Author Topic: legionnaire007, Pool & Deck Supervisor, Carnival Cruise Line (II)  (Read 1685 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: legionnaire007
Država: Croatia
Spol: Male
Kompanija: Carnival Cruise Line   
Pozicija: Pool & Deck Supervisor


 Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Obzirom da je ovo bio drugi ugovor, najviše o konkretnoj poziciji saznao sam upravo zahvaljujući ovom forumu i dobrim ljudima koji nisu škrtarili na svom vremenu ni informacijama.
Što se tiče samih kruzera, čuo sam davno davno od jednog rođaka koji je tamo proveo 13. godina, i smetnuo tu ideju s uma.
Tek nakon 2 godine mi se vratilo i naletio sam na ovaj forum… Ostalo je povijest.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Nakon prvog ugovora, koji uopce nije bio los – world cruise, posjecenih destinacija koje ne bih mogao u zivotu platiti (Atena, Kairo, Papua Nova Gvineja, Kina, Japan, Hong Kong, Vietnam, Tajland, New York, Australia, Bali i mnoge druge…), ipak nisam imao volje za povratak, nostalgija me hvatala na prvom ugovoru puno i falio mi je dom, a i posao nije bio lagan, kao buffet steward radi se puno, a nakon nesluzbene promocije u dining room jos i vise (do 13,5 sati oko Nove godine).
Međutim, nakon nešto vise od pola godine provedene kod kuće, monotonija i sivilo me natjeralo da se opet okusam u plovidbi, ali htio sam probati nesto novo.
Tu se dogodilo jedno negativno a mozda kako se kasnije ispostavilo, i pozivitno iskustvo - prevara sa Moby-jem.
Prevareni smo, osteceni, agencija nas je poslala na nevideno, ali novac nam je vracen a iskustvo je neprocjenjivo – malo kome i cemu vise vjerujem nakon toga.
I nakon tog iskustva, brojni prevareni kandidati odustali su od brodova od pretpostavljam straha. Mene je to jos vise motiviralo, ali sam odlucio ciljati na visu poziciju.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Preko A Priori, zašto – nisam bio zadovoljan angažmanom pojedinih trećih agencija a gđa Suzi mi se činila jako pristupačnom i željnom pomoći, pogotovo nakon incidenta s Mobyjem.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Prijavio sam se za Carnival, jerbo je to jedina kompanija s kojom A Priori agencija radi.
Pozicija Pool and Deck supervisor, cinilo mi se kao jako dobro iskustvo za karijeru u hospitality industriji kao i za CV, menadzment pozicija na kruzeru uvijek lijepo zvuci i otvara mnoga vrata, sto se kasnije i ispostavilo tocno.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Interview je trajao maksimalno 20ak minuta ali sam se posteno preznojio.
Intervjuer je bio Hrvat, gdin Niksa Pelic, housekeeping manager i ponekad acting hotel director. Rekao mi je da sam presmiren??? za tu poziciju bez obzira na moje (ne posve stvarne) kvalifikacije iz CV-a, ali da obzirom na motiviranost i njegov ukupan dojam prolazim… Dakle, odmah sam znao da sam prosao. Jako dobar osjecaj.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
U ovom slucaju, poprilicno mali, posto sam vec imao lijecnicki i pomorsku.
Troskovi vize 100tinjak dolara, avio karta cca 4000-5000 kn (ne sjecam se) i pokoja sitnica sa strane.
Kad smo kod vize, preporucam svima koji drugi puta apliciraju za C1/D vizu da zatraze i turisticku, cini mi se da su u Ambasadi siroke ruke kad se radi o “iskusnim” pomorcima.

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Nosio sam znatno manje stvari nego prvi puta, samo osnovne higijenske potrepstine i odjecu.
Medutim, pokajao sam se zbog odjece – ponio bih JOS manje, jer je uvijek gnjavaza na povratku kuci sa prtljagom, dosta stvari sam ostavio na brodu/bacio radi kapacitetnih nedostataka.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Jako dobro, kao riba u vodi.
Imali smo college koji je trajao 2-3 tjedna, puno smo ucili jer vecina nas nije imala pojma o housekeepingu, ali zbog odlicnog timskog rada (pogotovo na ispitima) mnogi koji nisu imali sanse prosli su college i otisli na svoje brodove. Zahvaljujuci rezultatima s college-a, mene su odlucili zadrzati na college brodu jer je taman odlazio jedan supervisor na odmor.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
U pocetku sam osjecao puno vise dobrodoslice na Carnivalu nego sto sam osjetio na Cunardu, gdje su nas odmah bacilli u vatru, medutim velika je razlika u poziciji pa nije mjerodavna usporedba.
Rhoda, nasa uciteljica je jako draga osoba i pomagala je svima, iako su neki pojedinci u grupi bili uzaaasnaaa derista, a i bio sam iznenaden nedostatkom vjestina engleskog jezika pojedinih kandidata.
Sve u svemu, osjecao sam se dobrodoslo.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Dakle, na college-u zbilja svi imaju priliku nauciti osnove i teoriju posla, a mi smo imali i prakticni dio koji smo provodili na open decku, nekad ubijajuci vrijeme a nekad i radeci sto su radili obicni hotel stewardi, cisteci itd.
S vremenom smo naucili preuzeti inicijativu i pomoci supervisoru oko ozbiljnijih stvari.
Rhoda, draga Filipinka cije se pozicije ne sjecam (u rangu Ass. HK manager II), instruktorica na college-u nam je maksimalno pomogla i prikazala i dobre i lose strane buduceg posla.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Nema ogranicenosti zivotnog prostora, brod je velik, open deck isto tako – ponekad i prevelik kad treba stici brzo s jedne strane na drugu.
Isto tako, situacija nije najidealnija sto se tice izlazaka s broda, ali nije ni tako losa. Day off je svatko dobivao najcesce svakih 7 dana, sto je bilo ok.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
I ne bas, shvatili smo da su nas zakinuli sa 400tinjak dolara na collegeu (p&D supervisori su trebali imati placu 1100 na collegeu a dobili smo samo 700).
Isto tako, sama placa od cca 1400 $ je premala za kolicinu odgovornosti i radnih sati, obzirom da su se s vremenom procedure jako postrozile, uvedena su brojna nova pravila i dokumentacija koja se mora voditi – i to poslije radnog vremena, kad si “clock-out”.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Navodno postoji, nesto mi se i obecavalo u pocetku ali nisam se vidio u tome.
Sljedeca pozicija bila bi Management Trainee, sa cini mi se 50ak – 100 dolara vecom placom i mogucnoscu da vas stave na bilo koju duznost sa punom odgovornoscu, bez neke vece obuke.
I tu su najcesce drzali ljude dokle god im je to odgovaralo, po 3 ugovora minimum, jer je placa manja nego za ass. HK managera a mogu raditi njegov posao bez problema.
Uglavnom, poznanstvo je jako bitno. Ukoliko si dobar sa svojim managerom, a imas i prijatelja na visokim pozicijama u deck i engine departmentu, promocija ne gine.
Naravno, pod uvjetom da ne radis problem i da si odgovoran radnik, sto se ocekuje od jednog managera.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Nije bilo lose, iako je crew bar bio uzasno pust na ovom brodu.
Atmosfera je doduse bila jako prijateljska, biljar, stolni nogomet pa cak i sa staff kapetanom.
Primijetio sam da puno toga ovisi o kapetanu i staff kapetanu, prva dvojica su bili izuzetno friendly i nije bilo problema, a kasnije kad su se izmijenili nastale su strasne tenzije koje sam i osobno osjetio na vlastitoj kozi.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Svakakvi.
Ima jako divnih i dragih ljudi kojih ti bude zao zbog zivota koje zive i teskih poslova koje rade.
Medutim, kao i svugdje, ima iskvarenih ljudi koji gledaju kako da podmetnu, podvale, isprovociraju… Potrebno je biti vruca srca i hladne glave.

