Author Topic: Here we go !  (Read 13517 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Re: Here we go !
« Reply #15 on: 30/January/2015 »
Provjerio sam kako sta , ispostavlja se da nista od broda do 21 :S
Anyway kontam imam jos finog vremena do toga pa cu se lagano pripremat iskustvo ganjat . Od pozicije Floor Supervisor mi je nekako uvijek bio najbolji od svega,jeste psihicki zahtjevno ali ja to mogu i hocu :D
Jos jedno malo pitanje ,
Prije broda koji posao specificno je najblizi poslu FS znaci da mogu stavi u CV kao neko pred iskustvo za FS ?
 :wave:

Druze, Floor Supervisor zaboravi sa 21. godinu, moras se dobro najesti riže na brodu do te pozicije, kao sto ime kaze, to je supervising pozicija, sto znaci da si šef možda ljudima koji rade po 5 ugovora na brodu vec, sigurno im nece neko od 21 godinu ko je tek dosao na brod biti šef i govoriti im šta da rade, jer ne zna ni on sam...

Bartender isto nažalost možeš zaboraviti s tim godinama, jer je to isto supervising pozicija sa jako puno odgovornosti, ali možeš upasti kao Bar Server, pa ako se pokažeš i budeš htio dobiti promociju za Bartendera... Bar Server je odlična pozicija, gdje uzimaš redovno i više od 1500$ plus imaš tips, a imaš vremena i bar jednom po kruzu da izađeš napolje, a život je dosta lakši nego Bartenderu ;)

Uz to, ako sad upadneš u neki fin restorančić ili kamo sreće hotel, pa budeš tamo konobarisao godinu-dvije, i onda dobiješ preporuku, neće ti biti problem dobiti poziciju Bar Servera ;)

Offline sitkerdad

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
Re: Here we go !
« Reply #16 on: 30/January/2015 »
Pa evo imam ja i nekih sto mi se svidjaju .
Floor Supervisor
Photo Department( da kameru furam)
Ili da neki cudom nesto iskombinujem pa  za Bartendera.

I ja sam ovako sanjao, pa kada sam prvi put obavio razgovor sa Golcem shvatio sam da na brodu to baš tako ne funkcionira.

Nisi naveo koji si fakultet završio? Iako ti ni on bez RADNOG ISKUSTVA nije nikakva "karta" za ove gore pozicije?

Kažeš engleski znaš 9/10 i to si u školi naučio? Ja sam prijatelu engleski učio u školi, fakultet sam završio na engleskom jeziku, radio vanka  dosta godina gdje je engleski bio službeni jezik, i mogu reći da mi je engleski 8/10. Razmisli malo o tome!

Ajde molim te zazovi u neku agenciju pa da ti oni objasne par stvari, očigledno te ovaj forum nije naučio što znači "realnost"!

Offline sitkerdad

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
Re: Here we go !
« Reply #17 on: 30/January/2015 »
Ako misliš da neka kompanija upravo čeka tebe sa par dana radnog iskustva na lopati da ti daju neku staff ili supervizorsku poziciju, neznam što da ti više napišem a da ne bude skroz bezobrazno!

Sad kada sam te malo "oprao" evo ti jedan savjet. Ostavi se za sada broda i provaj naći kući posao koji ti je struka, ili kojeg voliš raditi. Nakon godinu, dvije u tom smjeru traži i posao na brodu, malo "ofarbaš" CV, spremiš se za interview, itd.

Ako si nestrpljiv i hoćeš odmah na brod, zazovi neku agenciju pa će ti oni najbolje obajsnit koje su ti moguće pozicije koje ti možeš dobiti!

Da se razumijemo ma jako puno ljudi koji su dobili posao na brodu za pozicije za koje nisu ni milimetra kvalificirani, ja osobno poznajem jednu osobu koja je dobila "odličan" startni posao za oko 3000 $ mjesečno, a imao je lažiran CV i imao je jako puno sreće jer je imao interview napismeno, uspio je nešto pogoditi, večinu prepisati itd. Nakon par dana na brodu prokužili su ga i debelo degradirali, pao je na plaću od oko $1000, a ostavili su ga na brodu samo iz samilosti. Naravno to mu je bio prvi i jedini ugovor, nastavak mu nisu ni ponudili!

Ovo je poruka svima: CV se može malo "ofarbati", ali pazite da ne pretjerate jer na brodu možete dobiti nogu u guzcu a da se i ne okrenete. A koliko samo morate uložiti truda, vremena i novca da se ukrcate....

The Bartender ti je isto dao odličan savjet i ako te zanima konobarenje poslušaj njega !

Offline TutaBugarin

  • Registered
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: Here we go !
« Reply #18 on: 30/January/2015 »
Brate, ja sam mlađi za godinu od tebe (malo više) i imam iste imperative kao i ti - brod i ugodnu za*****anciju tamo.

