Author Topic: 2.3. Eurotrip a.k.a. Vodic kroz portove  (Read 4200 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline pspman

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
2.3. Eurotrip a.k.a. Vodic kroz portove
« on: 15/December/2014 »
Ah najzad sam uhvatio vremena i volje da zapocnem Europort guide za vas koji do sada niste bili u Evropi,ili ste bili na nekim od ovih mesta,a nekima niste bili... Neke luke ,mozda necu i opisati jer ,sat ima da opisujem Veneciju u kojoj je vecina bila i gde su glavne atrakcije Duzdeva palata,i one zgradurine?

Baziracemo se na onome sto smo mi imali,odnosno,gde je brod stajao,sta je Princess kompanija organizovala od prevoza za nas,predpostavljam da je slicno i za druge.... Zamislio sam da ovo izgleda da u par recenica predstavim ,zemlju odnosno grad/mesto gde se taj port (luka) nalaze i tako to..


Gibraltar



Gibraltar je Britanski prekomorski teritorij vrlo male površine, na razmeđi Atlanskog oceana i Sredozemnog mora koji leži na istoimenom tjesnacu (Gibraltarski tjesnac) koji razdvaja Evropu od Afrike. Ime je dobio po Tariqu ibn Ziyadu, arapskom vojskovođi koji se na njega iskrcao i odatle godine 711. započeo osvajanje Španije.



Sam port nije nesto specijalan. Lako se izlazi iz njega i kako izadjete kroz "terminal" peske se u roku od 10ak minuta stize do jednog kruznog toka i benzinske stanice i pred jednu kamenu zgradu odnosno kapiju,koja vas uvodu u pocetak shopping zone,ulice ili mesta gde se vas krvavo zaradjen novac trosi na jeftinu tehniku (telefone,kompjutere itd..). Ima i jako dobrih kafica, Burger king takodje. Internet,ono sto neke mozda najvise zanima i teze ka tome,pa, nema ga svuda i tamo gde ga ima ili je spor,ili je tesko da se konektuje. Jedino gde je internet lepo i brzo radio,je neki pub Lion ili kako se vec zove. Idite levom stranom ulice,morate da prodjete pored Samsungove prodavnice i drzite se levo, procicete sa te leve strane i neke fast food prcvarnice od kojih vam se stomak prevrce u svim smerovima od smrada Indijske i jos po koje "hrane", i dolazite to tog pub-a. Kafa je oko 1.50 funti, uzmete i trazite sifru...



Na celom tom proputovanju,jedino sam na Gibraltaru video veliki izbor foto aparata i objektiva za iste.... OGROMAN! Pred sam crossing, Emerald je bio poslednji kruzer za ovu godinu i sezonu na Gibraltaru,tako da je ceo Gibraltar spustio cene i davao je jos neke popste na to za posadu,naravno. Tako da ste jeftinije mogli da prodjete sa kupovinom tehnike,obuce itd.. Naocare Ray Ban aviator,sa pravim staklima(ne plasticnim) i pozlacene sam kupio za oko 120$ . Drugar je uzeo Aviator sa karbonskim vlaknima za oko 200$...


Monaco (Monte Carlo)

Monte Carlo je glavni grad i jedini grad Kneževine Monako od 15 200 stanovnika.

Monte Carlo je poznat kao kockarski raj, ali i kao turistička meka, zbog blage mediteranske klime, luksuznih hotela. On je poznat i kao poreska oaza u kojoj žive brojni novopečeni bogataši (najčešće sportaši i zabavljači) koji na taj način izbjegavaju plaćanje poreza u vlastitim zemljama.



Cuveni Monte Carlo i jako preskup... Lepo ga je videti,sto da ne,ali na shopping  i na neke bahanalije zaboravite... za Coca Colu i jednu palacinku cete puci 25 Eura! da da! Upravo toliko,preskupo je ali zato je lepo prosetati se stazom Formule 1,videti neka nabudzena i preskupa kola (automobile),ko ima para i volje moze provozati za 80 Eura jedan od Ferarija, ali samo 10 minuta! Toliko o tome!