  • Kako biste opisali putnike?
Uhh, puno gori od onoga sto sam vidio na Cunardu.
Prvenstveno Amerikanci, sto igra veliku ulogu. Neki dodu na brod najesti se posteno, jer su kruzevi kratki i jako jeftini (300tinjak dolara).
Glavobolje nastaju na takvim kruzevima gdje dode puno mladih ljudi, sto znaci puno opijanja, problema, razbijenih glava, laznih ozljeda, pa cak i smrtnih slucajeva.
Puno sam toga vidio i dozivio na svojoj poziciji, jednom prilikom sam i bio prisiljen nositi leš jedne žene koja je umrla od srčanog udara.
Amerikanci se konstantno žale na sve, pravila im uvijek smetaju, npr. roditelji koji ne razmišljaju o sigurnosti njihove djece, konkretno, postojalo je ograničenje, tj minimalna visina za korištenje vodenog slide-a na bazenu.
I naravno, roditelji se žale jer su se njihova djeca veselila tome mjesecima prije, i bla bla bla, mi smo takvi bad guys jer ih ne pustamo… Ne shvacaju da posada nije ta koja pise pravila vec ih jednostavno moramo provoditi.
Naravno, upoznao sam i dobrih ljudi (cudno, uvijek neki americki Hrvati), bilo je cak i ponuda da dodem raditi na kopno za njih, konkretno u Floridi, ako nekoga to zanima – sigurno ce biti mogucnosti.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Kako koje. Day off za day-shift pool and deck supervisora bio je tek nakon 1 sat.
Jedna od cak DVIJE luke, osim maticne, bila je Grand Cayman, i prebacivanje tenderima. Zadnji tender za brod je odlazio cca oko pola 3.
Dakle bilo je nemoguce razgledati otok, jednom sam pozurio u uniformi do same luke, gdje se nema sto previse vidjeti osim duty free shoppova i barova. Za koje nije bilo vremena.
Medutim, u Cozumelu je uvijek bilo dosta vremena, i za plazu, jet-ski, setnje, restorane (meksicka hrana  - yum!).
Konkretno, jako velika razlika u odnosu na Cunard i svjetski kruz sto se tice destinacija, stavise – jako dosadno s te strane.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Oooo da, Cozumel svakako.
Brojni dobri restorani, i jedan najbolji kojem sam zaboravio ime – ako se sjetim, napisati cu. Dobro pivo, dobra hrana, simpaticni ljudi.

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Putovanja, upoznavanje brojnih ljudi iz svih dijelova svijeta, kultura, cista zarada koja se itekako moze staviti sa strane ukoliko je netko sposoban za stednju.

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Trenutno mi ne pada nista napamet ali da sam na brodu, svacega bih se sjetio :D
Meni je konkretno bilo lose sto ovisis o brojnim ljudima, te na nekim pozicijima mozes itekako nastradati ni kriv ni duzan.
Vjerujem da brodski zivot bas i nije najbolji za zdravlje, zbog stresa, hrane i vode lose kvalitete.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Naravno, uvijek.
Neprocjenjivo zivotno iskustvo koje mozete steci samo u takvim uvjetima, radeci s ljudima iz citavog svijeta, razlicitih nacionalnosti, kultura, rasa…
Puno mozete nauciti o svijetu i ljudima opcenito. Prilika da ustedite novac koji ovdje, sto se tice nizih pozicija, i mozete zaraditi, ali ustediti uz nase troskove zivota – ne.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Ciljajte na višu poziciju, spremite pricu za intervju, preporuke…
Ne pristajte na manje nego sto zasluzujete, jer je to pokazatelj koliko smatrate da vrijedite. Naravno, ne treba se ni precijeniti, engleski jezik je jako vazan i ako tu niste na razini, mozda je cak i moguce dobiti posao (pogotovo na Carnivalu) ali tesko je opstati – imao sam dosta kolega na collegu koji nisu razumijeli 70 posto treninga, pa vi vidite kako cete kasnije raditi taj posao. Dakle, realna ocekivanja.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Sa svima friendly ali profesionalno.
Ne pricajte previse o svom privatnom zivotu jer ce se kad tad naci netko tko ce to probati upotrije*iti protiv vas, na ovaj ili onaj nacin.
Naravno da se nade jako dobrih ljudi i prijatelja za citav zivot, ali nisu svi isti, kako ovdje tako ni na brodu… Glumaca ima svugdje.
Preporucam sto vise spavanja, uvijek sam zrtvovao san za sve ostalo i to mi se obilo u glavu, jos i dan danas sam kronicki iscrpljen.
Opet, odlazak na kopno nikad ne treba zrtvovati za san, to je nesto sto vas drzi povezanim sa stvarnim svijetom.
Ljudi koji se ne maknu par mjeseci s broda, doslovno, cesto nisu uracunljivi. Sretno svima!
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)