Author Topic: Bio jednom jedan grad,po imenu Kruzer (šesti deo)  (Read 3889 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Jovana_Bg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 187
    • View Profile
 Dorucak u crew messu bio je po mom ukusu nekako najbogatiji .

Uvek ima kajgana,neki sir i kackavalj,mini virslice,przene,suhomesnati proizvodi,mozete da napravite sendvic,mini kroasani,jako lepi,obicno ih donesu iz Piazze i horajzonta.
U policama imate brdo zitarica,najvise sam volela jedne tamno plave,kao corn flakes ali sladak,resih kao da se hranim zdraavo,jer veci deo hrane je jako nezdrav,visoko kalorican,i genetski modifikovan,ali mozete naci uvek i nesto zdravo.
Kasnije sam iz horajzonta krala rice milk and soya milk.
Rekli su da je na Rubiju najbolja hrana,a na manjim brodovima mnogo gora.S obzirom da 80% posade cine Azijati,najvise je prilagodjena njima.
Najvise sam mrzela i izgovarala im Ajnstajnovu recenicu :"Ako vise puta ponavljate istu stvar a izcekujete drugaciji ishod,to se onda zove ludost",uvek su prepunjavali tanjir sa pirincom,uvek se naravno pola isprosipalo,pa su radnici u crew messu svaki cas morali skupetom (metla) da ciste njihov pirinac,a naravno oko food lajna,samo se pirinac mogao videti.Da ne govorim o tome kako ni pola ne pojedu,gladne oci...

Jos malo sam radila u stuf messu,i waiter in charge pricao mi je svoje dogodovstine sa predhodnih ugovora,savetovao me je sta da radim kada odem na horajzont,i pricao mi je kako ce biti dobro,kad odemo na Karibe,na Princess cays (princesovo ostrvo) ,gde tog dana,svakog kruza,a tamo su kruzevi od 7 dana,mi izadjemo na plazu i prodajemo pice putnicima.
I posle sam volela to,ali ipak je bio bolji raspored od onih koji su ostali na brodu tog dana,na open decku,jer je tada brod bio prazan,mozda jedan-dva supervizora na celom horajzontu,a nigde putnika i naravno, nothing to do.Pocnete oko 6 i 30,a oko 11h dobijete pauzu od 4-5 sati,i naravno pravac plaza,i to kakva samo plaza....Ponela sam brdo hulahopki,koje sam vremenom istrosila,i trebale su mi nove,a one u crew shopu su uzas,pucaju posle dva sata.Kasnije sam nasla u Turskoj one bas debele,koje mozete i da perete ,kupila 5 pari i bila mirna do kraja ugovora.
A inace u agenciji vam kazu da ponesete crne i providne,a providne su zabranjene ,toliko o tome...

Meterdi je dolazio svaki dan u staff mess,bio je bas fin covek,voleli su ga.
U svakom messu,u svakom delu broda zapravo imate telefone,i kada zazvoni vasa duznost je da se javite i predstavite.
Ovaj put je zvonio,ali meterdi se javio pre mene,i prosledio mi je poziv,bio je to moj decko.O reko jbt,sad sam nadrljala,ali samo se nasmejao,i rekao da se spremim jer uskoro idem na horajzont.
Moj decko naravno nije imao pojma ko se javio.Rekao mi je da je rekao assistant meterdiju da me posalje cim neko mesto bude slobodno.
Inace ako ne radite dobro,po kazni vas uvek mogu vratiti u crew mess.Assistant meterdi je bio takodje korektan covek,s njim sam u kontaktu na fejsu, (meterdi nema fejs nazalost) ali assistant je bio dosta ozbiljniji i zatvoreniji,meterdi je bio uvek nasmejan i opusten,isli smo cak na zurku sa njim jednom na Mikonosu,bio je jedan overnight.

