Author Topic: Darac, Assistant Team Waiter, Carnival  (Read 2236 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Darac, Assistant Team Waiter, Carnival
« on: 07/January/2015 »
Korisničko ime: DaracZg
Država: Hrvatska
Spol: Muški
Kompanija: Carnival
Pozicija: Assistant Team Waiter

Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Na nekom od hrvatskih foruma davne 2008. Nakon toga sam otkrio ovaj forum na koji povremeno navratim još od tada, ali nisam pisao do sada, tek sada mislim da smijem :P

Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Prilika za nešto drugačije i naravno zarada.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
A priori, zbog preporuke prijatelja.

Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Carnival cruise lines, gore spomenuta agencija je organizirala intervju u vrlo kratkom roku pa mi je to bilo najzgodnije.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
10min s nezaobilaznim gospodinom Ericom iz CCLa odmah mi je rekao da sam prošao.

Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Nemogu se točno sjetiti ali oko 1000€ sigurno

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Sjećam se da sam se tjedan dana prije nalazio sa svime i svakime na pivama i kavama itd. Ponio sam samo jedan kofer srednje veličine, s osnovnim potrepštinama i odječom.

Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Zbunjeno i izgubljeno, no bez ikakvih negativnih emocija, samo nisam znao gdje šta i kako. I naravno konstantni umor jer vas to novo okruženje iscrpljuje i to ne samo kad dođete na prvi ugovor, nego uvijek ta promijena dolaska na brod prvi kruz ili 2 vas fizički i psihički ubije.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Kompanija manje više, na kraju krajeva vidi se da ste im samo broj, no dobro imali su ipak malo razumijevanja za moje greške jer sam novi.

Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Da najviše kolege s naših prostora, no i ostali kolege i nadzornik su mi pomogli no često se zna dogoditi kod njih da vam objasne vaš posao i više nego je u stvari vaš posao, što je kod naših ljudi rijetko.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Nisam imao problema s prostorom nego s vremenom, možda da sam imao više vremena onda bi osjetio i ograničenost prostora, makar imate cimera, pa je pogotvo loše ako radite istu smjenu, npr. iz početka sam imao cimera koji je radio u baru, samo preko noći pa je bilo ok, ali uglavnom sam imao cimere koji su katkada imali u minutu iste smjene kao i ja.

Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Ne, s obzirom na radno vrijeme, nikako, to je bio moj glavni razlog napuštanja kompanije na polovici 2. ugovora, no nije sve u zaradi, stekao sam brojna iskustva, ponajviše ona koja bi mi u budučnosti mogla donijeti neku bolju zaradu... Ali svejedno možete uštediti koliko god malo zarađivali ako ste imalo pametni.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Da, postoji, i to puno bolja nego bilo gdje na kopnu, igrom slučaja dobio sam promociju nakon samo 14 dana na brodu no ta promocija mi i nije donijela neku puno veću zaradu. No uz malo ustrajanja definitivno da možete napredovati ukoliko niste potpuno maloumni.

Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Ovisi kako tko gleda na sve to, no brodska prijateljstva u nekom pravilu ostaju na brodu, posada se konstantno izmijenjuje tako da uvijek imate za upoznati nekoga novog, ali kad završite ugovor najvjerojatnije s nikim nećete ostati u kontaktu. Na brodu postoji i crew bar i crew gym tako da se kad imate slobodno vrijeme možete socijalizirati, i nije problem naći društvo, mogu reći bilo je dobrih trenutaka...

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Razni ljudi, raznih profila, raznih kultura i navika, dobri i loši...

Kako biste opisali putnike?
U globalu nemam puno lijepih riječi za njih.
Večina putnika na gorespomenutoj kompaniji spada u američki niži srednji sloj, ljudi koji gledaju kako uštediti što više para, vrlo često ljudi koji nikad prije nisu jeli u restoranu i pritom ne računam KFC McDonalds i burger king kao restorane.
No naravno da se nađe i dobrih ljudi koji znaju cijeniti vaš rad i trud no nažalost manjina su...
Također neki od tih gostiju su vrlo prijateljski nastrojeni a neki imaju onaj tipični američki stav više vrijednosti i ne samo prema posadi već i prema drugim amerikancima gostima. U americi se ljudi jako vole dijeliti, i osjećati drugačijima, čak i više nego na balkanu.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Jesam sve, ne uvijek i ne svaki put ali u nekim sam lukama bio i nebrojeno puta.

Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Uglavnom bivše nizozemske kolonije, Aruba, Curacao i St. Marteen

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Možete vidjeti ponešto od svijeta, upoznati potpuno druge kulture, uštediti ili potrošiti sav novac koji ste zaradili i steći iskustva za dalje...

Opišite loše strane posla na kruzerima.
Vaš život na brodu je isplaniran od tamo nekoga, sve je podređeno poslu, no toga morate biti svjesni prije odlaska, ja sam bio svijestan pa se nisam razočarao iako sam dao otkaz nisam bio razočaran nego svijestan kako stvari idu.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Definitivno bi preporučio, zašto sam 2 pitanja gore.

Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Vidite koji vam posao najviše odgovara, informirajte se o tom poslu kao i o ostalim poslovima na brodu, poradite na znanju i vještinama potrebnim za to, dobro znanje engleskog ili nekog drugog traženog jezika je najbitnije od svega, i kad aplicirate za posao nemojte se podcijeniti jer sam vidio previše ljudi kojima nebi dao da ovce čuvaju kako vode cijele departmente, više ili manje uspješno.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Najvažnije je da otvorite svoj um i prihvatite da postoje stvari koje neznate.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)