Author Topic: Španska serija na brodski na?in (V)  (Read 12862 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Joksimus

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 48
  • Hakuna Matata!
    • View Profile
Španska serija na brodski na?in (V)
« on: 09/July/2014 »
Sada se već živi neki novi život. Kuće se setim tu i tamo, kroz neke čudne flešbekove koje imam povremeno, i dok mislim kako su ljudi do kojih mi je stalo.
Nemojte misliti da je ovo preterivanje - jednostavno vas brod uvuče u svoj sopstveni ekosistem, mikroklimu, sistem vrednosti, program života, nazovite to kako želite. Niko ne zaboravlja svoju kuću s namerom, je l'.
I nije to ni zaboravljanje.
Ja sam to definisala ovako, dok sam bila tamo...
Moj život je stavljen na pauzu.
Stoji tamo negde i dalje, dok sam ja ovde i radim to što radim živim neki potpuno drugi život, sa 1200 drugih nepoznatih članova posade i 2000 putnika.
Ovde mogu da radim šta god hoću i kako god hoću, jer ću biti ona ista kad se vratim kući, kako god okreneš...
(Pod ovim ne mislim na raznorazne gluposti koje bi verovatno svima pale na pamet kad pročitaju ovako formulisanu rečenicu, mislim na generalne stvari koje nikad nismo mogli-hteli da radimo u stvarnom svetu, a možemo na brodu i u svim lukama u koje nas odvede)

Već imam "svoj" krug ljudi, sa svih strana sveta, sa kojima i kad se sretnem u hodniku u 2 minuta pre nego što nam počne smena, mogu da saznam bukvalno sve detalje njihovog ljubavnog života i da me zanima i da me ne zanima. I da se naravno podrazumeva da se posle vidimo u crew baru na pivu.
Moj prvobitni foto-tim:




Jedino loše posle prve polovine ugovora jeste to što je vezivanje za ljude iz tima ili bilo kog drugog departmenta već neizbežno.
A, ti ljudi počinju da odlaze.
Došli su dva, tri, četiri meseca pre vas, i sada je vreme da idu kući, baš kada vam je najlepše, baš kada vam trebaju, baš kada... Ne možete da zamislite svoj brodski život i rad bez njih.
Ja sam imala baš nekih teškoh momenata tzbog toga, ja kao ja, emotivac kome teško padaju rastanci na brodu.
Jer, najteže je u celoj toj priči to što u dubini duše znate da te ljude nikada više nećete videti.
Osim ako se baš ne poklope neke okolnosti, neki brod, ili oni dođu u Srbiju, ili vi odete kod njih...
Bilo je tu mnogo suza, zagrljaja, obećanja, videćemo se, nekako, negde. Nekad...
Ali, dobro. Da ne zalazimo u patetiku i demotivaciju.
Čak i to postane stvar navike, vremenom.

Obećala sam da ću napisati nešto o jezičkim barijerama i nesporazumima, konkretno o mojoj nezgodnoj situaciji sa šefom.

Kao što vi koji ste brodski judi već znate, postoje 2 vrste drill-a, crew drill i passenger drill.
Za vas koji ste na putu da postanete brodski ljudi, da pojasnim:

-Passenger drill je onaj u kom mi treniramo putnike za slučaj opasnosti, pre početka svakog kruza. Onaj u kojima ih vodimo do sigurnih delova broda, objašnjavamo im nošenje life jacketa, emergency exits, čamce... itd itd.
-Crew drill je onaj u kome treniraju nas, uvek za neke drugačije situacije.
U crew drill-u ne učestvuje niko od putnika i uvek se održava u nekom portu, dok su svi napolju. Tako da, ako ste imali day off, više ga nemate, je*i ga, negde gori neka vatra na brodu i svi će poginemo u vodu.
Nekad je to požar, nekad postavljena bomba na brodu, na nekim rutama imaju i drill za napad piratga, itd itd itd.
Ponekad će to ipak biti samo projekcija filma o ponašanju prema ljudima sa posebnim potrebama, da ne dužim, skapirali ste. Ako niste, pitajte, pojasniću što bolje mogu.

