Author Topic: Pitanja vezana za posao  (Read 4934 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline TutaBugarin

  • Registered
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Pitanja vezana za posao
« on: 04/December/2014 »
Imam 17 godina i planiram za 2-3 godine otići raditi na kruzer. Međutim imam neka pitanja koja me "tište", a to su:

Kada predajem aplikaciju da li je korektno ostaviti na menadžerima da odrede moju poziciju, nešto na fazon "leave it up to you"?
Da li smijem u mail/pismu napisati da se želim ukrcati na Mediteranu, da ne idem u Ameriku ili šta već?
Koliko je isplativ posao na kruzeru? Koji su to poslovi manje zamorni, a koji više? U kojim poslovima ima više "day off" i slobodnih sati?
Pričajući tečno engleski i donekle njemački, te poznavajući elemente španskog i italijanskog, koja bi mi pozicija odgovarala na brodu?
Da li se može birati (poslije određenog vremena) osoba sa kojom ćeš dijeliti kabinu?
Koja agencija je po pitanju usluga i uslova najisplativija? (plaćanje karte, level posla i tako te finese)

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Pitanja vezana za posao
« Reply #1 on: 04/December/2014 »
Quote
Kada predajem aplikaciju da li je korektno ostaviti na menadžerima da odrede moju poziciju, nešto na fazon "leave it up to you"?
To je dečiji način razmišljanja, prepuštaš autoritetima da određuju tvoju sudbinu.
Ne, spremi se da uđeš u svet odraslih, gde se ti lično pitaš šta želiš i boriš za samog sebe i svoju što bolju poziciju. Ako drugima prepustiš da odluče umesto tebe, gulićeš krompire, što danas neko napisa u jednom postu.

Quote
Da li smijem u mail/pismu napisati da se želim ukrcati na Mediteranu, da ne idem u Ameriku ili šta već?
Kompanija će te prema svojim potrebama ukrcati tamo gde bude određeno mesto za tebe. U tvojim rukama je da na početku procesa biraš kompaniju, pa onda možeš izabrati onu koja pokriva ovo ili ono tržište, ali ni tu nemaš mnogo manevarskog prostora.
Tek eventualno kasnije, zavisno od pozicije i menadžmenta, možeš podneti zahtev za određen brod, ali što se prvog ukrcaja tiče, mogućnost izbora je nula.

Quote
Koliko je isplativ posao na kruzeru? Koji su to poslovi manje zamorni, a koji više? U kojim poslovima ima više "day off" i slobodnih sati?
Za isplativost se raspitaj za 2-3 godine, kad praktično kreneš u tu priču, do tad ko zna šta može da se promeni, ne samo na brodovima, već i situacija na našim prostorima (mada godinama sve to izgleda isto - sivo). Neki stariji pričaju da je ranije sve to bilo mnogo isplativije, dakle promenljivo je stanje.
Zavisno od pozicije na kojoj budeš radio i godina koliko uložiš, rad na brodu može biti izuzetno isplativ, praktično važna životna pitanja možeš samostalno da rešiš. A možeš i da se vratiš kući sa nečim što ćeš potrošiti za par meseci.
Za opise poslova, napor i slobodno vreme imaš sasvim dovoljno vremena za čitanje, na ovom forumu su gotovo sve pozicije opisane iz raznih uglova, naći ćeš sve potrebne informacije.

Quote
Pričajući tečno engleski i donekle njemački, te poznavajući elemente španskog i italijanskog, koja bi mi pozicija odgovarala na brodu?
Guest Services / Purser. To je otprilike pozicija gde su jezici najbitniji, jer je tu direktan kontakt sa putnicima, rešavanje pritužbi i pružanje informacija. Ali nisu samo jezici bitan faktor na toj poziciji, nego i koliko stresa možeš da progutaš i koliko strpljenja imaš za razne ljude i njihove neprijatne nastupe i negativnost. Zavisi kakav si karakter i šta ti leži, Guest Services mogu, ali i ne moraju biti dobar izbor za tebe.

Quote
Da li se može birati (poslije određenog vremena) osoba sa kojom ćeš dijeliti kabinu?
Može od prvog dana. (dobro, možda postoje kompanije koje su rigorozne po tom pitanju, ali većina brzo rešava zahteve za promenom kabine, koji nisu ništa neuobičajeno)

Quote
Koja agencija je po pitanju usluga i uslova najisplativija? (plaćanje karte, level posla i tako te finese)
Isto se o tome raspitaj za koju godinu, do tada se može svašta promeniti. U suštini sve "naše" (balkanske) agencije su manje-više iste i prilično neisplative. Na kraju krajeva i o agencijama imaš sve informacije na forumu, ljudi stalno dele svoja iskustva.

