Author Topic: Da li aplicirati direktno preko kompanije ako ste vec na cekanju preko agencije?  (Read 7192 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline nana1388

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 87
    • View Profile
Konkretno da li se moze aplicirati direktno preko kompanije ako ste vec na cekanju preko agencije?
Da li neko ima vec iskustvo?... Pa i savjet bi dobrodosao.

Unaprijed hvala svima =""

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile

Da li neko ima vec iskustvo?... Pa i savjet bi dobrodosao.

Po meni sve ovisi za koju se poziciju javljaš i koliko si "zanimljiv" kompaniji kojoj se javljaš. Za poziciju pomocnog konobara ili neku tipa: galley cleaner, mislim da ti nema nikakve svrhe prijaviljivati se direktno kod kompanije ( osim ako nisu oglasili da traže tu poziciju za koju se ti zanimaš ) jer će te kompanija lagano odj... i uputiti u agenciju.

Ja uvijek kada bih tražio posao, poslao bih CV na 101 adresu,(doduše uvijek samo EP što se tiče "domacih" agencija ) ništa te ne košta, i ne brini, neće ti to niti jedna kompanija ili agencija zamjerit. Samo budi iskren sa njima, ne muljaj, ako te pitaju reci: da . jesam, poslao sam tu , tu i tamo.

Da bi ti netko dao baš savjet koji ti hoces, onda napisi za koji si se posao prijavio,u kojoj agenciji si na cekanju, i koja je kompanija u ptanju?

Shvati da je agenciji prioritet njihovo d***, kompaniji njezino, tebi tvoje !

Offline nana1388

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 87
    • View Profile
Re:
« Reply #2 on: 21/January/2015 »
Star je u tome da od jula imam sve spremno za ukrcaj na MSC gift shop, medjutim vec 7 mjeseci cekam na ukrcaj pa mislim kako bi bilo da apliciram direktno ponovo jer za ovo cekanje mi se ne daje 250€ provizije, svi su otisli odavno pre mene bas za moju poziciju a za mene jos nista. Da li ako sam ja u bazi u agenciji mogu aplicirati sad direktno preko kompanije? U stvari koliko vremena treba proci da bi opet sami mogli aplicirati???

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Jako nezgodna situacija, ali što ti iz agencije kažu? Ako si prošla interview i dobila posao, mislim da si i u bazi agencije, i u bazi kompanije. Ja bih na tvome mjestu poslao poruku kompaniji , objasnio situaciju i pitao ih dali je možda došlo do nekog tehničkog/administrativnog problema/greške? Pročitao sam na forumu na par mjesta da su greške u njihovom sistemu moguće,a isto tako ne vidim razloga zašto bi ti netko zamjerio ako pošalješ takav email. A ne razumijem zašto bi htjela opet nanovo aplicirat? Opet čekat interview pa opet čekat ukrcaj? Sve iz početka? Mislim da to nije pametno!

Offline Mahal

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
Sedam mjeseci cekas ? Zar stvarno i toliko vremena prodje do ukrcaja ? Uzas.
Salji mail na HR adresu, zauzmi se za sebe, trazi odgovor, obrazlozenje, gdje je zapelo. Sto me obeshrabri, a nisam ni LOE jos dobio...  ""]]

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile

Salji mail na HR adresu, zauzmi se za sebe, trazi odgovor, obrazlozenje, gdje je zapelo.

Potpis, kratko i jasno !

Čekanje i neizvjesnost ubijaju, šalji email u HR i to još večeras!

Offline boban_ldv

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 90
    • View Profile
Uvijek je, po meni, bolje kontaktirati HR nego agenciju. Ja sam dobihao tačne i relativno brze odgovore. I ja se nisam ustručavao slati mailove ovim svojima iz HR čak šta više možda sam i pretjerao :rolleyes: al bar sam bio siguran da je sa papirima sve oke i da sve ide po planu.  :D

Offline murgavi92

  • Registered
  • *
  • Posts: 297
    • View Profile
Uvijek je, po meni, bolje kontaktirati HR nego agenciju. Ja sam dobihao tačne i relativno brze odgovore. I ja se nisam ustručavao slati mailove ovim svojima iz HR čak šta više možda sam i pretjerao :rolleyes: al bar sam bio siguran da je sa papirima sve oke i da sve ide po planu.  :D

Bobke brat guli kao Audi quattro na snijegu :D

Offline The_Bartender

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 404
    • View Profile
Sedam mjeseci cekas ? Zar stvarno i toliko vremena prodje do ukrcaja ? Uzas.
Salji mail na HR adresu, zauzmi se za sebe, trazi odgovor, obrazlozenje, gdje je zapelo. Sto me obeshrabri, a nisam ni LOE jos dobio...  ""]]

Pitanje je da li znas kontakt od HR departmenta? Mnogo nas je cekalo 7 mjeseci i to nije neuobicajeno....