Enivej... Sa drill-a možete biti exempt, tj izuzeti, tj ne morate da idete.
Sa passenger drill-a, konkretno, mi smo izuzeti zbog slikanja embarkation-a, kada nam je to u rasporedu.
Sa crew drill-a smo izuzeti zbog slikanja gangway-ja. I, to je najgore. Napolju 50 stepeni, ti žarko želiš unutra u klimatizovani brod da bežiš od vatre na deku 2, a oni te ostave tamo jer ne moraš da ideš, odnosno "you're excused".
I ostaneš da goriš na gengveju u kostimu pirata dok se tvoji drugari smeškajući gegaju da demontiraju neku bombu u foto galeriji.
Svejedno - crew drill je ozbiljna stvar i s tim nema za*****ancije.

Crew drill moraš da imaš najmanje jednom u mesec dana.
Passenger drill nekad preskočiš i 2,3 puta zaredom kad slikaš embarkation, tako se zalomi. Jer taj nije toliko bitan.
Kako je došlo do nesporazuma?
Bila sam u liftu sa drugom, i pričali smo o drillovima. Sa nama je u lift ušao jedan od safety oficira, englez.
Ja sam u jednom trenutku rekla tom drugu kako sam "večito exempt sa drill-a i kako me to nervira", misleći na passenger drill, jer sam svaki put kad slikam embarkation ja exempt i ostajem tamo, dok moje kolege idu na drill. Glupost, ćaskanje.
Oficir izađe iz lifta i ode.
Ispostavilo se... šta?
Da moj šef mene uvek izostavi sa crew drill-a, da sam se ja tom oficiru požalila na to, da ja ne znam šta da radim u slučaju opasnosti, da sam JA opasnost jer ne znam to...  
Pozvana sam na razgovor sa šefom zbog toga, prvo. Pitao me u fazonu - šta koji k...., o čemu ti pričaš, šta...
A meni - NIŠTA nije jasno.
Objasnim ja njemu da uopšte nije tako bilo, da znam sve kako šta i gde treba da se radi... I nas dvoje pravo na informativni razgovor kod... e, ljudi moji, stao mi mozak. Nije Hotel General Manager, nego ona druga bitna ličnost. Pogubila sam pojmove. Brodski ljudi, pomagajte.
Kažu oni meni - to je ozbiljan propust, to mora da se reši... Ja se ubih objašnjavajući da nema propusta, da je nesporazum, da ništa moj šef nije skrivio, ama baš ništa...
I tu krenu da me ispituju koliko ima čamaca za spasavanje, koliko onih na naduvavanje, koliko izlaza iz svake oblasti, gde se nalaze aparati za gašenje broda u mom radnom području, šta se nalazi u jednom čamcu za spasavanje, šta radim kada nađem dete, šta sa osobama sa invaliditetom, šta ako je vatra tu i tu, šta ako, šta ako...
Ja, valjda iz panike, na sva pitanja odgovaram k'o iz topa i tačno.
Uveriše se oni da mi ne mogu ništa ni prišiti, i da hoće. Kažu, ti znaš više od nekoga ko je proveo 3 godine na brodu.
Moj šef se preznojio, a ja poplavela od straha.   :nono:
Možda to vama odavde sad ne zvuči strašno, ali verujte, jeste.  Čovek da izgubi posao ili bar ima ukaljanu karijeru zbog mene, a i ja da se uvalim u neku glupost. Kao što rekoh, safety first, u to se polaže najviše truda i vremena na brodu. I s tim nema igranja.
Završi se to srećno, ja se izvinih 50 puta šefu, on me zagrlio i rekao nema veze, nisi ti kriva, taj tip ima običaj da njuška okolo i traži probleme gde ih nema... Ubrzo se iskrcao, pa mi je laknulo. Do tad sam ga izbegavala i bila nevidljiva k'o j.... nindža.

To vam je to, nezgodna priča sa, ipak, srećnim krajem... Valjda svi moramo da prođeno nekakvo vatreno krštenje da bi znali posle kako da se sačuvamo od sličnih situacija i budemo oprezniji.

