Author Topic: Novi mornar nadam se :)  (Read 5212 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline moreplovac001

  • Registered
  • *
  • Posts: 63
    • View Profile
Novi mornar nadam se :)
« on: 29/November/2014 »
Pozdrav svima, u proteklih 3-4 mjeseca naletio sam slučajno na ovaj forum i zaintrigirao me da ga pročitam gotovo cijelog, ideja o odlasku na brod se na prvu svidjela, a čitajući forum, sve više i više.

Imam 20 godina, u aprilu punim 21. Na forumu imam staža oko 100 sati i kada sve što sam pročitao saberem-oduzmem, najviše mi odgovara pozicija fotografa.
Odmah da napomenem da nisam fotograf i nemam iskustva, ali znam dosta o aparatu, fotografiji i opcenito o slikanju.
Zadnjih mjeseci sam još više učio, znam fotografske izraze, kako slikati i sve što ide uz to i uvjeren sam da bi uz još malo učenja i pomoći agencije koju odaberem, mogao s lakoćom proći intervju.
Engleski jezik mi je 9/10, učim ga od 4. razreda osnovne i savladao sam ga 90%, mogu normalno da pričam, da razumijem sve što mi se kaže i da detaljno objasnim sve što želim reći...
Eh sada, da li imam šanse za ovaj posao i preko koje agencije imam najviše šanse da odem kao fotograf, po iskustvima ljudi koji su već bili?
Pretpostavljam da imam, jer čitao sam da je nekoliko njih otišlo kao fotograf a nisu znali gdje se slika i slično...
Večeras i sutra sam planirao slati CV na e-mail agencija pa da i ja krenem u ovu avanturu, pa me interesuje takodjer da li treba da pišem i u ovom prvom cv-u da imam iskustva ili da priznam kako jest ali da im kažem da znam dosta stvari što se tiče tog posla, pretpostavljam da i oni pomažu.
Hvala svima unapred na savjetima.
Nadam se da ću jednog dana otići pa se javiti sa broda i napisati vam neku pričicu kao što sada čitam od ljudi koji su već ranije otišli :)

 :plovim:

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Novi mornar nadam se :)
« Reply #1 on: 29/November/2014 »
Dok ti ne odgovori neko od tvojih budućih kolega fotografa, moje mišljenje je da je bolje "ulepšavati" od samog početka, od prvog kontakta sa agencijom. Možda i grešim, ali mislim da će te, ako nastupiš tako "mlad sam, nemam iskustva, ali hoću da radim", agencije ubediti da je za tebe najbolja pozicija asistenta konobara.

Offline casanova

  • Registered
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
Re: Novi mornar nadam se :)
« Reply #2 on: 30/November/2014 »
Agencije ce da ti kazu da im se javis kad napunis 21. Tako su i meni rekli..

Offline boban_ldv

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 90
    • View Profile
Re: Novi mornar nadam se :)
« Reply #3 on: 30/November/2014 »
Ne mora znacit  :neceici: Kad sam ja isao na preliminarni bila je djevojka 19 godina. Prosla interview sa agencijom i kompanijom i dobila posao.

Offline moreplovac001

  • Registered
  • *
  • Posts: 63
    • View Profile
Re: Novi mornar nadam se :)
« Reply #4 on: 01/December/2014 »
Dok ti ne odgovori neko od tvojih budućih kolega fotografa, moje mišljenje je da je bolje "ulepšavati" od samog početka, od prvog kontakta sa agencijom. Možda i grešim, ali mislim da će te, ako nastupiš tako "mlad sam, nemam iskustva, ali hoću da radim", agencije ubediti da je za tebe najbolja pozicija asistenta konobara.

Hvala na finom odgovoru prince, svaki odgovor pomaže ali eto slabo ljudi imaju volju da pišu iako ih dosta pročita ali hajde, snalaziti ću se nekako već.

Agencije ce da ti kazu da im se javis kad napunis 21. Tako su i meni rekli..

posao fotografa nema dodira sa alkoholom tako da se može i bez 21. godine prijaviti, tako sam bar pročitao...



Ako ima još neko neki savjet bio bih zahvalan, pomoći će mi dosta    :)

Offline Srdjan011

  • Registered
  • *
  • Posts: 61
    • View Profile
Re: Novi mornar nadam se :)
« Reply #5 on: 01/December/2014 »
Ja sam iz tvog posta zakljucio da DSLR nisi nikad uzeo u ruke, ispravi me ako gresim?  Ako je tako, predlazem ti da pocnes malo da fotkas (kupi/pozajmi od druga or something), cisto da steknes kakvu-takvu rutinu. Agenciju izaberes  sam na osnovu toga za koju bi kompaniju da radis ili koja ti je najbliza, ili kako vec. Spremi dobar CV, pripremi se za intervju, provezbaj svoje odgovore. Pitanja koja mozes da ocekujes si vec procitao. Imas entuzijazma, nedostaje ti iskustva. Iz licnog primera,  za Princess Cruises kompaniju je neophodno iskustvo, pozeljna skola ili kurs, a portfolio sa rodjendanima i vencanjima je mandatory. Ili uzmi od nekog fotke ako ti to ne predstavlja moralni problem, ili fotkaj sam. Mozes da pitas po igraonicama da li roditelji hoce da dozvole da im fotkas klince. Sto se vencanja tice, ako poznajes nekog fotografa koji fotka vencanja, mozes da ga pitas da te pozove kada bude radio, da ides sa njim da fotkas i ti, ili odes npr. do foto radnje i objasnis im sta ti treba i to je to.
Za druge kompanije se nisam interesovao, tako da nisam kompetentan da odgovorim.   :wave:


Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Novi mornar nadam se :)
« Reply #6 on: 01/December/2014 »
Engleski će puno pomoći, i mladost zna biti veliki plus, ali moraš imati znanje, nastup, ostaviti kakav takav utisak, a to možeš samo ako stvarno nešto znaš.
Čitao sam i ja priče onih koji su otišli bez dana iskustva sa fotogafijom, ali oni su se dobro pripremili.
Moraš znati da agencije nije briga za tebe, i da ništa nećeš postići ako priznaš da si eto mlad i neiskustan.
Ako ti se ne žuri, plati kakav tečaj, kod nas su relativno jeftini, a mogu ti dati osjećaj da si vrijedan posla.
Eto tako ti je to, agencije mogu birati i uvijek će izabrati one koji imaju bolje kvalifikacije, a čitao sam da dobiju 100njak aplikacija dnevno.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline moreplovac001

  • Registered
  • *
  • Posts: 63
    • View Profile
Re: Novi mornar nadam se :)
« Reply #7 on: 02/December/2014 »
Ja sam iz tvog posta zakljucio da DSLR nisi nikad uzeo u ruke, ispravi me ako gresim?  Ako je tako, predlazem ti da pocnes malo da fotkas (kupi/pozajmi od druga or something), cisto da steknes kakvu-takvu rutinu. Agenciju izaberes  sam na osnovu toga za koju bi kompaniju da radis ili koja ti je najbliza, ili kako vec. Spremi dobar CV, pripremi se za intervju, provezbaj svoje odgovore. Pitanja koja mozes da ocekujes si vec procitao. Imas entuzijazma, nedostaje ti iskustva. Iz licnog primera,  za Princess Cruises kompaniju je neophodno iskustvo, pozeljna skola ili kurs, a portfolio sa rodjendanima i vencanjima je mandatory. Ili uzmi od nekog fotke ako ti to ne predstavlja moralni problem, ili fotkaj sam. Mozes da pitas po igraonicama da li roditelji hoce da dozvole da im fotkas klince. Sto se vencanja tice, ako poznajes nekog fotografa koji fotka vencanja, mozes da ga pitas da te pozove kada bude radio, da ides sa njim da fotkas i ti, ili odes npr. do foto radnje i objasnis im sta ti treba i to je to.
Za druge kompanije se nisam interesovao, tako da nisam kompetentan da odgovorim.   :wave:
DSLR jesam uzeo u ruke ali samo par puta(ne u skorije vrijeme)+bile su već namještene postavke, a tad nisam nešto ni znao kako se šta štima, a sada već sam puno toga naučio(u teoriji), znam kontrolirati exposure, znam šta znači shutter/aperture priority, odnos između shutter speed i aperture(f-stops), kada i kako koristiti ISO, depth of field, puno sam toga naučio teoretski, eh sad znači predlažeš da posudim od nekog prijatelja aparat ili da mu kažem da me malo poduči da bi uvježbao kako to ide u praksi, pa da se tek onda prijavim?
Engleski će puno pomoći, i mladost zna biti veliki plus, ali moraš imati znanje, nastup, ostaviti kakav takav utisak, a to možeš samo ako stvarno nešto znaš.
Čitao sam i ja priče onih koji su otišli bez dana iskustva sa fotogafijom, ali oni su se dobro pripremili.
Moraš znati da agencije nije briga za tebe, i da ništa nećeš postići ako priznaš da si eto mlad i neiskustan.
Ako ti se ne žuri, plati kakav tečaj, kod nas su relativno jeftini, a mogu ti dati osjećaj da si vrijedan posla.
Eto tako ti je to, agencije mogu birati i uvijek će izabrati one koji imaju bolje kvalifikacije, a čitao sam da dobiju 100njak aplikacija dnevno.
Hvala na odgovoru šefe, znači ipak da se pozabavim praksom makar par dana, da vidim kako se u praksi koristi sve ovo što sam u teoriji dobro savladao da bih ostavio što bolji utisak, jer protekla 3 mjesca sam usavršavao engleski plus učio o fotografiji, samo još praktično da to sve probam. (Mislio sam ja svakako nabaviti aparat par dana ili čak sedmicu, ali to kada se budem spremao za finalni intervju, mislio sam da za ovaj sa agencijom ne moraš baš "toliko da znaš" nego da ti i oni pomognu).

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Novi mornar nadam se :)
« Reply #8 on: 02/December/2014 »
..., mislio sam da za ovaj sa agencijom ne moraš baš "toliko da znaš" nego da ti i oni pomognu).

