Author Topic: Purser, Front Desk  (Read 2827 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Newcomer86

  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Purser, Front Desk
« on: 17/September/2014 »
Pozdrav svim forumašima,

nakon dužeg oklijevanja registracije na ovom forumu, ali vrijednog čitanja proteklih 4-5 godina, odlučio sam se konačno registrovati i uzeti stvari u svoje ruke.

Dolazim iz Sarajeva, imam 28 godina, završen fax ekonomije, preko dvije godine radnog iskustva pretežno na poslovima prodaje novih vozila te ovaj posljednji koji trenutno radim je telefonski operater/Makler za njemačko tržište (plata 500 EUR + provizija od nekih 100 EUR mjesečno). Uglavnom, kao što sam mogao pročitati u prethodnim postovima i komentarima, svi iz manje-više sličnih razloga dolazimo do nezadovoljstva i želje za preokretom, pa se najzad odlučimo za ovaj korak. Tako i ja.  ::yes::
Želju za radom na kruzeru imam još od svoje 20-te godine, kad sam počeo istraživati i dolaziti do što detaljnijih informacija šta i kako. Iskustva rada na brodu nemam, niti sam ikad radio u hotelu, restoranu i slično. Govorim savršeno Njemački, Engleski je na upper-intermediate stepenu.
Sigurno je sljedeće:
- apliciram u nekoliko agencija
- želim poziciju Purser ili Front Desk (koliko je to realno za moj profil?)
- kompanija mi za početak nije toliko bitna ali svakako da su savjeti ovdje dobro došli

Sad ono uobičajeno pitanje, da li se tu nešto može uraditi ili ima li nade za mene?  :hmm:

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: Purser, Front Desk
« Reply #1 on: 18/September/2014 »
Sa uper-intermediate engl i odlicnim nemackim probaj na kompanije koje su primarno okrenute nemackom govornom podrucju poput Aide i recnih kompanija.

Za kruzere okrenute USA putnicima je engl daleko bitniji i ne prolazi se bas lako sa uper-intermediate...
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Newcomer86

  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Re: Purser, Front Desk
« Reply #2 on: 18/September/2014 »
Sa uper-intermediate engl i odlicnim nemackim probaj na kompanije koje su primarno okrenute nemackom govornom podrucju poput Aide i recnih kompanija.

Za kruzere okrenute USA putnicima je engl daleko bitniji i ne prolazi se bas lako sa uper-intermediate...

Hvala ti wolfns! Pogledao sam ponudu AIDA-e i trenutno aktivne ponude su raspisane iskljucivo za drzavljane centralne i zapadne Evrope. Znaci ja sa BiH pasosem tu ne mogu ni prici ili ima tu iznimki? Sto se tice rijecnih brodova, citao sam i o tome, gdje mislim da su realnije sanse za sada.
Vidjecu jos mogucnosti, jer vidim da agencije u Bg i Sk imaju trenutno nekih pozicija na rijecnim brodovima raspisanih..

Offline YoungOutlaW

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 415
  • I am what I am..
    • View Profile
  • Company: MSC
Re: Purser, Front Desk
« Reply #3 on: 18/September/2014 »
Pozdrav!

Evo ja sam trenutno na jednom od brodova sa njemackim putnicima. Naziv kompanije je "Phoenix", i ono sto ti mogu reci je da recepcionari imaju 2000e, a najveci brod je 1200 putnika. Sve sto ti treba je njemacki jezik, doduse, i engleski je plus jer imas komunikaciju sa sefovima. Do prije par mjeseci, ovde je bio na recepciji jedan lik iz Novog Sada. Mozes direkt da apliciras preko Sea Chef, jer oni su zaduzeni za sav Hotel Department na ovoj kompaniji.

Mogu pokusati naci direkt kontakt za Sea Chef pa ti javim ako si zainteresovan  :uzdravlje:

Offline Newcomer86

  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Re: Purser, Front Desk
« Reply #4 on: 18/September/2014 »
Pozdrav!

Evo ja sam trenutno na jednom od brodova sa njemackim putnicima. Naziv kompanije je "Phoenix", i ono sto ti mogu reci je da recepcionari imaju 2000e, a najveci brod je 1200 putnika. Sve sto ti treba je njemacki jezik, doduse, i engleski je plus jer imas komunikaciju sa sefovima. Do prije par mjeseci, ovde je bio na recepciji jedan lik iz Novog Sada. Mozes direkt da apliciras preko Sea Chef, jer oni su zaduzeni za sav Hotel Department na ovoj kompaniji.

