Author Topic: snapshot, Shop Assistant, Harding Brothers  (Read 2034 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: snapshot
Država: Bosna i Hercegovina
Spol: M
Kompanija: Harding Brothers
Pozicija: Shop Assistant


 Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Za posao na brodu sam prvo cuo od prijatelja ali nakon toga sam istražio po internetu i sve dodatne informacije pronašao na ovom forumu koje su mi bile od velike pomoći za sljedeći korak.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Ono sto me je privuklo da apliciran za rad na brodu je to da nisam mogao naci konkretan posao u svojoj zemlji a da ne spominjem da taj posao bude i u mojoj struci,znaci samo privremeni,"leteći" poslovi.Nedovoljno plaćen,sit od razmišljanja da li cu uopste biti isplaćen brod se cinio kao odlicna ideja.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Za prvi ugovor kao fotograf sam se prijavio preko Employment Power agencije zato sto su bili najpopularniji u to vrijeme i najviše sam znao o njima.
Za drugi ugovor u shop-u sam se prijavio preko Riv agencije (Helena Vehovec) posto sam cuo dosta dobrih stvari o njima i u to vrijeme su imali intervju za shop.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Za prvi ugovor sam se prijavio za poziciju fotografa Image kompanije jer tada mi se to cinilo kao dobra i zanimljiva pozicija a ujedno se i održavao interviju za tu poziciju.
Za poziciju u shop-u Harding Brothers kompanije sam se odlucio poslije sto sam se licno uvjerio koliko je ta pozicija bolja od fotografa sto se tice slobodnog vremena i uopste prirode posla a plata manje vise ista a u ovom slucaju i veća.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Intervju za fotografa je trajao oko sat vremena s time da smo pola sata svi bili u prostoriji i govorili nešto o sebi nakon toga jedan na jedan intervju koji trajao možda deset minuta a za rezultat sam saznao isti dan.
Za shop intervju je trajao oko petnaest minuta jedan na jedan i rezultat sam saznao za par dana.
Za obje pozicije smo imali i preliminarni intervju sto je samo provjera engleskog  koji je trajao oko pet minuta.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Za prvu poziciju ukupan trošak koji ukljucuje vizu,ljekarski,proviziju agenciji,kartu u jednom smjeru za Miami i raznorazne sitnice oko 1000 eura.
Za drugu poziciju nisam morao plaćati kartu i neke sitnice koje sam plaćao za prvi ugovor tako da je trošak bio oko 700 eura.
Za tacne cijene svega pojedinacnog se tacno i ne sjećam pogotovo za prvi ugovor tako da ih nisam napisao a koliko vidim to se stalno mijenja.

