Author Topic: rekli mi da bih mogao da apliciram za poziciju 3rd Ventilation officer  (Read 10684 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline kopex

  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
Velikiiiii raskorak.
Ja sam bio voljan da učim ali po meni nisam imao adekvatnu podršku.
U svemu ima dosta uticaja i sreća.
Kakve si sreće da te dočekaju kakvi ljudi i kolko su raspoložni za podučavanje.Nije ni njima lako.

Offline Euronymous

  • Registered
  • *
  • Posts: 228
    • View Profile
E baš bez veze što čitam ovakvo negativno iskustvo. Nisi pisao ovde na forumu i mislio sam da sve ide kao po loju...
Ne znam zbog čega toga tolika samoživost ljudi, pa bre radite zajedno, logično je da gledate da se međusobno pomažete i zezate da što pre i što bolje prođu tih nekoliko meseci posla.
Prosečni se zlopate drndajući lopate.

Offline Mezzomarinero

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 373
  • Smile is the best drug
    • View Profile
Zao mi je sta se desilo ali uglavnom se prema novajlijama postave tvrdo da vide kakav si kao ososba sto je u pocetku vrlo bitno. Meni se licno to ne dopada da te bace u "vatru" pa da se "przis" ali nazalost to je tako nije bitna koja kompanija je u pitanju to je sistem koji je na brodu. Pretpostavljam da si imao pristup racunaru gde si imas sve "manuale" i "drawings". Nemoj ocekivati da ce neko ici sa tobom svaki minut i objasnjavati sta kako radi jer u "engine dept" treba imati dosta iskustva,znam kako je tebi bilo jer sam bio u slicnoj situaciji. U mom slucaju  je bilo dosta citanja i vremena provedenom u kabini citajuci upustva a manje "crew bar"-a. Svako ko dodje u "engine dept" ( struja,frigo,i sl) u prvom ugovoru trebao bi da se i sam obucava i van radnog vremena to je moje misljenje. Sretno i mirno more,zelim ti brzi ponovni ukrcaj !  :uzdravlje:
A more se ljuljaljo,ljuljalo ......

Offline Euronymous

  • Registered
  • *
  • Posts: 228
    • View Profile
Re:
« Reply #18 on: 14/February/2015 »
Meni to uopste nije fer, makar nedelju dana da ides sa nekime da ti objasni sta, gde, kako, jes da smo radili sa klimama ali vecina je radila sa split i multi split sistemima, tacno je da su principi hladjenja isti ali je ipak drugaciji i veci i skuplji sistem na brodu plus pritisci sa svih strana, mislim da to nije u redu ni od strane kompanije ni kolega da te odma bace u vatru pa se snalazi kako znas i umes. Ako se ne snadjes-ti si kriv, ako pokusas nesto i ne uradis sta treba- opet ti kriv.
Prosečni se zlopate drndajući lopate.

Offline Electrician

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 381
    • View Profile
Isao si kao officer, ne kao cadet, trainee, apprentice. Tako da se od tebe ocekivalo da barem nesto znas, da znas pogledat manuale i da se mozes sam snaci.
Tvoja je greska za poctak sta si odmah odustao, nakon par dana si trazio razgovor i trazio za doma. Normalno je da se novim ljudima da lista lokacija na kojima ce raditi i da se prvih par dana samo upoznaju sa brodom. Sta drugo bi trebao. To je sasvim normalno, jer kad te probude usred noci neces buditi pola tima zato sta neznas di je AC station ili napajanje za nesto.
I u 4 mjesecca koliko ti je bio ugovor naucio bi jako puno o HVAC sistemima koji i nisu nuklearna fizika.

Meni to uopste nije fer, makar nedelju dana da ides sa nekime da ti objasni sta, gde, kako, jes da smo radili sa klimama ali vecina je radila sa split i multi split sistemima, tacno je da su principi hladjenja isti ali je ipak drugaciji i veci i skuplji sistem na brodu plus pritisci sa svih strana, mislim da to nije u redu ni od strane kompanije ni kolega da te odma bace u vatru pa se snalazi kako znas i umes. Ako se ne snadjes-ti si kriv, ako pokusas nesto i ne uradis sta treba- opet ti kriv.



Sistem je karajnje jednostavan. Hladis vodu sa kompresorom, voda ide okolo po brodu u AC statione u ventilaciju. Ako neznas ne diraj i ne stisci sve dugmice.

