Author Topic: Danas su mi stigli papiri. Gdje da otvorim devizni ra?un?  (Read 6302 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline NikolaT7

  • Registered
  • *
  • Posts: 49
    • View Profile
Uf bio je ovo dug vikend ! :uzdravlje:

Iako su rekli u ponedeljak tek danas su mi stigli papiri. LOE, dimenzije za uniformu i jos neki ugovori.
Jedan je papir za banku pa sam hteo da pitam ove iskusne da li samo da otvorim devizni račun u nekoj banci i da mi popune ili ima neka pametnija varijanta ?

Sada će da krene čitanje foruma u onom delu koji se odnosi na pripreme za put  +U+  

 :run:

Offline Mezzomarinero

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 373
  • Smile is the best drug
    • View Profile
Da otvorim devizni ra?un?
« Reply #1 on: 03/December/2014 »
Mislim da je adekvatno da ti odgovore kolege sa Princesa da li da otvaras racun u maticnoj zemlji u kojoj zivis,mislim da ces primati platu na racun  banke preko koje posluje Princes,mislim da je u pitanju JP Morgan. Transfer tih para na tvoj racun u gradu u kome zivis se vrsi na razne nacine,naravno da ti dalje upravljas sa tim novcima,ih imas na forumu pojasnjenje tacno. Mislim da ti pise u LoE koja banka je u pitanju i moj ti je savet da se raspitas koja je sestrinska banka u Srbiji jer ti je onda minimalna provizija. Nadams se da sam bar nesto pojasnio ali ce sigurno iskusnije kolege sa Princesa da bolje objasne a i Sef je radio na Princesu. Pozdrav i mirno more !
A more se ljuljaljo,ljuljalo ......

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Da otvorim devizni ra?un?
« Reply #2 on: 03/December/2014 »
Ja znam samo da su oficiri iz Hr primali plaću u eurima, na račun po njihovom izboru.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline NikolaT7

  • Registered
  • *
  • Posts: 49
    • View Profile
Da otvorim devizni ra?un?
« Reply #3 on: 03/December/2014 »
Tako i meni piše. Plata u EUR i neki formular da popunim sa podacima. To bi po meni značilo da nema razlike gde otvaram devizni račun već samo da imam neku karticu sa kojom mogu da plaćam u inostranstvu. A ovde mogu suprugu da ovlastim za taj račun i onda može da podiže novac. Neki su pominjali wire transfer - sa nekog računa u inostranstvu ali ne shvatam zašto bih to radio.
Hvala u svakom slučaju.

Još jedno pitanje. Ako je neko išao u Englesku na obuke koju je vizu tražio ? Za USA sam dobio sve papire pa ću od sutra da krenem da sređujem.

Offline Electrician

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 381
    • View Profile
Da otvorim devizni ra?un?
« Reply #4 on: 03/December/2014 »
Tako i meni piše. Plata u EUR i neki formular da popunim sa podacima. To bi po meni značilo da nema razlike gde otvaram devizni račun već samo da imam neku karticu sa kojom mogu da plaćam u inostranstvu. A ovde mogu suprugu da ovlastim za taj račun i onda može da podiže novac. Neki su pominjali wire transfer - sa nekog računa u inostranstvu ali ne shvatam zašto bih to radio.
Hvala u svakom slučaju.

Još jedno pitanje. Ako je neko išao u Englesku na obuke koju je vizu tražio ? Za USA sam dobio sve papire pa ću od sutra da krenem da sređujem.

wire transfer ti je da ti salju na tvoj racun doma

u englesku sam isao na tecajeve bez viza
 

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Da otvorim devizni ra?un?
« Reply #5 on: 06/December/2014 »
Za hr pasos ne treba viza, za srb treba.
Pare ti lezu na devizni racun doma u usd ili eur, zavisno od ugovora.
Wire transfer ti ne treba, to je za rankove koji primaju cash onboard.
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline NikolaT7

  • Registered
  • *
  • Posts: 49
    • View Profile
Da otvorim devizni ra?un?
« Reply #6 on: 06/December/2014 »
Hvala Wolf. Otvorio sam devizni u Komercijalnoj banci jer tamo ako navedu kao razlog uplate plata (600) onda nema provizije koja je od 0.25 do 0.40%. Popunio sam za Uk vizu. Za Srpski pasos znam da treba sestra mi tamo zivi nego postoji sto vrsta pa jos 100 pod vrsta. Ali provalio sam. Treba bussines visitor visa, short course or training up to 6 months. Poslali su mi sve papire. 19 januara pocinje. Ako ti nije problem posalji mi ukratko sta ti je trebalo od stvari za pocetak ili da ponesem novac pa da pokupujem sta mi treba?

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Da otvorim devizni ra?un?
« Reply #7 on: 06/December/2014 »
Budi pazljiv sa sifrom 600 jer ako ti to dodje do poreske, imaces belaj ako ne prijavljujes.
Meni sve leze ka poklon od Princess Cruises I placam nesto manje od 15 evra na 5800, al nemam brige da ce me neko pitati...
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline NikolaT7

  • Registered
  • *
  • Posts: 49
    • View Profile
Re:
« Reply #8 on: 06/December/2014 »
Hvala dobro si mi rekao da se ne pravim pametan. Onda Banca intesa tamo je najmanji procenat. Ma nebi ovim lopovima dao dinar poreza. 

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
koliko znam, nase banke nisu duzne da prijave prilive iz inostranstva, al za svaki slucaj... Ako nekad budes za nesto morao da vadis izvod, ne bi valjalo da ti stoji "zarada" koja nije oporezovana.
Ja sam stavio "poklon od Princess Cruises kompanije namenjen ispomoci roditeljima".
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline NikolaT7

  • Registered
  • *
  • Posts: 49
    • View Profile
Ekstra. Tako ću da navedem samo pomoć za decu, zenu... U Banci Intesi je 0.25% i uz račun dobijam visa + american express green + godišnje putno osiguranje za celu porodicu i košta 200 din.
Ja pokušavam da saznam da li se vodim kao nerezident ako sam vise od 183 dana van zemlje jer tako nekako piše u zakonu. A nerezident ne plaća porez na zaradu iz inostranstva.
Predajem sutra za C1/D pa za par dana za UK vizu. 19 januara mi je bukiran basic safety a do tada će mi javiti gde i kada se ukrcavam.
Hvala još jednom pa pišem kada budem dobio informacije

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia

Ja sam stavio "poklon od Princess Cruises kompanije namenjen ispomoci roditeljima".

 :D  Znaš i sam da bi te Princess u slučaju istrage ostavio "high and dry". Izdali bi te u trenutku.

Ali bez brige, mogućnost da se pojaviš na radaru države je samo teorijske prirode.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline pomagac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 178
    • View Profile
Evo ti moje iskustvo. Meni plata leze na Oceanpay card, sto je visa debit card koju je kompanija za koju radim dobila od neke banke za koju nikad nisam cuo u Americi. Preko toga imam online banking, i u sustini mogu da saljem wire na bilo koju banku. Bratu redovno saljem na Intesa devizni racun. Provizija za slanje je $8 na bilo koju sumu, a njemu nista ne uzimaju za podizanje para u Intesi u Novom Sadu. Tako da je ovo do sada najbolja opcija za slanje para, i da pare su na racunu za 24h od slanja.


Offline NikolaT7

  • Registered
  • *
  • Posts: 49
    • View Profile
Re:
« Reply #13 on: 10/December/2014 »
Hvala ! Ovaj forum je najbolja stvar stvar na svetu !

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
:D  Znaš i sam da bi te Princess u slučaju istrage ostavio "high and dry". Izdali bi te u trenutku.

Ali bez brige, mogućnost da se pojaviš na radaru države je samo teorijske prirode.

Znam, al niko njih ne pita. Da ih neko i pita, meni svi papiri za Princess imaju HR broj pasosa, tako da porez u Srbiji mogu da okace macku o rep. Ovako, ja mogu da kazem da porez placam u Hrvatskoj (sto SRB poreska ne moze proveriti), a novac u SRB nije prijavljen kao zarada, tako da se mogu oni slikati sa tim.
U svakom slucaju, koliko sam ja dobio od obe drzave, toliko ce oni dobiti od mene...
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced