Author Topic: Bio jednom jedan grad,po imenu Kruzer (drugi deo)  (Read 8979 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Jovana_Bg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 187
    • View Profile
I tako je dosao i moj 23.sat prvog dana na brodu .

U crew messu vreme jako sporo prolazi,stalno gledate na sat,i kao necete da pogledate neko vreme,pa posle citave vecnosti pogledate,a ono proslo 5 minuta .
Jedino kada vam dodju paisanosi na pauzu,ali ako vas supervizor uhvati da pricate dobijete big ronzatu (raport) ,pa vas trgne visokim tonom "Nothing to do?" ,e to kad cujem dobijem epi napad.
Na brodu u svakoj sekundi vi morate nesto da radite,makar to bilo i premestanje posudja sa jednog mesta na drugo i ponovo vracanje.
Zaista je tacno ,kada neki kazu da vremenom otupite,radite brdo nelogicnih stvari,ali i niste tu da mnogo mislite.
Mali milion puta cete cuti od supervizora da ste tu samo broj,jeftina radna snaga koja se da brzo zameniti ,i da vas niko ne tera da budete tu .
Jedan i***t od supervizora mi je rekao,kao jaoo opet neko iz Srbije,koliko vas ima,pa sto dolazite vise,samo pravite sranja.A ja sam mu rekla "Znate sta,ja sam i Srbije i ponosim se time" .
Nije na odmet nekad malo i drcnosti,ne ulazite u raspravu ali nemojte pokazivati da ih se nesto bojite,jednostavno znate i sami da uvek mozete da date otkaz i svima koji su vas nervirali da kazete po koju Srpsku lepu rec,nas jezik je nabogatiji psovkama.

    Docekah 23h,sacekala kolege iz nocne,i odjurila u kabinu da se presvucem.
Omg,takav prizor nisam ocekivala,nisam znala da je moja cimerka zapravo sa svojim deckom u nasoj kabini svaku noc,maltene sam imala i cimerku i cimera.
Bilo mi je neprijatno,vise nego njima,ali razumela sam.Kasnije sam navikla na njihove zvuke,nocu kada su mislili da spavam.
Inace ona je bila junior waiter ,i nisam je menjala jer sam zahvaljujuci njoj i imala waitersku kabinu,nisam delila kupatilo sa kabinom pored.A ona je radila u dinning roomu ,i radila je do nekih 22h.
  
Obukla sam majcu i farmerke,i odjurila u crew bar,na deck 8,i to sam jedva nasla,al dovoljno je da pratite copor ljudi ,koji ,ocigledno idu tamo.
A crew bar,od lifta vas vodi hodnik,sa leve strane je bar,koji radi do 1,odmah pored je pusacki deo koji je manji od nepusackog,i koji je uvek pun Balkanaca,Azijati ne puse,retko koji.
Odmah na ulazu,"ooo nova paisana,sta ces da pijes?"
"Pivo" ,rekoh ko iz topa,inace pijem belo vino,ali nzm zasto mi se tada pilo bas pivo,valjda zato sto su ga svi pili.Bio je to Budlight.
I tako sam popila par pica na racun paisanosa,a obzirom da sam tek dosla imala sam samo kes kod sebe,a ne jos crew card,s kojom placate pice u baru,kupujete u crew shopu,gift shopu,i sokove sa aparata.

Sita se ispricala i upoznala sa svima,brzo ih zgotivite i postanete bliski,jer nikog drugog tu i nemate.
Neki su bili i u uniformama,kasnije sam i ja isla ,al skinem glupu kravatu i prsluk,i tako u kosulji beloj samo odem kao waiterka,hehe.
Komsija koji je ziveo u kabini prekoputa,odpratio me je do kabine,bilo je oko 1h.
Plasila sam se da necu cuti zvono u 5 i 30,pa sam navila i mobilni i onaj telefon u kabini.Budila sam se nocu jedno 5 puta,u mrklom mraku u krevetu na spratu,pipala onaj plafon u polusnu i pitala se gde sam ja ovo.
Boze me oprosti,ko u grobu.
Zazvonio je jedan,pa drugi alarm,imala sam utisak kao da sam spavala sat vremena.
A taj silazak,bolje reci skok iz kreveta cu uvek pamtiti,onako umorne i otekle noge,kao da sam na eksere skocila,uzas jedan.
Ah,ta jutarnja kafica kod kuce,od dva sata,uz muziku,daaa,ali u crew messu,i to ne ni nes,ni espreso,ni turska,vec neki Americki instant uzas,sto kaze moj drug kao Indijci da su noge oprali,nema ukusa,a kao da nema ni kofeina.
Vi budite pametni pa ponesite kutiju nesa.
Tacno sam ustala pola sata ranije,istusirala se,(kasnije sam razvila tehniku da perem zube dok se kupam),oprala zube,malo se nasminkala,pundja obavezno,obukla se i krenula.
Svakog malo sam zaustavila da pitam gde je crew mess,jer moja kabina je u forwardu (prednji deo broda) a crew mess je u aftu (zadnji deo broda) .
Stigoh ja,supervizor gleda na sat svaki put kad dodjete,i kao ajde posao.A u crew messu masakr,svi dosli na dorucak.
Mene je odmah stavio u coffee line koja je bila kao da je atomska bomba bacena,al bolje i to nego food line,mislim da bih povratila tako sabajle od mirisa sabaa,to je inace Filipinska supa od nekih kostiju koje meni izgledaju kao da su od dinosaurusa.Mislim da samo oni imaju zeludac da jedu to.
Soljice,case ,aparat sa kafom,mlekom i sokovima,sve prazno .
Pa trci u dish wash po sudove ciste,a ovi majmuni cupkaju ,nervozni hoce sve odmah na gotovo,a vreme prolazi,zakasnice,uzas.
A kutija sa mlekom ima jedno 10 litara,pa podigni to ,zameni novo mleko,a dok namestis onu pipu da lepo kroz aparat izadje da se lepo sipa,izgubis sve zivce,a Filipinci te gledaju u fazonu ajde brze malo.