  Kada smo dosli u Split a potom i u Dubrovnik,svi Srbi imali su privilegiju da dobiju day off,meterdi je bio pun razumevanja,nekima su dosle porodice tad,cak i na posetu broda,moji nazalost tada nisu mogli da dodju,zbog posla.A mnogi su i lagali da im dolazi porodica u Hr kako bi dobili day off.Ja sam iskreno rekla meterdiju,da bih volela da izadjem i da moji nisu mogli da dodju,i dobila sam day off.
Assistant meterdi je taj koji obicno pravi nase rasporede,ali na horajzontu,to radi assistant meterdi i neki supervizor koji je zaduzen za to.
A kad radite u messu onda vas supervizor pravi rasporede,naravno uz proveru meterdija ,a ako meterdi nesto kaze,tako onda mora i da bude.

  Kakav dan,i to Dubrovnik,wooow,svi Srbi napolje,idemooo.
Inace Azijati nisu mogli napolje,bez da plate nekih 18 dolara,ne znam tacno zasto,jer mogli su bilo gde drugde u Evropi. To je bilo dobro za nas,jer su oni ostajali na brodu ,pa nije mnogo trpelo to sto svi Srbi idu napolje na day off.
  Dva restorana,dve ogromne baste u Dubrovniku ,bile su pune Srba,naravno i kuvar moj.Hteo je da proba cevape,divne uspomene,divne slike.
Bili su i roditelji od tri druga...Hrvati su nas odlicno ugostili i bili su svi jako prijatni,konobarica nam je pricala da je radila na Royal Caribbean-u i kako hoce ponovo da ode u drugu kompaniju,i kako nam zavidi..Nismo se kupali,ali smo jeli,pili,obisli ceo grad ,i vratili na brod presrecni i puni utisaka...

 Ja sam u toku svog ugovora prosla bukvalno sve.
Evo,rad u crew messu,u staff messu,(samo u officer messu nisam ),rad na horajzontu,rad u piazzi,i nesto malo u belboxu.
Na open decku u ice cream baru,i isla sam naravno u dinning room kao ispomoc.Open deck je najbolji zbog rasoporeda a i radite u safari uniformi ( havaji kosulja,sorc i bele patike), i piazza ima fin raspored i jako je lepo raditi tamo,sluzite uglavnom kafu,koju putnici placaju,puno vrsta kafe,nesto poput Costa caffea i Coffe dream-a.
Piazza je smestena u mid shipu,ispred jednog od dinnig rooma,a tu su se odrzavale razne svecanosti.Poput captain welcome,vi ste u formal uniformi,crni prsluci i bela kosulja,i neki idu u Piazzu,sa belim rukavicama da sluze kanape putnicima,super je bilo to,plus hvatate krivine,jer posle toga idete nazad u horajzont,al naravno prvo produzite na cigaru.
Ista prica je i kad idete u dinnig na ispomoc.
Prosla sam dva kontinenta,videla dosta mesta,zatim dva Assistant meterdija tokom mog ugovora,i najvaznije,tamo pred kraj ugovora,dry dock,u free portu,na Bahamima,gde se brod generalno renovira,i to traje 12 dana.
Bez putnika,brod je na suvom,svi rade u crew messu,i imaju brdo full day offova,a cak smo kasnije jeli u horajzontu,brod je bio pun Italijana koji su dosli tu da sredjuju brod.
Osecali smo se kao na odmoru,i to kakvom.Cak sam prosla i kroz USPH-United States public health,to je Americka organizacija koja ide po brodovima i kontrolise stepen higijene,svaki brod u startu dobije 100 poena,a sve sto nadju sto ne valja,oduzima bodove,a ako oduzme do te mere,brod se zatvara privremeno,i to kosta kompaniju kolko hocete.

   Zaboravila sam da spomenem drill-ove i crew rounds.
Drill i crew round imate svakog kruza,i tog dana idete na neki kvazi trening gde kapetan proglasava emergency,i vi odete u svoju muster station,koja vam je dodeljena u blue card-u,uglavnom u dinning roomu.
Kao lude naste trcite u prslucima za spasavanje,i sa kacketima,odete do muster stationa i blejite nekih sat vremena,spavate uglavnom,a potom se vracate poslu,a za to vreme vam obilaze kabine,meterdiji,maestro,supervizori...
Svaka kabina mora da bude cista,kupatilo takodje,ne sme da bude gajtana.laptopova,punjaca,piksle i ostalih stvari na vidnom mestu.
Kreveti moraju biti zategnuti,a posteljina cista.Cimerka i ja smo stalno cistile kabinu,pa onda bude manje posla,a zamislite samo ormare da su otvarali,pa sve bi se srucilo na njih,jer to je jedino mesto gde mozete sve da potrpate.
Jednog crew rounda,nama su ostavili ceduljicu,kao nesto su nasli i to je samo kao neko skretanje paznje,nista ozbiljno.
Udjem ja ,pregledam sve i nije mi jasno sta nije u redu,udje i ona ,krsti se levom i desnom,a na ceduljici je pisalo vents in toilet must be clean.
Inace taj crew round je radio pogodite ko? Pa moj dragi supervizor,a jedva smo i nasle sta nije cisto.
To je ventilacija u kupatilu,u plafonu koja moze da se odvrne,i tu je bilo (ne vidi se spolja i golim okom,malo prasine ).Svasta,rekoh...


Potom uniforme,moraju biti savrseno ciste,ako se isflekate dok radite ,salju vas na presvacenje.I od svake uniforme imate po 3 komada,a bele kosulje,osim formal kosulje,i safari,vi donosite od kuce,sto vise to bolje .Uniformu vam peru radnici iz glavnog londrija,i placate im nesto oko 2,5 dolara dnevno,a mozete da im date jos toliko da vam svaki dan ciste kabinu.Svaki dan vam na vratima ostavljaju cistu uniformu i ciste peskire,to bas stedi vreme.Jedini dan kada londri ne radi je na turn around day,i tada morate sve da imate cisto.A najvise sam volela Italian uniform koju smo nosili za Italian dinner,dzemper na zeleno bele pruge,sa zelenom maramom oko vrata.Imate i dva manja londrija gde perete svoje stvari,imate masinu za pranjei i susenje,imate da kupite prasak za jednu upotrebu,ali daleko bolje je da kupite u crew shopu prasak,oko 5$ je bio ja mislim kilogram Tide-a.
 Kljuc od kabine,je plava kartica koju ubacite u vrata ,i kada pozeleni ,znaci otkljucano je,a kad je crveno znaci da ne radi i da se razmagnetisala.Jedno 10 puta mi se to desilo,i onda morate da odete da vam supervizor koji je zaduzen za utillity department,ne zove se tako bas department,ali seticu se.Idete kod njega da vam razmagnetise kljuc,a poenta je bilo da ga u dzepu drzite dalje od mobilnog telefona,i dalje od name taga.A postoji i muster key koji otkljucava sve kabine,taj kljuc imaju oni koji rade crew round, i accommodation department,supervizor tog departmenta popravlja kljuc.

Offline Pezo$

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 157
    • View Profile
bilo bi super kad bi sve ove tekstove pratile i neke slike koje si fotkala

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
bilo bi super kad bi sve ove tekstove pratile i neke slike koje si fotkala

Da, ali ...
Malo tko se sjeti slikati dok je u toj džungli. Čisto sumnjam da ima i jednu fotku sa radnog mjesta.

Ili si mislio na destinacije, luke?
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Jovana_Bg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 187
    • View Profile
Nije losa ideja,imam dosta slika i sa radnog mesta.

Offline Pezo$

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 157
    • View Profile
pa sto sa radnog mesta ako ima, sto sa samog broda, sto sa destinacija....svakako bi bilo zanimljivo sve to videti

generalno jako slabo slika ima na forumu, steta, a sve nas zanima kako to sve tamo izgleda

Offline Jovana_Bg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 187
    • View Profile
Evo stavljacu slike,i sa radnog mesta ali cu iseci sebe,ne bih bas da me svi provale . ;D