Moj savjet je u svakom slucaju pokusati i na drugu stranu, aplicirati za druge kompanije, pa sta prije bude...

Offline nana1388

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 87
    • View Profile
Re:
« Reply #9 on: 22/January/2015 »
Znam da se ceka to nije problem, problem je kad svi odu a ti jos cekas i zapitam se da me nisu gdje "zagubili" stalno govore da nema jos nista. Naravno u agenciji nam govore da se mailovi ne salju i znam curu koja je slala i agencija je saznala i samo su rekli da nece da rade sa njom, ona se zalila kompaniji i pitala moze li aplicirati direktno preko njih oni su odgovorili da je agencija ta i ta ovlastena da radi za njih regrutaciju. Mislim sve je javna tajna. Vjerujem da ovi iz agencije citaju ove postove:) ja jesam poslala mail cisto da vidim da li me uopste imaju u bazi i sigurno imam dobar mail jer sam zamolila kolegu koji je isao direktno da mi da. Medjutim ni od njih nema odgovora. Ali smatram ... posto agencija sad ima veliki intervju za MSC u februaru da ce morati slati odmah tipa mart...april... ali na kraju krajeva kazem i pitam se da li oni uopste imaju mene u bazi.

Offline Mahal

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
Za mene koji je prosao finalni intervju prije desetak dana, koji je poslao prve skenirane papire i koji ceka LOE je nevjerovatno da se ceka toliko mjeseci na ukrcaj, deprimirajuce cak. Ocito moras bit neke velike srece da to sve prodje u okviru mjesec ili dva cemu se ja iskreno nadam.

U nezahvalnoj si situaciji bez dvojbe, ne znam kakav je odnos tvoj sa tom agencijom preko koje si aplicirala, ali momci koji rade u EP Zagreb preko kojih sam ja obavio ovu proceduru su bili vrhunski susretljivi, brzi, efikasni, i na raspolaganju svo vrijeme. Znam da ce mozda nekom bit zakljucak da to i jest smisao agencije, jer je i njima u interesu, ali nisam bas procitao da je tako u svakoj. Tu mi se trenutno posrecilo.

Iz mog ugla, bez da sam imalo nestrpljiva osoba, a da se stavim u tvoju poziciju, ne bi sigurno toliko vremena bio u takvom polozaju gdje ne znas nista, a necemu se paralelno nadas. Tebi treba informacija tacna ili priblizno tacna o datumu ukrcaja, odnosno sta se dogadja.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia

Za mene koji je prosao finalni intervju prije desetak dana, koji je poslao prve skenirane papire i koji ceka LOE je nevjerovatno da se ceka toliko mjeseci na ukrcaj, deprimirajuce cak.
Ocito moras bit neke velike srece da to sve prodje u okviru mjesec ili dva cemu se ja iskreno nadam.


Ako se smijem ja malo osvrnuti i reći par stvari iz iskustva ...

Ne radi se o nikakvoj sreći, nego o tome da kompanije u ovoj industriji "zapošljavaju" ljude prije nego postojeći odu na odmor, dobiju promociju, daju ili dobiju otkaz.
Pošto nejčešće slične događaje ne mogu predvidjeti, nekada nekoga zatraže brže, nekada sporije.

Iz tvojeg čuđenja se nameće zaključak da bi prvo kompanije trebale čekati da im radnici daju otkaz ili slome nogu i sl., pa da tek onda provode zapošljavanje, a sve u cilju toga kako budući zaposlenici ne bi kod kuće imali osjećaj manje vrijednosti.

