Author Topic: Smaranje gostiju dok veceraju  (Read 6995 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Photo

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Smaranje gostiju dok veceraju
« on: 06/July/2014 »
Hvala na odgovru i mislim da se svi slazemo, da ako si dobar radnik mozes napredovati, jer se na takovom mestu, kakav je brod,ipak ceni predanost uradu i elokventnost. Ta misterija za mene je resena. Jos jednom,  Hvala.  :yahoo:. I gledacu da apliciram za sto bolju kompaniju, koliko to budem ..jeli mogao.

Jos jednu stvar bih Vas zamolio :moli:,  da mi odgonetnete  malu predrasudu prema jednoj, mozda za Vas minornoj stvari....ali za mene je to sada, mozda cak i jedina prepreka da odem na brod...a to je : Smaranje gostiju dok veceraju ili nesto slicno tome.
Interesuje me, da li se prolazi neka vrsta obuke  u vezi tog detalja, jer predpostavljam, da gosti ne smeju biti "maltretirani" od strane osoblja i da im se mora prici na jedan odredjen nacin.
Ja,  jedino ne poznajem taj nacin prilaska...i ne znam kako to da resim. A ne bih da se zaustavim na toj prepreci...Glupo da se sve to propusti, samo zbog jedne barijere.  :nono:

Revolution needs photographers !!!

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Smaranje gostiju dok veceraju
« Reply #1 on: 06/July/2014 »
Ovo se pitanje konstantno ponavlja, možda ne bi bilo loše napraviti posebnu web starnicu na tu temu, npr www.smaranjegostijudokveceraju.com
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Jacob83

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 114
    • View Profile
Re: Smaranje gostiju dok veceraju
« Reply #2 on: 06/July/2014 »
Vidi ovako, sedis u restoranu, kaficu ili nocnom klubu i vidis zgodnu cicu, ma prelepa devojka, zaljubise se na prvi pogled.

Medjutim ona u restoranu jede, u kaficu pije pice s prijateljima ili u nocnom klubu plese.

Imas dve opcije:

1. Da joj pridjes i smaras dok jede, pije ili plese, i mozda je smuvas

2. Da je ne smaras dok jede, pije ili plese i da odes sam kuci.

Isto to ti je i sa smaranjem gostiju. Il ces da ih smaras i zaradis ili neces i neces zaraditi.

Ja ti ovo pisem iz perspektive nekog ko je smarao ljude na kopnu dok jedu, piju, plesu.

Ako ne mozes da smaras nekog da bi zaradio onda vidi neku poziciju gde neces morati nikog da "smaras"  :airquotes:


Online bass.funk

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 144
    • View Profile
Re: Smaranje gostiju dok veceraju
« Reply #3 on: 06/July/2014 »
Bitno je samo da preguraš prvih par puta, posle će ti to postati rutina. Biće te malo blam, ali svi smo prošli kroz to.

Što se tiče sale za ručavanje, najvažnije je da se sve uradi brzo i što je moguće efikasnije. To je izvodljivo samo ako svi fotografi rade zajedno - pamtiš svoju sekciju, i kad je završiš pomažeš drugima. Preskačeš stolove gde konobari serviraju hranu i vratiš se posle.

Najbolje je da se fokusiraš na kvalitet, pošto je bolje napraviti 50 odličnih nego 100 loših fotki. Brzina se stiče vremenom.

A smaranje i nije toliko smaranje, pošto SVI gosti znaju da će se fotografi pojaviti. Kao, iznenađeni su, a kad propustiš sto odmah zovu konobara koji zove matr dija koji zove menadžera koji zove tebe da se vratiš i da ih slikaš... :rofl:

 

Offline YoungOutlaW

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 415
  • I am what I am..
    • View Profile
  • Company: MSC
Re: Smaranje gostiju dok veceraju
« Reply #4 on: 06/July/2014 »
Znaci ne ide mi u glavu da se i dalje raspravlja o ovome. :pad: Dragi "photo", mislim da su ti ljudi dovoljno napisali o smaranju, ili "smaraj" pa zaradi nesto, ili sjedi kod kuce na internetu dok imas uslova za internet i citaj kako drugi narod "smara" putnike!