Danima čitam forum k'o da je ne znam ti što. Ponekad se pitam zašto forum broji samo moje posjete    oT .Informišem se o svom mogućim pozicijama koje postoje na brodu iako ne kanim ganjati iste, preporučujem jaranima da se prijave za ovu ili onu poziciju, pričam im svoja saznanja. Ja sam to ovako rasporedio. Sa 18,5 godina, naći ću neki poslić, lošije plaćen, s manje rada i preko njega skupljati keš za ovo, stisnut se dokle god mogu, ako mi ostane viška keša - potrošiti to negdje. Ne volim nigdje da se zadužujem, nit da molim nekog da mi da 1500 maraka sa famoznom pričom "vratiću kad mognem", to je nešto što mrzim pravo. Pa za tri godine radeći neki lošije plaćen posao mogu skupiti milju i po, pa makar i kondome prodav'o. Svaki dan sebe uhvatim u razmišljanju kakvi će standardi biti tada, kakav odnos će se desiti tada, kakve će se promjene u brodskoj industriji desiti do onih najsitniji recimo wireless i net na brodovima džabe, alkohol u sobama dozvoljen do onih većih, a vi sami smislite koje su to. Pozdrav. :)

Offline PolarBear

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
  • Company: TUI
  • Job Title: Bar Steward
Re: Here we go !
« Reply #19 on: 31/January/2015 »
Hvala na info:
Kakve veze ima koliko ja godina imam ? Amerikanca zaboli uvo ako ja imam 21 ili 31 njega interesuje samo ko je najsposobniji za taj posao za sta i sluzi interviju.
Dani kada su godine prevazilazile znanje su iza nas :D A kao sto kazem imam jos vremena iskustva ce biti.
Ne zelim da zvucim arogantan ili sta jer zaista nisam ali ne bih rekao da je moj problem sto bih ja sa svojih 21 god dosao na brod da nekom naredjujem .
Tu sam da odradim svoj posao ne da se silim na nekom uostalom posao se bira , niko ne tjera da se ide na odredjenu poziciju.
Sefe ima 3-4 Hotela u mojoj okolini ,kontaktirati cu vlasnika pa cemo vidjeti sta i kako .
Znanje Engleskog ? Da razmislim ?
Ja sa potpunim samopouzdanjem mogu reci da ga znam , (nismo mi svi isti )   no;;;
Ali kako kazu:
Actions speak louder than words . Tu smo vidjecemo sve .
Bar server cu bas procitati da vidim kakav je posao.
Ali je steta sto sam ogranicen samo sto sam mlad .
Znam ljude starije od mene po 5 godina a kao djeca.
Neko sazrije prije neko kasnije, ali sta je tu je.
 :wave:
Life is what you make it !!

Offline GOAT

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Anchors aweigh!!
    • View Profile
  • Company: Oceania/Regent
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Destination Staff
Re: Here we go !
« Reply #20 on: 31/January/2015 »
PolarBear ti sa svojim stavom i samopouzdanjem možeš sigurno uspijeti, ne slušaj previše komentare drugih koji te sputavaju, naši ljudi su naučili da nema kruha bez motike, da se moraš prebiti od posla za svaki dinar, biti podčinjen u svakoj situaciji i da boljeg nema i ljubomorni su ako je netko imalo uspiješniji od njih.
Moj savjet ti je pročitaj form još koji put, odnosno samo iskustva drugih članova, tu ćeš se najlakše moći pronaći. Vidjet ćeš što su ih pitali na intervjuu, koje im je iskustvo bilo potrebno i sl. Ciljaj na bolje pozicije ali na kraju krajeva ako i prihvatiš neki "lošiju" poziciju ne sumnjam da ćeš izgurati do kraja ugovor, a tada ćeš već biti pametniji vidjet ćeš iz prve ruke gdje se vidiš na brodu, možda dobiješ promociju, mođžda ti se otvore neke nove mogućnosti i sl. Svatko će ti reći da je iskustvo na brodu neprocijenjivo, sve ovisi od osobe do osobe kakav ima pogled na svijet i što očekuje od života a ti mi djeluješ kao osoba koja zna što želi. Zato glavu gore, vjera u sebe i samo naprijed. I počni što prije aplicirati. Sretno.  :plovim: :uzdravlje:

"It always seems impossible until it's done"

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Re: Here we go !
« Reply #21 on: 31/January/2015 »
PolarBear ti sa svojim stavom i samopouzdanjem možeš sigurno uspijeti, ne slušaj previše komentare drugih koji te sputavaju, naši ljudi su naučili da nema kruha bez motike, da se moraš prebiti od posla za svaki dinar, biti podčinjen u svakoj situaciji i da boljeg nema i ljubomorni su ako je netko imalo uspiješniji od njih.
Moj savjet ti je pročitaj form još koji put, odnosno samo iskustva drugih članova, tu ćeš se najlakše moći pronaći. Vidjet ćeš što su ih pitali na intervjuu, koje im je iskustvo bilo potrebno i sl. Ciljaj na bolje pozicije ali na kraju krajeva ako i prihvatiš neki "lošiju" poziciju ne sumnjam da ćeš izgurati do kraja ugovor, a tada ćeš već biti pametniji vidjet ćeš iz prve ruke gdje se vidiš na brodu, možda dobiješ promociju, mođžda ti se otvore neke nove mogućnosti i sl. Svatko će ti reći da je iskustvo na brodu neprocijenjivo, sve ovisi od osobe do osobe kakav ima pogled na svijet i što očekuje od života a ti mi djeluješ kao osoba koja zna što želi. Zato glavu gore, vjera u sebe i samo naprijed. I počni što prije aplicirati. Sretno.  :plovim: :uzdravlje:

Druze, niko ga ne sputava, procitaj postove, vecina ljudi koji su odgovorili su veterani, neki i na pozicijama o kojim on prica....

