Author Topic: 1. put na interiew za Bar Waitera - nema potrebe da ucite kilometrima opsirno  (Read 4947 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Jack Daniels

  • Registered
  • *
  • Posts: 73
    • View Profile
U kontaktu sam sa nekih 6-7 momaka/djevojaka koje idu na prvi interview za Bar, i mnogo je pitanja, mnogo stvari koje uce, a koje ce samo da im otezaju,
hocu da kazem da nema potrebe da ucite kilometrima opsirno jer samo ce ispasti belaj na int.

Dovoljno je  do 30 koktela,naravno onih popularnih i najpoznatijih, podijelite tako da obuhvatite dzin, vodku, tequilu, rum, whiskey, par sa sampanjcem (koji su jako jednostavni).

Treba da znate po 3-4 vrste dzina, vodke tequile, ruma, whiskey (blended, single malt, i razliku medju njima), konjaka.

Potrebno je da znate likere (cordials) amaro, amareto, kahlua, tia maria, midori, chambord, baileys, cointreau, triple sec, grand marnier, cream de cassis, naravno i njihove okuse.

Po neke 3 vrste grape varieties (red and white i po neko vino za svaki varieties), kad ih utvrdite onda se moze procitati o mjestima i pokrajinama odakle su.

Naravno tu su i pive, 6-7 piva i odakle su.

Da napomenem da ovo vazi za ljude koji nisu imali doticaja sa mnogo pica i kojima je vecina ovog novo.
Ovo sam sve napisaoo nabrzaka i ono najosnovnije, ono sto mora i treba da se nauci 100 %, dok ovo ne naucite, nista drugo ne gledate, naposljetku kad ovo vec bude gotovo onda i kad bude 100 % u glavi, pomalo prosirujete znanje do int. uz napomenu da ovo stalno ponavljate, jedini nacin da ne :airquotes: pomiksate :airquotes: sve osim koktela je ovaj, jer citanje 100 - 150 koktela, i 50 vina i pica kojekakvih je samo citanje, nista se nece sastavit u glavi.

Zamolio bi jos nekog da doda ako se ima sta dodati a spada pod osnovno, sretno sa ucenjem  :uzdravlje:

Offline LuckyOne

  • Registered
  • *
  • Posts: 27
    • View Profile
Nek' se javi ko se pronašao ovde  :rofl:  :uzdravlje:  :clapping:

Offline djokic11

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 48
    • View Profile
Odlican post!  :clapping: Mislim da bi uz ove najosnovnije stvari trebalo nauciti dosta o casama,koji kokteli se sluze u kojim casama,razlika izmedju casa za belo i crno vino,vodu.Meni je bar to bilo na intervjuu,takodje kakav led ide u koji koktel,drobljen ili ceo,kakav secer i garnis obavezno ...  oT

Offline Jack Daniels

  • Registered
  • *
  • Posts: 73
    • View Profile
Odlican post!  :clapping: Mislim da bi uz ove najosnovnije stvari trebalo nauciti dosta o casama,koji kokteli se sluze u kojim casama,razlika izmedju casa za belo i crno vino,vodu.Meni je bar to bilo na intervjuu,takodje kakav led ide u koji koktel,drobljen ili ceo,kakav secer i garnis obavezno ...  oT
Pa da, zato kazem da je najbolje nauciti do 30, ali detaljno i da budes uvjeren na int, kad ispucas 5 koktela kao iz puske, vise te nece niko ni upitati dalje.

Offline bomboclat

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 155
    • View Profile
Sto se tice koktela mislim da je najpametnije podijeliti ih po osnovnom sastojku odnosno "spiritu" tipa GIN-pa pet komada TEKILA-5 komada...i tako otrprilike :) votka i rum po 7-8 onih najbitnijih :google!: ja sam sebi pisao u svesku nekako sam to sklopio da sa strane napisem koja je casa i koji je garnish a u produzetku sastojke...deset dana ucenja i trebalo bi biti dovoljno, kasnije samo ponavljanje pola h dnevno i superiska. Mora se malo zrtvovati...kasnije je suplja prica sje*ali me ovi iz agencije dobio bar utility  :tuctuc:

Offline bobo_vz

  • Registered
  • *
  • Posts: 17
    • View Profile
nikako nemojte zaboravit i ne alkoholne koktele,kao i isto tako garnish koji ide uz koje koktele.  :wave:

Offline onegirl

  • Registered
  • *
  • Posts: 42
    • View Profile
Evo i ja da pripomognem i kazem kako sam prosla.  :hekla:
Nabroj 10 piva, 5 vodki, 5 dzina, 5 viskija i njihove zemlje porekla. Koje vrste viskija postoje i kako se prave. Sta je konjak, kako se pravi i 3 brenda. Nekoliko koktela i pitanje sta je koji sastojak u njima.
Dakle, jako je bitno nauciti i zemlje porekla odakle su odredjena pica, a ne samo njihova imena. Smatram da je bitno znati tako oko 30ak koktela, kao sto je vec i receno, ali nemojte da se dovedete u situaciju da kad vas pitaju o sastojcima, na primer, sta je kahlua i odakle je, da to ne znate.
Od presudnog znacaja je koliko se dobro spremite, a s obzirom da je to nesto sto zarko zelite, vas buduci posao i vasa buducnost, ulozite u nju onoliko vremena koliko je potrebno da to znanje steknete.  b00/
Srecno svima  :uzdravlje:
"Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover."

