Author Topic: aleksandarderventa, Assistant Waiter, Waiter, Royal Caribbean Cruise Line  (Read 1810 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: aleksandarderventa   
Država: BIH
Spol: M
Kompanija: RCCL
Pozicija: AW, Waiter


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Preko interneta!

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Avantura, nesto novo, putovanje i najvazniji faktor iskustvo, pa onda pare (vjerovali ili ne)

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Employment Power, pa zato sto su mi na prvi mail odgovorili u roku od 4 minute, i posto su u to vrijeme meni bili najblizi, najpristupacniji!

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Royal Caribbian, ass. Waiter.
Na tu sam poziciju isao zato sto je to bila “ulazna” pozicija, a i imam dosta iskustva u tome poslu pa sam imao navece sanse da upadnem, a i “cika” Sinisa je tako rekao

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Prvi interviju sa “cika” Sinisom je trajao 4 minute, (Banja Luka), kada je vidio CV i skustvo od 2.5 godine u hotelu sa 4 zvijezdice i da pricam njemacki i italijanski (on me je i testirao) oduzeo mi je “prijavu” koju sam u tome momentu ispunjavao i reko: “Ti ne trebas to da ispunjavas ti prolazis 100%”
Nakon toga su mi mailom poslali datum intervijua u Zagrebu, e taj je trajao jedno 10 minuta, sa ispitivanjem o salatama, supama, postavljanju stolova i opstem radu (pravi interviju) i nakon 5 dana su mi javili da sam prosao i da cekam LOE (kao garanto pismo). Sve zajedno jedno 2 mjeseca!

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Do momenta dok nisam dobio LOE 150e a kasnije je cifra skocila i preko 500e (mada je to nebitno kada znas da ces da zaradis)

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Posto sam vec radio taj posao u slicnoj uniformi ponio sam dosta crnih carapa, bijelih podkosulja, i naravno pokoji sorc i obicnih majica (kasnije sam skontao da bi valjao da sam ponio eku kosulju i hlace, cisto za zurke) i naravno ne smijete da zaboravite cetku i kremu za cipele!

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Naravno zbunjeno, ali i uzbudjeno i iznenadjeno, sa oragnizacijom, podizanjem svijesti, gostima, poslom, lukama itd.
Prve 3 sedmice je bilo “cupavo” kasnije “lagano” posao, zeza, odmaranje ili kako se vec ti oragnizujes!

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Pomogli su onoliko koliko ti hoces da ti pomognu, ako pitas sve ti objasne, naravno objasne ti osnove ali za detalje moras da pitas, muvas i cunjas!

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Da, svaki od supervizora je dosta objasnjavao o nacinu poslovanja, i ujedno nas pripremao na nadolazece “izazove”

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Isreno, nisam ni razmisljao o tome, jednostavno nemas vremena, ako imas vremena onda odmaras, ganjas krojaca da ti skrati hlace, ili si vani, tako da ogranicenja na brodu nula poena!

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Da, bio sam zadovoljan zaradom, posto sam zaradjivao tacno 4x vise nego kuci!

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Naravno da ima, ja sam nakon prvog odmora bio 1 mjeseca na svom drugom ugovoru kada sam vec bio u pipeline (listi cekanja) da budem waiter

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Sto veci brod to bolji drustveni zivot, ko voli da se zabavlja on ce da se zabavi bez obzira. Uglavno nije lose, oranizujemo se

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Bilo je svakakvih, 85% su super, a onih 15% se klonis i svima super!

  • Kako biste opisali putnike?
Ljudi kao ljudi, gost kao gost.
Dosli su na odmor, ugase mozak i uzivaju, a ti moras da upalis svoj mozak na 150% da nadoknadis ono sto su oni ugasili svoj!

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Naravno, neka mjesta sam obisao uzduz i poprijeko! Ako izadjes u bar posle posla i ostanes do 02:00h naravno da ujutro ne mozes da izadjes vani i da popijes kafu i doruckujes (Portugal, npr.).
Nego kada zavrsis sa poslom ides da jedes kupanje i spavanje da ujutro mozes da izadjes.
Bilo je i tih kome je 8 corona bilo vaznije nego izlazak u Protugal iako smo samo jednom tu posto je krosing u pitanju. Ja nisam bio jedan od tih!

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Sigurno, Messina, italija, obozavam trcanje a tu je bilo odlicno sto se toga tice

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Iskustvo, putovanje, ljudi, pare

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Odvojenost od kuce i porodice (pogotovo oni koji imaju zenu i djecu, ja sam tada imao 21 godinu pa mi je sve bilo svejedno)

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Samo naprijed, ako odes jednom i ne svidi ti se (sto je rijedko) sacekas 1 mjesec da budes na 0 sto se tice troskova i bjezi kuci!

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Samo nemojte da budu lijeni, treba napisati CV, sjedi i napisi, treba putovati 200km ujutro u 5:00h, ustani u 4:30h spremi se i idi.
Svi mi imamo (vise manje) podjednake sanse, kakvi sve dolaze sigurno mozes i ti!

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Ako odete na brod I ako navecer kada zavrsite sa poslom, pitate sebe: “Pa sto mi je ovo trebalo, jesam li ja lud, ili samo cu da spavam 4i30 sata, ujutro opet radim”
Vjerujte mi bice vam jos teze, a ako navece zavrsite, jedete, okupate se uzmete knjigu 15minuta, ili BBC 15min, ili drustvo, ili djevojka I na spavanje ujutro posao, bice vam mnogo lakse nego da se preispitujete, zasto I kako I koliko!
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)