vas buduci sef. Odmah vas vode da vam daju dobro poznate safety shooes i kosulje koje izgledaju kao zatvorenicke. Nakon prijema uniforme dobijate karticu od kabine gdje ce vas smjestiti. Te vas vode do kabine i kazu da se sto prije presvucete jer odmah startujete sa poslom. Dok ste vi i dalje zbunjeni svim tim informacijama i pokusavate da nesto vam ostane u glavi.

I odmah ste rasporedjeni na posao. Hajmo robe rintaj. Nema veze sto ste gladni niste spavali to njih ne ineteresuje, jer vi ste dosli da radite a ne da budete na odmoru. Pa sami sebi i nekako kazete hajde covjece zaboravi idemo dalje. Dolazite i onda na svu srecu dobijate Indijca ili nekog mutavog crnju koji vam objasnjava sta ce te raditi. Dok je njegov engleski poput nekog divljaka koji pokusava da izgovori neku rijec dok se vi trudite da barem nesto od toga razumijete.

I tada pocinje glavno. Stizu kavezi sa koferima koji moraju biti rasporedeni. Pocinje mukotrpna borba od 5 i po sati. E tada proklinjete sto ste dosli na brod. Pa opet sami sebi kazete ma hajde ok je to covjece. Dok ste vi zdrobljeni. Nakon odradjenog posla, dolazi sef koji vas upoznava sa ostalom ekipom. Kada vidite naseg covjeka a prvi put ste na brodu, to vam dodje kao da ste dobili na lutriji najveci iznos. Nebitno iz koje je drzave, bitno je da je sa balkana. Razumije i srpski i bosanski i hrvatski sve te jezike. Milina. Trazite upute kako sta gdje. Naravno nasi ljudi na brodu ce vam rado pomoci jer ja nisam jos sreo ni jednog koji nije pomogao. Nakon tzv. meetinga idete na veceru. Ulazite u crew mess impresionirani kad vidite hranu. Ali kada je pocnete jesti e onda dodje vam da je*ete i kuhara i onog koje nabavio namjernice. Sve je vjestacko. Niti okusa niti mirisa ama bas nista. E onda vam na um padne domaca hrana. Ali morate nesto jesti pa onda to zvacete i sutite kao i svi ostali.

Poslije brzinskog jela, kazem brzinskog jer imate 30 minuta pauze, onda idete uzeti kafu koja je ofarbani caj i idete u pusionu koja je velicine 3 sa 3 i gdje pri ulazu vidite 20 ili 30 ljudi koji puse i dok ste usli odjeca se vec cuje na smrad cigara. Ali vam to ne smeta jer niste zapalili vec 12 ili 14 sati cigaru. Palite i upoznajete nase ljude koji vam kazu Dobro dosao u pakao. Sto nisam na pocetku ni svatio ali sam to saznao poslije 7 dana. Sto i jest tako.

Poslije pauzice idete da cistite prostore koje koristi posada. E tu nastupa dozivljaj i to pravi dozivljaj. Radite do 9 sati i molite boga da sto prije dodje jer ste iscrpljeni. Ali dolaskom 9 sati ne necete u krevet pravo vec imate meeting ili sastanak. Kako hocete ali vam oduzima vase dragocjeno vrijeme. Poslije meetinga odlazite u kabinu gdje nailazite na indijca, azijata ili bog te pito vec koga. Po obicaju u kabini smrdi, tako da vas i to dokrajci i onda na tusiranje i spavanje. Tacnije padate u komu poslije tog dana.

Sledeci dan budite se u 6 jer u 7 morate biti na meetingu i pocinjete posao. Pa to koristite za jutarnju kafu, cigaru i dorucak. Iskreno meni nije bilo do dorucka molio sam za neku bolju kafu koja nije indijski caj i cigaru. I pocinje vasa borba. Cistite prasinu, kupite smece od posade i nosite do mjesta gdje se reciklira ali ga morate razvrstati. E taj dio posla sa smecem je katastrofa. Postavio bih neke slike da vidite sta kupite i kako se to radi da vam dodje da povracate. I tek onda svatite koliko ste ponizeni od strane ljudi koji su na vecim pozicijama i koji vas gledaju kao da ste zadnji go**ar na ovom svijetu. Tek tad vam tada bude jasno ko ste na brodu i za sta vas smatraju i koliko je to ponizenje.

Ali sve to progutate jer ste dosli da radite i da zaradite onij 600 dolara za koje ste potpisali. Tacnije za 400 eura. I onda stavite prst na celo i pitate se a koji me bog natjera da uzmem ovo. E sad cu malo na bosanski posto sam iz Bosne i nadam se da mi administrator nece zamjeriti ovo sto cu napisati u zagradi (j* me onaj moj otac kad prihavti ovo da radim). I opet progutate tesku pljuvacku i nastavljate da radite dok sef trce oko vas i gleda sta vi radite i onda vam on objasnjava kako da metete i kako da cistite. Majko mila. Tad vidite da vas smatraju za nekog divljaka koji nezna ni sta je tv ili komp. Kad tad nisam ubio covjeka necu nikad.

Ali trpite i idete dalje. Naravno nije sve crno imate tu i komicnih stvari koje ce te dozivjeti. I cuti. Ali sve je to crna i komedija i stvarnost. Cistite smece koje neki divljak iz azije, filipina ili iz neke vukoje*ine koji nezna ni sta je BMW, i vi za njim cistite smece. Tad vidite da vi vrijedite vise, ali gotovo je vec ste potpisali da ce te biti cistac, tzv skupljac raznih govana.Tako da vam se u nekim momentima smuci i zivot i brod i krstarenje i sve. Bilo je momaka koji nisu zeljeli to trpiti i istog dana napustili. I onda molite boga da vi ostanete do kraja. I znate da cete to raditi svaki dan po 11 sati bez dana odmora i tako svih 6 mjeseci.

E onda znate da vas to nece iscrpiti fizicki samo vec i psihicki. Tako kad sve lijepo zavrsite tih 6 mjeseci vi ste hronicno umorni a da i ne znate. :pad:

U nastavak ce biti sledeci dan
The indestructible

Offline Mezzomarinero

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 373
  • Smile is the best drug
    • View Profile
Re: Utility Cleaner - opis posla na Princess Cruises
« Reply #1 on: 17/April/2014 »
bravo elvise  :uzdravlje:
A more se ljuljaljo,ljuljalo ......

Offline gogo_ca

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 258
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruise
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Ass. Store
Re: Utility Cleaner - opis posla na Princess Cruises
« Reply #2 on: 17/April/2014 »
Bravo :clapping: daj drugi dan  :uzdravlje:
Ne postoji glupo pitanje,samo glup odgovor

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: firefox, Utility Cleaner, Princess Cruises
« Reply #3 on: 18/April/2014 »
sve je to za ljude  +U+
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline firefox

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 43
  • Indestructible
    • View Profile
Re: firefox, Utility Cleaner, Princess Cruises
« Reply #4 on: 18/April/2014 »
Da nastavimo. Da sve je to za ljude. Slazem se. Ali gdje je tu Team respect, ili njihovi Core Values koje toliko gaje. Nema ih ni na mapi. Nebitno. Uglavnom znate zasto ste dosli i to je to. A sto vas gledaju kao nekog divljaka to nije bitno.

Nastavak opisa.