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Sto se tice koktela mislim da je najpametnije podijeliti ih po osnovnom sastojku odnosno "spiritu" tipa GIN-pa pet komada TEKILA-5 komada...i tako otrprilike :) votka i rum po 7-8 onih najbitnijih :google!: ja sam sebi pisao u svesku nekako sam to sklopio da sa strane napisem koja je casa i koji je garnish a u produzetku sastojke...deset dana ucenja i trebalo bi biti dovoljno, kasnije samo ponavljanje pola h dnevno i superiska. Mora se malo zrtvovati...kasnije je suplja prica sje*ali me ovi iz agencije dobio bar utility  :tuctuc:

Ne bih se slozio s tobom... Podjela po spiritu tj. bazi koktela i nije bas neka podjela, buduci da mnogi kokteli sadrze i po 2 ili vise spirita, a isto tako postoje mnogi kokteli koji nikako nemaju sprita, samo likere i ostale sastojke...

Najbolja podjela je na Before Dinner i After Dinner, ili klasicni i moderni kokteli...

Takodjer jako bitna je podjela casa, Old Fashioned, Collins, Pilsner, Champagne Flute, Red Wine, White Wine, Martini - Cocktail Glass, Margarita Glass, Shot Glass....

Jako bitno isto je kastomizacija koktela, tj. razliciti nacini pravljenja pojedinih pica npr. Martini: Dry, Extra Dry, On the rocks, Up, Gibson itd...

I na kraju, ako nesto ne znate, bolje recite da ne znate, nego da pricate nesto sto je netacno, zato sto onda ispadate glupi :)

Offline bomboclat

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 155
    • View Profile
Bartender hvala na savjetu, pokusacu ove sto sam naucio podijeliti u takve grupe. Problem sa tim casama je sto dosta koktela moze ici u vise casa u zavisnosti od kuce i od bartendera (ispravi me ako grijesim jer vidim da ti imas relevantno iskustvo) npr "sex on the beach" mozemo reci highball glass a mozemo i hurricane glass ako se ne varam  :hmm: whiskey sour se sluzi u tri vrste casa u zavisnosti od kuce...ali dobro to su neki osnovni za koje bi svako trebao znati pa mislim da ni jedna verzija ne bi bila pogresna. U svakom slucaju pokusacu ih podijeliti u grupe 1)before dinner 2)long drinks  3)after dinner) i 4)fancy cocktails  ja sam pokusao reci da ih treba podijeliti prema osnovnom sastojku ne mora to biti spirit jer mislim da je to najbitnije i da je tako najlakse zapamtiti npr "tequila sunrise" (tequila,orange juice i grenadine s...orange and chery g) "horny bull" (tequila i orange juice...orange slice g) vrlo je jednostavno kada ih tako pamtis...na osnovni sastojak dodas ostale i cao  :uzdravlje: mnogo je tih osnovnih jako slicno pa je lakse... pozdrav

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Bartender hvala na savjetu, pokusacu ove sto sam naucio podijeliti u takve grupe. Problem sa tim casama je sto dosta koktela moze ici u vise casa u zavisnosti od kuce i od bartendera (ispravi me ako grijesim jer vidim da ti imas relevantno iskustvo) npr "sex on the beach" mozemo reci highball glass a mozemo i hurricane glass ako se ne varam  :hmm: whiskey sour se sluzi u tri vrste casa u zavisnosti od kuce...ali dobro to su neki osnovni za koje bi svako trebao znati pa mislim da ni jedna verzija ne bi bila pogresna. U svakom slucaju pokusacu ih podijeliti u grupe 1)before dinner 2)long drinks  3)after dinner) i 4)fancy cocktails  ja sam pokusao reci da ih treba podijeliti prema osnovnom sastojku ne mora to biti spirit jer mislim da je to najbitnije i da je tako najlakse zapamtiti npr "tequila sunrise" (tequila,orange juice i grenadine s...orange and chery g) "horny bull" (tequila i orange juice...orange slice g) vrlo je jednostavno kada ih tako pamtis...na osnovni sastojak dodas ostale i cao  :uzdravlje: mnogo je tih osnovnih jako slicno pa je lakse... pozdrav

U principu se moze svaki koktel sluziti u razlicitim casama, na kraju mozes napraviti Long Island Iced Tea da bude Straight up u Cocktail casu, ako gost to trazi, a bitni su standardi, tj. po pravilu u koju se casu sluzi, tu nema greske, cak i ako se na odredjenoj kompaniji sluzi u neku drugu...

A ove podjele savjetujem cisto zato sto Vas nikad nece pitati: Nabroj mi nekoliko koktela sa Tekilom, ili sa Vodkom...

U vecini slucajeva ce biti prica tipa: Upravo sam vecerao, dosao kod vas na pice, sta bi mi predlozili, i sl...

Moj savjet svima koji ne znaju koktele nek nauce sa IBA stranice klasike i moderne klasike, to je nekih 50tak koktela, i sve sto nije tu ubrojano rijetko neko i spominje...

Offline bomboclat

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 155
    • View Profile
a jbga mene na finalnom bas pitali 5 koktela sa dzinom i  koktela sa votkom  :hmm: da ne pametujem pametniji si od mene ali tako je bilo  :D i j**** ga prosao sam  :hmm: NCL je bio pa kontammao su laksi ali tako je bilo pa ajde neka se zna pozz