I tako ja radim do nekih 11 i 30 ,i sednem da rucam i doruckujem istovremeno,tada je lunch time,al nije bitno meni bilo da jedem,samo da sednem i pricam s pajsanosima.
Imali su svakih par dana mnogo dobro lazanje,to sam jela.Kukam paisanosima kako me noge otkidaju od bolova,kazu za 15 dana ce utrnuti pa necu vise osecati,tako je i bilo.

   I opet radim do nekih 15 i 30,e sad da je to neko normalno mesto,ja bih tada otisla kuci ili u kabinu i zavrsila,ali ja sam tad isla na pauzu od dva i po sata.
A s obzirom da nisam imala laminex,to je brodska legitimacija bez koje ne mozes napolje,a ceka se par dana.
Sta cu drugo,nego u kabinu da spavam,da sam otisla na bazen i sunce,posle onog vestackog svetla verovatno bih oslepela.
Legnem ja na dva sata i zaspim ko iz topa.

Negde oko 17 i 30 kada je zazvonio alarm,nisam znala u onoj mracnoj kabini dal je dan ili jutro.Tek kad sam pozvala sa telefona iz kabine ,da proverim vreme i cula da je pm znala sam.Pm,haha.
A jednom drugu se desilo,da u 18h juri u jutarnjoj uniformi,i misli da kasni ujutru na posao,kad sam ga srela na hodniku ,crkla sam od smeha.
A to ce vam se svima desavati,ludilo mozga totalno .
Odradim veceru do 23h,pa opet crew bar,dani se stapaju,izgubite pojam o vremenu,zapravo vreme ne postoji,vama je nebitno,i tako ste odseceni od stvarnog sveta,jedino sto imate kalendar sa portovima u kabini,pa svako vece precrtate po jedan dan.

 Sutradan se onaj i***t od supervizora vratio u horajzont (putnicki bufet sa svedskim stolom) ,bio je na zameni samo,hvala Bogu.
Vratio se Mexicanac koji je radio kao supervizor samo u crew messu.
Divan covek,on me je ubedio da ostanem,stalno kada bih plakala,uzeo je papir i olovku i pisao mi na papiru neke realne prioritete ,moju ukupnu zaradu.

U Srbiji sam ostavila decka,govorio mi je u fazonu ostani,mada jbs i pare ako ti srce pati,ali i on ako je pravi cekace te.
Ispostavilo se da nije,i dobro je da sam shvatila tada,nego mnogo kasnije,da sam ostala u Srbiji ili da sam ne daj Boze, dala otkaz zbog njega.
Rekao mi je da biram luku u kojoj ce mi dati day off,i rekao da cu biti kao nova kad izadjem napolje.
Mada ja bih to nazvala half of day off,jer ste slobodni do nekih 16-16 i 30.Odabrala sam Veneciju,gde smo bili tri dana,znaci overnight,i tada krece ludilo pravo.

Nastavljam veceras ili sutra .

Offline gogo_ca

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 258
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruise
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Ass. Store
Bio jednom jedan grad,po imenu Kruzer (drugi deo)
« Reply #1 on: 13/May/2014 »
 :clapping:
Ne postoji glupo pitanje,samo glup odgovor

Offline GOAT

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Anchors aweigh!!
    • View Profile
  • Company: Oceania/Regent
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Destination Staff
Bio jednom jedan grad,po imenu Kruzer (drugi deo)
« Reply #2 on: 13/May/2014 »
dobro da se nisi zeznula zbog dečka... brod je veliki test za vezu... iako meni osobno nisu jasni ljudi koji su toliko navezani an druge da ne mogu podnijeti odvojenost...  -()-

"It always seems impossible until it's done"

Offline layla

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 187
    • View Profile
Bio jednom jedan grad,po imenu Kruzer (drugi deo)
« Reply #3 on: 13/May/2014 »
Kasnije sam navikla na njihove zvuke,nocu kada su mislili da spavam.