Nakon 5 sati rada, ciscenja smeca, mopanja hodnika, brisanja prasine dolazite opet na taj meeting. I onda vas bombarduju sa informacijama koje nemozete ni vjerovati da pricaju. Ali vi sutite i lagano se smjeskate. Jer za vas sve te informacije su tacnije glupe. Odlazite na rucak i ponovo vas ceka jedna te ista hrana koja je kao sto sam rekao vec prije jako ukusna. Uzimate kafu, idete do pusione i tamo slusate price ljudi koji se zale kako im je lose, iako imaju vecu platu od vas, ali oni kukaju kako je njima tesko kako oni su sa gostima nadrljali. I samo se nasmijete i kazete sami sebi pa sta da ja sad kazem. Zapravo nemate sta ni reci jer bi bilo besmisleno. E onda poslije svega toga trcite u kabinu koja mirise kao jutro poslije kise. Samo kakve kise. Dolazite u kabinu i spavanac. Sat i po ili dva spavanja je godisnji to ce te svatiti tek nakon mjesec dana rada na brodu kao cistac. Onda ustajete i opet j*ni meeting metla i hajmo radi. Sve do 6 sati kada vas ceka pauza od 30 minuta za veceru. Ali najinteresantnije od svega toga mi je bilo kada su te pauze u pitanju da ljudi nije da hodaju vec bukvalno trce prema crew messu kao da je nestasica hrane. I kada pogledate kao da se dijeli humanitarna pomoc svi se bore ko ce prije. Onda lagano vecerate pa opet pusiona i posao. I tako sve do 9 sati navece. Gdje je opet meeting. Naravno kradja vaseg slobodnog vremena.

Po zavrsetku meetinga obicno sam isao da zapalim cigaru dok se cimer istusira tako da bi bilo slobodno kupatilo kada dodjem. Idete tusirate se i onda imate dvije opcije. Da idete u crew bar ili da spavate. Ja sam birao crew bar ako nista tu se moglo popiti koja piva malo se opustiti i sa rajom se nasaliti nasmijati jer taj crew bar kako i meni a vjerujem i vecini nasih ljudi na brodu dodje vam kao neka vrsta relaksacije. Gdje se odmorite od negativnih misli i onog svega sto se nakupilo tokom tog dana. I pomaze, malo se opustite jer znate da sve sutra ide ispocetka. Ponovo vas cekaju isti ljudi isti problemi sve isto. Ali to nije negativno, jer na kraju dobro upoznate te ljude da nemora te ni pricati vise snjim dovoljno je da ga pogledate i vec znate sta misli.

Cesto sam citao na forumu da od indijaca pa do filipinaca da su to sve ovakvi i onakvi ljudi. Ima ih svakakvih kao i nas. Znate naici na stvarno dobre momke a znate naici i na olos kao sto i kod nas toga ima. I to je normala.

Kasnije nakon prvih 15 dana na brodu to vam sve postane normala. Zasto. Pa zato jer ste usli u taj sistem i vec ste navikli na njega tako da vam to vise i nesmeta. Jednostavno znate da je tako i da nemozete nista promjeniti i prihvatite to. I onda vam dani idu kao ludi jednostavno nestaju. Dok se okrenete vec ste pola ugovora odradili a vama dodje kao da ste juce dosli na brod. Samo se iznenadite.

Kao sto sam i rekao nije sve crno na brodu imate i pozitivnih stvari ali po meni vise je bilo negativnih nego pozitivnih. Sve u zavisnosti kako vi to dozivite i kako prema vama postupaju. I znam jednu stvar da nikom na brodu nije lahko da svako ima neke poteskoce. Samo sto se one nemogu usporedjivati. Sve je to do departmenta do departmenta. Neznam kako je na ostalim brodovima, ali na Royalu je bilo ovako. Naravno imacete vi vremena i da izadjete vani ali ce te zrtvovati svoje vrijeme za spavanje, nekad necete gledati na to nekad da. Sve ovo vam ce ovako biti ako budete Utility Cleaner.

Ovo je moje iskustvo mozda je neko dozivio bolje mada cisto sumljam. Iako nisam opisivao sve u detalje ovo je bila skracena verzija cisto da vide ljudi koji se prijave na ovu poziciju sta ih ceka. A ne neka bajka koju imaju u svojoj glavi kada krenu. Jer znam da sam i ja to sve drugacije zamisljao. Pa sad eto vidite sta sve radite i kako za 600 dolara. Cesto sam znao reci nije problem posao ali da je makar plata malo veca pa bi se covjek i usutao.