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Kao i svi bio sam uzbudjen,nervozan,zbunjen zbog toga sto idem u nepoznato bez obzira sto sam iscitao cijeli forum najmanje dva puta.
Osjećanja su mi se stalno mjesala ali sam znao sta hoću i zbog cega idem tako da sam samo gledao naprijed.
Za put spremio sam cak i vise stvari nego sto mi je trebalo jer sam većinu vremena radio,a ponjeo sam cega god sam se sjetio a većinu nisam ni izvadio iz kofera.
Za drugi ugovor sam opet ponjeo premalo stvari jer sam u shopu imao vise slobodnog vremena tako da nisam bio stalno u uniformi.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Zbunjeno jer se sve tako brzo odvija na brodu pogotovo dok ne steknete rutinu.
Sve je novo i sve je drugacije od onog sto ste navikli. Dosta puta se izgubite tražeći kabinu ali sve dodje na svoje nakon par dana,pogotovo ako imate fine kolege koji ce vam pomoći.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Pa nije nešto posebno,mislim onoliko koliko su dužni,tu su najbitnije radne kolege s kojim provodite cijeli dan koje mogu biti najveći neprijatelji ili kao vaša porodica pa koliko sreće imate.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Tu su menadžeri koji pomažu i kolege koje vam usput pokazuju sta je bitno i kako se to tu radi ali sve je to u opisu njihovog posla dok prave pomoći od kolege ce te dobiti samo od onih koji su stvarno vasi prijatelji sto su obicno ljudi iz vašeg regiona, bar u mom slucaju.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Zavisi od dana i raspoloženja,uglavnom nije bilo problema pogotovo posto smo mi iz shop-a mogli izlaziti skoro svaku luku ali ponekad ti zafali malo prostora,privatnosti i slobode.
Ali znali ste gdje dolazite.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Na pocetku da ali poslije kad shvatite da možete uzeti i vise i ne,kao pravi pripadnik ljudske rase,nikad zadovoljan. 
Ali kad uporedite sa zaradom kod kuće zahvalni ste na toj plati a ako ipak mislite da možete vise ulozite malo truda i niko vas ne sprijecava ako imate ono sto se traži.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Postoji i to je relativna stvar koja zavisi od sreće,vašeg truda,potrebe firme i na kraju medjuljudskih odnosa koji nekad mogu biti neprofesionalni pa se prioriteti mjenjaju i onda dobijete polupismenog menadžera i nezadovoljnog do tad najboljeg radnika u timu sa sjajnim osjećajem za posao i ljude. Usput ne pišem o sebi nego mogućim scenarijima na brodu.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Društveni život prvobitno zavisi od vašeg tima,vas samih i ostalih radnika na brodu ali to je stvar sreće i vašeg ukusa.
Nekome može biti super a vama užasno dosadno. Za mene nije bilo lose ali ako mislite da ce biti fantasticno sa ludim provodima svaku noć ,najvjerovatnije se varate.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Većinom englezi u mom timu,koji indijac i ako ste sretni neko sa Balkana.
Volio bi reci da sam se slagao sa svima ali to nije tacno. Obicno  se najbolje slazeta sa ljudima iz vašeg regiona,nekad ima izuzetaka.
Sa Filipincima se nisam družio jer oni se većinom drže svojih,sa Englezima povremeno posto oni imaju svoja vidjenja stvari koja za mene su apsurdna, tako da sam se najviše družio sa Indijcima i ljudima sa Balkana.

  • Kako biste opisali putnike?
Tu su da se najedu,opuste i dobro iskoriste sto su platili. Na mom brodu su svi bili Englezi,koji nisu kulturni kako sam mislio ali i to zavisi,jer nisu ni oni svi isti.
Uglavnom nisam imao problema sa njima.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Posto sam radio u shopu skoro svaku luku sam bio napolju sto je osjetio moj džep.
Ono sto je neprocjenjivo u ovom poslu je to da se nalazite na najljepšim mjestima na svijetu koja ste mogli samo sanjati i to ce ostati u sjećanju dok se pare kad tad potroše.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Pa Norveški fjordovi su mi bili interesantni mada s druge strane nebi propustio ni Karipska ostrva,sve u svemu bilo gdje da sam bio bilo je prelijepo na svoj nacin.

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Nova iskustva,ljudi,mjesta,solidna zarada,jedinstveno i nezaboravno iskustvo u zivotu koje možete samo ovdje steći.

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Nostalgija,manjak privatnosti,limeno okruzenje,skoro pa vojni režim a nekad i hrana.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Ako ste nezaposleni i nezadovoljni životom i zbivanjima u vašoj domovini jedna od solucija je brod.
Ako vam nedostaje avanture i zanimljivih novih stvari u životu brod je odlicno mjesto za to.
Ako mislite da vam dani uzaludno prolaze probajte ih iskoristiti na jedinstven nacin svaki dan u drugoj drzavi koju možda nebi mogli naci ni na karti.
Ako ste spremni platiti cijenu za to ,onda ste vi pravi kandidat za brod.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Prvo postavite svoje prioritete,po tome izaberite poziciju i uvijek gledajte naprijed i idite ka svome cilju ,i ne padajte lako a ako padnete brzo se podignite i glavu gore jer mama nije tu da vam pomogne.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Poštujte druge i zaslužite da poštuju vas,uvijek dolazite ranije i nikad ne zatvarajte zadnjicom vrata.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)