Ako se sada osjećaš zapostavljeno, čeka te šok kada se ukrcaš pa vidiš kako tamo na brodu apsolutno nikome nisi važan osim tvojem supervajzoru. A i on će te se odreći čim/ako zakasniš na posao 5 minuta.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Mahal

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
Znam priblizno kako stoje stvari na tim masovnim zaposljenjima u kompanijama, imam sarenolikog iskustva u zivotu, i znam da su u ovoj prici vazniji oni meni ( nama ) nego sto sam ja ( mi ) njima, no djeluje i zvuci mnogo taj period "praznog hoda" djevojke koja je otvorila temu bez obzira na sve. Rotiraju se ljudi u kompanijama zbog raznih stvari, ( odmori, promocije, ozljede, otkazi, ostavke ) ormar jedva da je par minuta prazan prije nego novi zaposlenik dodje, sve ja to razumijem, i ne radi se o osjecaju manje vrijednosti ili cudjenja koliko je to neki, da se tako izrazim, atak na svu tu zelju, volju i uzbudjenje koja uslijedi prilikom dobivanja posla, tog lova na papire i slicno, a tesko se postavit na ovakav posao bez ocekivanja, ma kolika to greska bila.

Bez da idem u ikakvu krajnost, radi se o tome da svi ovdje zele svoju priliku cim prije. Mnogi su potkovani prethodnim, vlastitim iskustvom, mnogi potkovani tudjim kroz sve price veterana na ovom forumu. U principu svi znaju sta ih tamo ceka, samo sto svi zele da sto prije to i osjete na svojoj kozi, kao sto si i ti. Skrenut cu na trenutak s cilja teme i reci da iz mog vidjenja, prijavio sam se prvenstveno jer to smatram ( shodno svemu sto sam procitao ovdje ) jednim velikim testom individue, licnosti, karaktera, motivacije, psihe i fizicke izdrzljivosti, a radio sam sezonske poslove i to bas one koji ce me cekati na brodu, znam kako sam se snalazio, i znam da je ovo sigurno ljestvica vise, ako ne i nekoliko njih. I svakako, test nije rezultirao pozitivno cak i ako se izgura(ju) ugovor(i), a nakon toga postanes kako narod kaze "po' budale"  :)

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Znam priblizno kako stoje stvari na tim masovnim zaposljenjima u kompanijama, imam sarenolikog iskustva u zivotu, i znam da su u ovoj prici vazniji oni meni ( nama ) nego sto sam ja ( mi ) njima, no djeluje i zvuci mnogo taj period "praznog hoda" djevojke koja je otvorila temu bez obzira na sve. Rotiraju se ljudi u kompanijama zbog raznih stvari, ( odmori, promocije, ozljede, otkazi, ostavke ) ormar jedva da je par minuta prazan prije nego novi zaposlenik dodje, sve ja to razumijem, i ne radi se o osjecaju manje vrijednosti ili cudjenja koliko je to neki, da se tako izrazim, atak na svu tu zelju, volju i uzbudjenje koja uslijedi prilikom dobivanja posla, tog lova na papire i slicno, a tesko se postavit na ovakav posao bez ocekivanja, ma kolika to greska bila.

Bez da idem u ikakvu krajnost, radi se o tome da svi ovdje zele svoju priliku cim prije. Mnogi su potkovani prethodnim, vlastitim iskustvom, mnogi potkovani tudjim kroz sve price veterana na ovom forumu. U principu svi znaju sta ih tamo ceka, samo sto svi zele da sto prije to i osjete na svojoj kozi, kao sto si i ti. Skrenut cu na trenutak s cilja teme i reci da iz mog vidjenja, prijavio sam se prvenstveno jer to smatram ( shodno svemu sto sam procitao ovdje ) jednim velikim testom individue, licnosti, karaktera, motivacije, psihe i fizicke izdrzljivosti, a radio sam sezonske poslove i to bas one koji ce me cekati na brodu, znam kako sam se snalazio, i znam da je ovo sigurno ljestvica vise, ako ne i nekoliko njih. I svakako, test nije rezultirao pozitivno cak i ako se izgura(ju) ugovor(i), a nakon toga postanes kako narod kaze "po' budale"  :)

Što reći na ovo osim:  :facepalm:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia

Bez da idem u ikakvu krajnost, radi se o tome da svi ovdje zele svoju priliku cim prije.


Ova je industrija po mnogo čemu specifična, a vode ju ljudi poput ovoga sa slike kojega zaboli .... za nečija očekivanja.
Ako im netko počne praviti probleme (čitaj: postavljati pitanja), eto ti obustava zapošljavanja i okretanje prema kinezima, eskimima i drugim.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)