Offline GOAT

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Anchors aweigh!!
    • View Profile
  • Company: Oceania/Regent
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Destination Staff
Re: Pitanja vezana za posao
« Reply #2 on: 06/December/2014 »
Najbolje ti je ovaj forum pročitati letimično cijeli pa se zadrzi na temama koje te više zanimaju, tako ćeš stvoriti najbolju sliku o radu na brodu i pronaći poziciju koja ti najviše odgovara, ja sam osobno znao nekoliko prijatelja koji su mi pričali iskustva iz prve ruke ali nisu ni približnu uspijeli približiti kao što mi  je ovaj forum... :plovim:

"It always seems impossible until it's done"

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Re: Pitanja vezana za posao
« Reply #3 on: 06/December/2014 »
Čitaj forum druže, svi mi smo imali samo nekoliko mjeseci, pa smo tu stigli naći sve informacije da bi odlučili da li idemo, na koju poziciju, kompaniju, preko koje agencije idemo itd...

Mislim da imas i više nego dovoljno vremena  :deda:

Offline TutaBugarin

  • Registered
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: Pitanja vezana za posao
« Reply #4 on: 07/December/2014 »
Ovaj forum ne da sam isčitao, nego ga donekle znam napamet. Najviše me interesuje sport staff pozicija, bar do tada. Čitav život samo sport, ništa gudra, alko, duhan - samo sport. Al' eto, to je to.

Offline chova

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 188
  • If you have target everything is easy...
    • View Profile
Re: Pitanja vezana za posao
« Reply #5 on: 07/December/2014 »
Moj predlog je....sacekaj ti te dve, tri godine kada budes sigurno znao da ides za nekoliko meseci pre prijavljivanja za brod, ko zna sta ce biti do tada, mozda promenis misljenje, mozda se ukaze neka bolja prilika od broda, i moze svasta da se desi do tada....tako da je sada previse rano da skupljas informacije i punis glavu sa informacijama, nije da hocu da te odvratim od posla na brodu, nego smatram da je rano da razmisljas o ovome ako ne mislis uskoro da ides na brod i mislim da je najniza granica za zaposljavanje 21 godina, ispravite me ako gresim.

Offline TutaBugarin

  • Registered
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: Pitanja vezana za posao
« Reply #6 on: 14/January/2015 »
Quote

Guest Services / Purser. To je otprilike pozicija gde su jezici najbitniji, jer je tu direktan kontakt sa putnicima, rešavanje pritužbi i pružanje informacija. Ali nisu samo jezici bitan faktor na toj poziciji, nego i koliko stresa možeš da progutaš i koliko strpljenja imaš za razne ljude i njihove neprijatne nastupe i negativnost. Zavisi kakav si karakter i šta ti leži, Guest Services mogu, ali i ne moraju biti dobar izbor za tebe.


Vjerujem u svoje znanje jezika. Al' karakter mi malo je*e stvar tu. Recimo, da mi neki gost pet puta u tri sata zove za neke gluposti i ponavlja ista pitanja, poznajući sebe, rekao bih mu da se goni u pi*du lijepu materinu. Jednostavno, famelijarno, smo takvi. Velike stvari nas ne mogu pokolebati i iznervirati, a na sitnicama ubijamo i koljemo od netolerancije. Trpio bih možda da se tu radi o slučaju da nazove 50 ljudi i da svaki treći ima različiti problem. To znam da bih mogao. A da me zove neki kosooki i da krene da mi crta kako ovo kako ono, da me pravi mutavim i da mi objašnjava stvari koje znam napamet - za njega ne bih strpljenja imao - jer bih ga otjerao...rekao sam gdje. K'o i svaki Bosanac, volim tegliti, raditi, krkati do iznemoglosti, trpiti velike stvari, ali kada dođe neki papak i zove te pet puta za istu stvar - meni to više liči na za*****anciju, tipa ono naše "Daj Dževada". Kad vidiš s kakvim parama plaćaju, dalo bi se sve istrpit. Kako starim, iz mjeseca u mjesec, tolerancija mi raste. Nekada sam znao za provokaciju roditelja skupo platiti. Kad me huja uhvati za sitnicu, lomim sve redom. Kako prolazi vrijeme shvatam da sam bio obična karina tad.

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Re: Pitanja vezana za posao
« Reply #7 on: 14/January/2015 »
Vjerujem u svoje znanje jezika. Al' karakter mi malo je*e stvar tu. Recimo, da mi neki gost pet puta u tri sata zove za neke gluposti i ponavlja ista pitanja, poznajući sebe, rekao bih mu da se goni u pi*du lijepu materinu. Jednostavno, famelijarno, smo takvi. Velike stvari nas ne mogu pokolebati i iznervirati, a na sitnicama ubijamo i koljemo od netolerancije. Trpio bih možda da se tu radi o slučaju da nazove 50 ljudi i da svaki treći ima različiti problem. To znam da bih mogao. A da me zove neki kosooki i da krene da mi crta kako ovo kako ono, da me pravi mutavim i da mi objašnjava stvari koje znam napamet - za njega ne bih strpljenja imao - jer bih ga otjerao...rekao sam gdje. K'o i svaki Bosanac, volim tegliti, raditi, krkati do iznemoglosti, trpiti velike stvari, ali kada dođe neki papak i zove te pet puta za istu stvar - meni to više liči na za*****anciju, tipa ono naše "Daj Dževada". Kad vidiš s kakvim parama plaćaju, dalo bi se sve istrpit. Kako starim, iz mjeseca u mjesec, tolerancija mi raste. Nekada sam znao za provokaciju roditelja skupo platiti. Kad me huja uhvati za sitnicu, lomim sve redom. Kako prolazi vrijeme shvatam da sam bio obična karina tad.