Barcelona

Barselona je španski grad na obali mediteranskog mora. Njen položaj na iberijskom poluostrvu je sjever-istok. Barselona je glavni grad i administrativni centar autonomne regije Katalonija gdje se nalaze njena vlada (Đeneralitat Generalitat) i skupština. Geopolitička podjela države Španije se vrši, osim po autonomnim regijama, takođe i po provincijama, tako da je ime Barselona, ujedno i naziv za provinciju Barselona.



Sam port je uradjen super,imaju dobar free shop i ne tako skup. ATM u terminalu ne radi,ali primaju kartice koje Princess izdaje za primanje plate za svoje zaposlene. Grad je dobar za nekog ko ima min 3 sata slobodno,jer imate Bus koji vas vozi do jednog Shopping Malla,odakle mozete da hvatate ili Metro ili jos bolje Taksi. oko 15ak Eura izadje voznja od tog mesta do Sagrada Familia.


A blizu je i plaza,pa eto ko hoce a ima vremena moze da ode i tamo da se osunca,okupa i uziva malo. Nije skupo,prihvatljivo je,sto se tice cena po kaficima i Burger Kingu. Interneta ima,tako da uz pice imate i to...  :yahoo:
Pazite se dzeparosa blizu porta ima ih...

Offline IVAN DIREKTOR

  • Registered
  • *
  • Posts: 188
    • View Profile
Re: 2.3. Eurotrip a.k.a. Vodic kroz portove
« Reply #1 on: 15/December/2014 »
E sad mi objasni ovo za Ferari? Jel za 80 evra možeš da ga kupiš ili samo da ga provozaš 10 minuta?  :yahoo:
Немој да ми плачеш на кућноме прагу, врата ће да ми у'вате влагу!  :yahoo:

Offline pspman

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: 2.3. Eurotrip a.k.a. Vodic kroz portove
« Reply #2 on: 15/December/2014 »
zakupis ga na period od 99 godina, u tih 99 godina imas tih 10 minuta, sto znaci da imas samo 10 minuta vremena da potrosis,pa ti raspodeli to na 99 godina.. Pa naravno da samo ga provozas u krug ... :pilot:

Offline pspman

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: 2.3. Eurotrip a.k.a. Vodic kroz portove
« Reply #3 on: 19/December/2014 »
Idemo dalje za iste pare...  :yeah:

Livorno

Livorno je lučki grad na zapadu Toskane, udaljen 15 km od ušća Arna u Ligursko more u Italiji, administrativni centar istoimene Provincije Livorno. On je druga najveća luka u zapadnoj Italiji, sa 160.742 stanovnika [1] u užem gradskom središtu.
Livorno je poznat po svojoj Pomorskoj akademiji talijanske ratne mornarice (Accademia Navale) koju je osnovao Benedetto Brin 1881, simbol ove Akademije je školski brod jedrenjak Amerigo Vespucci



Port je od grada udaljen 10ak minuta shuttle bus-om,koji vas za 2 Eura vozi do nekog trga,ujedno,rekao bih, i centra grada. Raj za shopping sto se tice Italije,bar u ovim kruzevima. Sve moguce prodavnice,brendovi marke,se nalaze svega 2 minuta peske od mesta gde vas autobus ostavi. Od H&M,Benetona,GEOXa,Stradivariusa, i ostalih, preko McDonalds resotrana, i nekih kafica ,jako lepih i jeftinih ,a zato sa jako brzim internetom,i veoma kvalitetnom vezom. Imaju i dosta popusta ,jer znate,nisu ni nasi ludi bili kada su odlazili u Italiju onih godina blagostanja i bogatstva,i kupovali stvari u Italiji.

Djenova

Genova (đenovski dijalekt: Zena) je grad u sjevernoj Italiji, glavno mjesto Pokrajine Genova i regije Ligurija. Grad je druga po veličini luka u Sredozemlju, poslije Marseillea. Grad ima oko 620,000 stanovnika, a njegovo šire područje oko 890,000 stanovnika.



