Author Topic: Primer portfolia  (Read 3491 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Jacob83

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 114
    • View Profile
Primer portfolia
« on: 23/June/2014 »
Da li bi mogao neki fotograf da okaci neku fotografiju kao primer onih koje je stavio u svoj portfolio za interview?

Procitao sam vec sta se trazi (portreti, grupne) ali bi mi veoma pomoglo ako bih video neki primer.

Tako bih znao  jesu li moje sto ih imam, dobre za portfolio ili ne valjaju uopste  oT

Najvise me buni to sto procitah na forumu da na brodu "ne sme ruka na ramenu jer se guzva odelo" a gledajuci ove sto sam slikao po svadbama, vecina se grle, pa opet negde procitah "moraju oba uha da se vide"  oT


Hvala :D


Offline Baron Tiosav

  • Forum Supporter
  • Registered
  • *
  • Posts: 86
  • ~tu fui, ego eris ~
    • View Profile
Re:
« Reply #1 on: 24/June/2014 »
ma uopste se ne opterecuj time. sta imas to trpaj,najvise sa svadbi a dal se vide knjaz i rubin na stolu,zguzvano odelo i usi? Boze zdravlja ,na to ces misliti kad odes na brod. Oni ce ti tamo objasniti sta tacno traze

Послато са PAP3540DUO уз помоћ Тапатока

Offline Jacob83

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 114
    • View Profile
Re:
« Reply #2 on: 24/June/2014 »
ma uopste se ne opterecuj time. sta imas to trpaj,najvise sa svadbi a dal se vide knjaz i rubin na stolu,zguzvano odelo i usi? Boze zdravlja ,na to ces misliti kad odes na brod. Oni ce ti tamo objasniti sta tacno traze

Послато са PAP3540DUO уз помоћ Тапатока

A koliki je neki optimum broja fotki za portfolio? 20? 30?

I da li ubaciti jos nesto osim portreta i grupnih?

Online bass.funk

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 144
    • View Profile
Re: Primer portfolia
« Reply #3 on: 24/June/2014 »
Između 20 i 30 je ok, možda bi bilo dobro da ubaciš što više možeš - bolje da imaš nekoliko njih viška nego da ti zafali. I, kako Tiosav napisa, ubaci sve što možeš sa svadbi, NAROČITO slike mladenaca.

Pijane svatove ne moraš. :giggle:

Offline Jacob83

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 114
    • View Profile
Re: Primer portfolia
« Reply #4 on: 24/June/2014 »
Između 20 i 30 je ok, možda bi bilo dobro da ubaciš što više možeš - bolje da imaš nekoliko njih viška nego da ti zafali. I, kako Tiosav napisa, ubaci sve što možeš sa svadbi, NAROČITO slike mladenaca.

Pijane svatove ne moraš. :giggle:

steta, takvih je najvise  :rofl:

A sta je sa onim "u prolazu", tj. slike nikog posebno vec cele atmosfere sa gomilom ljudi. Takve pretpostavljam da izostavim?

Online bass.funk

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 144
    • View Profile
Re: Primer portfolia
« Reply #5 on: 24/June/2014 »
Ma da, to ti ne treba. Cela priča je u tome da fotke iz portfolia moraju da se razlikuju o amaterskih, a one  "u prolazu" te samo mogu loše predstaviti.

Ima i tu zanimljivosti, ruku na srce...


Offline sfinga

  • Registered
  • *
  • Posts: 33
    • View Profile
Re: Primer portfolia
« Reply #6 on: 11/March/2016 »
ovo je stara jacobova tema, ali za one koji se upustaju u ovu avanturu, zelim da je dopunim sada nasim iskustvom

portreti (odrasli i deca) i svadbe su alfa i omega
20 pa na vise komada
crno bele, sepia, u boji, moze i neke igrarije sa ps ako ocete da se pokazete (ali bez preterivanja, ne idete tamo to da radite)
ono sto je njima najbitnije je da vide da znate sa svetlom i da kadrirate!

nemojte se opterecivati kakvi su vam modeli, lepi ili ruzni, brinite o tome kako ste vi odradili fotku

svadbe:
mogu biti sa otvorenog prostora, restorana, ulaza u restoran, crkve, studio, soba dok se mlada sprema...nebitno...dokle god je kompozicija dobra
mlada sama, mlada i mladozenja, mladenci sa gostima
dobro prolaze pre wedding slike (to su slike mladenaca) kad ih slikate na nekim specijalnim lokacijama, mogu biti obuceni svecano kao za vencanje, a mogu i kezual....tu su razne poze, siroke mogucnosti...dosta je tu prostora za igrarije, vise nego kod restoranskih fotki
izbegavajte one u pokretu (kolce ili pijane igranke)...fokusirate se na izbor onih pozerskih, jer to cete i ovamo raditi

za portrete:
pazite na pozadine, da se uklapa u pricu, opet moze bilo koja lokacija...
mozete close up portret, moze i siri kadar samo nemojte nesto mnogo siroko tipa puca kadar od sirine a osoba vam je sitna u sredini, ko one turisticke amaterske hehe

za sve ovo upotreba blica je pozeljna, ne mora svaka fotka ali vecinda da, posto se na brodu koristi u svakoj prilici, valjalo bi da vide po fotkama da znate da ga koristite

macke ribice apstrakcije vodopade i slicna cuda, ako bas zelite poneseti jednu dve ako ce to vama biti neki gust, njih to ne zanima ali ni najmanje