Posle skoro 4 meseca na brodu, otkrila sam grupicu ljudi koja mi najviše odgovara... Italijane.
Valjda jer smo najsličniji jedni drugima. Najglasniji jesmo, to definitivno.
I to one, što reče naš dragi CEO u mom prethodnom topiku, oficire koji nas gledaju kao smrtnike  :D
S tim što za ove nisam ni znala da su oficiri, toliko o tome koliko se to kod njih primetilo. Nisam se ni razumela u te njihove rankove, inženjeri, oficiri, oni što voze brod, sve to meni bilo isto. Bilo je par klasičnih šminkera, izgledaju k'o Boško Jakovljević pomnožen sa 2,3, ali njih sam retko viđala. To su baš ti što "voze" brod, oni su uvek bili previše kul za sedenje u crew baru.
Združila sam se sa dvojicom inženjera, jedan 3rd engineer officer, drugi 2nd po ranku.
i, tu skontam da mi stvarno najviše odgovaraju, kao ljudi za priču, po talasnoj dužini, nekako, ne umem da objasnim... izdvajali su se od ostalih ljudi na brodu.
Pogotovo jedan od njih, if you know what I mean  :hehe:
Ali, znajući za sve priče o Italijanima oficirima, trudim se ja da budem 'ladna k'o špricer, ovo-ono.

Sedim s njim i pričamo nešto, ko će se setiti šta, jedino čega se sećam je to da ima plave oči ahaha
I da je 12 godina stariji od mene.

I vidim da ima iPod sa sobom... Reko, daj da vidim šta slušaš...
Krenem da mu skrolujem kroz plejlistu i šire mi se oči, a u glavi mi samo jedno "oženi me" XD
Ode on nazad na posao, ja ostado'... zabola u jednu tačku i pijem pivo.

Posle samo 2, 3 dana, dolazi meni jedna devojka u baru, i kreće da priča...
Slušaj, videla sam te sinoć sa onom dvojicom Italijana.
Samo ću ti reći jedno veliko - NE.
Beži, sklanjaj se, okreni se sad i idi na drugu stranu, ne ne ne ne ne... ne sa Italijanima, ne sa oficirima, veruj mi... Svi su oni oženjeni i imaju decu kod kuće, ima da te spetljaju za 5 minuta... a tada će biti kasno...
Meni srce potonulo, što se kaže  :nono:
Ja već otkinula za ovim jednim, skroz... Verujte mi, primetite kad vam na brodu neko želi pokazati "naklonost". A ovaj povrh svega, ne pokazuje to.
Tešim se ja, 'ajde...
Rekoh sebi, pašćeš na najveću moguću glupost, i to svesno, i sama ćeš sebi da upropastiš život.

Još par njih popričalo sa mnom... Iste priče... Kako je to rekla jedna devojka iz mog tima, ja samo što se nisam zadavila čipsom od smeha "He's an Italian for Christ's sake, he looks at you and BOOM you're pregnant!" sa sve gestikulacijom rukama na "boom!"
I tako zaglavim ja negde u nekom međuprostoru, lebdim između Italijana, moje želje da se zbližim s njim, isto toliko velike želje da se držim podalje od njega, devojaka koje me zasipaju savetima...
Združili se mi u međuvremenu, počeo redovno da mi pravi kafe ("ko će bolju kafu da ti napravi od mene"), šetkamo se po open deckovima posle posla, po 2,3 sata, do 4 ujutru budni, on radi od 7, ja od 8, šta ima veze... Devojke hoće da me ubiju, i sve tako redom...
Ja odlepila, zaboravih kako se koristi fotoaparat.  :pop1:

A prvo pravilo mi je bilo - ne petljaj se ni sa kim na brodu. Ne zaljubljuj se, ne vezuj se, ne glupiraj se. Nisam nikada bila za kombinacije i vezice, i nisam zato otišla na brod. Držala sam do sebe i ignorisala sve predloge tog tipa, jednostavno, nisam za to.
Ako se s nekim zbližim, znam da će biti gadno. Ili će taj neko uskoro otići kući i nikad ga više neću videti, ili će biti natezanja i razvlačenja "čućemo se, viđaćemo se nekako" ili ću ja jednostavno očekivati jedno a dobiti nešto sasvim drugo (čitaj-ništa...)
Tako da, to mi je bilo najteže, jer sam naletela na osobu sa kojom sam jednostavno "Kliknula", onako iskreno, drugarski, kroz razgovore, šetnje, vino, večere, kafu... Što bi se reklo, da smo napolju, bilo bi savršeno. Ovako, tu samo postoji strah od odlaska, ne smem ni da pitam kad mu se završava ugovor, neće to uspeti... I to je mnogo zeznut osećaj, baš bolan.