Ja prljaviji i ciganskiji grad nisam video do tada u zivotu... Ono je strasno... Izlazi se iz porta koji je kao ogromna starinska zeleznicka stanica, izlazite na ulicu,i idete desno.. Desno od porta je kao neki "aqua park", i posle toga krece katastrofa... Vise Roma,Crnaca,izbeglica,smrdljivih ljudi nisam video u zivotu... Ono je strasno... Preskocicemo ovo,jer zaista nista nema,osim ako nemate ceo dan slobodno pa malo dalje jos idete i ubijate vreme, ali zato jeftine "devojke" (ako znate na sta mislim), tamnopute razume se..  :banana:

Zeebrugge

Bruges (francuski) ili Brugge (nizozemski) je najveći grad i prijestolnica belgijske pokrajine Zapadna Flandrija, na sjeverozapadu Flandrijskog dijela Belgije.

Grad ima oblik jajeta i proteže se na oko 430 hektara, dok se šire gradsko područje proteže na preko 13.840 hektara, uključujući 1.075 hektara obale Sjevernog mora, tzv. Zeebrugge ili Brugge aan Zee (Brugge na moru)[1]. Od njegovih više od 117.000 stanovnika, oko 20.000 živi u povijesnom središtu grada, koje je UNESCO-va svjetska baština. Poput drugih sjevernjačkih gradova na riječkim kanalima, često ga zovu "Venecijom sjevera".



Jako lep gradic,zaista, sve je blizu,i lokalni ducan da kupite ako vam treba nesto od hrane i pica,grickalica i kafic gde je internet preeeeebrzzzz. To je jedino mesto pored Livorna,koje mi se svidelo u Evropi,a da je radio internet u fullu i da si u kaficu sto narucis to i dobijes, u normalnom vremenskom roku + internet...

Inace, ko radi u onim departmentima koji ne znaju kako je raditi duze od sat vremena,i koji su dosli na odmor (denseri,cruise staff,spa i ostalo...) imaju doooooostaa vremena da autobusom ili vozom skoknu do Briza, i uzivaju tamo. Jako je blizu..

Southampton

Southampton je najveći grad na južnoj obali Engleske i najveći grad istorijske grofovije Hampshire. To je jedna od najvećih engleskih luka, najpoznatija po isplovljavanju broda Titanic.

Grad je predivan!! Bar taj deo gde smo mi bili usidreni.. Covece,pa ono je raj za shopping... Tu nam je bio turnaround day! Znaci svaki turnaround ,izadjes napolje,nakupujes se svega i svacega.. Pogotovo su svi isli u Pound Store, gde je sve za jednu funtu! DA DA za jednu jedinu Britansku Funtu (GBP). Imate i akcije ,recimo 3 Coca-Cola za 1 funtu, 5 Nes kafa za jednu funtu. Ma vrh... Pored nje se nalazi i apoteka,sa brdom prozivoda ,kakve kod nas necete naci,a i ono sto bi nasli nije to taj kvalitet.. Head and Shoulders sampon ovde i tamo,je kao d*** i krofna.. Nas ne moze da se poredi sa onim tamo. Em je malo jeftiniji ,em sto se proizvodi u Engleskoj,em sto dobijate 500ml i 1l,a kod nas samo benih 400ml za vise para nego u Engleskoj. Sramota... Tamo su konobari kupovali kostime za Noc Vestica,ostali kupovali patike,odecu,ma show... U cuvenom West Quay mall-u.... Imate tamo sve moguce.. Od porta do njega vam treba oko 10ak minuta peske,isto toliko taxijem ukoliko brod stane malo dalje. cena taxi-ja je oko 8 funti. Tako da ako vas ide 4oro nije skupo


http://www.west-quay.co.uk/

Sediste Carnival korporacije se tamo nalazi,takodje...