Nadam se da sam dao uvid u ovu vrstu posla koliko toliko. Ako neko ima pitanja vezano za ovu poziciju rado cu odgovoriti i pomoci koliko mogu. Jer znam koliko je potrebna pomoc i kako je meni bilo kad sam dosao i ko mi je pomogao.
The indestructible

Offline salsero

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 186
    • View Profile
Re: firefox, Utility Cleaner, Princess Cruises
« Reply #5 on: 19/April/2014 »
Svaka ti cast drugar, ovako napisan tekst, a pritom sa koliko muke odradjen ugovor i pod kakvim okolnostima to je za svaku pohvalu.

Mnogi ne bi izdrzali ni dan. Naravno znas sta ti je ciniti menjaj poziciju ili ostani u Bosni :)

Offline mlw

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 206
  • I am what I am.
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: CMV, Ex MSC, Ex Princess
  • Recruitment Agency: Internet, Safe Cruise
  • Job Title: Shop Seller
Re: firefox, Utility Cleaner, Princess Cruises
« Reply #6 on: 19/April/2014 »
Svaka cast za price, veoma iskreno i realno.
Ali do takvog razocarenja dodje ponajvise kad se ne uputis dovoljno u ono u sta se upustas, agencija ti napuni usi onim sto oni zele da ti cujes i onda ti ocekujes tamo neki crveni tepih i tople dobrodoslice, timski rad u pravom smislu te reci i vrhunsku organizovanost kakve nema ni u guglu a docekaju te hladni limeni hodnici i gomila kolega grupisanih po nekim klanovima, supervizori koji znaju engleski ko ti u osnovnoj skoli i slicno. Gresim li?
Moja pozicija nije znacajno bolja od tvoje, ali mi je prvi ugovor generalno jedno veoma pozitivno iskustvo. Ali ja sam tacno znao sta me ceka, na sta da obratim paznju a na sta ne, nisam dozvolio da me doticu sitnice koje su tebe tukle konstantno, nisam se nikad ali nikad osetio ponizeno... Dakle, priprema je majka uspeha :). Zato ovaj forum i sluzi izmedju ostalog, da iz tudjih iskustava izvuces pouke koje su tebi licno potrebne.

Zato je meni valjda agent kada sam dobio posao rekao "cestitam, dobio si sra*e poziciju ko sto i sam znas" a ne "bravo, dobio si priliku da radis za prestiznu kompaniju i putujes svetom, bice malo teze u pocetku al svaki pocetak je tezak" ko sto inace pricaju vecini ljudi :D.

Offline firefox

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 43
  • Indestructible
    • View Profile
Re: firefox, Utility Cleaner, Princess Cruises
« Reply #7 on: 20/April/2014 »
Mlw svaka cast sa tobom se slazem 100 posto. Nekazem da je lose iskustvo naprotiv to me je ojacalo. I iskreno kada sam krenuo ocekivao sam najgore. Tako kad sam i dosao nije me to toliko i iznenadilo. Da agencije uljepsaju sve to i onda mislite uh to je super med i mlijeko. Ali nije tako. Da svaki pocetak je tezak to je jasno i svi koji odu prvi put ako ne odustanu u roku od mjesec dana odradit ce ugovor barem sam to vidio na ostalim momcima koji su bii tamo. Sve zavisi od vas. I kao sto sam rekao ovo sam bas napisao zbog toga da vide oni koji se prijavljuju za ovu poziciju, da znaju sta ih ceka. Ne onako kako to agencije predstavljaju.
The indestructible

Offline R2D2

  • Registered
  • *
  • Posts: 24
    • View Profile
Re: firefox, Utility Cleaner, Princess Cruises
« Reply #8 on: 04/June/2014 »
Zar Acat-s ne rade sa koferima? tako je bar bilo rec na treningu u Maju..  ""]]

Offline mali od palube

  • Registered
  • *
  • Posts: 85
    • View Profile
Re: firefox, Utility Cleaner, Princess Cruises
« Reply #9 on: 04/June/2014 »
Zar Acat-s ne rade sa koferima? tako je bar bilo rec na treningu u Maju..  ""]]
i koliko se te dve pozicije uopste razlikuju...nigde nisam uspeo da nadjem pricu nekog sa acat pozicije...osim neke devojke al to nije realno zenski posa  :hmm:

Offline Justinijan

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 456
    • View Profile
  • Country: Republika Srpska
  • Company: Princess cruises, Cunard cruise line, Seabourn cruises, Celebrity cruises
  • Job Title: Butler
Re: firefox, Utility Cleaner, Princess Cruises
« Reply #10 on: 04/June/2014 »
Zar Acat-s ne rade sa koferima? tako je bar bilo rec na treningu u Maju..  ""]]
Pa rade sa koferima, cak je i on naveo to u jednoj recenici.
Fiat iustitia et pereat mundus!

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: firefox, Utility Cleaner, Princess Cruises
« Reply #11 on: 05/June/2014 »
acat i utility je isto, acat radi na open decku sa putnicima a utility  samo za crew.. i naravno u plati

Offline comi99

  • Registered
  • *
  • Posts: 97
    • View Profile
Re: firefox, Utility Cleaner, Princess Cruises
« Reply #12 on: 05/June/2014 »
acat i utility je isto, acat radi na open decku sa putnicima a utility  samo za crew.. i naravno u plati

a čišćenje kupatila i brisanje podova?

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: firefox, Utility Cleaner, Princess Cruises
« Reply #13 on: 05/June/2014 »
To rade Acati za putnike,nosenje peskira,skupljanje lezaljki,itd...

Offline mlw

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 206
  • I am what I am.
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: CMV, Ex MSC, Ex Princess
  • Recruitment Agency: Internet, Safe Cruise
  • Job Title: Shop Seller
Re: firefox, Utility Cleaner, Princess Cruises
« Reply #14 on: 05/June/2014 »
Acat: Ili radis na open decku oko bazena (tzv. Pool boy), namestas i sklupljas lezaljke, dajes gostima peskire, uvece cebice kad gledaju film, i uopste brines o tom delu broda. Mozes da radis i unutra, onda cistis nesto namenjeno gostima, hodnik, stepenice, teatar... Zadnjeg dana kruza se brines da prtljag dodje u odgovarajuci "kavez" (to rade i utility cleaneri), sledeci dan prebacujes nov prtljag do kabina, pre toga pomazes cabin stewardima da ociste kabine, dakle ribas klonje... :D I nadas se da ces za desetogodisnjicu rada u kompaniji dobiti promociju u Cabin Stewarda i konacno poceti da mlatis ozbiljnu lovu.
Utility cleaner: Dobijes sekciju u crew area-i koju odrzavas, cistis, sanitizujes, zadnjeg i prvog dana kruza radis od prilike isto sto i ACAT... I nadas se da ces za desetogodisnjicu rada u kompaniji dobiti promociju u ACAT i konacno poceti da mlatis ozbiljniju lovu.
Obe pozicije, ako zelis nesto "extra" od supervizora (da ti sjase s vrata i zazmuri kad pobegnes, da ti da neki extra slobodan sat i slicno, onda ides na cambusa sale (rasprodaja u skladistu) gde za te iste supervizore kupujes alkohol, vodu, sokice, pljuge...

Takodje, postoji mogucnost da postanes tzv. oficer steward nekad, tj. da budes sobar oficirima, gde uvek ima solidnog extra kesa jer daju baksis (kazu zaradis jos jednu platu, ne znam).