Ja sam prvi u svom iskustvu i svim savjetima pisao da svi pokusaju na vecu poziciju doci, jer je najgore sto se moze desiti da vam ponude nizu, ali stvar je u tome sto za te neke pozicije traze 5 godina iskustva, a sa 21 godinom ne mozes imati 5 godina iskustva.

Da, naravno da nije tvoj problem sto ces ti doci s 21 godinom na brod nekome da naredjujes, to je problem kompanije, i zato kompanija to nece ni dozvoliti...

Mislim da ce ti najbolji realan odgovor dati agencija kad ih kontaktiras sa svojim stavom i planovima, onda ces vidjeti kakva je realnost, jer mislis da mi ovde sto pricamo mlatimo praznu slamu, a ustvari govorimo iz licnog iskustva...

Ja sam sa 24 godine aplicirao za bartendera, imao 6 godina iskustva cak i u menadzmentu barova, imao preporuke i sve, da bi mi gospoda u agenciji rekla da me mogu nekako progurati za barservera ;)

Druga je stvar odgovornosti, kako je moj šef na brodu rekao: Kompanija ne placa težak rad, nego veliku odgovornost, jer da placa tezak rad, onda bi utility cleaner imao vecu platu od kapetana... A da bi vam dali odgovornost, morate je pokazati, dokazati onome iznad vas da ste sposobni tu odgovornost da preuzmete, a to ne mozete na intervju-u...

Niko decku ne savjetuje da ide kao ACAT ili Utility (iako nista lose ni u tome nema) ali da ne puca previsoko da se ne bi razocarao kad vidi kakva je realnost....

Offline sitkerdad

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
Re: Here we go !
« Reply #22 on: 31/January/2015 »
Savjete si dobio od veterana, a te pozicije na koje ciljaš nema šanse da dobiješ bez iskustva, i učini nam svima uslugu i zazovi neku agenciju da ti to oni objasne, a s obzirom da si jako zainteresiran za posao na brodu mislim da si ih već kontaktirao samo neželiš ovdje napisati što su ti oni rekli.

Kažeš da bi išao kao floor supervizor i da ti je engleski 9/10, a ja bih se sada kladio u 1000 eura da nezaš bez googlea kako se na engleskom kaže usisavač ili usisavanje  :giggle:


Offline PolarBear

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
  • Company: TUI
  • Job Title: Bar Steward
Re: Here we go !
« Reply #23 on: 02/February/2015 »
Hvala na podrsci Goat ,lijepo je vidjeti da djelim isto misljenje sa nekim.
Sto se posla tice moje je da se pripremim najbolje sto mogu i probam a ne da odustanem pa da se kasnije pitam what if ? .Ali ako i poslije nemoze pa nije kraj svijeta idemo dalje :D
A ima i ona .
When someone tells you you cant do something its often a reflection of their limits not yours.
Pozdrav  :wave:
Life is what you make it !!

Offline PolarBear

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
  • Company: TUI
  • Job Title: Bar Steward
Re: Here we go !
« Reply #24 on: 30/March/2016 »
Eh evo jedan mali update da napravim . Nesto se i izdesavalo nisam samo sedeo kuci  :rofl:
Applicirao sam za Mein Schiff kompaniju  , prosao  skype interview  
sada se spremam za glavni interview 6 tog aprila u Beogradu
Pozicija Junior Restaurant Steward .
Prvi ugovor mi je tako da sam sav na iglama sta ce me cekati kada se ukrcam .
Jer bi ukrcaj trebao biti vec u Aprilu ili Maju . :hehe:
Drzite mi fige !! Da uspijem  a onda lagano  :plovim:
Life is what you make it !!

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Here we go !
« Reply #25 on: 30/March/2016 »
 :clapping:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline tihi

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Re: Here we go !
« Reply #26 on: 30/March/2016 »
Iščitao sam temu, dokolica, i zaključak je da nisi preskočio nijednu stepenicu/poziciju.

Sretno na intervjuu.

Offline PolarBear

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 38
    • View Profile
  • Company: TUI
  • Job Title: Bar Steward
Re: Here we go !
« Reply #27 on: 30/March/2016 »
Imam svoje razloge zasto idem bas na ovu poziciju i na ovaj brod .  no;;;
Life is what you make it !!

Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: Here we go !
« Reply #28 on: 31/March/2016 »
zasto?

Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: Here we go !
« Reply #29 on: 31/March/2016 »
a ja bih se sada kladio u 1000 eura da nezaš bez googlea kako se na engleskom kaže usisavač ili usisavanje  :giggle:

da nije sucker?