Aj zivio. :plovim:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Smaranje gostiju dok veceraju
« Reply #5 on: 07/July/2014 »
Eo @photo, možeš na instrukcije kod @outlaw-a.
On je "smarao goste" pa je sad photo manager, a nekada je radio ... pročitaj njegove postove.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Photo

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Re: Smaranje gostiju dok veceraju
« Reply #6 on: 07/July/2014 »
Hvala svima na odgovoru...Nisam zeleo da "smaram" oT po forumu, ali mislim da se isplatilo. Nadam se da ce i na brodu tako biti.
 Pocinjem polako da sticem utisak kako se sve to tamo odvija, i da je to zapravo rutina, kako za fotose tako i za goste.
Jos jednom, zivi bili ...pa se cujemo kad stignem na brod. :pilot:
Revolution needs photographers !!!

Offline Alkibijad

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
Re: Smaranje gostiju dok veceraju
« Reply #7 on: 13/July/2014 »
Dok prilazis prvom stolu, najbitnije je da na licu imas veliki osmeh i uz reci tipa "Hello everybody, get closer please and give me a big smile", gosti ce sami ostaviti jelo i namestiti se za slikanje.
Znaci prvih 10 sec su najbitniji za probijanje leda. Ne smes biti bojazljiv, stidljiv, vec nasmejan i malo navalentan. Nikad ih ne pitas da li im je do slikanja, nego im vec dajes intrukcije kako da se nameste i zacudices se koliko su ljudi poslusni kada im sugestijom nametnes da se slikaju.Mi sa Balkana imamo takav mentalni sklop da nam nije kulturno da ometamo ljude dok jedu. Veruj mi , drugi narodi nemaju taj problem kao mi.
Ne zaboravi da si ti tamo paparazzi a ne neki umetnicki fotograf.

Offline Photo

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Re: Smaranje gostiju dok veceraju
« Reply #8 on: 23/July/2014 »
Dok prilazis prvom stolu, najbitnije je da na licu imas veliki osmeh i uz reci tipa "Hello everybody, get closer please and give me a big smile", gosti ce sami ostaviti jelo i namestiti se za slikanje.
Znaci prvih 10 sec su najbitniji za probijanje leda. Ne smes biti bojazljiv, stidljiv, vec nasmejan i malo navalentan. Nikad ih ne pitas da li im je do slikanja, nego im vec dajes intrukcije kako da se nameste i zacudices se koliko su ljudi poslusni kada im sugestijom nametnes da se slikaju.Mi sa Balkana imamo takav mentalni sklop da nam nije kulturno da ometamo ljude dok jedu. Veruj mi , drugi narodi nemaju taj problem kao mi.
Ne zaboravi da si ti tamo paparazzi a ne neki umetnicki fotograf.

Da li se desava da gosti posle 5, 6 dana popi*de od smaranja, pa pocnu da vredjaju,a verovatno se  desava...Kako se to resava, s obzirom da moras da budes "cool", i da je gost zasticen ko beli medved...Kako se sklonis od toga, a da pritom ne zaradis neku kaznu ili tome slicno...

Revolution needs photographers !!!

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Smaranje gostiju dok veceraju
« Reply #9 on: 23/July/2014 »
Ne znam, brate... Ti baš imaš neku fobiju od tog, kako nazivaš, "smaranja". -()-

Pa ne upadaš ljudima u kuću kroz prozor dok večeraju u krugu porodice. Ne ideš na njihova privatna okupljanja organizovana u dvorištu njihovog dede. Ti ljudi su došli na krstarenje. Nema tu kamerne atmosfere. Sve je provod, šou biznis, sjaj, kič, opijanje, ožderavanje, muzika, vriska dece, hiljade ljudi se muvaju unaokolo... To ti je kao jedna velika svadba.