 :pad: :pad: :pad:

Offline Mr.Bombastic

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
Bio jednom jedan grad,po imenu Kruzer (drugi deo)
« Reply #4 on: 13/May/2014 »
Samo nastavi  :run:
Obožavam čitati dogodovštine i stvarnosti o brodu  :banana:
And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.
by: Ayrton Senna

Offline Jovana_Bg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 187
    • View Profile
Bio jednom jedan grad,po imenu Kruzer (drugi deo)
« Reply #5 on: 13/May/2014 »
Epilog krece od Venecije,pa preko prelaska u horajzont ,sve je do reci potpuno realno i istinito. :plovim:
P.s.mozda me neko i prepozna..

Offline D.B.

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 205
    • View Profile
HhA ha. trcao sam i ja u jutarnjoj gangway uniformi u 18h misleci da je jutro i da kasnim.  :run:



Odlican tekst pajsa ziva bila! Sad cu i druge delove da pfocitam :uzdravlje:
Specijalne Fotografske Jedinice Srbije

Offline Jovana_Bg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 187
    • View Profile
Hvala,dala sam tati prvu stranu i kaze da nije lepo to sto sam pisala za Filipince,tako da cu sve vezano za njih da promenim ili izbacim jer hocu i da odstampam.

Offline Rocco_Barocco

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 602
    • View Profile
Možda bi i trebala na nekim mjestima koristiti neke izraze koji su malo više politički korektni, ali uzmi u obzir da nema tog pripovjedača koji mže dovoljno vjerno dočarati neke stvari na brodu, pa tako tvoj otac to može doživjeti samo subjektivno.

Offline Jovana_Bg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 187
    • View Profile
Upravu si,ja ne zalim za icim napisanim.U prvom delu i nisam toliko o njima koliko sam u jednom od delova,i taj cu morati da izmenim,ali na moju zalost,ja stvarno tako mislim o njima, i nerado cu izmeniti kad budem stampala za prijatelje i rodbinu.Moj tata ne kapira da se prica lose  ni o jednoj naciji,i to je ok,ali ne kapira ni da sam svasta lose dozivela od njih,kao i mnogi ,tako da i kad globalizujem nisam daleko od istine.Uostalom to sto zive u kartonskim kucama nije vredjanje,moja namera nije bila da ih ponizim,sigurno,vec da docaram ljudima zasto je njima taj posao toliko vazan i zasto toliko zele da ga zadrze.a i samim tim da nama,ostalima,podmecu nogu.Ali moj tata nije bio na brodu,tako da nije realan .

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Ne moze se nekom ko nije bio na brodu objasniti i docarati pojam Filipinac i Indijac. Sta god im pricao nece ti verovati 100%

Offline Jovana_Bg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 187
    • View Profile
Da ,svi su kao odjednom tako fini,ljudi ih brane ,kao kako smo rasiste, nacicste,a oni sami pljuju Hrvate ,muslimane,cak i Crnogorce.A oni su svi maltene nacija kao i mi,a zato brane zle Filipince .

Offline Rocco_Barocco

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 602
    • View Profile
Ja ipak ne bih bacao Filipince i Indijce u potpuno isti koš. Indijci su ipak malo civiliziraniji, među njima sam našao nekoliko ljudi s kojima se dalo popričati, čak je bio i jedan headwaiter Indijac s kojim sam bio u dosta dobrim odnosima. Među Filipincima toga nema, ima dobrih osoba, ali doista su svi prilično primitivni i zaostali, ja stvarno ne za što bih pozitivno mogao reći o njima osim da su brzi i marljivi radnici. I neugodno sam se iznenadio kad sam došao na brod jer sam očekivao prema pričama da su tihi i ponizni, a zapravo je posve drukčije, čini se da su se dosta osilili u međuvremenu, s njima je starno problem ravnopravno surađivati, jednostavno moraš biti iznad njih da bi to funkcioniralo, kod njih doslovno vrijedi ona "tko jači, taj kači". 

Offline Jovana_Bg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 187
    • View Profile
Pa dobro ,Indija je razvijenija i imaju drugaciju kulturu,daleko je razvijenija od Filipina,ali vecina njih radi u dish washu ,a Filipinci sve konobari,kuvari,i supervizori.

Offline Rocco_Barocco

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 602
    • View Profile
Ne znam kako je na drugim kompanijama, ali mogui ti reći da kod mene Indijci nisu baš voljeli Filipince. Sve dok Carnival nije preuzeo Cunard Filipinaca uopće tamo nije bilo, ali kasnije se to promijenilo i čini se da Indijci smatraju da Filipincima nije mjesto na Cunardu s čime bih se možda čak i mogao složiti.