Author Topic: Umor i neispavanost na brodu  (Read 32125 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Umor i neispavanost na brodu
« on: 24/October/2009 »
Umor

Umor je jedan od najvećih neprijatelja suvremenog pomorca.
Brodovi su sve brži, pristajanja u lukama sve kraća i češća, što od pomorca zahtijeva sve više rada, dok se istodobno konstantno smanjuje broj članova posada na brodovima.

Postoje točno određeni propisi o broju radnih sati i sati odmora tijekom svakog dana u plovidbi no u praksi su oni najčešće mrtvo slovo na papiru. I to doslovce, jer se tablice radnih sati i sati odmora koje je pomorac dužan ispunjavati uglavnom pišu kako bi bile u skladu s propisima, a ne sa stvarnim brojem odrađenih sati tijekom dana.

Umor, nedostatak sna i prekomjeran rad uzrokuju pad koncentracije, smanjenje sposobnosti procjene i prosuđivanja te su čest uzrok nesreća s teškim posljedicama.


Izvor: NoviList.hr

***************************************************************************



 Work Hard - Play Hard  :run:

Evo mojeg favorita:

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline EX

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 388
    • View Profile
Re: Umor i neispavanost na brodu
« Reply #1 on: 02/June/2010 »
Sefe koji je dnevni prosek koji mozes maksimalno odspavati na brodu,  6 sati ?   ;D

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Umor i neispavanost na brodu
« Reply #2 on: 02/June/2010 »
Sefe koji je dnevni prosek koji mozes maksimalno odspavati na brodu,  6 sati ?   ;D

Tako nekako
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Oswald

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 59
    • View Profile
Re: Umor i neispavanost na brodu
« Reply #3 on: 02/June/2010 »
Sve ti ovisi.. Nekad kad bi ja zavrsio nocnu u 9 ujutro, spavao bi do 10 navecer, uz buđenje samo za jest

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Umor i neispavanost na brodu
« Reply #4 on: 02/June/2010 »
Sve ti ovisi.. Nekad kad bi ja zavrsio nocnu u 9 ujutro, spavao bi do 10 navecer, uz buđenje samo za jest

Ja sam si u takvim situacijama nosio hranu u kabinu, ništa kuhano, neko voće (najčešće gigantsku papaju), koji komad kruha, a iz luke bi nabavio domaći ajvar ili sl.
Odlazak u crew mess je gubitak dragocjenog vremena kada spavaš preko dana.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Ves

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 70
    • View Profile
Re: Umor i neispavanost na brodu
« Reply #5 on: 29/July/2010 »
Ja sam si u takvim situacijama nosio hranu u kabinu, ništa kuhano, neko voće (najčešće gigantsku papaju), koji komad kruha, a iz luke bi nabavio domaći ajvar ili sl.
Odlazak u crew mess je gubitak dragocjenog vremena kada spavaš preko dana.

svi moji prijatelji sa broda su pili neke stimilative... ja sam zavrsila svoj devetomesecni ugovor na explod energy powder ( mnoooogo dobra stvar, ali i veoma opasna za zdravlje ali ..... )

Offline igorNS

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Emerald Waterways
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Ex Hotel Manager, now Cruise Director
Re: Umor i neispavanost na brodu
« Reply #6 on: 29/July/2010 »
sve zavisi od rasporeda, pozicije... meni se desavalo da zavrsim u disco-u u 3h ujutru i da spavam do 13h!  :D a opet kada se ocekuje usph, pa se sve sredjuje, poliraju case, e onda se moze zaboraviti na spavanje. isto tako sam polirao cese do 5h a dizao se vec u 9h da radim.... sve zavisi!
Sto se mora...nije tesko!!!

peanutz

  • Guest
Re: Umor i neispavanost na brodu
« Reply #7 on: 30/July/2010 »
kafa plus sladoled plus cream plus led moja kombinacija hahaha plus besplatna!

Offline LkLdKL

  • Registered
  • *
  • Posts: 26
    • View Profile
Re: Umor i neispavanost na brodu
« Reply #8 on: 30/July/2010 »
jutarnja kafica , red bull , ni konj ne moze da zaspi ...  :pop1:

Offline natal

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 877
    • View Profile
Re: Umor i neispavanost na brodu
« Reply #9 on: 31/July/2010 »
Meni ni red bul ni kafa ne znace nish. Pijem kavu svako jutro al zato jer mi pase. Bitno mi je da dobro jedem tokom dana i to je to.
I imam snage za radit i sl. Cim slabo jedem. Ma koja kava i red bul. Meni od tog nish.


