Author Topic: rekli mi da bih mogao da apliciram za poziciju 3rd Ventilation officer  (Read 10715 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline kopex

  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
Konačno evo i nekih novosti za nas početnike.Kada kažem početnike mislim na meni slične koji nemaju radnog iskustva na brodu.
Imao sam intervju sa kompanijom Princes.Radili su intervijue i testiranja u Kotoru na pomorskom fakultetu......prošlog mjeseca.
Ja sam slučajno saznao dan pred testiranje....tj. intervju.
Skupio sam papire i pošaotamo.
Predstavio se i rekao zbog čega sam došao.Rekao sam in da nemam iskustva na brodu i da nemam nikakve brevete ni pomorske knjižice.
Dvije ljubazne djevojke su mi rekle da trenutno nisu tu zbog mog zanimanja ali da će primiti moj CV i ako hoću da pogledam prezentaciju i ostanem na interviju.Inače su mi rekli da bih mogao da apliciram za poziciju 3rd Ventilation officer.Takođe su mi rekli da sve to što nemam nije tolio bitno i da se sveto može brzo nabaviti.
Rekli su mi da su oni zainteresovani za ovakve radnike bez iskustva na brodu i sa ovim godinama.
Pristao sam....ne košta ništa ;-).
Sve sam uradio kako su rekli.
Odradio sam neki mali test.Posle toga isto neko ispitivanje na simulatoru i na kraju intervju od oko 20-25 minuta.
sve je bilo na Engleskom.
Rečeno mi je da će me za par dana kontaktirati njihov glavni inženjer iz Los Anđelesa.
Tako je i bilo.Pozvao me je čovjek i pričali smo pola sata.
Posle par dana je uslijedio poziv od jede djevojke koja je bila na interviju i pitala me da li sam voljan da dođem u Englesku na 5 dana kako bih dobio osnovne brevete.....4 osnovna kursa.
Poslali su mi pozivno pismo za te treninge.Treninzi su od 24 do 28 Nov.Sve troškove oko puta,boravka  i treninga snosi kompanija.Tako su mi rekli.
Sada sam aplicirao za Britansku vizu.
Izgleda da će to oko vize da potraje.

Interesuje me šta vi,koji imate iskustva i koji plovite,mislite o svemu ovome?
Da li je to prvi korak ka tome da ću dobiti posao???
Mislim da nije logično da sve plaćaju ako ne misle da me uposle.
Šta vi mislite o svemu ovome???

Ima li neko od Vas koji su radili na ovakvim pozicijama na ovoj ili nekoj drugoj kompaniji?

Izvinjavam se ako sam bio predug u pisanju.Htio sam da sa Vama podijelim ovo što mi se desilo.
Pozdrav svima.

Offline NikolaT7

  • Registered
  • *
  • Posts: 49
    • View Profile
Izvini sto upadam ali i ja sam bio 14. Oktobra na razgovoru i testiranju u Kotoru za 3rd ETC. Posle me zvala Emily da mi javi da sam sve super uradio ali da ta glavni ETC iz centrale nema vremena da me zove i da ce mi javiti termin čim uspe da ga zakaže. Ako nije problem samo ukratko napiši da li je bio generalni ili usko stručni razgovor ? Znam da je to skroz druga struka ali predpostavljam da koriste isti šablon. Ja takođe nemam još uvek ni brevete ni iskustvo na brodu.

Iskreno sada sam se zabrinuo sto me jos ne zovu.

Hvala.

Offline Euronymous

  • Registered
  • *
  • Posts: 228
    • View Profile
Bravo kopex! Ovo je fantastična vest i za tebe i za nas ostale da si bez pređašnjeg iskustva dobio poziciju kao treći oficir.
Ja mislim da nakon položenih breveta uskoro ideš na brod, makar do sada šta sam pročitao na forumu.
Hvala ti na prosleđenom iskustvu i srećno kolega!!! :)
Prosečni se zlopate drndajući lopate.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
3rd Ventilation officer je odlična početna pozicija, u Princessu se dosta brzo napreduje u tom dpt-u.
Ako ti plaćaju troškove super, i ja sam radio na Princessu, i redovno su slali sa broda ljude u Warsash, na jednotjednu obuku na račun kompanije.
Za neke pozicije, kao Security Officer, plaćali su trening ljudima ovako kao i tebi, prije nego su uopće došli na brod.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline kopex

  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
Nikola,
zvao me g.Per i razgovarali smo uglavnom o istim stvarika koje su bile na interviju.
Ista pitanja,a neka sa potpitanjima i sa zahtijevnijim odgovorima.
O stručnim pitanjima mogu reći da je bilo samo uopšteno.....možda nekih 20% su stručna pitanja.
Posle toga sam pričao sa Emili i Suzi par puta po pitanju ovog treninga.....evo baš mi je sada stigao mejl.Popunjavam dokumenta za Englesku vizu i nisam baš siguran da će sve biti spremno za trening 24.Nov.
Ali mislim da ni to nije problem jer imaju treninge često....još par puta u ovoj godini.

Da Vas pitam još nešto po pitanju radnog vremena na ovoj kompaniji.
Ako sam dobro razumio oni su pominjali neko vrijeme 4rada+ 2 odmora.
Nešto mi to nije jasno.
Kada imamo slobodno vrijeme,ima li izlazaka kada brod pristane u luku???
Ovo nisam pitao njih da nebi rekli da mislim na provod ;-).
 

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
oni su pominjali neko vrijeme 4rada+ 2 odmora.
Nešto mi to nije jasno.
Kada imamo slobodno vrijeme,ima li izlazaka kada brod pristane u luku???

4 meseca rada, 2 meseca odmora.
Nije da znam šta su ti rekli, ali to je neka standardna rotacija, sigurno nisu ni nedelje ni godine. :giggle:

I naravno da može da se izlazi u slobodno vreme, inače ne bi bilo slobodno vreme, nego izdržavanje zatvorske kazne. ;D

Offline NikolaT7

  • Registered
  • *
  • Posts: 49
    • View Profile
Re:
« Reply #6 on: 10/November/2014 »
Hvala Kopex. Ok ta pitanja sam i pripremio do detalja. Princ mi je pomogao oko satelitskog interneta, u firmi u kojoj radim imam sektor slabih struja pa su mi pomogli oko cctv, kontrole pristupa, protivpozarnih sistema a u Pera iz Infoteam-a oko radara. Wolf NS ti je na Princessu kao 2nd ETO pa mozes i njega da pitas. Meni je sestra u Londonu pa ako bude trebala neka pomoc pisi. Na prezentaciji su rekli 4 -2 a kada napredujes mozes da izaberes i 3-2 meseca. Naravno placen si samo dok si na brodu. Pozdrav.

Offline kopex

  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
Nikola,hvala na ponuđenoj pomoći.
Ko zna možda se i sretnemo negdje na nekom od brodova.  :uzdravlje:

Offline kopex

  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
Poštovani forumaši i buduće kolege,evo i noviteta.
Stigla dokumenta sa ponudom za radno mjesto,instrukcije o plaćanju,........dimenzijama za uniformu.
Sjutra na intervju za Englesku vizu.Aplicirao sam i za Američku vizu.
Sada samo čekam da mi zakažu intervju u ambasadi SAD.

Offline NikolaT7

  • Registered
  • *
  • Posts: 49
    • View Profile
Re:
« Reply #9 on: 12/November/2014 »
Svaka čast. Srećno !

Offline kopex

  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
Re:
« Reply #10 on: 12/November/2014 »
Svaka čast. Srećno !


Hvala,takođe.

Offline kopex

  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
E nije me bilo odavno.
Sređivao poslove i privodio godinu kraju.....svodio bilans i pripremao se za Princes.
Dobio sam C1/D vizu na 3 godine i Englesku vizu na 6 mjeseci.
Problem je kod nas što svi papiri za Englesku vizu idu za Varšavu i nazad.
To sve traje oko 15 radnih dana.
Bio mi je zakazan trening za 15 Decembar i ukrcaj u Majamiju 22.Decembra,ali.....
Uvjek neko ali.
Pošto nismo bili sigurni da će viza stići do 15 Decembra morali su mi odložiti trening za 12.Januar.
U međuvremenu mi traže novi brod   :plovim: po mogućnosti da idem ditrektno sa treninga da bi smanjili troškove.

Nadam se da neće biti problema na treningu. :rtfm:

Offline NemkeGari

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 27
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: ex Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Kouzon
  • Job Title: Accomm.attend.
kopex, vidim da si iz Montenegro. Da li si imao školu (tu iz Kotora) ili iskustvo za ventilaciju, klime i slično ?

I bilo li je nešto 12. januara ?
Svakako slomi nogu...ako nije bio već interview...

Offline kopex

  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
Evo i mene sa novostima.
Nažalost ne povoljne.
Neka ovo moje iskustvo bude poučno za sve one koji žele da plove.

 Vratio sam se kući.

Da ukratko opišem dešavanja,ukrcaj i posao koji sam radio i posao koji sam trebao da odradim.

Posle završenog treninga u HOTA pošao sam Honolulu gdje je bio ukrcaj.
Moram napomenuti kakav je bio dogovor sa kompanijom.Oni su mi rekli da mogu poći na brod i početi raditi kao 3rd VO (treći oficir ventilacije ili asistent ventilacije) uz to da će mi oni pružiti svu potrebnu podršku i obuku kako bih naučio sve što je neophodno da ostanem na toj poziciji.
Takođe su mi rekli da na toj poziciji mogu ostati koliko je potrebno .....bez uslovljavanja........pa ako se steknu uslovi za napredovanje da se napreduje.
Međutim sve je krenulo nekako drugačije.

Prvi susret sa 1st VO (prvi oficir ventilacije).......neću pominjati imena.
Dosta iznenađujuće i neočekivano hladan pristup novom članu službe.
Pitao me je da li sam plovio i da li sam radio ovaj posao i odmah prokomentarisao da se taj posao ne može naučiti za 2 mjeseca.
Tek kasnije ja saznajem da su oni planirali da posle 2 mjeseca zamjenim kolegu 2nd VO.Zato je bio takav njegov komentar.Ja nisam bio obučen ni za poziciju 3rd VO,a kamo li za 2nd VO.Ja sam bio zadovoljan i sa pozicijom 3rd VO i nisam zahtijevao unapređenje.
Posao 2nd VO je mnogo odgovoran i veoma zahtijevan posao.Sve na brodu se ventilira i hladi.Kada nešto stane ako tvoj majstor ne zna da to popravi onda si ti taj koji treba da to odradi ili donese odluku kako da se ist riješi.
Prvi dan poslepodne dao mi je listu sa dvadesetak lokacija AC stanica na brodu i rekao da ih nađem.......sam i to još prvi put na brodu i prvi dan.Sledeće je bilo (sjutradan) da pronađem elektro ormare koji su bili vezani za AC stanice i neke kabine.Nisam znao ni gdje se nalazim a kako li gdje su te lokacije.Nađoh ja te lokacije sa dosta muke i pomoći naših ljudi na brodu.
Da li je to po vama normalno da se tako počinje???
Kako da se upoznam sa brodom sam i bez nekih predhodnih uputstava???

Da skratim.Na brodu sam sreo neke sisteme za koje sam znao i koje sam gledao ali ih nisam radio,a neke nisam ni vidio.
Sve se odigravalo brzo i prebrzo.Nisam dobijao potrebnu edukaciju kaja je obećana.Prelazili smo sa oblasti na oblast veoa brzo.Bio sam sa 2nd VO u prosijeku 1 sat dnevno.Posle su me slali sa fitterima da gledam šta oni rade.
Posle par dana sam tražio razgovor sa 1st VO i sa HR menadžerom.
Dogovorili smo se da me kompanija pošalje kući i da tražim adekvatnu obuku od kompanije ako budu i dalje zainteresovani.

Razgovarao sam i sa kapetanom i HR menadžerom.I jedan i drugi su mi rekli da su u svojim karijerama imali dosta trećih oficira koji su taj posao radili godinama i da ne vide razlog da tako bude i u mom slučaju.
Kolege iz službe su mi rekli da sam imao sreće da mi 1st VO bude jedan Kris sve bi bilo drugačije.On ima drugačiji pristup novajlijama i zna da prenese znanje na onoga ko hoće da uči....ima vremena za svakoga i sve radi etapno.

Uglavnom volfns je bio u pravu.

HR menadžer im je poslao mejl sa predolgom da mi obezbijede neophodnu obuku za 3rd VO i da tako nastavim posao na brodu.
Ja sam kompaniji poslao mejl slične sadržine i sada očekujem njihov odgovor.

Nadam se pozitivnom odgovoru.

O ostalom (kabine,hrana,kolege,život,.......) samo ako nekog to interesuje.
Ništa posebno što već nisu drugi rekli.

Pozdrav i srećno.







Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Bez podrske kolega, nisi mogao uspjeti. To nije posao konobara. Cini se kako su ovi na brodu I regruteri u velikom raskoraku.
DCL je po tom pitanju vrlo organiziran, kod njih I potwasher-i dobivaju OJT (on job training).
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)