Author Topic: Pomorska za posadu iz Hrvatske. Koja je procedura?  (Read 5481 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Katerina

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
Idem na brod za malo vise od mjesec dana i sad moram hitno izvaditi tu pomorsku jer ne zelim ostati bez zdravstvenog dok se vratim.
Nego mene zanima koja je procedura s tom pomorskom dok ju jednom dobijem. Kako prijavljujem porez, zdravsteveno, mirovinsko? Jel mi to može netko objasniti?
Prije samog odlaska biti cu prijavljena na Zavod i zdravstveno kao nezaposlena osoba...gdje prijavljujem da idem na brod?
Koliko cu morati nasoj divnoj državi platiti od svog mukotrpnog rada ako sve ide legalno?

Offline Mina Harker

  • Registered
  • *
  • Posts: 88
    • View Profile
Re: Pomorska za posadu iz Hrvatske
« Reply #1 on: 25/April/2014 »
Pa zar nemozes ostati i dalje preko socijalnog prijavljena, neovisno o tome gdje se nalazis na svijetu. Zasto bi to trebao biti razlog za pomorsku?

Offline Katerina

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
Re: Pomorska za posadu iz Hrvatske
« Reply #2 on: 28/April/2014 »
Pa zar nemozes ostati i dalje preko socijalnog prijavljena, neovisno o tome gdje se nalazis na svijetu. Zasto bi to trebao biti razlog za pomorsku?

A ako me nedaj bože neko prijavi... zar oni na zdravstvenom neće znati da nisam na zavodu prijavljena? A ako se ne budem javljala mjesečno na zavod skinut će me s njega.I rekli su mi da neću moći izaći u Rusiju bez pomorske?

Offline Mina Harker

  • Registered
  • *
  • Posts: 88
    • View Profile
Pa ako će netko biti toliko zločest da te prijavi, onda nemaš sreće, a ovi na zdravstvenom neće znati, jer su burza i zdravstveno odvojeni već par godina. A ovo za rusiju, to ne znam...

Offline Rocco_Barocco

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 602
    • View Profile
Nama su u Sankt Peterburgu lupali pečat u pomorsku pri izlasku u luku, ali samo u britansku koju sam dobio na brodu, hrvatsku nisu dirali.

Offline Katerina

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
Uopće nisam pametna jel da ju izvadim ili ne...sve mi se to čini ful komplicirano.. Kaj cu ja morati svaki put u Rijeku na prijavu i odjavu? mene samo taj put košta 300 kn... i još da mjesečno državi dajem 1500 ili koliko... a opet bi htjela staž ide...   Zašto plaćati zdravstveno našoj državi dok si na brodu ako si ionako osiguran preko kompanije...i još taj prokleti porez!!!

Offline Rocco_Barocco

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 602
    • View Profile
Ako ti je stallo do toga da sve uredno bude evidentirano napravi ju, ako nije nemoj. Mislim da je ipak bolje to riješiti ionako vrijedi 10 godina, a i neke kompanije ju traže. Uopće nije komplicirano jer ionako moraš napraviti liječnički i D1, pomorsku si kupiš u Narodnim novinama i onda sa svim tim odeš u lučku kapetaniju. Ako ideš preko agencije na brod onda moraš doći u Ri samo da ju napraviš, agencija te prijavljuje i odjavljuje. Nije tako mnogo, ne sjećam se koliko točno, ali troznamenkasti iznos, defintivno nije preko 700. Da, to zdravstveno je čista pljačka, a što se poreza tiče, plaćaš ga samo ako imaš manje od 6 mjeseci plovidbe u godinu dana. 

Offline Katerina

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
Nama su u Sankt Peterburgu lupali pečat u pomorsku pri izlasku u luku, ali samo u britansku koju sam dobio na brodu, hrvatsku nisu dirali.
Na kraju nisam izvadila pomorsku al ne zato što nisam htjela nego iz nekih drugih razloga... nego sad sam saznala da ipak treba pomorska za Rusiju tako da sam malo tužna što ću biti zatočena na brodu :(( šmrcc . Kad si ti to dobio britansku i mozda si ju dobio zato što imas hrvatsku??

Offline Rocco_Barocco

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 602
    • View Profile
Odmah po ukrcaju na brod, ne znam ni sam zašto, možda zato što je brod bio pod britanskom zastavom.