Poslije zadnjih događanja sa Royalom i Celebrity, logično je da će navala na Princess biti veća, a samim time i agencija će imati više kvalificiranih kandidata.
To znači da će konkurencija za posao biti jača.
A agencija nema miljenika, ona će učiniti ono što bi i ja i ti učinili na njihovom mjestu - odabrat će kandidate koji pokažu najbolje znanje i kvalifikacije. Tako će imati najmanje posla oko kandidata.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Srdjan011

  • Registered
  • *
  • Posts: 61
    • View Profile
Re: Novi mornar nadam se :)
« Reply #9 on: 02/December/2014 »
Definitivno kupi ili pozajmi od nekog. Ili se upisi na kurs. Teorija je jedno a praksa sasvim drugo. Pa mozes ti i sad da posaljes CV ako hoces. Moze da se dogodi i da prodjes bez ikakvog iskustva, ali vece su sanse da ces platiti put/eventualni smestaj i da ce te poslati nazad kuci i nista nisi uradio. Sve sto sam ti otkucao u prethodnom postu bilo je moje licno iskustvo za Princess, a mi do sutra mozemo da nagadjamo sta bi bilo kad bi bilo. :)

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Novi mornar nadam se :)
« Reply #10 on: 02/December/2014 »
Ako imaš cilj pred sobom, ako nešto želiš, učini sve što je do tebe da to ostvariš. Nemoj da se vodiš onim "mislio sam da će mi ovi ili oni pomoći..." Nemoj da "misliš", tj. očekuješ da ti drugi pomognu - pomozi samom sebi, to je put koji vodi ka uspehu. :deda:

Offline moreplovac001

  • Registered
  • *
  • Posts: 63
    • View Profile
Re: Novi mornar nadam se :)
« Reply #11 on: 05/December/2014 »
Definitivno kupi ili pozajmi od nekog. Ili se upisi na kurs. Teorija je jedno a praksa sasvim drugo. Pa mozes ti i sad da posaljes CV ako hoces. Moze da se dogodi i da prodjes bez ikakvog iskustva, ali vece su sanse da ces platiti put/eventualni smestaj i da ce te poslati nazad kuci i nista nisi uradio. Sve sto sam ti otkucao u prethodnom postu bilo je moje licno iskustvo za Princess, a mi do sutra mozemo da nagadjamo sta bi bilo kad bi bilo. :)

U mom gradu nema nikakav kurs fotografije ni ništa slično, tu je par fotografa koji se profesionalno  bave time i rade za portale/novine, i kontaktirao sam jednog od njih i dogovorio se da će mi on dati par časova.
Prvenstveno sam htio tražiti u agenciji da idem za princess, ali čitajući razne postove svi pišu kako za princess baš treba "znanje i iskustvo" i to dobrog, što ja trenutno nemam, a sumnjam da ću imati i nakon par časova prakse...zar je za princess stvarno tako teško proći...pa sad kontao sam da idem na neku drugu kompaniju na koju je lakše upasti, dvoumim se ili hajmo reći troumim se između carnival, NCL i MSC,  pa sad ne znam gdje je najbolje(poslije princess) za fotografa ?

Ako imaš cilj pred sobom, ako nešto želiš, učini sve što je do tebe da to ostvariš. Nemoj da se vodiš onim "mislio sam da će mi ovi ili oni pomoći..." Nemoj da "misliš", tj. očekuješ da ti drugi pomognu - pomozi samom sebi, to je put koji vodi ka uspehu. :deda:
hvala na dobroj motivaciji prinče :)

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Novi mornar nadam se :)
« Reply #12 on: 06/December/2014 »
Quote
... na neku drugu kompaniju na koju je lakše upasti

Nigdje nije teško "upasti", ako imaš kvalifikacije koje se traže. Ne dolaze ti regruteri iz bijelog svijeta zbog dobre kafe, nego da "izdvoje žito od kukolja".
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline moreplovac001

  • Registered
  • *
  • Posts: 63
    • View Profile
Re: Novi mornar nadam se :)
« Reply #13 on: 06/December/2014 »
Nigdje nije teško "upasti", ako imaš kvalifikacije koje se traže. Ne dolaze ti regruteri iz bijelog svijeta zbog dobre kafe, nego da "izdvoje žito od kukolja".
šefe razumijem šta hoćeš reći, ali ima dosta svjedoka da je negdje lakše proći, dok je negdje puno teže, zato ne bih da rizikujem puno :)

ako neko ima iskustva sa carnival, ili MSC ili NCL neka napiše svoje mišljenje gdje je bolje, pročitao sam dosta postova od svake kompanije pojedinačno, i stvorila se explozije u mozgu, sve se pobrkalo  oT   

Offline murgavi92

  • Registered
  • *
  • Posts: 297
    • View Profile
Re: Novi mornar nadam se :)
« Reply #14 on: 17/April/2015 »
Sto bi rekao moj bivsi gazda, gdje ima volje, ima i puta, gdje nema volje ima izgovora  :crying: Sa srecom u dobijanju posla  :pop1: