Author Topic: Here we go !  (Read 13518 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline PolarBear

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
  • Company: TUI
  • Job Title: Bar Steward
Here we go !
« on: 10/December/2014 »
Pozdrav forumaši, kao prvo htio bih da vam se zahvalim na svemu , pogotovo Šefu i svima vama koji ste doprinjeli na ovaj forum koji mi je u proteklo vrijeme olaksao stvari dosta .
Zamolio bih vas da izdvojite 2-3 minute da procitate moj post jer ja se nisam htio predstavljati i postavljati pitanja prije nego sam istcitao vecinu foruma . (Jeste da sam Sefu poruku privatnu poslao prve 2 minute na forumu pa sam nakon toga procitao sitnim slovima da se to ne radi) Osramotio sam se ali sta je tu je.
Moje ime je Amer i imam 19 godina ,uskoro 20 . Odlucio sam se da idem na brod raditi i odluka mi se ne mijenja . Nadam se ako se prodje kako treba biti ce i vise od jednog ugovora.
Od jezika poznajem Engleski od 1/10 ja bi se ocjenio 9, iz razloga sto engleski ucim vec duze vrijeme i tecan sam u njemu .Pricam kao Amer Xd.
Njemacki od 1/10 bi se ocjenio 5  jer mi je zahrdjao dosta kako sam engleski poceo ali sa malo vjezbe moze se i to nagurati.
Citanjem sam saznao dosta o kompanijama i o poslovima. Znam vecinu poslova po opisu i kompanije sam iscitavao dosta .
Ali kada zelim da se odlucim za nesto jednostavno nemam blage ideje sta da radim .
Citao sam iskustva od svihu ali ona su razlicita pa bih molio vas forumase da mi pomognete koliko toliko. Jer mi je stvarno pomoc potrebna.

Evo moze bi odg po onome sto bih ja volio da nadjem.
-Volio bih radim na brodu u kome su vecinom Amerikanci ,Englezi ,Kanadjani itd .
-Od posla sam stvarno citao nesto ali stavrno neznam odluciti . Uglavnom cu pucati na Staff poziciju pa sta vi preporucujete ?
-Plata i slobodno vrijeme da mi je da nije premala ali i da je solidna negdje oko 1500$. volio bih omjer 60/40  (Plata/Vrijeme) a moglo bi i obrnuto.
Jer ja tamo idem da zaradim ali volio bih i  da izadjem da pogledam sta da se provedem sa drustvom Diskoteke izleti i te stvari .  :yahoo:
Znam da su mi pitanja malo smijsna :facepalm: ali bi mi stvarno dobro dosla pomoc sto prije se odlucim sta cu imati cu vise vremena da se pripremim i sto prije odem .
Unaprijed Hvala vam Svima !  :clapping:
I nadam se da cemo se vidjeti nekad na brodu  :uzdravlje:
 
Life is what you make it !!

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Here we go !
« Reply #1 on: 10/December/2014 »
Mladiću, od toliko priča i iskustava ti se ne možeš odlučiti?
Sve je pred tobom.
Pročitaj pa kad ti unutarnji glas kaže "I ja bi to" - to je to.
Nisi se pretjerano hvalio sa radnim iskustvom, a to je druga stvar koju će svaka agencija provjeravati, odmah iza engleskog.
Mlad si, i uvijek možeš smjerno pogledati u pod ispred sebe kad te netko pita za iskustvo, i nitko ti neće zamjeriti, ali agencija mora imati neki jači adut ako te želi predstaviti regruteru kompanije kao perspektivnog kandidata.
Ne pomaže previše ni to što već imaš ideju o tome koliko bi volio zarađivati, a ne znaš niti šta bi radio na kruzeru. hm hm ...  no;;;
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline bomboclat

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 155
    • View Profile
Re: Here we go !
« Reply #2 on: 10/December/2014 »
Pozdrav drug  :wave: zao mi je sto ti ovo moram reci ali sa 19 godina tesko da ces upasti igdje  :facepalm: nadam se da ce se javiti neko iskusniji pa me ispraviti ali eto ja koliko znam vecina kompanija se trudi da im kandidati imaju barem 21 zbog opste poznatog zakona o sluzenju alkoholnih pica licima ispod 21 god a eto oni se cupaju na to da ti bar nekad moras doci u dodir sa alkoholom pa da ne bi bilo problema....tako je bar nama na predstavljanju objasnio Sinisa Golac, jedna djevojka je bila na int na kojem sam ja prisustvovao i imala je 19 god...mislim da su je gurnuli za house k pa sad vidi mozda na te neke poz primaju. Eto jos jednom kazem nadam se da grijesim nazovi agenciju pa pitaj ali to bi ti otprilike trebalo tako izgledati. Sretno

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Here we go !
« Reply #3 on: 10/December/2014 »
Ponegdje se može provući. Or so I'm told.

Starosne Granice za Rad na Brodu
http://www.inozemstvo-posao.com/smf_1-1-2_install/index.php?board=138.0
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline PolarBear

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
  • Company: TUI
  • Job Title: Bar Steward
Re: Here we go !
« Reply #4 on: 10/December/2014 »
Pozdrav .Hvala na odgovorima.
Znam za godine i svjestan sam da je 21 minimum sada ce i 20 a sa 20 g i 6 mjeseci se moze poslati cv agenciji .
Sto se tice radnog iskustva znam da sam Zelen ko trava.  :smack:
Od svega ovoga nekako mi FS zvuci najbolje . I to bih radio ili Photo Department.
Uglavnom fokusiram se na radno iskustvo i na pravljenje CV

I da procitao sam temu o godinama i vidim da NCL zaposljava ispod 21. Ako je tako onda bi super bilo otici na bilo sta dobiti nekog iskustva pa slj ugovor ganjati vise i bolje ili je ovaj pristup los ?
Life is what you make it !!

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Here we go !
« Reply #5 on: 10/December/2014 »
Ako je tako onda bi super bilo otici na bilo sta dobiti nekog iskustva pa slj ugovor ganjati vise i bolje ili je ovaj pristup los ?

Za nekoga je taj pristup dobar, za nekoga loš. Sve je to individualno.
Za tebe ne može biti loš jer tko god dobije posao ispod 21 ili sa tek napunjenih 21, treba biti sretan. Bez obzira na vrstu posla.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: Here we go !
« Reply #6 on: 10/December/2014 »
Mogu da ti kazem da pametno biras poziciju pre nego odes i odlucis,jer posle nema promene tako lako... ako govoris jezike mozda neki purser bi ti odgovarao i vidi sta dalje mozes da radis ,odnosno da ne prodje 5 godina kako radis na brodu, a ti i dalje primas 1500$ dok za to vreme tvoj drugar je promovisan za Asst waitera ili Waitera i ubija 4000...

Pogledaj i recne brodove,veca je para a traze nemacki jezik

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Here we go !
« Reply #7 on: 10/December/2014 »
Tvoj problem je neiskustvo. Pre svega mislim iz tvoje perspektive, preskočiću perspektivu poslodavca.

Mlad si i imaš ideju samo koliko bi hteo da zarađuješ i da se provodiš, a predstavu nemaš o tome šta bi da radiš mesecima, svakog dana. Da li si ikada nešto radio do sada? Pre svega neki naporan posao? U dužem periodu? Lako ćeš ti za provode i diskoteke, nego možeš li da izdržiš stres i napor, fizički i psihički, bez slobodnog dana, daleko od svih svojih?

Moraš sam znati šta ti "leži", šta želiš i šta možeš. Moraš poznavati sebe, svoje granice, svoje mogućnosti. Sam sa sobom odluči šta ti odgovara da radiš, već si sve pročitao a opet druge pitaš šta bi bilo najbolje da radiš. To je na tebi, ti ćeš to raditi... ti ćeš uspeti ili odustati, ne drugi u tvoje ime.

Offline PolarBear

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
  • Company: TUI
  • Job Title: Bar Steward
Re: Here we go !
« Reply #8 on: 10/December/2014 »
Da radio sam privatno sa vremena na vrijeme .
Rukao sam cistio sam . Kada je poplava bila 5 dana u blago receno blatu sam proveo cisteci sa maskom i rukavicama ali mi nije smetalo nimalo .
Snalazljiv sam sve novo sto probam brzo savladam.
Volim da radim ,novac mi je motivacija kao i odlazak odavdje sto se tice biti odvojen od svojih . Sa sigurnoscu mogu reci da mi nece nedostajati dom 100%.
Jer zelim avanturu provod i upoznavanje svijeta ne zelim da zivot provedem na jednom mjestu , Uvijek mi je zelja bila putovati i pritom zaraditi nesto .
Plus ja stvarno volim pricati na stranim jezicima i uciti nove druziti se sa ljudima . Prepreku shvatam kao izazov ne odustajem lako .
Po prirodi sam energican  volim da se krecem .Ili vam ga Hyperaktivan uvijek bio. Cinjenica da sam kod kuce i da moram po citav dan sjediti ne raditi nista me ubija . Kada bi mogo nebi spavao nikako jer jednostavno razmisljam u tom smislu da se uvijek ima nesto raditi.
Ne pravim se pametan nisam ohol i arogantan radim sto mi se kaze .Slusam savjete pomazem drugima .
Eto to nesto ukratko .
Razlog sto sam pomenuo brod na kojem vecinom rade Ameri ,Englezi, Kanadjani jeste da je meni prod samo odskocna daska , da radit cu vise od jednog ugovora ali mi je konacna destinacija zapad . I stojim pri tome .
Life is what you make it !!

Offline Newcomer86

  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Re: Here we go !
« Reply #9 on: 10/December/2014 »
Pozdrav PolarBear,
u suštini ti je sve rečeno u postovima iznad, a i niko ti direktno ne može pomoći dok ti sam ne znaš koju poziciju želiš   :)
Neko iznad reče pozicija purser. OK je to, samo je vjerovatnoća tu upasti bez ikakvog prethodnog iskustva u toj branši dosta niska, ali nije nemoguća jer agencije "znaju načine". Vrijeme čekanja ukrcaja na ovu poziciju je duža u odnosu na ostale pozicije. Ja iz tog razloga od toga ohladio pa sam za shop associate aplicirao i prošao.

Savjet: Sve što uvjerljiviji budeš u poziciju za koju apliciraš i zaista vjeruješ u sebe da to možeš, onda ništa nije problem. Ni taj famozni "final interview" tad ne izgleda tako strašno  ;D

Svako dobro u daljnjem procesu odabira i razmišljanja. Imaš vremena, 21+ godinu je bolje sačekati.

Offline PolarBear

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
  • Company: TUI
  • Job Title: Bar Steward
Re: Here we go !
« Reply #10 on: 10/December/2014 »
Pa evo imam ja i nekih sto mi se svidjaju .
Floor Supervisor
Photo Department( da kameru furam)
Ili da neki cudom nesto iskombinujem pa  za Bartendera.

Ali bas cu ovih dana Tel u ruke i agencije za NCL da vidim pa ako se ispostavi da primaju ispod 21.
Idem tu necu puno birati sta da radim cilj mi je da odem kao sto je Sef rekao prije 21. Do tad i napunim 21.
Pa cu tada vidjeti koji cu posao ganjati .
Life is what you make it !!

Offline bomboclat

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 155
    • View Profile
Re: Here we go !
« Reply #11 on: 10/December/2014 »
"Bartender" hehehee braco ti bas pucas visoko. Prije bih rekao bar utility jer to ti je puno puno realnije, spusti loptu i polako. Nemoj prihvatati svasta ali nemoj se ni nadati nekoj poz kao sto je floor supervisor jer je to najiskrenija u domenu naucne fantastike. Naz EP oni rade sa NCL-om...prvi sledeci int imaju u februaru pa eto neka ti objasne sta i kako mozes. Pozdrav

Offline MarkoMighty

  • Registered
  • *
  • Posts: 30
    • View Profile
Re: Here we go !
« Reply #12 on: 10/December/2014 »
Problem sa 21 godinom je sto ne mozes da napakujes svoj CV i da hoces, kao sto svi rade, prosto nisi mogao raditi i ici u srednju. Pocetna staff pozicija sa 1500$, malo teze, jer tu platu imaju visi leveli ili druge nacije na pocetku a mi Balkanci smo ispod njih.
Sa 21 godinom mene da je neko stavio da radim ono sto sam sad izgubio bih se i dao otkaz, najblaze receno.
Nisam bio dovoljno zreo za tako nesto sto me ocekivalo kao ass buffeta.
Cesto ces se osecati degradirano pa zato ponos ostavi kuci, svaku vrstu nacionalizma i rasizma, a ponesi toleranciju i vazelin.
Pokusaj da radis u shopu jer to je relativno lako na pocetku i imaju dobar odnosa vremena i novca.
Purser i bartender sa zelena trava iskustvom ne idu jedno sa drugim.
Ali da radis na brodu na kojem vecinom rade Ameikanci i Kanadjani je cudna zelja, videces ih ali samo u belim odelima :)
Mnogo bi da biras a nisi u mogucnosti, slabo sta nudis. Zato se ide na nize pozicije kao zrtva mladosti i neiskustva.

Offline PolarBear

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
  • Company: TUI
  • Job Title: Bar Steward
Re: Here we go !
« Reply #13 on: 30/January/2015 »
Provjerio sam kako sta , ispostavlja se da nista od broda do 21 :S
Anyway kontam imam jos finog vremena do toga pa cu se lagano pripremat iskustvo ganjat . Od pozicije Floor Supervisor mi je nekako uvijek bio najbolji od svega,jeste psihicki zahtjevno ali ja to mogu i hocu :D
Jos jedno malo pitanje ,
Prije broda koji posao specificno je najblizi poslu FS znaci da mogu stavi u CV kao neko pred iskustvo za FS ?
 :wave:
Life is what you make it !!

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Here we go !
« Reply #14 on: 30/January/2015 »

Prije broda koji posao specificno je najblizi poslu FS znaci da mogu stavi u CV kao neko pred iskustvo za FS ?


posao čišćenja hotela koji se često može dobiti u Hr kada je sezona .., jer kao FS ćeš nadzirati takve ljude.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)