Author Topic: Da li se ikako moze izbjeci placanje doprinosa u RH.?  (Read 27359 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Flavius

  • Registered
  • *
  • Posts: 93
    • View Profile
Re: Da li se ikako moze izbjeci placanje doprinosa u RH.?
« Reply #60 on: 05/February/2016 »
Meni ovdje neke stvari nisu jasne, što više čitam sve više su mi u glavi neke stvari pomiješane, ljudi pričaju različite verzije i iskustva.

Evo ovako: Meni je na Pomorskom učilištu u Šibeniku gdje sam odslušao D1 tečaj (STCW) i dobio certifikat o istome, da matrikulu/pomorsku knjižicu mogu podignuti/izvaditi kod njih. Sad ne znam jeli to može nekako riješiti izbjegavanje doprinosa, odnosno jesu Lučka kapetanija i Pomorsko učilište nekako 'povezani' (ne znam)?

Što se tiće deviznih/bankovnih računa ja sam u situaciji da novac moram slati doma, otvorio sam taj devizni u PBZ banci i dobio SWIFT code (karticu očekujem ovih dana) i sad koliko ce mi uzeti provizije s transakcije u inozemstvu doma mojima na devizni račun koji je također moj? Dali tu ima i nekakvih poreza pri većoj svoti (zavisi što je veća svota novca nekome)? Dali je bolja opcija Moneygram, čija je provizija 35$ na poslanih 500$ koliko sam izračunao na njihovom tom kalkulatoru? Dakle, provizija je nemala preko moneygrama iako je transakcija gotovo trenutna, no nije mi bitna brizna transakcije nego što manja provizija i opcionalno nekakvi ti porezi.

Što da radim sa trenutnim PBZ tekucim (viza electron) računom u inozemstvu kada ću dobivati novac na ruke i na karticu od RCCL kompanije? Koji mi je smisao držanje PBZ tekućeg računa ako još ide i provizija vođenja računa? Da ga ugasim?

Bliži mi se datum ukrcaja i pomalo bih volio znati te informacije. Svaki dolar/kuna mi je važna. Da ne kažem koliko sam već novca potrošio (kao i svi) na procedure i putne troškove neophodne za rješavanje tih procedura.

_______________________

Dali se mogu nekako ukrcati na brod bez ikakve pomorske knjižice i nabaviti Bahamsku? Kako se ona točnije nabavlja? Na samom brodu ili negdje na portovima? Nije li to malo kompliciranije? Ako ima veterana po ovome pitanju bio bih zahvalan.


Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Da li se ikako moze izbjeci placanje doprinosa u RH.?
« Reply #61 on: 05/February/2016 »
Pazi, SWIFT ti nije dovoljan, treba ti i IBAN (taj je čak i važniji). SWIFT je kod banke, određuje samo banku, prilično lako se nalazi preko interneta, a IBAN je kod tvog računa, određuje tebe (tj. tvoj račun). Analogija sa poštanskom adresom: SWIFT je kao naziv grada, a IBAN je kao naziv ulice i kućni broj.

Što se tiče pitanja o provizijama, lepo odeš na sajt banke i nađeš podatke o tarifama banke. Sve mora da bude navedeno, tačno da se zna šta se i koliko naplaćuje - po tipu transakcije, valuti, iznosu... Sve što te zanima ćeš naći u "cenovniku" banke.

Moneygram (i slični servisi) nije bolja opcija po pitanju ukupnih troškova u odnosu na wire transfer. Iako nije ista banka, pa ni ista država, ali kao ilustracija - moja banka uzima proviziju 0,25% po transakciji, što znači od poslatih 500 iz tvog primera, njima bi pripalo 1,25. Mnooogo manje nego 35, zar ne? ;D

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: Da li se ikako moze izbjeci placanje doprinosa u RH.?
« Reply #62 on: 05/February/2016 »
Da ti provam neke stvari razjasnit, barem ono što mislim da znam  :hmm:

Kada ideš prvi out na brod tebe je agencija/posrednik u Hrvatskoj dužan prijaviti na kapetaniju/poreznu da ideš na brod i to izbjeći ne možeš. Kako ide procedura ako ideš bez posrednika to stvarno neznam. Kada se vratiš sa broda ti se odjaviš na kapetaniji, i na temelju toga moraš platit porez/doprinose, šta li već. Kada se odjaviš onda se ideš prijavit kao nezaposlen, i na temelju toga dobiješ zdravstveno osiguranje kada si doma. Drugi/treći i ostale ugovore ideš sam, bez agencije posrednika, i ne trebaš se prijavit na kapetaniju/poreznu, nitko te ne tjera. Ti se u RH vodiš kao nezaposlen, a da radiš na brodu nitko niti ne zna. E sada, kako ćeš sa lovom to su slatke brige. Prvi ugovor koristi samo wire transfere, to ti je najjeftinija solucija, ,mene wire transfer košta fixno $10 i još zanemariv % mi uzima moja banka ( slično kao što Princ kaže, 0,25 ili 0,50% ). Uglavnom ja pošaljem $5000 na svoj devizni račun, to me sve skupa košta 30 ak dolara, što mi je zanemarivo. Moneygram i westernunion se ne isplati , preskupo, možeš online provjerit kolike su provizije.
 
Pare  :money: , uglavnom prvi ugovor šalješ sve wire, ako ti je 30ak dolara na 5000 previše onda sam siguran da na brodu možeš dobiti keš, pa ti prenese cijeli keš od cijelog ugovora u đepu,  :hehe:

E sada, wire opcija ostavlja trag. Znači govorim ti sada za drugi,treći... ugovor . U slučaju da se odlučiš ne prijavit na kapetaniju/poreznu a ukrcaš se na brod, mislim da nije baš najpametnije slati cijelu lovu na svoj devizni račun. Dali je pametnije slati nekome drugome, tipa bratu,sestri,mami, to neznam, sam odluči ako želiš varati državu.

Ti pitaš nas što ćeš ti raditi sa svojim tekućim računom ? Suludo !

O Bahamskoj imaš sve na forumu, opcija: search !

Ako na brod ideš preko agencije posrednika ( EP isl ) onda moraš izvaditi pomorsku i oni će te prijavit , to izbjeći ne možeš. Kompaniji (barem ove tri za koje sam ja radio ) je tvoja pomorska knjižica nebitna, ne traže je !

Ako ideš sam, direktno preko kompanije  ili slično, onda sam uvjeren da ti ne treba pomorska, niti se trebaš prijaviti na kapetaniju/poreznu. Kompanija ti pošalje LOE, uradiš vizu i medical, pošalju ti kartu i to je to. Država nema pojma gdje si ti i što radiš ( barem za sada  :pilot: ).Uglavnom agencije posrednici "rade" po zakonima države u kojoj se nalazi, a u  nas su zakoni takvi kakvi jesu,


Offline Flavius

  • Registered
  • *
  • Posts: 93
    • View Profile
Re: Da li se ikako moze izbjeci placanje doprinosa u RH.?
« Reply #63 on: 06/February/2016 »
Vrlo dobro objašnjeno udav007, zahvaljujem se, pomalo si mi to rasvijetlio. Evo ja sam otvorio devizni račun u PBZ banci, dobio IBAN i swift code, sve po proceduri jer novac moram slati svojima, ne držim ih samo za sebe, roditelju sam dao punomoć.

Što se tiće prijavljivanja preko agencije za pomorsku knjižicu i po iskrcaju prijavljivanje zdravstvenog i mirovinskog, mirovinski mi nije sporan nego zdravstveno koje mi tamo ne vrijedi ili mi vrijedi ovdje kada ga prijavim, malo sam tu zbunjen ovo oko zdravstvenog. Kako da ja platim zdravstveno državi u koju ne radim dok s druge strane me kompanija zdravstveno osigurava? Mislim to mi je paradoks, placati nešto što ni u teoriji nema koristi? :O

Za moneygram i western union se slažem, iskalkulirao sam proviziju i dosta mi je velika, neovisno šta je usluga transakcije brza, šaljem novac roditeljima ne nekoj banci koja mi šalje opomenu.

E sad, koja je priča sa Wire Transfer (bank of america), koja je provizija otprilike? Ja namjeravam slati oko 500$-1000$ svojim roditeljima (odnosno majci), više i ne mogu jer mi sredstva na početku ugovora i nisu više od 1000$.

Dali sam se zeznuo što sam otvarao devizni račun u PBZ banci? Pročitao sam taj ugovor kojeg sam dobio i pun mi je nekih bankarskih termina koji meni kao laiku djeluju zbunjujuce a u banke stvarno nemam povjerenja. Strah me da bi mogli nešto musti osim provizije a nemam uvida u to, ne vjerujem im, iako sam im klijent. Ima li tu ikakvog poreza ili kamata pri slanju novca iz vanka u Hrv? Mislim, pitam svakakve gluposti, izvinite šta sam malo paranoičan oko svega toga. Lova ce bit krvava i lopovima (bankama) nedam ništa, ne kazem da je teta na salteru lopov (zapravo sve su onako fine i ljubazne) nego taj bankarski sustav je onako... ma znate ;)

Offline stjohnny

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 204
    • View Profile
Re: Da li se ikako moze izbjeci placanje doprinosa u RH.?
« Reply #64 on: 06/February/2016 »
Ne kompliciraj, dok saljes sa Royala na PBZ devizni, uzmu ti $7.