Oni su došli kod tebe na brod, na tvoju teritoriju, očekuju da se dobro provode i očekuju da se slikaju. Ko neće - ne mora. Neće se niko pitati koji si sad ti, šta hoćeš, otkud tu, ko ti je dao za pravo da ih "smaraš".

Nema potrebe da dramiš, hiljadama kilometara i ko zna koliko meseci si daleko od broda a ti se opterećuješ situacijama koje samo zamišljaš, a nemaš ideju kako to izgleda u stvarnosti.

Probaj za vežbu da radiš kao trgovački putnik / akviziter, tu ćeš ti da upadaš ljudima na njihove teritorije, nepozvan, remetićeš im mir i rutinu... E, to kad preguraš i opustiš se, gosti na brodu će ti biti plišane mede.

Ne zaboravi - ti ljudi su došli na krstarenje. Ne ostaju tu mesecima kao ti, nego samo tih 5, 6 ili koliko već dana. Ne žive na brodu. Provode se na brodu. Možda im je to sve za celu godinu. Očekuju da se slikaju. Žele da imaju uspomene.

Relax...

Online bass.funk

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 144
    • View Profile
Re: Smaranje gostiju dok veceraju
« Reply #10 on: 23/July/2014 »
To je stvar koju rešava menadžment, tvoje je da se ponašaš po njihovim uputstvima, na prvom mestu da budeš ljubazan.

I, nemoj pogrešno da shvatiš, ali čini mi se da se previše štrecaš unapred. Nema razloga za to.

 :zen:

Offline Jacob83

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 114
    • View Profile
Re: Smaranje gostiju dok veceraju
« Reply #11 on: 23/July/2014 »
Ako imas fobiju toliku ja imam resenje:

Uzmi lepo aparat, izadji na ulicu i kreni da presreces ljude da ih slikas. Bez zezanja ti ovo kazem. Pridjes lepo sa kezom od uveta do uveta i pitas jel mozes da ih slikas, okines i nekog bez dozvole cisto onako da i na to naviknes.

E ako to prezivis onda ces znati kako ces da reagujes kad budes i ako budes "smarao" na brodu.

Offline Alkibijad

  • Registered
  • *
  • Posts: 40
    • View Profile
Re: Smaranje gostiju dok veceraju
« Reply #12 on: 23/July/2014 »
Da li se desava da gosti posle 5, 6 dana popi*de od smaranja, pa pocnu da vredjaju,a verovatno se  desava...Kako se to resava, s obzirom da moras da budes "cool", i da je gost zasticen ko beli medved...Kako se sklonis od toga, a da pritom ne zaradis neku kaznu ili tome slicno...

Naravno da se desava, narocito stariji gosti. Cak te i opsuju ali to je jako retko. Cesce se desava da te oteraju onako rukom kao da si napast (sto na kraju krajeva jesi). A ti se samo osmehnes i zahvalis i odes dalje.
Gosti su cudni...oni zele "moc" da mogu nekog odbiti. Meni se recimo da ih pitam 2x i oteraju me bas onako bahato. Dodje 3 formal night, ja njihov sto preskocim, a oni odu na Guest RElations da se zale kako ih fotograf (ja) diskriminise.

Znaci samo opusteno, najpre zbog sebe, biti malo napadan a ako umes jos nekog da nasmejes time bole.....
Ako neko krene da se nesto mozda kao dere na tebe (sto je kazem ti veoma veoma retko) , ljubazno im objasnis da ti samo radis svoj posao i to je to. U 99% slucajeva gosti se povku i ti radis dalje.


Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Smaranje gostiju dok veceraju
« Reply #13 on: 24/July/2014 »

... ti se opterećuješ situacijama koje samo zamišljaš, a nemaš ideju kako to izgleda u stvarnosti.


 ::yes::

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline direktor

  • Registered
  • *
  • Posts: 201
    • View Profile
Re: Smaranje gostiju dok veceraju
« Reply #14 on: 24/July/2014 »
Hahaha, CEO uvek ima pravu poruku 

:uzdravlje:
Gnothi Seauton