U međuvremenu, promeni mi se ceo tim, odu svi koje sam zatekla kad sam došla, uključujući i menadžera i asistente.
Ukratko - potpuna promena okruženja i opet navikavanje na novo.
Dobila sam menadžera Bugarina, koji je jedan od najvećih kraljeva koje sam upoznala, i asistenta Engleza, koji se na brod ukrcao u majici na kojoj piše Užička republika - ćirilicom.
Čovek koji je više vremena proveo na Zlatiboru, u Užicu, Novom Sadu i Nišu nego u Engleskoj. Voli nas čovek, dok je društva, pečenja i rakije njemu u životu sve potaman.
Ko god ga poznaje i ko god vidi da je sada asistent menadžera, samo se prekrsti i kaže "samo Bog zna kako je taj čovek uopšte još uvek na brodovima, a ni on ne zna kako je postao asistent"
Međutim, čovek je znao kako da radi svoj posao.

Ne treba da vam objašnjavam kakvo je to poslovanje bilo.
Oslovljavao me je sa "Gdeee si p..ko" i kad me je zagrlio prvi put rekao mi je "Smrdiš k'o puma".
Zajedno smo slušali Pink Flojd do 4 ujutru dok je štampao fotke posle formal night-a i švercovala sam mu tople sendviče i kafe sa mojim oficirom u po noći kroz passenger areas.
Bugarin je uvek bio prepun priča o svojim brodskim i***tlucima, pokazivao mi fotke dok je imao kosu do pola leđa, i slične stvari.
S njim sam slušala Iron Maiden i njemu omiljenog Yngvija Malmsteena i prozivala Bugarsku, zemlju kradljivaca turbo folka i pustoši. S čim se složio.
Nas troje smo nekako bili potpuno na istim talasnim dužinama i sve je bilo mnogo opuštenije nakon što su oni došli "na vlast".
Sve si mogao da se dogovoriš za promenu u rasporedu posla ako samo lepo zamoliš i obrazložiš, na sastancima se uvek lepo razgovaralo i analiziralo sve što u timu valja i ne valja, prelazili smo budžet i svima je bilo fino.
A njemu to prvi put kao menadžeru.
Obilazio nas tu i tamo moj oficir, tj safety engineer, bane u foto lab da vidi "je l' sve po protokolu". Ovi se rastrče okolo da sklanjaju kante sa chemical waste-om koje još nisu izneli i sve što ne treba da bude tu gde jeste, a meni smešno.
On samo klima glavom u fazonu "ja ne znam kako smo svi još uvek živi":
Taj brod je stvarno bio haos. Čega sam se ja sve naslušala od njega, pitam se kako smo plovili...


Bili smo u iščekivanju drydock-a - još jedna stvar koji mnogi ljudi nisu doživeli za par godina poslovanja, a ja dobila na prvom ugovoru.
Biće jednog opširnog posta i o tome, kako se bližimo kraju mog ugovora, jer smo u drydock-u bili u maju.
Biće i slika!






Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Španska serija na brodski na?in (V)
« Reply #1 on: 09/July/2014 »
Quote
I nas dvoje pravo na informativni razgovor kod... e, ljudi moji, stao mi mozak. Nije Hotel General Manager, nego ona druga bitna ličnost. Pogubila sam pojmove. Brodski ljudi, pomagajte.

Safety Officer (po činu First Officer), ili Staff Captain. Jedan od ta dva. Ne vidim koga drugoga bi zanimalo nešto u vezi crew drill-a.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Gia

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 122
    • View Profile
Re: Španska serija na brodski na?in (V)
« Reply #2 on: 09/July/2014 »
Bra'o legendo  :clapping:
Nikad ne dijeli djevojci kompliment u vezi njenih brkova,ma koliko god bili fantasticni


Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Španska serija na brodski na?in (V)
« Reply #4 on: 09/July/2014 »
Staff Captain!  :run:

Drugi po važnosti na brodu, i ne možeš se sjetiti odmah  :facepalm:

Jel možda bio englez?
edit: nađoh ga, odavno je kapetan
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline srdjo

  • Registered
  • *
  • Posts: 54
    • View Profile
Re: Španska serija na brodski na?in (V)
« Reply #5 on: 09/July/2014 »
Sto vise citam, sve vise zelim da idem kao fotograf...svaka cast na textovima, docaras svaku sitnicu da imam osecaj da sam i ja bio tu s tobom... :clapping:

Offline Joksimus

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 48
  • Hakuna Matata!
    • View Profile
Re: Španska serija na brodski na?in (V)
« Reply #6 on: 09/July/2014 »
CEO, ne zameri, rekoh ti da je važan, ali ne mogu da se pohvatam sa Staff Captainom, Staff Engineerom, HGM-om, čak mi se u glavi zaglavio pojam "Cruise Director" iako znam da nema apsolutno nikakve veze s ovim... Jednostavno mi je stao mozak u momentu i uopšte nisam mogla da se setim  -()-


Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Španska serija na brodski na?in (V)
« Reply #7 on: 09/July/2014 »
Pa nemam šta da ti zamjerim, samo ti zavidim jer i ja bih volio da tako mogu zaboraviti  :D
Odličan tekst  :clapping:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline mali od palube

  • Registered
  • *
  • Posts: 85
    • View Profile
Re: Španska serija na brodski na?in (V)
« Reply #8 on: 10/July/2014 »
slucajno nabasah preko safea na tvoj profil....one slike sa kornjacama su  ="" ako kad stignes reci gde/sta/kako  :clapping: ja sam imao prilike plivati sa delfinima i cak i sa konjima al sa kornjacama  oT

Offline Adri

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 218
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Crystal Ocean and River Cruises/currently The World
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: Executive Housekeeper
Re: Španska serija na brodski na?in (V)
« Reply #9 on: 11/July/2014 »
I ja sam imala razgovor sa First Officer. Imamo dvije prozivke i na obje moras bit prisutan. A k****n koji nas je popisivao na prvoj nije me prozvao. Moja greska je sto odmah nisam nazvala da to prijavim. To pravilo mi nekako isparilo iz glave.  :facepalm: I, naravno ajde Adri na Bridge. A tamo jedan nas oficir i to iz Slavonskog Broda, kao i sama i onda me on skupa s First Officer pitao zasto nisam bila prisutna na prvoj prozivci. I jos me pitali stosta pa i broj koji moram nazvati. A ja sva ponosna znala. A First Officer morao provjeriti. Bilo mi smijesno sto nije bio siguran. Ali kako kaze Joksimus, nijedan drill nije za*****ancija.  :neceici:

Price su ti odlicne! Tocno bi mogla nazad na brod!  :plovim:
If you want something - go and get it.

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: Španska serija na brodski na?in (V)
« Reply #10 on: 11/July/2014 »
Sve bi seke ljubile oficire... I Ukrainke nam drage vole oficire. Da l zbog papira,plate,sigurnosti,ne znam.. i da tacno je da oni kod kuce imaju zene i decu,a ovde mladu pietinu. Cist primer su ti svi moguci metardijevi i njihovi asistenti.. dok je Ukrainki nece faliti zabave

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Španska serija na brodski na?in (V)
« Reply #11 on: 11/July/2014 »
Neko je mnogo zavidan    :giggle:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: Španska serija na brodski na?in (V)
« Reply #12 on: 11/July/2014 »
Ahhaa zavidan zbog cega?))) Ne zavidim nikom,a posebno ne doticnoj...

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Španska serija na brodski na?in (V)
« Reply #13 on: 11/July/2014 »
... kod kuce imaju zene i decu,a ovde mladu pietinu. Cist primer su ti svi moguci metardijevi i njihovi asistenti..

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline olovni

  • Registered
  • *
  • Posts: 87
    • View Profile
Re: Španska serija na brodski na?in (V)
« Reply #14 on: 11/July/2014 »
pspman moras ga razumiti.
CEO indirektno pokazuje emocije prema piscu, pardon spisateljici...