Zao mi je sta se desilo ali uglavnom se prema novajlijama postave tvrdo da vide kakav si kao ososba sto je u pocetku vrlo bitno. Meni se licno to ne dopada da te bace u "vatru" pa da se "przis" ali nazalost to je tako nije bitna koja kompanija je u pitanju to je sistem koji je na brodu. Pretpostavljam da si imao pristup racunaru gde si imas sve "manuale" i "drawings". Nemoj ocekivati da ce neko ici sa tobom svaki minut i objasnjavati sta kako radi jer u "engine dept" treba imati dosta iskustva,znam kako je tebi bilo jer sam bio u slicnoj situaciji. U mom slucaju  je bilo dosta citanja i vremena provedenom u kabini citajuci upustva a manje "crew bar"-a. Svako ko dodje u "engine dept" ( struja,frigo,i sl) u prvom ugovoru trebao bi da se i sam obucava i van radnog vremena to je moje misljenje. Sretno i mirno more,zelim ti brzi ponovni ukrcaj !  :uzdravlje:

Slazem se.
RTFM je osnovno pravilo u engine dept.
 

Offline Euronymous

  • Registered
  • *
  • Posts: 228
    • View Profile
Re:
« Reply #20 on: 14/February/2015 »
Nadam se da cu se ja snaci jednoga dana tamo kao ass ili odmah kao ventilation fitter, a zao mi zbog kolege sto je ovako ispalo, nadam se da ce uspeti da ispegla sa kompanijom i vratiti se uskoro ali sa nekom malo boljom postavom :)
Prosečni se zlopate drndajući lopate.

Offline kopex

  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
Nisu pristali da mi daju drugu šansu.
Sada tražim nove mogućnosti.
Ima li neko preporuke???

Offline Mezzomarinero

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 373
  • Smile is the best drug
    • View Profile
Kolega,ako si dobio ocene tj."evaluation" i tamo je naveden razlog prekida prethodnog ugovora koji je trajao vrlo kratko kako si nam objasnio tesko da ce ijedna kompanija ozbiljno pogledati tvoju molbu ako im budes rekao da si vec bio na brodu. Probaj kod MSC-a. Ako imas prijatelje koji rade negde na brodu na boljim pozicijama kao Staff Eng. ili sl. mozda bi mogli da ti pomognu. Zelim ti brz ukrcaj i mirno more !!! Sretno  :uzdravlje:
A more se ljuljaljo,ljuljalo ......

Offline amerigo

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Procitao sam tvoje postove u ovoj temi dva puta i nista mi nije jasno. Kako si uspeo da upadnes na brod, prodjes sve intervjue i testove, a na brodu nisi uspeo da se snadjes uopste ? Zar ti testovi i intervjui ne sluze da poslodavci utvrde da li si sposoban da odradis posao za koji si aplicirao ? Mozda si prerano odustao, ja kad bi dobio poziciju i ostao bez podrske kolega na brodu, gurao bi dan za danom, pa ili bi naucio sto ne znam i uklopio se ili bi cekao da me izbace, nema sanse da bi odustao zato sto nesto ne znam... izgleda imamo razlicite poglede na posao :)

Offline kopex

  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
Ima nas raznih.
Ponovo ti kažem da je sreća veliki faktor.
Da moj šef Bugarin nije bio kakav je bio možda bi i ja bio drugačiji.
Ko zna ....... ???
Mada u jednom je moj šef bio u pravu i tu se slažem sa njim,a to je ,,nije istu prvi put biti na brodu i raditi sa 40 ili sa 25 godina".

Pozdrav

Offline NVC

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 219
    • View Profile
Da li je tom bugarinu mozda bilo ime Todor??

Offline mechatronic

  • Registered
  • *
  • Posts: 9
    • View Profile
Ima li itko kakvih iskustava o testiranjima za elektricara na kruzeru. Zanima me sto ispituju na intervjuu. Malo sam ovdje kopao ali nisam nasao bog zna sto.

Online wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Ima li itko kakvih iskustava o testiranjima za elektricara na kruzeru. Zanima me sto ispituju na intervjuu. Malo sam ovdje kopao ali nisam nasao bog zna sto.

Zavisi ko ispituje. Za Royal je jedan Chief Elec iz Splita sastavio set pitanja za test koji se radi online. Na zalost, nemam ih, al koliko sam cuo, uglavnom je teorija u pitanju. Osim Royal Caribbean, ne znam da iti jedna druga kompanija ima set pitanja kojima testiraju elektricare. Da Princess ima, ne bi mi dolazili stalno u tim neki koji ne znaju dve zice da spoje.

Danas sam novajliji koji je tehnicar cak, a ne lampmen, dao da poveze dva push prekidaca, jedan step relej I jedno svetlo. Posle dva sata I tri iskakanja osiguraca, napokon je uspeo. Sledeci zadatak je bio popravka tostera...jos je u delovima. Sutra ce ga neko drugi sastaviti.

Da ja ispitujem, zavisno od ranka za koji apliciras, pitao bih te ono sto je bitno za taj posao za pocetak. Posle bi video kakvo ti je znanje opste teorije elektrotehnike I koliko zapravo razumes to.

Kada se polaze za sertifikat kompetentnosti, obuka je 100% teorijska (I ono prakse sto ima je smece u laboratoriji), dok su pitanja na ispitu miks prakticnog znanja I teorije (zavisno od ispitivaca, naravno).
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline PsychoPod

  • Registered
  • *
  • Posts: 11
    • View Profile
na Royalu za 3rd Elec pitanje ti je na primjer:  formula za real i apparent power.

i slazem se sa electricianom, prvi ugovor sve pada na tebe..ako ne znas saznaj, ako ne mozes saznati, uhvati drugu osobu da ti pokaze di se moze saznati. ali tesko da ce te itko voditi po brodu, jer se od tebe kao oficira zahtjeva da si vec vise manje samostalan u poslu.  cak i ako ne znas, da ces nauciti napraviti. nitko ne ce tebe uciti od pocetka, to tek mozda nakon mjesec dva ako si na brodu i skuze da si normalan tip, pa ce ti objasniti cake u sustavu.

Quote
Prvi dan poslepodne dao mi je listu sa dvadesetak lokacija AC stanica na brodu i rekao da ih nađem.......sam i to još prvi put na brodu i prvi dan.Sledeće je bilo (sjutradan) da pronađem elektro ormare koji su bili vezani za AC stanice i neke kabine.Nisam znao ni gdje se nalazim a kako li gdje su te lokacije.Nađoh ja te lokacije sa dosta muke i pomoći naših ljudi na brodu.
Da li je to po vama normalno da se tako počinje???
Kako da se upoznam sa brodom sam i bez nekih predhodnih uputstava???
uzmes plan broda i skuzis...lutas po brodu i pitas nadređene koje moguće prostorije su zabranjene za tvoj pristup da ne uzrokujes probleme, ali u biti sam sa lutanjem. nikako drugacije.

Offline mechatronic

  • Registered
  • *
  • Posts: 9
    • View Profile
Zavisi ko ispituje. Za Royal je jedan Chief Elec iz Splita sastavio set pitanja za test koji se radi online. Na zalost, nemam ih, al koliko sam cuo, uglavnom je teorija u pitanju. Osim Royal Caribbean, ne znam da iti jedna druga kompanija ima set pitanja kojima testiraju elektricare. Da Princess ima, ne bi mi dolazili stalno u tim neki koji ne znaju dve zice da spoje.

Danas sam novajliji koji je tehnicar cak, a ne lampmen, dao da poveze dva push prekidaca, jedan step relej I jedno svetlo. Posle dva sata I tri iskakanja osiguraca, napokon je uspeo. Sledeci zadatak je bio popravka tostera...jos je u delovima. Sutra ce ga neko drugi sastaviti.

Da ja ispitujem, zavisno od ranka za koji apliciras, pitao bih te ono sto je bitno za taj posao za pocetak. Posle bi video kakvo ti je znanje opste teorije elektrotehnike I koliko zapravo razumes to.

Kada se polaze za sertifikat kompetentnosti, obuka je 100% teorijska (I ono prakse sto ima je smece u laboratoriji), dok su pitanja na ispitu miks prakticnog znanja I teorije (zavisno od ispitivaca, naravno).


Hvala ti na odgovoru. ;)
Mogu li se igdje pronaci primjeri tih pitanja i testova? Bio bih neizmjerno zahvalan. Inace posve razumijem novajlije. Takav sam i sam. :) Volio bih zato ici kao asistent bilo gdje. Da naucim prakticne osnove.