Offline the_dogg

  • Registered
  • *
  • Posts: 23
  • Pisem knjigu: Kako prezivjeti drugu sesiju !
    • View Profile
Re: Umor i neispavanost na brodu
« Reply #10 on: 22/September/2010 »
Quote
svi moji prijatelji sa broda su pili neke stimilative... ja sam zavrsila svoj devetomesecni ugovor na explod energy powder ( mnoooogo dobra stvar, ali i veoma opasna za zdravlje ali ..... )

mislis li na BSN-ov proizvod ?

kao okidac fizicke aktivnosti dovoljna je ujutro kafa, caj s secerom, glukoza(ako nemate vremena za jelo).... a tokom il posle iscrpnog radnog vremena sumeca tableta magnezija ili casa vode i kasika sode bikarbone  :banana:

Offline slobabob

  • Registered
  • *
  • Posts: 89
    • View Profile
Re: Umor i neispavanost na brodu
« Reply #11 on: 23/September/2010 »
mislis li na BSN-ov proizvod ?

kao okidac fizicke aktivnosti dovoljna je ujutro kafa, caj s secerom, glukoza(ako nemate vremena za jelo).... a tokom il posle iscrpnog radnog vremena sumeca tableta magnezija ili casa vode i kasika sode bikarbone  :banana:

postoji kofein u tabletama samo ne znam da li sme da se pije.
ja sam u jednoj temi vec pisoa dovoljno je da se uzima glutamin i vozdra. ako neko ide u teretanu dobro je da uzima i neki no reaktor u kome ima svih sastojaka koji dizu coveka.

vukasinami

  • Guest
Re: Umor i neispavanost na brodu
« Reply #12 on: 06/October/2010 »
no nije za to on je za fine treninge u teretani jer najveci mu je efekat pre treninga.e sad za to je najbolja stvar kofein u tab.
pa jel neko koristio to na brodu i sta je sa tim kontrolama i jel dozvoljeno uopste?
propust sad sam video da si spomenuo no za trening!

Offline the_dogg

  • Registered
  • *
  • Posts: 23
  • Pisem knjigu: Kako prezivjeti drugu sesiju !
    • View Profile
Re: Umor i neispavanost na brodu
« Reply #13 on: 06/October/2010 »
naravno da se smije piti kofein u tabletama.Glutamina bi trebalo kile, dnevna doza bi po takvim okolnostima prelazila i 40-50gr.Mnogo pametniji izbor bi bila kupovina Centrum vitamina,Omega kiselina 3-6-9, neki oblici sumecih tableta itd..Jer tijelo pravi glutamin, nase je samo ubrizgavat dovoljno vitamina i minerala.

NO(Nitrix Oxide Boosters) preparat se i moze koristit u slobodnoj formi, ne moraju biti treninzi, jer NO preparat nije gradivna supstanca.

- Ubrzava oporavak
- Povecana “pumpa”
- Brzi i veci transport kiseonika
- Veca izdrzljivost
- Veca zaliha energije
- Pojacava seksualnu funkciju*

Offline Baronessa

  • Registered
  • *
  • Posts: 24
    • View Profile
Re: Umor i neispavanost na brodu
« Reply #14 on: 06/October/2010 »
Nikad necu zaboraviti jedan ugovor, i to je bilo pred kraj jedno 2 meseca je ostalo. Kad sam postala umorna ko pas, nervozna ujedala sam za svaku sitnicu a pritom pravila kinti ko niko. Pojavila se nestashica Red bull na brodu kako dodje posle 3 dana nema ga. Mozesh ga kupiti ali samo i Gst baru i to po njihovim cenama. Pouchena iskustvom nestanka Red bulla posle 2-3 dana oranizujem ja sebe da budem prva u redu u Crew shopu momentalno kad se otvori pre ispovljavanja jel te da kupim sebi zalihe. Kupila sam 3 kartona ukupno 72 kom pochetkom svakog cruisa. Za posadu narucheno samo 6-7 kartona. Ochi nisam mogla da otvorim ujutro koliko sam bila umorna red bull je uvek stajao pored kreveta mog samo napipam zatvorenih ochiju otvorim i pijem. Verujte mi da sam osecala kako mi kofein kroz vene ide i srce pochinje da lupa i punim se energijom. Za ta 2 meseca  pila sam po 5-7 red bulla na dan smrshala 10 kg. A najsmeshnije od svega jeste shto kad kod smo imali cabin inspection, 2- 3 x je bilo sa staff cap. mene bi slali kod lekara da me iskontrolishu. Jer gde god da se okrnu po kabini bilo je red bull, red bull na stolu u frizideru pored kreveta kartoni na ormanu ma svuda a deshavalo mi se da ima otvorene konzerve svuda a ne popijene. Bili su zbrinuti da li je sva ok samnom.