Offline Flavius

  • Registered
  • *
  • Posts: 93
    • View Profile
Re: Da li se ikako moze izbjeci placanje doprinosa u RH.?
« Reply #65 on: 07/February/2016 »
Ne kompliciraj, dok saljes sa Royala na PBZ devizni, uzmu ti $7.

Neovisno o sumi novca?

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: Da li se ikako moze izbjeci placanje doprinosa u RH.?
« Reply #66 on: 07/February/2016 »
Neovisno o sumi novca?

Dosadan si nevjerovatno , pilas ovdje na forumu umjesto da odes do banke i pitas ko!ika im je  provizija na devizne uplate is inozemstva !!! Mozes cak I nazvat ili poslat mail, sigurno ce ti odgovorit. Mi smo ti lijepo napisali da ti se wire transfer najvise isplati, tj najjeftinije I jako brzo,  a ti nastavljas pilat, strasno.

Budes li takav na brodu , dosadan I cjepidlaka, ne pise ti se dobro  :facepalm:

Offline blondy987

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 64
    • View Profile
Re: Da li se ikako moze izbjeci placanje doprinosa u RH.?
« Reply #67 on: 08/February/2016 »


Budes li takav na brodu , dosadan I cjepidlaka, ne pise ti se dobro  :facepalm:

 :rofl: Naucice manje da pita, a vise sam da preduzima, kad ga budu naguzili par puta  :banana: Svi smo prosli tu skolu.

Offline Flavius

  • Registered
  • *
  • Posts: 93
    • View Profile
Re: Da li se ikako moze izbjeci placanje doprinosa u RH.?
« Reply #68 on: 26/February/2016 »
:rofl: Naucice manje da pita, a vise sam da preduzima, kad ga budu naguzili par puta  :banana: Svi smo prosli tu skolu.

Sorry al vec sam prosao tu skolu kod prijasnjeg poslodavca. Ne mislim da se mogu nesto pretjerano iznenaditi.
PS. Kakav je to rjecnik za damu? 'naguzili'? :O

Offline blondy987

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 64
    • View Profile
Re: Da li se ikako moze izbjeci placanje doprinosa u RH.?
« Reply #69 on: 26/February/2016 »
Kakva crna dama, daleko sam ti ja od dame bar jedno 10 svetlosnih godina. Ako si vec prosao tu skolu, kao sto kazes, onda uzmi malo koristi Google i ostale izvore. Usla sam na " Unread posts since last visit " i videla 10 novih postova, od kojih su bar 7 tvoji! Razumem da je ovaj forum namenjen za razmenu iskustava, ali na neka tvoja pitanja niko ovde ne ume da odgovori. Ajde da ne skrecemo sa teme. Srecno ti bilo na brodu i obavezno da promenis ovo tvoje cepidlacenje  :pop1:

Offline Flavius

  • Registered
  • *
  • Posts: 93
    • View Profile
Re: Da li se ikako moze izbjeci placanje doprinosa u RH.?
« Reply #70 on: 27/February/2016 »
Kakva crna dama, daleko sam ti ja od dame bar jedno 10 svetlosnih godina. Ako si vec prosao tu skolu, kao sto kazes, onda uzmi malo koristi Google i ostale izvore. Usla sam na " Unread posts since last visit " i videla 10 novih postova, od kojih su bar 7 tvoji! Razumem da je ovaj forum namenjen za razmenu iskustava, ali na neka tvoja pitanja niko ovde ne ume da odgovori. Ajde da ne skrecemo sa teme. Srecno ti bilo na brodu i obavezno da promenis ovo tvoje cepidlacenje  :pop1:

Ajooj koji pogled s visoka :O Ako razumijes potrebu za razmjenom iskustva cemu onda spočitavanje? Moji postovi su vecina 'since your last visit'? Cemu sad ovo? Ako nemas potrebu nekom dati informacije ne odrzavaj lekciju. Google me je i doveo na ovaj forum. Mislis da nisam svrsljao po googlu? Ako se ne zelis s nekim zamarat ne trosi svoje dragocjeno vrijeme, mozda ce naici netko tko ce ustupiti koju informaciju, zato forum i služi. Ajde, barem da trolam moglo bi mi se i zamjerit, ali ovako... naiđeš na osobu kojoj smeta nešto što što sam pitao

Offline JJ101

  • Registered
  • *
  • Posts: 39
    • View Profile
Doprinose ako misliš imati zdravstveno nemožeš izbjegavati. Vrlo jednostavno.

Mene zanima kome se javiti i gdje za plaćanje doprinosa kad nisi preko agencije...  :hmm:
I kako funkcionira wire transfer? Da li moram imati obvezno devizni u svojoj banci ili može na tekući? Nekak si mislim da ne jer nemam SWIFT i IBAN