Mogu pokusati naci direkt kontakt za Sea Chef pa ti javim ako si zainteresovan  :uzdravlje:

Pozdrav YoungOutlaW,

hvala na odgovoru i tako brzoj info. Naravno da bih volio kad bih mogao direktno stupiti u kontakt s njim jer bi mi svakako uštedilo dosta na vremenu. To je kako vidim Phoenix Reisen sa tri broda (Albatros, Amadea, Artania) u floti?
Našao sam online aplikaciju za trenutno otvorene pozicije kod njih i ima ih 10, između ostalog i ova pozicija "Purser". Ovdje slična stvar kao i sa prekookeanskim brodovima da ima završena škola za Hotelbetriebswirt i višegodišnje iskustvo rada na brodovima. Sad je pitanje da li je to toliko eliminatorno odmah za odvajanje moje aplikacije na stranu ili?
Što se tiče samog odnosa i rada sa Nijemcima nije mi veći problem jer sam živio u Austriji a uz trenutni posao konstantno s njima komuniciram.

Na kojoj si ti poziciji, kojem brodu i općenito tvoji utisci?   :uzdravlje:

Offline YoungOutlaW

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 415
  • I am what I am..
    • View Profile
  • Company: MSC
Re: Purser, Front Desk
« Reply #5 on: 18/September/2014 »
Bas tako, Phoenix Reisen je kompanija, ja sam trenutno na Artanii. To sto im pise na sajtu nije tacno da treba iskustvo ili takva skola, jer znam ih skoro sve sa recepcije :). Daj mi malo vremena, pa cu ti poslati u pm adresu gdje da se javis.

Kompanija kao kompanija je super, odnos prema radnicima odlican koliko mogu da vidim i cujem.. 80% posade je sa filipina, ali sve jace pozicije su vecinom Njemci. Kompanija za koju ja radim je koncesionar na 3 navedena broda, Amadea, Albatros i Artania..

Kabine su super, za recepcionare su cak i putnicke kabine (mislim 2,ostale su u dijelu za posadu). Svaka kabina je 2-krevetna, osim za oficire koja je single.

Hrana je takodje OK, vidio sam dosta gore :)

Eto, nadam se da sam ti pomogao bar malo da dobijes vjetar u ledja  :uzdravlje:

Offline Newcomer86

  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Re: Purser, Front Desk
« Reply #6 on: 18/September/2014 »

Svaka čast druže, brz si sa info a i ja sa  :google!: koji se od otvorenih tab-ova više i ne vidi  :rofl:

Sačekaću te da mi pošalješ u PM direktan kontakt, a ja svakako do tada pored redovnih obaveza moram još CV osvježiti sa posljednjim poslom.

Mogu ti reći u prvi mah mi se sviđa. Vidim da se sezona primiče kraju, a nova kreće s ranim proljećem ili? Pretpostavljam da je sada to neko idealno doba da se sve može stići u vidu dolazećih intervjua i organizacije svega? 

Offline YoungOutlaW

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 415
  • I am what I am..
    • View Profile
  • Company: MSC
Re: Purser, Front Desk
« Reply #7 on: 18/September/2014 »
Previse slobodnog vremena, pa stignem pisati  :pop1: Nego,iskren da ti budem ja ne znam kakva je procedura oko intervjua, ali opet saznacu ti i to.. Ja 29.09 idem kuci, a prije toga cu se naci sa kolegom koji je na drugom brodu pa cu ti sve detaljno saznati.

Ova 3 broda plove cijelu godinu, sa tim da Artania ide sada na dry dock 2 mjeseca. Kako god mislim da ti nece biti problem upasti ukoliko ti je njemacki dobar  :uzdravlje:

Offline Rocco_Barocco

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 602
    • View Profile
Re: Purser, Front Desk
« Reply #8 on: 19/September/2014 »
Samo bih napomenuo da treba obratiti pažnju i na Hapag-Lloyd što se tiče njemačkih kompanija jer je to ipak vrh unutar tog govornog područja, ali mislim da tamo pored njemačkog očekuju i da ti engleski također bude fluent, ali ništa ne košta pokušati.

Offline Newcomer86

  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Re: Purser, Front Desk
« Reply #9 on: 19/September/2014 »
Previse slobodnog vremena, pa stignem pisati  :pop1: Nego,iskren da ti budem ja ne znam kakva je procedura oko intervjua, ali opet saznacu ti i to..
Ja 29.09 idem kuci, a prije toga cu se naci sa kolegom koji je na drugom brodu pa cu ti sve detaljno saznati.

Ova 3 broda plove cijelu godinu, sa tim da Artania ide sada na dry dock 2 mjeseca. Kako god mislim da ti nece biti problem upasti ukoliko ti je njemacki dobar  :uzdravlje:

Hvala druze. Cekam na vise info od tebe, a svakako ti zelim fin odmor, pa otom-potom  ;)
Za njemacki jezik se apsolutno ne sekiram. To je na svu srecu najmanji "problem"  :uzdravlje:

@ Rocco_Barocco hvala i tebi za savjet. Mislim da sam vidio i njihovih nekoliko aktivnih ponuda u opticaju, ali nisam jos isao u detalje pozicija.
Svakako da bi se dalo i tu malo istaziti, iako mislim da se pogresno razumije ovo "upper-intermediate" koje sam napisao u prvom postu.
Sustinski engleski mi nije perfektan kao sa njemackim, po mojoj procjeni je u tom rangu, losije nikako.