...........................

ako ste totalni amater, a ocete da im prodate pricu, onda skupljajte prijatelje da vam poziraju
drugaricu picnete, pa lepo uz neko drvo, popodnevno sunce, romantican pogled u daljinu i cepaj iz svih mogucih uglova i razne poze
druga namontirajte pa uz neki zid zanimljive konture, neka vas gleda smekerski i skljocaj
sestricinu od 4 god namontirajte pa neka vam pozira na travi, ili na nekoj stolici, deca vole da poziraju, imitiraju sve sto vide na tvu
gledajte casopise pa imitirajte te poze
letnja kisa, eto prilike....drugarica koja voli da se slika (svi to imaju) neka pozira malo, sve za umetnost
zalazak sunca, odlicna prilika sa fotgrafije silueta

birajte deo dana kada cete imati dobro svetlo (nikako podne kad su senke najjace) najbolje prepodne ili popodne

dobre savete daje Scott Kelby u svojim knjigama
prva i druga knjiga imaju poglavlja o fotkanju svadbi i portreta, ima dobrih saveta


za one najlenjije, znam mnoge koji su prosli na tudje fotke, pa eto ako vam je to izbor mozete i tako, samo pazite da ne platite na cupriji kad niste na mostu
onda se barem dobrano spremite, teoretski, kad vam daju aparat u ruke ili vas pitaju kako ste slikali tu neku fotku da ne bude svasta
vidjala sam primere gde su donosili extra fotke ali zato kad krene prica i svemu tome veze nemaju sta je sta, i tu se izdaju...kad vec igras igu onda je odigraj do kraja ;)

Offline putnik1182

  • Registered
  • *
  • Posts: 17
    • View Profile
Re: Primer portfolia
« Reply #7 on: 12/March/2016 »
ovo mi treba  :banana:

ja bi napravio mix svojih slika i tuđih(svadbe)
svakako bi svoje morao isprintati u nekom studiju pa bi zamolio da mi daju neke svoje i da objasne koje su settings-e koristili
vjerovatno je skupo printanje al šta da se radi...

to se fino poreda u neki album, zar ne? :)





Offline sfinga

  • Registered
  • *
  • Posts: 33
    • View Profile
Re: Primer portfolia
« Reply #8 on: 12/March/2016 »
mi smo printali u foto radnji, na onom profi papiru za fotografije
pa smo to redjali u folije i u fasciklu zakacili da se lista ko knjiga
a mozes i u foto album
cusni ih u nesto cisto estetike i prezentacije radi, da im bas ne bacis topkicu fotki na sto

mozes i da kombinujes malo svoje malo tudje, samo upoznaj se tim tudjim gde su radjene i kako

kad se uhvate neke fotke onda u vezi nje pitaju:
kojim je to aparatom slikano, koji deo dana, koja je to prilika bila, jesi saradjivo sa nekim ili si sve sam, gde ti je svetlo bilo odakle dolazi, jesi koristio blic, koji mod si koristio na aparatu (uvek manualni, ponekad program ako je bas neka guzva, nemoj zmija da te ujede da lupis automatik, jedna je pala intervju zbog toga, kakv crni automatik), koji mod na blicu (kad nemas vremena, guzva je i brzo radis, cepas TTL, kad imas vreme da se igras onda manuelni i tu)

Offline urosh-rs

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Re: Primer portfolia
« Reply #9 on: 12/March/2016 »
Hvala puno na odgovorima,  znaci samo je bitno manuelni mod i taj TTL blic,  a ako sam slikao drugacije? 
Sta me mogu jos pitati za portfolio?  O fotoaparatu?

Offline sfinga

  • Registered
  • *
  • Posts: 33
    • View Profile
Re: Primer portfolia
« Reply #10 on: 12/March/2016 »
Ako si sliko na automatiku lazi da nisi...lazi da je program ili manuelni

To je to uglavnom...vrte se takva pitanja....ako se setim neceg jos javicu ti
Mozda se javi jos neko sa drugacijim iskustvom

Offline Jacob83

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 114
    • View Profile
Re: Primer portfolia
« Reply #11 on: 12/March/2016 »
Posto je odstampan portfolio tu imas vise prostora da ne odgovoris skroz  tacno, pitace te gde je slikano, koji f stop, shutter, iso, kojim objektivom, sad ne mozes da kazes npr da je f 8 ako se lepo vidi da je f 1.8. Znaci nabubaj podesavanja  slika iz porfolia i to je to.

Pitaju i sa kojim aparatima i objektivima imas iskustva jel si imao iskustva sa stampanjem. Portfollio stvarno slabo gledaju, vise ih zanima kako prodajes, da li znas tehnicki da baratas aparatom. Meni je npr rekao za par fotki koje su malo vise umetnicke rekao "ti naravno znas da ovo neces moci na brodu da radis" na sta sam ja odgovorio naravno da znam.

Ako imas jos neko pitanje pitaj.