Druze, ocigledno razmisljas o pogresnom izboru karijere, takve sto su "famelijarno" kao ti ne puštaju da priđu ni blizu broda, a ne da rade sa putnicima ;)

Sacekaj ti koju godinu da "ostaris" pa da ti tolerancija dobro naraste, jer zivot na brodu je svakodnevni stres, tolerancija, lazni osmjeh, ponavljanje stvari koje "znas napamet" po sto puta dnevno itd...

Ocigledno nisi upucen u osnovne stvari, mislis da neko ima volje da se prilagodjava tebi, tvom mentalitetu i temperamentu?
Ne druze, ti se moras prilagoditi pravilima, standardima i onome sto se od tebe ocekuje, jer svaka kompanija ima na hiljade potencijalnih uposlenika, a ti sa takvim personalitijem, cisto sumnjam da imas veliki izbor karijere i da ce te neko objerucke prihvatiti....

 :pop1:  :pop1:  :pop1:

Strasno znaci, uvijek me ljudi na ovom forumu uspiju ponovo da iznenade nekim stavovima, a mislio sam da sam vec sve vidio.

Šefe, živo me zanima tvoj komentar na ovo sve....

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Pitanja vezana za posao
« Reply #8 on: 14/January/2015 »
@tuta, zaboravi na brod, ako nemas zivce od celika - ne mozes uspjeti.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline TutaBugarin

  • Registered
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: Pitanja vezana za posao
« Reply #9 on: 14/January/2015 »
Ono čime se mogu pohvaliti bar do sada je to što (napisah gore) mogu tegliti, raditi, crnčiti nenormalno i ne odustajem lahko od nečega. Drugi mi govore da sam "motivator", a i demotivatori u društvu me ne mogu pokolebati. A sve više i više čitam da tamo traže samo onoga ko će se sj**** od posla. Maloprije sam na jednom postu našao nešto kako su dvojica trojica momaka tek nakon prvog porta odustali i htjeli kući. Nikad nisam bio plačip**** i nije mi problem odvojenost od porodice niti ništa. Kratko i jasno, Balkanci traže izlaz iz ovog sivila (k'o i ja) i naletila im prilika da zgrabe šta zgrabiti mogu. Ali, nizak prag tolerancije...

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Pitanja vezana za posao
« Reply #10 on: 14/January/2015 »
Crnčenje (koje se podrazumjeva za sve radnike na kruzerima), je najmanji problem. To mogu svi. Pa čak i oni koji misle da ne mogu.
Ono što ne mogu svi, je reći šefu "yes", kada je svima jasno da bi trebalo reći "no".
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline TutaBugarin

  • Registered
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: Pitanja vezana za posao
« Reply #11 on: 14/January/2015 »
Crnčenje (koje se podrazumjeva za sve radnike na kruzerima), je najmanji problem. To mogu svi. Pa čak i oni koji misle da ne mogu.
Ono što ne mogu svi, je reći šefu "yes", kada je svima jasno da bi trebalo reći "no".

Upravo iz navedenih razloga gore bih radije radio kao SPRS nego kao Purser. Čitav život, otkako znam za sebe mi je stalno neki sport prisan. Fudbal, stoni tenis, mali fudbal, košarka, plivanje, parkour, jedno vrijeme i streljaštvo, biciklizam, atletika, street workout (ako se to može nazvati sportom). A sve mi je to "omogućila" jaka petlja. Što bi se kod nas reklo - imam muda za neke stvari. A i vidim da je odnos sa gostima na SPRS opušten i da je totalna zabava gore. Imaš svaki port off, privilegije velike i sve to. Zbog toga mi je ta opcija primamljivija više nego Purser, da se bakćem sa gostima i njihovim problemima.

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: Pitanja vezana za posao
« Reply #12 on: 14/January/2015 »
always YES never NO... zapamti.... :D

Offline Jack Sparrow

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 552
    • View Profile
Re: Pitanja vezana za posao
« Reply #13 on: 14/January/2015 »
 
Quote
Al' karakter mi malo je*e stvar tu. Recimo, da mi neki gost pet puta u tri sata zove za neke gluposti i ponavlja ista pitanja, poznajući sebe, rekao bih mu da se goni u pi*du lijepu materinu. Jednostavno, famelijarno, smo takvi. Velike stvari nas ne mogu pokolebati i iznervirati, a na sitnicama ubijamo i koljemo od netolerancije.  Kad me huja uhvati za sitnicu, lomim sve redom.

 Kako si se opisao, najbolje je da odeš u Legiju stranaca. Ako te neko iznervira, upucaš ga i miran si.

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: Pitanja vezana za posao
« Reply #14 on: 14/January/2015 »

 Kako si se opisao, najbolje je da odeš u Legiju stranaca. Ako te neko iznervira, upucaš ga i miran si.

Ma i od tamo bi ga izbacli u roku mjesec dana  :waiting: