Author Topic: Inkognito, Bar Server, Celebrity Cruises  (Read 3193 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Inkognito, Bar Server, Celebrity Cruises
« on: 16/November/2014 »
Korisničko ime: Inkognito
Država: Srbija
Spol: M
Kompanija: Celebrity Cruises
Pozicija: Bar Server

Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Cuo sam od poznanika jednog drugara I to jos 2008. godine.
Medjutim nisam nesto bio zainteresovan, mada je zvucalo zanimljivo.
Tek kasnije sam cuo da sve vise ljudi, cak i neke ljude koje licno poznajem, sve vise odlaze da rade na kruzere.
U to neko vreme tamo negde 2011. ako se ne varam sam nekako naleteo i na ovaj forum. Kako? Ne secam se.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Mislim da je presudna bila zarada, sticanje iskustva i odlazak u beli svet, da vidim kako je van granica Srbije.
U to vreme sam se ubijao od posla kuci u rodnom gradu za male pare, pa rekoh aj da se ubijam za neku vecu kintu.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Iscimao sam sve balkanske agencije, medjutim, Kouzon je jedini odogovorio potvrdno tj, da odrzavaju intervjue za poziciju koju sam ja hteo.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Prijavio sam se za Princess jer sam znao samo engleski jezik.
Nakon preliminarnog je trebao da se odrzi finalni intervju, nekih mesec i po dana od preliminarnog.
Medjutim, odlozen je do daljnjeg. Nakon 2 meseca zovu me iz agencije i pitaju da li hocu na NCL.
Rekoh zasto da ne, samo da idem. Medjutim par nedelja kasnije javljaju da nece biti tog intervjua, jer kompanija je trazila devojke i samo par muskaraca.
Ja nisam bio na toj listi jer sam prvobitno aplicirao za Princes.
Rekoh do jaja, bas sam odusevljen.
Usledilo je zatisje od 4 I po meseca. I konacno zovu iz agencije za intervju koji se odrzava u Skoplju i kompanije su Celebrity I Royal.
Ne traze drugi jezik tako da mogu da dodjem. Za Princes u to vreme se jos nije bio odigrao finalni.
Otisao u Skoplje i nakon 8 meseci dobio posao za Celebrity.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
10 minuta.
Vrlo lagana prica. Dobro vece,kako ste? Ja dobro, hvala na pitanju. Kako ste vi?
Ostala je zanimljiva prica zbog koje sam mislio da necu dobiti posao.
Pita me regruter, koji bih mu koktel na bazi vodke preporucio kada bi on dosao u klub u kojem radim. I ja magarac kazem Viagru.
A u prostoriji je bio jos jedan lik koji je menadzer
restorana na Oasisu i drzao je trening za F&B department. I kaze regruter, ala si ubo u centar svaka cast i smejali se nas trojica 2 minuta.
Da me pitao koji bih mu drugi ponudio, ne bih mogao da se suzrdzim i rekao bih Sex on the beach.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Neki fee na startu 30 eura
Trening 120 eura
Viza 120 eura
Lekarski 130 eura
Odlazak u Skoplje 70 eura
Avio karta 580 eura
Smestaj u hotelu 160 eura
Dzeparac 150 dolara
Ukupno sa jos nekim sitnicama, putovanjima da zaokruzim na 1300 eura.

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Carape, gace, dve trenerke, dvoje kratkih pantalona, nekoliko majci, kozmetika, higijena, 2 litre sljive.
Torba je bila polu puna, ma ni toliko. I ranac, a u njemu lap top.
Naravno u povratku sam morao da kupim novu torbu i imao sam dve pune torbe i pun ranac. Nakupi se svega za 7 meseci.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Mislio sam da cu biti kao tele, ali nije bas bilo tako.
Naravno nije lako, novo okruzenje, novi ljudi, rad sa 10 crnaca koji pricaju nekim jungle engleskim, bartender azijat koji govori sebi u bradu, a engleski mu je ga ga gu gi gi.
Prilicno bedan osecaj jer ljudi nisu ni malo bili zeljni da pomognu, sve se svodilo na kritike a ne na ukazivanje sta se i kako radi.
I naravno svi su oni bili iznenadjeni da je meni prvi ugovor a odmah bar server.
Ovi crnci sa Kariba prvo rade kao galey cleaneri 5 ugovora, pa 5 ugovora bar boy pa tek onda server i to im je vrh. Shvatam njihovu mrznju.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Nije pomogla, tek par ljudi je bilo voljno da pomogne, ustvari samo jedan momak, ostali su pricali svojim jungle jezikom i jeli banane na grani :)
Bili su u fazonu Ja man yu gata du dis yu gata du det. Da sam znao da cu biti bartender, a ne server, za tu bih se poziciju i prijavio.
Sve radis sam jer bartendera nema, tako je u nekim barovima. Eto informacija za one koji hoce na Celebrity.
Mada sa druge strane to uopste nije lose, mnogo sam naucio i dosta puta ostajao u sanku sto je samo dodalo dodatno iskustvo.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Pa kao sto rekoh taj jedan momak koji nije bio sebican, pokazala mi je i head bartender kako, sta, gde.Ovo ostalo je sve tarzanija.
Bar u mom okruzenju sto se tice bar departmenta. Voleo sam Jamajku dok nisam upoznao Jamajcane. Sa njima sam radio pa eto zakljucak.
Kasnije se to promenilo jer je vecina tih likova otislo sa broda i doslo je dosta evropljana, Ukrajina, Rusija, Rumunija pa i ljudi iz Meksika itd.
To su vec drugaciji mentaliteti i daleko prijatniji ljudi. I nisu bolesni za parama kao gore pomenuti.
Ok,svi smo mi dosli da zaradimo, ali takvu opsesiju prema parama ja nisam video ni kod lokalnih cigana.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Nisam se osecao ogranicenim ni u jednom momentu.
Radis pa ni ne mislis o tome. A i ima sta da se radi u slobodno vreme, da se spava recimo :)....
Mozes napolje ako je brod u luci, ima game room, teren za fudbal, basket, stoni tenis, dva crew bara, gym, uvek ima nesto.
Verovali ili ne u tu malu kabinu mozete da napravite cabin party i da ugurate 15 ljudi unutra.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Mogu reci da jesam jer sam ocekivao manju zaradu, iako mislim da me nije htela para, prilicno sam dobro prosao.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Postoji ,u mom slucaju tj. u mom departmentu vise zavisi da li hoces promociju, jer kao bar waiter mozes da uzmes vise love nego bartender.
Stvar je samo u tome sta vise volis da radis. Da li ces pijaca stil pushing ili kulturica za sankom pa lagano do pozicije menadzera.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Nemam zamerki, svako pronadje nekoga ko mu odgovara. Uvek ima nekoga za druzenje.
Tu su ljudi sa Balkana a i naravno ljudi iz celog sveta. Ne treba se ogranicavati na Balkan. Nisu svi ljudi sa nasih prostora ok.
Isto je kao i kuci; ako vam neko ne pase mentalitetom, to nece biti drugacije ni na brodu. Ja licno imam prijatelje iz Kolumbije, Indije, Meksika....
Uvek ima zezanja, siguran sam da svako moze da pronadje prijatelje.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Vec sam pomenuo pa da se ne ponavljam, da ne preteram u opisu.

  • Kako biste opisali putnike?
Gosti su u 98 posto slucajeva bili super.
Stvarno ne mogu da se pozalim na njih. Vole da pricaju, zezaju se, prijatni su. Mozda je tako jer je to Celebrity, pa dolazi malo visa americka klasa.
Cene dobar servis.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Uglavnom da. Neke luke sam video samo sa deck-a 10 kraj pool-a jer sam radio. A i nisu sva mesta nesto ni interesantna.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Voleo sam da odem na Horseshoe beach na Bermudama, rajsko mesto i Bahami su do jaja.
St. Maarten ne treba propustiti. Kanada je prelepa, od pejzaza do gradova.

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Vidis malo sveta, uzmes neku kintu, steknes iskustvo u poslu, ako zelis karijeru, a ne porodicu - brod je pravo mesto za to.

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Previse radnih sati koje kompanija nece da plati, nema slobodnog dana, ne mozes da ispeces kajganu na svoj nacin u pola noci kad ti se jede.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Definitivno treba ovo probati, specificna sredina koja funkcionise negde na sred mora i ide iz mesta u mesto.
Nisam mogao ni da zamislim pre nego sto sam otisao. Sve sto ste procitali ovde vas nece uputiti na to sta vas ceka tamo, tako da samo hrabro napred.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?

Verovatno vec sto puta receno ali svakako stoji, pucajte na sto visu i bolju poziciju, ne slusajte agencije, nemojte sve da im verujete jer lazu, govorim iz iskustva.
Nemojte po svaku cenu i sto pre na brod. Work smart, dont work hard!

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Ako vec idete na nizu poziciju kao sto su housekeeping i F&B, gledajte da uradite cross training za nesto bolje.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Inkognito, Bar Server, Celebrity Cruises
« Reply #1 on: 16/November/2014 »
:clapping:

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Inkognito, Bar Server, Celebrity Cruises
« Reply #2 on: 16/November/2014 »
Na vrijeme se ubacio u bar.  :giggle:

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)